Рішення
від 04.04.2024 по справі 285/4094/23
НОВОГРАД-ВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 285/4094/23

провадження у справі №2/0285/9/24

04 квітня 2024 року м. Звягель

Новоград - Волинський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Сусловця М.Г., за участі секретаря судових засідань Михнюка А.В. та осіб, які беруть участь у справі:

представника позивача: - Мельник І.

представника відповідача - ОСОБА_1

третя особа - не з`явилась

розглянувши впорядку загальногопозовного провадженняцивільну справуза позовомКерівника Звягельськоїокружної прокуратурив інтересахдержави вособі Головногоуправління Держгеокадаструв Житомирськийобласті до ОСОБА_2 , третя особа: Фермерське господарство «Золотий нектар про припинення права власності на земельні ділянки, шляхом їх конфіскації

В С Т А Н О В И В:

У липні 2023 року керівник Звягельської окружної прокуратури Житомирської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області з позовною заявою до ОСОБА_2 в якій просив припинити право власності останнього на земельні ділянки з кадастровим номером 1824080800:01:000:0398 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1392709618240) площею 1,3156 га та кадастровим номером 1824080800:01:000:0457 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1392679018240) площею 1,8213 га із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Великомолодьківської сільської ради, Новоград-Волинського району, Житомирської області (на даний час - Звягельська територіальна громада, Житомирської області шляхом їх шляхом їх конфіскації у власність державив в особі Головного управління Дежгеокадастру у Житомирській області.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач будучи громадянинкою республіки білорусь, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом 30.10.2017 набула право власності на вищезазначені земельні ділянки. Цього ж дня відповідач зареєстрував ці земельні ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Позивач керуючись ст.145 Земельного кодексу України (далі ЗК України), посилаючись на те, що оскільки відповідач є іноземкою, а земельні ділянки, які вона успадкувала відноситься до земель сільськогосподарського призначення, та не відчужила їх протягом року, як цього вимагає законодавство, просить позовні вимоги задовольнити.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив в їх задоволенні відмовити.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши представника позивача, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що відповідачу ОСОБА_2 згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 30.10.2017 року належать земельні ділянки з кадастровим номером 1824080800:01:000:0398 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1392709618240) площею 1,3156 га та кадастровим номером 1824080800:01:000:0457 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1392679018240) площею 1,8213 га із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Великомолодьківської сільської ради, Новоград-Волинського району, Житомирської області (на даний час - Звягельська територіальна громада, Житомирської області.

Встановлено, що відповідач ОСОБА_2 є громадянкою республіки білорусь.

Згідно з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власників на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 30.10.2017 №1392679018240 та №1392679018240 вбачається, що датою державної реєстрації за ОСОБА_2 права власності на зазначені вище земельні ділянки є 30.10.2017.

31.10.2017 зазначені земельні ділянкі ОСОБА_2 передала в оренду Фермерському господарству «Золотий нектар» на підставі договору оренди земельної ділянки б/н від 31.10.2017, укладеного на 7 років з правом пролонгації.

За приписами ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об`єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об`єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об`єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Правовий статус та порядок використання, зокрема, земель сільськогосподарського призначення визначено ЗК України.

Частиною 5ст. 22 ЗК Українивизначено, що землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватись у власність іноземцям, особам без громадянства, іноземним юридичним особам та іноземним державам.

Суб`єктами права приватної власності на землю відповідно дост.80ЗК України визначено громадян України та юридичних осіб. Проте, з урахуванням змісту частини другої статті 81 та інших нормЗК Українисуб`єктами права приватної власності на землю визнаються також іноземні громадяни та особи без громадянства.

Згідно ч. 3ст. 81 ЗК Україниіноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки відповідно до частини другої цієї статті у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності; в) прийняття спадщини.

За змістом ч. 4ст. 81 ЗК Україниземлі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

Відповідно до вимог п.п. «д, е» ч. 1 ст. 140 ЗК України підставами припинення права власності на земельну ділянку є: конфіскація за рішенням суду: не відчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.

Примусове припинення прав на земельну ділянку у відповідності до п.п. «в» ч. 1 ст. 143 ЗК України здійснюється у судовому порядку у разі конфіскації земельної ділянки.

Якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може перебувати в її власності, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права. У випадках, коли земельна ділянка цією особою протягом встановленого строку не відчужена, така ділянка підлягає примусовому відчуженню за рішенням суду (ч. ч. 1, 2 ст. 145 ЗК України - в редакції Закону № 552-IX від 31.03.2020, чинній на час звернення з позовом до суду).

В силу ч. 4 ст. 145 ЗК України (в редакції Закону№ 552-IXвід 31.03.2020, чинній на час звернення з позовом до суду) конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах. Ціна проданої на земельних торгах земельної ділянки, за вирахуванням витрат, пов`язаних з її продажем, виплачується її колишньому власнику.

Пунктом 10 ч. 1 ст. 346 ЦК України визначено, що право власності припиняється у разі конфіскації.

Частиною 1 ст. 348 ЦК України встановлено, що якщо з підстав, що не були заборонені законом, особа набула право власності на майно, яке за законом, який був прийнятий пізніше, не може їй належати, це майно має бути відчужене власником протягом строку, встановленого законом. Якщо майно не відчужене власником у встановлені законом строки, це майно з урахуванням його характеру і призначення за рішенням суду на підставі заяви відповідного органу державної влади підлягає примусовому продажу. У разі примусового продажу майна його колишньому власникові передається сума виторгу з вирахуванням витрат, пов`язаних з відчуженням майна. Якщо майно не було продане, воно за рішенням суду передається у власність держави. У цьому разі колишньому власникові майна виплачується сума, визначена за рішенням суду.

Звертаючись до суду з позовом про примусове припинення права власності на земельну ділянку шляхом її конфіксаціїї, прокурор просив припинити право власності відповідача на спірні земельні ділянки шляхом їх конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 (із змінами, внесеними згідно з постановами КМ № 164 від 24.02.2023) Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру.

Відповідно п. 8 Положення Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно Положення про Головне управління Держгеокадастру в Житомирській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 23.12.2021 №603, Головне управління Держгеокадастру в Житомирській області є територіальним органом Держгеокадастру та реалізує його повноваження на території Житомирської області.

Отже, законом чітко передбачено механізм конфіскації земельних ділянок, який підлягає реалізації відповідним державним органом.

Таким чином, оскільки відповідачем ОСОБА_2 протягом року з часу переходу права власності на спірні земельні ділянки вони не відчужені, право власності на неї слід припинити примусово шляхом її конфіскації у власність державив вособі Головногоуправління Дежгеокадаструу Житомирськійобласті .

Керуючись статтями 12, 13, 76-83, 141, 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ :

Позов керівника Звягельської окружної прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі Головного управління Дежгеокадастру у Житомирській області до ОСОБА_2 , третя особа: Фермерське господарство «Золотий нектар про припиненняправа власності наземельні ділянкишляхом їхпримусового відчуження задовольнити.

Припинити право власності ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , паспорт громадянина рб серія та номер НОМЕР_2 , виданий 10.04.2012 Первомайським РУВД м.Мінська) на земельну ділянку з кадастровим номером 1824080800:01:000:0398 реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1392709618240), площею 1,3156 га, із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Великомолодьківської сільської ради, Новоград-Волинського району, Житомирської області (на даний час - Звягельська територіальна громада, Житомирської області, шляхом її конфіскації у власність державив в особі Головного управління Дежгеокадастру у Житомирській області.

Припинити право власності ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , паспорт громадянина рб серія та номер НОМЕР_2 , виданий 10.04.2012 Первомайським РУВД м.Мінська) на земельну ділянку з кадастровим номером 1824080800:01:000:0457 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1392679018240) площею 1,8213 га із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Великомолодьківської сільської ради, Новоград-Волинського району, Житомирської області (на даний час - Звягельська територіальна громада, Житомирської області), шляхом її конфіскації у власність державив в особі Головного управління Дежгеокадастру у Житомирській області.

Стягнути з ОСОБА_2 користь Житомирської обласної прокуратури (ЄДРПОУ 02909950, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО820172, р/р НОМЕР_3 ) судовий збір у розмірі 2 684 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а в разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення з дня складення повного судового рішення.

З повним рішенням суду сторони можуть ознайомитись 12 квітня 2024 року.

Головуючий М.Г. Сусловець

СудНовоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення04.04.2024
Оприлюднено15.04.2024
Номер документу118334759
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: спори про припинення права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —285/4094/23

Рішення від 04.04.2024

Цивільне

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

Сусловець М. Г.

Рішення від 04.04.2024

Цивільне

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

Сусловець М. Г.

Ухвала від 28.03.2024

Цивільне

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

Сусловець М. Г.

Ухвала від 07.07.2023

Цивільне

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області

Сусловець М. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні