Справа № 444/149/24
Провадження № 2/444/379/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2024 року м. Жовква
Жовківський районний суд Львівської області у складі:
головуючий суддя Зеліско Р. Й.
секретар судового засідання Мамедова Г.І.
з участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Жовква Львівської області в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області, третя особа: Жовківська державна нотаріальна контора Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_2 звернувся в суд із позовом до відповідача Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області, третя особа: Жовківська державна нотаріальна контора Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування. Просить суд визнати за ним - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 право на земельну частку (пай) площею 0,67 умовних кадастрових гектарів без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості, що розташована на території Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області (території колишньої Забірської сільської ради Жовківського району Львівської області), право на яку ОСОБА_3 мала на підставі сертифікату серії ЛВ № 093117, виданого 25.12.1995 року та зареєстрованого у книзі записів сертифікатів на право приватної власності на землю (середню земельну частку) за № 290. з підстав зазначених у позові.
Вважає, що його право на земельну частку (пай) підлягає захисту в судовому порядку, як наслідок просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Жовківського районного суду Львівської області від 15.01.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
Витребувано з Жовківської державної нотаріальної контори Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції належним чином завірену (прошиті та пронумеровані, скріплені гербовою печаткою всі аркуші) копію спадкової справи, яка заведена після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивач ОСОБА_2 в підготовче судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце проведення такого був повідомлений належним чином, однак його представник в підготовчому судовому засіданні зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить такі задовольнити, не заперечує проти ухвалення заочного рішення у справі.
Представник відповідача, Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області, в підготовче судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце проведення такого був повідомлений належним чином, однак на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі їх представника, зазначили, що не заперечують проти задоволення позовних вимог, при вирішенні справи покладаються на думку суду.
Представник третьої особи, Жовківської державної нотаріальної контори Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в підготовче судове засідання не з`явилася, хоча про дату, час та місце проведення такого була повідомлена належним чином, однак від неї на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутності. Зазначила, що при вирішенні справи покладається на думку суду.
Крім того, на виконання вимог ухвали суду із Жовківської державної нотаріальної контори Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на адресу суду надійшла належним чином завірена копія спадкової справи, яка заведена після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
А тому, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи без участі позивача, однак за участі його представника, без участі представника відповідача, представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, які не з`явилися в підготовче судове засідання, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце проведення такого, зважаючи на подані ними заяви про розгляд справи у їх відсутності, висловлені позиції у справі.
Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку.
Ч. 3 ст. 200 ЦПК України встановлено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Так як відповідач не заперечує проти позовних вимог, фактично визнали їх, суд вважає за можливе ухвалити рішення за результатами підготовчого провадження.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Ч. 1 статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Відповідно до положень ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Забір`я, Нестеровського району Львівської області, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , який виданий Нетішинським МВС України у Хмельницькій області, 11.12.1998 року (а.с. 3-4).
Мати позивача, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 померла
ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить свідоцтво про смерть, видане повторно 09.10.2018 року Жовківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області (а.с.6).
Родинні відносини підтверджуються свідоцтвом про народження позивача серії
НОМЕР_2 , видане 01.08.1972 р. (а.с.5).
ОСОБА_3 на підставі рішення II сесії Забірської сільської ради від 17.10.1994 року № 4 було передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,67 га (ріллі 0,50 га та 0,17 кормових угідь), що підтверджується сертифікатом на право приватної власності на землю (середню земельну частку) серії ЛВ № 093117 від 25.12.1995 року.
Землю було передано для ведення селянського (фермерського) або колективного господарства. Даний сертифікат зареєстрований у книзі записів сертифікатів на право приватної власності на землю (середню земельну частку) за № 290.
Після смерті матері позивача відкрилася спадщина на належне їй майно, в тому числі і на право на земельну частку (пай).
ОСОБА_3 залишила заповіт на ім`я позивача (сина), на підставі якого він успадкував будинок АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 , як син померлої є спадкоємцем першої черги за законом після її смерті, а інших спадкоємців першої черги за законом і які б прийняли спадщину немає, що видно з копії спадкової справи № 275.
Як спадкоємець, він звернувся у Жовківську державну нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини і видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері, ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , зокрема на земельну частку (пай) площею 0,67 га, що розташований на території Забірської сільської ради Жовківського району Львівської області.
Однак, Жовківська державна нотаріальна контора листом № 2435/01-16 від 09.10.2018 року фактично відмовила йому у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну частку (пай), площею 0,67 га, що розташована на території Забірської сільської ради Жовківського району Львівської області та належала померлій ОСОБА_3 , так як ним не було подано в нотаріальну контору оригіналу правовстановлюючого документа нового взірця на вищезгаданий земельний пай та роз`яснено про необхідність звернення в судові органи для оформлення права на вищевказаний земельний пай в порядку спадкування, що видно з копії цього листа (а.с. 42).
Судом встановлено із позовної заяви, що позивач звертався ще в 2019 році у Жовківську районну державну адміністрацію Львівської області із заявою щодо заміни сертифіката на право приватної власності на землю (середню частку (пай) старого зразка на новий зразок сертифіката на право на земельну частку (пай) на померлу ОСОБА_3 , однак листом № 02-36/957 від 16.07.2019 року Жовківська РДА Львівської області повідомила йому, що у зв`язку із втратою цивільної правоздатності фізичної особи, надати ОСОБА_2 сертифікат на право на земельну частку (пай) (новий зразок) райдержадміністрація не може, рекомендовано йому для встановлення права на земельну частку (пай) від померлої до нього, як спадкоємця, звернутися в Жовківський районний суд Львівської області.
Через відсутній правовстановлюючий документ на право на дану земельну частку (пай) нового зразка, який водночас не може бути виданий на ім`я померлої матері, оскільки вона втратила цивільну правоздатність та дієздатність, а ОСОБА_2 є спадкоємцем за законом першої черги, його право на дану земельну частку (пай) підлягає захисту в судовому порядку
Ч. 1 статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно із ч. 1 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у
заповіті.
Ч. 2 ст. 1223 ЦК України встановлено, що у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно з ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкоємця, у тому числі зачаті за життя спадкоємця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, яким є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, що передбачено ч. 2 ст. 1220 ЦК України.
Згідно з ст. 1216-1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 8 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720 (720/95) "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" постановою Кабінет Міністрів України від 12 жовтня 1995 року № 801 «Про затвердження форми сертифіката на право на земельну частку (пай) і зразка Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай)» затверджено відповідну форму сертифіката на право на земельну частку (пай) і зразка Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай).
Сертифікати саме такої форми слід подавати до нотаріальної контори.
Згідно ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті, а відтак суд констатує, що позивачем не може бути пред`явлено сертифікат на земельну частку (пай) зразка, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1995 року № 801 «Про затвердження форми сертифіката на право на земельну частку (пай) і зразка Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай)», оскільки видача такого на ім`я ОСОБА_3 після її смерті є неможливою через втрату нею цивільної правоздатності та дієздатності внаслідок смерті.
Враховуючи встановлені обставини та досліджені докази суд приходить до висновку, що право позивача на земельну частку (пай) в порядку спадкування законом після смерті матері підлягає захисту в судовому порядку, як наслідок позовні вимоги підлягають задоволенню.
Зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв`язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що у суду є всі підстави для задоволення позовних вимог позивача.
Керуючись статтею 23, ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206, ч. 2 ст. 247, статтями 258, 259, 264, 265, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
УХВАЛИВ :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 право на земельну частку (пай) площею 0,67 умовних кадастрових гектарів без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості, що розташована на території Рава-Руської міської ради Львівського району Львівської області (території колишньої Забірської сільської ради Жовківського району Львівської області), право на яку ОСОБА_3 мала на підставі сертифікату серії ЛВ № 093117, виданого 25.12.1995 року та зареєстрованого у книзі записів сертифікатів на право приватної власності на землю (середню земельну частку) за № 290.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складено 16 квітня 2024 року.
Суддя: Зеліско Р. Й.
Суд | Жовківський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2024 |
Оприлюднено | 16.04.2024 |
Номер документу | 118349320 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Жовківський районний суд Львівської області
Зеліско Р. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні