Рішення
від 10.04.2024 по справі 927/62/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

10 квітня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/62/24 Господарський суд Чернігівської області у складі: судді Ноувен М.П.,

за участю секретаря судового засідання Одинець І.М.

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу №927/62/24

за позовом: Акціонерного товариства «Чернігівобленерго», код 22815333,

вул. Гонча, 40, м. Чернігів, 14000;

до відповідача: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мезенцева 80»,

код 43058111,

вул. Ю Мезенцева, 80, м. Чернігів, 14033;

про стягнення 37240,76 грн.

За участю представників сторін:

від позивача: Сиводід О.П., Карелін О.В.,

від відповідача: Зубенок К.О.

Позивач - Акціонерне товариство "Чернігівобленерно" звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мезенцева 80», про стягнення 37240,76 грн заборгованості з оплати боргу за безобліково спожиту електроенергію.

Дії суду щодо розгляду справи.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 15 січня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання), встановлено сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив.

12.02.2024 ухвалою Господарського суду Чернігівської області призначено справу до розгляду у відкритому провадженні у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на 05.03.2024 року об 11год. 50 хв.

В судовому засіданні 05.03.2023 року судом оголошено перерву до 13.03.2024 року до 15 год. 30 хв.

У зв`язку з перебуванням судді Ноувен М.П. у відпустці, судове засідання, призначене на 13.03.2024 року о 15 год. 30 хв. не відбулося, про що сторони повідомлені листом № 927/62/24/394/24 від 11.03.2024.

Ухвалою суду від 01.04.2024 сторони повідомлені, о судове засідання у справі відбудеться 03.04.2024.

У судовому засіданні 03.04.2024 судом оголошено перерву до 10.04.2024.

У судовому засіданні 10.04.2024 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст.240 ГПК України.

Сторони належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи в суді.

Позиції учасників справи. Заяви та клопотання учасників справи.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач порушив п.п.10 п.5.5.5 ПРРЕЕ, в результаті чого АТ "Чернігівобленерго" здійснено розрахунок необлікованої електроенергії по акту про порушення № 000030 від 12.09.2023 за період з 31.05.2023 по 12.09.2023.

07.02.2024 року Відповідачем - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мезенцева 80» до суду через відділ документального забезпечення (канцелярію) подано відзив на позовну заяву.

Відповідно до поданого відзиву на позов відповідач проти позову заперечив та зазначив, що замість пломбування лічильників представники АТ «Чернігівобленерго» почали оглядати щитові.

Також відповідач зазначає, що за місяць весь будинок (освітлення місць загального користування та робота 4 ліфтів) не використовувало електроенергії більше 844 кВт/год. Визначення в рахунку споживання на рівні 1550 кВт/год за місяць майже в два рази перевищує максимальне споживання всього будинку.

Відповідач зазначає, що ОСББ прирівнюється до побутового споживача та сплачує за спожиту електроенергію за цінами побутового споживача.

Відзив на позов прийнято судом до розгляду та долучено до матеріалів справи. Справа розглядається з урахуванням поданого відзиву.

15.02.2023 року через систему «Електронний суд» до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, яким не погоджується з аргументами та запереченнями викладеними у відзиві ОСББ «Мезенцева 80», вважає їх необґрунтованими та безпідставними.

Так, позивач зазначає, що відповідно як до ПРРЕЕ, так і умов Договору, оператор системи (позивач) має право на безперешкодний доступ до електричних установок споживача (відповідача) для проведення технічної перевірки засобів вимірювання.

Відповідач, до моменту складання Акту про порушення, не узгоджував з позивачем жодних незаконних підключень електропроводки та не ставив позивача до відома щодо виявленого самовільного підключення електропроводки.

Щодо посилання відповідача на те, що представники позивача змусили голову правління ОСББ «Мезенцева 80» підписати Акт про порушення, а також на те, що у відповідача викликає «підозру» свідок, позивач зазначає, що представник відповідача, підписавши акт про порушення без жодних зауважень та заперечень, повністю погодився зі змістом останнього.

Також позивач зазначив, що оскільки Акт підписано відповідачем, дані про свідка до нього не вносилися.

Щодо посилань відповідача стосовно розрахунків за електроенергію позивач зазначає, що відповідач помилково ототожнює тарифи на послуги з розподілу електричної енергії та тарифи за спожиту електроенергію.

Позивач наголошує на тому, що відповідач не оскаржував рішення АТ «Чернігівобленерго», відтак, погодився з протокольним рішенням, прийнятим при розгляді Акту про порушення № 000030 від 12.09.2023.

Відповідь на відзив прийнята судом до розгляду та долучена до матеріалів справи.

У відзиві на позов відповідачем заявлялось клопотання про зобов`язання позивача надати до суду копію відеозапису фіксації порушення, зазначені в акті № 00030 від 12.09.2023.

Ухвалою суду від 12.02.2024 у задоволенні клопотання відповідача відмовлено.

Щодо питань відповідача позивачу, судом роз`яснено порядок постановлення питань учасникам справи.

10.04.2024 представником відповідача адвокатом Бабинцем С.П. заявлено клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з неможливістю явки у судове засідання.

Суд при розгляді клопотання виходив з наступного.

Пунктом 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (рішення у справах ФПК ГРОСС проти України, Лагун проти України, Буряк проти України, ТОВ Гержик проти України) суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.

Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту, з урахуванням основних засад (принципів) господарського судочинства, встановлених ст. 2 ГПК України.

З огляду на практику Європейського суду з прав людини, розумність тривалості судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмета позову для заявника у справі (рішення Європейського суду з прав людини у справі Фрідлендер проти Франції, Смірнова проти України).

Згідно зі ст. 42 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи зобов`язані користуватися визначеними законом процесуальними правами; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи, а тому неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, відповідно до ч.1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України.

При цьому суд зазначає, що відповідно до ст. 56 ГПК України юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Отже, відповідач не був позбавлений права залучити іншого представника у судове засідання у зв`язку з неможливістю явки адвоката Бабинця С.П. у судове засідання 10.04.2024.

Суд наголошує, що розгляд справи вже неодноразово відкладався, зокрема, за клопотанням відповідача.

Суд звертає увагу на те, що у матеріалах справи наявні відзив на позов, відповідь на відзив, в яких сторони виклали свої пояснення та заперечення, клопотань щодо надання часу для подання нових (додаткових) доказів відповідачем не заявлено.

З матеріалів справи вбачається, що явка представників сторін в судові засідання обов`язковою не визнавалася (відсутні ухвали про обов`язкову участь, виклик представників), проте у судових засіданнях, зокрема, при огляді і дослідженні речового доказу (диск з відео зйомкою), була присутня голова ОСББ «Мезенцева 80», яка є повноважним представником відповідача.

З огляду на вищевикладене, а також на те, що позивач заперечував проти задоволення клопотання представника відповідача, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відкладення розгляду справи, відтак, у задоволенні клопотання відмовлено.

Будь-яких інших заяв, клопотань або заперечень від сторін не надходило.

Обставини справи встановлені судом.

Між Акціонерним товариством «Чернігівобленерго» (далі-Оператор системи) та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Мезенцева 80» (далі-Споживач) укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 23-5326-РУ від 21.02.202 року (далі - Договір № 23-5326-РУ).

Відповідно до умов Договору:

п.1.1. Цей договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (надалі-Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам (надалі-Споживач) як послуги Оператора системи. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641,642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднанням, що є додатком № 1 до цього Договору.

п.1.2. Умови Договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковим для всіх споживачів.

п.2.1. Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженої постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу системи розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорту точки розподілу за об`єктом Споживача, який є Додатком 2 до цього Договору та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.

п.2.2. Відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовуються на об`єкті (об`єктах) Споживача, зазначаються разом із ідентифікаційним кодами ( ЕІС кодами) в додатку 3 цього Договору.

Відповідно п. 6.1. Договору Оператор системи зобов`язується проводити не менше як раз на 6 місяців контрольний огляд засобу комерційного обліку у Споживача відповідно до затверджених графіків; здійснювати технічну перевірку засобу (вузлі) обліку (засобу вимірювальної техніки) не рідше одного разу на три роки.

Відповідно п.6.2. Договору Споживач зобов`язується забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; невідкладно повідомляти Оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання; узгоджувати з Оператором системи нові підключення та перероблення внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної енергії; забезпечувати доступ працівникам Оператора Системи, які пред`явили свої службові посвідчення, до свого об`єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки.

Відповідно до п.7.1 Договору Оператор системи має право на безперешкодний доступ (за пред`явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку та умов договору; вимагати від Споживача відшкодування збитків, завданих порушенням, допущеним Споживачем під час користування електричною енергією; контролювати додержання Споживачем вимог ПРРЕЕ;, складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) Споживача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.

п. 8.6. У разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача Споживач сплачує Оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ.

п.8.9.У разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження.

Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу Сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання відповідного акту.

Акціонерне товариство «Чернігівобленерго» (далі-Оператор системи) та Об`єднанняя співвласників багатоквартирного будинку «Мезенцева 80» уклали Додаткову угоду № 1 від 18.08.2021 року про внесення змін та доповнень до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 23-5326-РУ від 21 лютого 2020 року про наступне:

п. 1. В зв`язку з провадженням єдиного автоматизованого реєстру договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії у АТ «Чернігівобленерго», змінити номер договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з № 23-5326-РУ на № 237230532620.

12.09.2023 року уповноваженими представниками АТ «Чернігівобленерго» в багатоповерховому житловому будинку по вул. Мезенцева, 80, сходова клітина, 6 поверх, 3 під`їзд за участі споживача, яка допустила представників оператора системи на об`єкт - Зубенок К.О. - голова правління ОСББ складено акт порушення № 000030, яким зафіксовано порушення ПРРЕЕ, а сама п.п. 10, п.5.5.5. - самовільне підключення електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку, відкритим типом прокладання. Електроенергія споживається, приладом обліку не враховується. Місце самовільного підключення на сходовій клітині в щитовій з фідера на тамбур. Місце самовільного підключення демонтовано (відрізано від фідера).

Крім того, в акті порушення №000030 зазначені результати проведення вимірів параметрів схеми електроживлення споживання на дату складання акту про порушення.

Споживач не надав перелік всіх наявних струмоприймачів та не забезпечив вимір струму навантаження всіх наявних струмоприймачів включених на максимальну потужність.

Для виявлення прихованого самовільного підключення та місця його підключення до електричної мережі використовувався показник струму ПСр-10 та показник напруги двополюсний універсальний до 1000В.

Уповноваженими представниками АТ «Чернігівобленерго» було вилучено та укладено в пакет зразок проводу. Пакет опломбований пломбою № с79704736 та вилучений представниками оператора системи, що зафіксовано в акті про пломбування від 12.09.2023 року № 069662.

Крім того, відповідно до п. 11 Акту про порушення № 000030 від 12.09.2023 року Зубенок К.О. запрошено 24.10.2023 року о 14:00 год для участі у засіданні комісії оператора системи з розгляду складеного акта про порушення.

Під час оформлення Акта про порушення № 000030 від 12.09.2023 року здійснювалась фотофіксація та відео фіксація виявленого порушення.

Акт про порушення № 000030 від 12.09.2023 року підписано ОСОБА_1 без зауважень та заперечень.

24.10.2023 року на засіданні комісії Чернігівських МЕМ АТ «Чернігівобленерго» з розгляду Акту порушення № 000030 від 12.09.2023 оформленого протоколом № 74 виступила голова правління ОСББ «Мезенцева 80» - Зубенок К.О. (представник Споживача), де висловила свою незгоду з виявленим порушенням, так як є підозра у навмисному його підлатуванні з метою заставити підписати акти на опломбування згідно спірного питання описаного в листі вих. № 9 від 14.09.2023 р. ( арк. 70). На момент проведення ТО квартирних щитових в серпні місяці даного самовільного підключення не було.

Комісією прийнято рішення про проведення розрахунку недорахованої електроенергії по акту про порушення № 000030 від 12.09.2023 на підставі п. 8.4.12 ПРРЕЕ. Обсяг нарахування складає 5250 кВтг на суму 37240,76 грн.

Розрахунок вартості безобліково спожитої електроенергії по Акту № 000030 від 12.09.2023 проведено позивачем за період з 31.05.2023 по 12.09.2023 (за 105 днів).

Таким чином, по Акту № 000030 від 12.09.2023 відповідачу нараховано 37240,76 грн вартості безобліково спожитої електроенергії та виставлено рахунок № 8193030985654 від 24.10.2023.

Протокол засідання комісії № 74, розрахунок, рахунок № 8193030985654 голова правління ОСББ «Мезенцева 80» - Зубенок К.О. отримала особисто, про що свідчить її підпис у вищевказаному протоколі.

Несплата відповідачем вартості безобліково спожитої електроенергії стала підставою для звернення позивача до суду для захисту свого порушеного права.

Оцінка аргументів та нормативно - правове обґрунтування.

Відповідно до ч.1,2 ст.275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Статтею 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договір про надання послуг з розподілу; договір постачання електричної енергії споживачу.

Згідно з ч.1 ст. 45 Закону України "Про ринок електричної енергії", розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.

Частиною 4 ст. 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.

За приписами пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 14.03.2018 №312, яка набрала чинності 19.04.2018, "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" (далі - ПРРЕЕ), укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Відповідно до п.1.1.1. ПРРЕЕ, ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Пунктом 6 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 зазначено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства в сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо.

Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

Відповідно до п.2.1.4. ПРРЕЕ, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.

Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу.

Пунктом 2.1.6. ПРРЕЕ визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частина 1 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлює, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Матеріалами справи підтверджується факт укладення між сторонами договору про постачання електричної енергії № 23-5326-РУ від 21.02.2020.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії приєднано споживача ОСББ «Мезенцева 80» з 21.02.2020 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії .

Між сторонами підписано Паспорт точки розподілу електричної енергії, що є додатком № 2 до Договору від 21.02.2020, відповідно до якого адреса об`єкта - м. Чернігів, вул. Ю Мезенцева, 80.

Разом з тим, сторонами підписано відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії ОСББ «Мезенцева 80», що є додатком № 3 до Договору № 23-5326-РУ від 21.02.2020.

У вказаному додатку зазначені ЕІС код точки розподілу за адресою м. Чернігів, вул. Мезенцева 80, а саме: 62Z1017590531978 - освітлення сходів, ступінь напруга за точкою розподілу, кВ/клас напруги (1,2) - 04/2, місце встановлення ВОЕ - щитова, лічильник Осн СА заводський номер 639008, тип СА4-И678 з показами 4100; 62Z1534351196119 - ліфт, ступінь напруга за точкою розподілу, кВ/клас напруги (1,2) - 04/2, місце встановлення щитова, лічильник Осн СА заводський номер 0971102 тип НІК 2301 АП2 з показами 026525; 62Z2873664375178 - освітлення сходів, ступінь напруга за точкою розподілу, кВ/клас напруги (1,2) - 04/2, місце встановлення щитова, лічильник Осн СА заводський номер 0971110 тип НІК 2301 АП2 з показами 071322; 627553074637263 - ліфт, ступінь напруга за точкою розподілу, кВ/клас напруги (1,2) - 04/2, місце встановлення щитова, лічильник Осн СА заводський номер 0971102 тип НІК 2301 АП2 з показами 030065.

Таким чином, 21.02.2020, між позивачем та відповідачем укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Відповідно до п.п. 4 п.8.4.2. ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент складення акту про порушення), визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема, фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів).

За приписами п. 8.2.5. ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент складення акту про порушення),

У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:

меж балансової належності;

перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;

номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;

фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.

Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.

Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Згідно до п.8.4.12. ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою

W доб.с.п. = P с.п. · t вик.с.п.,

Де P с.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулою Р.с.п.=I*U ном фаз. сosц

Де І- сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи:

- з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А;

- з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ), А.

У разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (P с.п., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі).

За згодою сторін сила струму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних на об`єкті споживача струмоприймачів на максимальну потужність або з максимальної сили струму навантаження струмоприймачів, підключених до схеми самовільного підключення на момент виявлення порушення, на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології;

U ном.фаз.- номінальна фазна напруга, кВ;

сosц-косинус кута між фазною напругою Uфаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології.

У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки приймається рівним 0,9;

t вик.с.п.- час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12год/добу).

У підпункті 1) пункту 8.4.8. ПРРЕЕ також передбачено, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил):1) у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Як встановив суд, останній контрольний огляд на об`єкті відповідача, що передував дню виявлення порушення, був проведений 31.05.2023, що підтверджується Актом контрольного огляду № 106306.

Розрахунок позивачем здійснено за період з 31.05.2023 по 12.09.2023 - 105 днів.

Перевіривши розрахунок вартості безобліково спожитої електроенергії по Акту № 000030 суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 2.3.13 ПРРЕЕ обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить 1 календарний місяць. Обсяг спожитої протягом розрахункового періоду електричної енергії визначається в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку.

Пунктом 8.4.2. ПРРЕЕ передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема, самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.

Як вбачається з розрахунку вартості безобліково спожитої електроенергії по Акту № 000030 розрахунок проведено з 31.05.2023 по 12.09.2023:

1. За період з 31.05.2023 по 31.05.2023 розрахункова величина добового споживання електроенергії - 50 кВт/год, кількість нарахованої електроенергії - 50 кВт/год,. Вартість необлікованої електроенергії становить 249,31 грн = 50кВт/год * тариф 4,98623.

2. За період з 01.06.2023 по 30.06.2023 розрахункова величина добового споживання електроенергії - 50 кВт/год, кількість нарахованої електроенергії - 1500 кВт/год,. Вартість необлікованої електроенергії становить 7911,65 грн = 1500кВт/год * тариф 5,27443.

3. За період з 01.07.2023 по 31.07.2023 розрахункова величина добового споживання електроенергії - 50 кВт/год, кількість нарахованої електроенергії - 1550 кВт/год,. Вартість необлікованої електроенергії становить 8560,60 грн = 1550кВт/год * тариф 5,52298.

4. За період з 01.08.2023 по 31.08.2023 розрахункова величина добового споживання електроенергії - 50 кВт/год, кількість нарахованої електроенергії - 1550 кВт/год,. Вартість необлікованої електроенергії становить 10203,36 грн = 1550кВт/год * тариф 6,64733.

5. За період з 01.09.2023 по 12.09.2023 розрахункова величина добового споживання електроенергії - 50 кВт/год, кількість нарахованої електроенергії - 600 кВт/год,. Вартість необлікованої електроенергії становить 4009,05 грн = 600кВт/год * тариф 6,68175.

Відповідно до п. 8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Вартість безобліково спожитої електроенергії у розмірі 37240,76 грн була зазначена у рахунку на оплату № 8193030985654 від 24.10.2023, який разом розрахунком вартості необлікованої електроенергії був отриманий відповідачем 24.10.2023.

Відтак, строк оплати рахунку настав 24.11.2023.

Доказів оплати відповідачем рахунку матеріали справи не містять.

Згідно зі ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Оцінка доказів має свій зміст: визнання допустимості, належності, достовірності, вірогідності, достатності і взаємозв`язку всієї сукупності доказів.

Судом у повній мірі досліджено наявні у матеріалах справи докази, а саме Акт про порушення № 000030 від 12.09.2023, диск з відео фіксацією порушення, заперечення та доводи відповідача та позивача, заслухано пояснення уповноважених представників сторін.

Так, матеріалами справи встановлено, що під час проведення перевірки на об`єкті - багатоповерховий будинок по вул. Мезенцева,80, сходова клітина,6 поверху, 3 під`їзду відповідачем порушено п.п.10 п.5.5.5. ПРРЕЕ, а саме самовільне підключення електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку, відкритим типом прокладання. Електроенергія споживається, приладом обліку не враховується. Місце самовільного підключення на сходовій клітині в щитовій з фідера на тамбур.

Судом у присутності представників позивача та відповідача досліджено диск з відеофіксацією перевірки, відповідно до якої зафіксовано факт самовільного підключення.

Відтак, суд критично ставиться до доводів відповідача, що електрощитові в під`їзді не закриті, будь-хто міг пере підключити електропроводку сходових клітин до стояків в обхід приладів обліку.

Крім того, відповідно до умов Договору саме на споживача покладено обов`язок забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів.

Судом береться до уваги те, що Акт про порушення № 000030 від 12.09.2023 підписано керівником відповідача без заперечень і зауважень, а також те, що останнім ані Акт про порушення, ані рішення Комісії не оскаржувалось.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Суд враховує, що Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги АТ «Чернігівобленерго» є правомірними, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Розподіл судових витрат.

Згідно з п.5 ч.1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.

Статтею 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За таких обставин, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в сумі 3028 грн.

Керуючись ст.129,130, 236-239, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги Акціонерного товариства «Чернігівобленерго», код 22815333 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мезенцева 80», код 43058111 про стягнення 37240,76 грн задовольнити повністю.

2. Стягнути Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мезенцева 80», вул. Ю. Мезенцева,80, м. Чернігів, 14033, код 43058111 на користь Акціонерного товариства «Чернігівобленерго», вул. Гонча, 40, м. Чернігів, 14000, код 22815333, борг за необліковану електричну енергію в сумі 37240,76 грн, судовий збір в сумі 3028,00 грн судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення набирає законної сили у строки, встановлені ст.241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Повний текст рішення складено та підписано 15.04.2024.

Суддя М.П. Ноувен

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення10.04.2024
Оприлюднено17.04.2024
Номер документу118356234
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —927/62/24

Судовий наказ від 07.05.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

Рішення від 10.04.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

Ухвала від 01.04.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

Ухвала від 12.02.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

Ухвала від 15.01.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Ноувен М.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні