У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
15 квітня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/350/24
Господарський суд Чернігівської області, в складі судді А.В. Романенко, розглянув матеріали позовної заяви від 10.04.2024 б/н у справі
за позовом: Військової частини НОМЕР_1 ,
АДРЕСА_1 ;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Інженерний центр "Імпульс",
вул. Незалежності, 42, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600;
предмет спору: про стягнення 10322,00 грн
УСТАНОВИВ:
Військовою частиною НОМЕР_1 поданий позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інженерний центр "Імпульс" про стягнення коштів у сумі 10322,00 грн за рахунок завищення вартості і обсягів виконаних робіт за договором про закупівлю послуг за державні кошти від 17.09.2020 № 20/024/51.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до проведеного Південним територіальним управлінням внутрішнього аудиту фінансово - господарської діяльності військової частини НОМЕР_1 , за період з 01.04.2017 по 31.12.2020, за результатами якого складений звіт № 520/3/13/з від 14.05.2021 встановлено, що витрати робітників (добові, проживання) та транспортні витрати за договором від 17.09.2020 № 20/024/51 документально не підтверджені, що призвело до завищення вартості і обсягів виконаних робіт на суму 10322,00 грн.
Суд дослідив матеріали позовної заяви від 10.04.2024 з доданими до неї документами та дійшов висновку про залишення позову без руху враховуючи наступне.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 164 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема, сплату судового збору в установлених порядку та розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до приписів статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється в відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та в фіксованому розмірі.
Відповідно до п. 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання позовної заяви майнового характеру встановлюються в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлений прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3028,00 грн.
Відповідно до статті 163 ГПК України ціна позову визначається: 1) у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується; 2) у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; 3) у позовах, які складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.
Виходячи з прохальної частини позову, його ціна складає 10322,00 грн, тобто за розгляд даного спору до Державного бюджету України мав бути сплачений судовий збір у сумі 3028,00 грн.
Позивачем до позовної заяви доказів сплати судового збору не надано. Натомість, заявлене клопотання про відстрочення сплати судового збору, оскільки на даний час його майновий стан не дозволяє своєчасно сплатити повністю судовий збір, позивач повністю фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України через Департамент фінансів Міноборони (м. Київ), має тривалу процедуру отримання коштів, відтак, на момент звернення до суду судовий збір не сплачений ним з об`єктивних причин.
З приводу зазначеного клопотання суд зазначає наступне.
За частиною 2 статті 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення в справі за наявності перелічених умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача фізичної особи за попередній календарний рік; позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Приписи даної норми містять вичерпний перелік підстав, за яких суд може задовольнити клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Із системного аналізу змісту норм зазначеної статті вбачається, що положення пунктів 1, 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи - юридичної особи), а положення п. 3 частини 1 статті 8 вказаного Закону можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки в справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю (зазначений висновок щодо застосування статті 8 Закону України "Про судовий збір" викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2021 у справі №0940/2276/18, постанові Верховного Суду від 11.05.2022 у справі № 912/2829/21).
Відтак, склад сторін у даній справі та предмет позову не свідчать про наявність умов, визначених статтею 8 Закону України "Про судовий збір", для задоволення клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору за подання до суду позовної заяви.
Враховуючи встановлений статтею 129 Конституції України принцип рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, а також положення статей 5, 8 Закону України "Про судовий збір", суд позбавлений права надавати перевагу будь-якій стороні, в тому числі в питанні відстрочення сплати судового збору.
Вибіркове надання господарським судом суб`єктивних переваг одним учасникам процесу перед іншими учасниками судового процесу шляхом звільнення чи відстрочення сплати судового збору, окрім випадків, у становлених статтею 8 Закону України "Про судовий збір", призведе до порушення вказаного вище конституційного принципу, що є неприпустимим.
Крім того, суд наголошує, що сума судового збору в розмірі 3028,00 грн не є надмірною.
Отже, з огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення клопотання позивача, оскільки визначені ним обставини не є підставами для відстрочення сплати судового збору, що передбачені Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до частини 2 статті 164 ГПК України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази, позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
За частиною 2 статті 80 ГПК України позивач, особи, яким законом надане право звернутись до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Наведені вимоги позивачем при подачі до суду даної позовної заяви не дотримані.
Зокрема позивачем не поданий звіт № 520/3/13/з від 14.05.2021, складений за результатами аудиту проведеного Південним територіальним управлінням внутрішнього аудиту, висновками якого обґрунтований даний позов.
Частиною 2 статті 174 ГПК України передбачено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи викладене, позовну заяву слід залишити без руху, надати позивачу строк у 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення зазначених недоліків, шляхом надання до суду доказів сплати судового збору в розмірі 3028,00 грн та засвідченої копії звіту Південного територіального управління внутрішнього аудиту № 520/3/13/з від 14.05.2021.
Керуючись статтями 162 - 164, 172, 174, 234, 235 ГПК України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити Військовій частині НОМЕР_1 у задоволенні заяви про відстрочення сплати судового збору.
2. Позовну заяву залишити без руху.
3. Позивачу, протягом 10 календарних днів з дня вручення ухвали суду, усунути недоліки позовної заяви від 10.04.2024 зазначені в ухвалі суду, шляхом подання до суду доказів сплати судового збору в розмірі 3028,00 грн та засвідченої копії звіту Південного територіального управління внутрішнього аудиту № 520/3/13/з від 14.05.2021.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до приписів частин 5-8 статті 6 та частин 5, 6 статті 242 ГПК України, пунктів 5.6, 5.8, 10, 16, 17, 29, 37 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, учасникам справи (їх представникам), які є користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, судові рішення в паперовій формі не надсилаються і не вручаються. Суд надсилає такі рішення в електронній формі до електронного кабінету таких осіб, і вони вважаються врученими в день отримання повідомлення про доставку копії судового рішення на офіційну електронну адресу учасника справи (його представника), з якого і починається перебіг процесуального строку, встановленого законом або судом. Обмін процесуальними документами в електронній формі між судом та/або особами, що є (повинні бути) користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, мають здійснюватися виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://cn.arbitr.gov.ua/sud5028/.
Суддя А.В. Романенко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2024 |
Оприлюднено | 17.04.2024 |
Номер документу | 118356201 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Романенко А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні