Рішення
від 15.04.2024 по справі 904/3352/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.04.2024м. ДніпроСправа № 904/3352/23

За позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", м. Дніпро

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче Підприємство "ЄВРОВЕНТ", м. Дніпро

про стягнення заборгованості за договором про постачання електричної енергії

Суддя Красота О.І.

Без участі представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче Підприємство "ЄВРОВЕНТ" і просить суд стягнути заборгованість за спожиту активну електроенергію у розмірі 58 777,79 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Відповідачем умов Договору про постачання електричної енергії № 01282-00 від 05.02.2018 в частині повної та своєчасної оплати спожитої електроенергії.

Ухвалою суду від 03.07.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Відповідач відзив на позов, а також докази повної оплати до суду не надав, ухвалу суду від 03.07.2023 про відкриття провадження у справі направлено на його електронну пошту, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 38, 39), що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 42).

З урахуванням викладеного, господарський суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами, відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Справу відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розглянуто судом протягом розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

05.02.2018 між Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Дніпрообленерго", у подальшому найменування якого змінено на Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі", (далі Позивач, Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробниче Підприємство "ЄВРОВЕНТ" (далі Відповідач, Споживач) укладено Договір про постачання електричної енергії № 01282-00 (далі Договір).

За умовами Договору Постачальник продає електричну енергію Споживачу у точці (точках) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю 93,0 кВт, величини якої по об`єктах Споживача визначені Додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Точка (точки) продажу електричної енергії межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" та/або "Загальна схема електропостачання", які є невід`ємними частинами Договору.

Згідно з п. 2.3 Договору Споживач зобов`язується, зокрема:

2.3.1 виконувати умови Договору;

2.3.4 за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію самостійно обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні електропостачання або повністю його припинити у разі відсутності у Споживача погодженої та затвердженої в установленому законодавством порядку величини екологічної броні;

2.3.5 оплачувати Постачальнику вартість електричної енергії та інші платежі згідно з умовами Додатків "Порядок розрахунків" та "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії".

Відповідно до п. 3.1 Договору Постачальник має право, зокрема:

3.1.1 отримувати від Споживача плату за поставлену електричну енергію за роздрібними тарифами, розрахованими згідно з Умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та інші платежі, обумовлені Договором;

3.1.2 обмежувати або припиняти постачання електричної енергії Споживачу згідно з умовами розділу 6 Договору відповідно до порядку, передбаченого ПКЕЕ.

Згідно з п. 7.1 Договору облік електроенергії, спожитої Споживачем та/або субспоживачами, приєднаними до електричних мереж Споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. Для розрахункового обліку електроенергії мають використовуватись засоби обліку, які пройшли повірку і відповідають вимогам Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки та погоджені Постачальником.

Пунктом 7.7 Договору передбачено, що на підставі показів засобів обліку електричної енергії та умов Додатку "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" оформлюються такі документи:

- акт прийняття-передавання товарної продукції (форма наведена у Додатку до Договору);

- акт результатів замірів електричної потужності.

За наявності вводів на різних ступенях напруги та різних системах обліку покази надаються окремо за кожною точкою обліку.

Згідно з п. 7.8 Договору у разі виникнення у Споживача заборгованості з оплати за електричну енергію сторони за взаємною згодою та у порядку, передбаченому законодавством України, мають право укласти договір (угоду) щодо реструктуризації заборгованості з оформленням Графіка погашення заборгованості, який є додатком до договору (угоди) щодо реструктуризації заборгованості.

У разі відсутності зазначеного Графіку та за відсутності у платіжному документі у реквізиті "Призначення платежу" посилань на період, за який здійснюється оплата, або перевищення суми платежу, необхідної для вказаного періоду, кошти, перераховані Споживачем за електричну енергію, Постачальник зараховує як погашення існуючої заборгованості Споживача з найдавнішим терміном її виникнення без додаткового погодження.

Відповідно до п. 9.8 Договору цей Договір набирає чинності з 25.04.2018 і укладається на строк до 31.12.2018.

Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (пп. 9.8.1 п. 9.8 Договору).

Згідно з пп. 9.10.1 п. 9.10 Договору листи, рахунки, повідомлення, попередження, вимоги тощо, за необхідності, надсилаються Постачальником Споживачу за адресою: м. Дніпро, вул. Дніпросталівська, 32 або Споживач отримує нарочним. При отриманні нарочним Споживач або уповноважений його представник зобов`язаний прийняти рахунок під підпис: у відповідному журналі, на супровідному листі Постачальника, другому екземплярі рахунка, повідомлення, попередження, вимоги тощо.

Пунктом 1 Додатку № 3 до Договору "Порядок розрахунків" (далі Додаток № 3) передбачено, що розрахунковий період для визначення обсягу спожитої електричної енергії становить один місяць, а саме з 31 числа попереднього календарного місяця по 30 число поточного календарного місяця включно.

При розрахунках за фактично спожиту електроенергію назва розрахункового періоду співпадає з назвою календарного місяця, на який припадає останній день розрахункового періоду.

Відповідно до п. 2 Додатку № 3 Споживач здійснює повну оплату вартості обсягу використання електричної енергії, заявленого на розрахунковий період, за формою попередньої оплати.

2.1 попередня оплата здійснюється до 24 числа місяця, що передує розрахунковому періоду, у розмірі повної вартості договірної величини споживання електричної енергії згідно з додатком до Договору "Обсяги постачання електричної енергії Споживачу" на підставі самостійно отриманого у Постачальника рахунка.

2.2 остаточний розрахунок за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, оплата рахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, пеня, 3% річних, індекс інфляції та інші платежі (за надання Споживачу додаткових послуг, суми завданих Споживачем збитків тощо) згідно з умовами Договору, здійснюється на рахунки Постачальника, вказані у розділі 10 Договору, на підставі самостійно отриманих у Постачальника рахунків протягом 5 операційних днів з дня їх отримання.

У разі неявки Споживача (уповноваженого представника Споживача) для отримання рахунків, Постачальник направляє рахунки Споживачу рекомендованим листом на адресу (юридичну або поштову), що вказана у Договорі. У такому разі рахунки вважаються отриманими Споживачем з дня їх відправлення.

Під час визначення суми платежу в остаточному розрахунку за поточний розрахунковий період Постачальником мають бути враховані суми проведених попередніх платежів за використання електричної енергії у поточному розрахунковому періоді.

Рахунки на оплату можуть надаватись Споживачу у відповідних структурних підрозділах Постачальника через персональну сторінку Споживача на web-сайті Постачальника за допомогою інтернет-сервісу "Личный кабинет юридического клиента" або електронною поштою, факсимільним зв`язком, поштовим зв`язком, кур`єром чи іншими способами з використанням новітніх інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, визначеному чинним законодавством.

Споживач протягом перших трьох днів поточного розрахункового періоду здійснює платіж за резервування обсягу електричної енергії на покриття аварійної (екологічної) броні у наступному розрахунковому періоді за тарифами, які діяли на дату оформлення рахунку.

У разі використання Споживачем зарезервованого обсягу електричної енергії на покриття аварійної (екологічної) борні, Постачальником електричної енергії здійснюється перерахунок його вартості відповідно до тарифів, які діяли в період використання зарезервованого обсягу електричної енергії.

Споживач протягом 30 календарних днів з дати отримання рахунку Постачальника здійснює повну оплату вартості електричної енергії, недоврахованої внаслідок використання електричної енергії з порушенням ПКЕЕ.

Пунктом 3.1 Додатку № 3 передбачено, що за дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання Постачальника електроенергії.

Відповідно до п. 4.1 Додатку № 3 обсяги використаної електричної енергії, які підлягають оплаті, визначаються за показами засобів розрахункового обліку електричної енергії про її фактичне споживання за винятком випадків, передбачених ПКЕЕ.

За умовами п. 4.3 Додатку № 3 обсяги електричної енергії, що підлягають сплаті Споживачем за звітний розрахунковим період, визначаються з урахуванням вимог пунктів 4.1.1 4.1.7 цього Додатку, та підтверджуються "Актом прийняття-передавання товарної продукції" за формою, що є додатком до Договору, який Споживач надає Постачальнику протягом доби після закінчення розрахункового періоду.

На виконання умов Договору Позивач поставив Відповідачу електричну енергію з червня по вересень 2018 року на загальну суму 110 746,62 грн., про що склав та підписав акти прийняття-передавання товарної продукції:

- № 111/01282-00/6/1 від 30.06.2018 за червень 2018 року на суму 31 671,53 грн.;

- № 111/01282-00/7/1 від 31.07.2018 за липень 2018 року на суму 29 484,42 грн.;

- № 111/01282-00/8/1ав від 31.08.2018 за серпень 2018 року на суму 30 978,44 грн.;

- № 111/01282-00/9/1 від 30.09.2018 за вересень 2018 року на суму 18 612,23 грн.,

а також виставив рахунки на оплату.

Як вбачається з матеріалів справи, Відповідач частково розрахувався з Позивачем за поставлену електричну енергію на суму 51 968,83 грн.

23.05.2023 вказані вище акти та рахунки, з урахуванням часткових оплат, були надіслані Відповідачу разом із супровідним листом за № 23733/1001 від 18.05.2023, в якому Позивач зазначав про наявність заборгованості у розмірі 58 777,79 грн.

Відповідач рахунки не оплатив, підписані зі свого боку акти прийняття-передавання товарної продукції на адресу Позивача не направив. При цьому, зауважень щодо обсягів та/або вартості наданих послуг з постачання електроенергії за період з червня по вересень 2018 року Відповідач Позивачу також не направив.

Заборгованість за надані послуги з постачання електроенергії за період з червня по вересень 2018 року складає 58 777,79 грн., що і є причиною виникнення спору.

Ухвалюючи рішення, господарський суд виходив з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

За приписами ч. 7 ст. 276 Господарського кодексу України оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання.

За приписів ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Враховуючи умови Додатку № 3 до Договору, строк оплати поставленої електричної енергії за період з червня по вересень 2018 року є таким, що настав.

Як встановлено судом вище, Відповідач частково розрахувався з Позивачем за поставлену електричну енергію на суму 51 968,83 грн.

З урахуванням викладеного, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю зі стягненням з Відповідача заборгованості за спожиту активну електроенергію у розмірі 58 777,79 грн.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за подання позовної заяви покладається на Відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 86, 129, ч. 9 ст. 165, ст.ст. 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче Підприємство "ЄВРОВЕНТ" (49051, м. Дніпро, вул. Дніпросталівська, 32, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 40908127) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, 22, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 23359034) заборгованість за спожиту активну електроенергію у розмірі 58 777,79 грн., судовий збір у розмірі 2 684,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя О.І. Красота

Повне рішення складено

15.04.2024

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення15.04.2024
Оприлюднено17.04.2024
Номер документу118353299
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —904/3352/23

Судовий наказ від 16.05.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

Рішення від 15.04.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

Ухвала від 03.07.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні