532/785/23
2/532/19/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2024 р. м. Кобеляки
Кобеляцький районний суд Полтавської області у складі головуючого судді Макарчука С.М., з участю секретаря судового засідання Демидюк О.Р., розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду в м. Кобеляки в порядку загального позовного провадження за відсутності сторін цивільну справу № 532/785/23 за позовом адвоката Титаренка Сергія Олександровича, в інтересах позивачки ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Вільховатське» про визнання права на земельні частки (паї) в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
20 квітня 2023 року адвокат Титаренко Сергій Олександрович в інтересах позивачки ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області, про визнання права на земельні частки (паї) в порядку спадкування за законом.
Позов обґрунтований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки ОСОБА_2 . На момент смерті матері малолітня донька ОСОБА_1 проживала разом з нею в АДРЕСА_1 . Факт родинних відносин ОСОБА_1 та померлої ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 (до шлюбу ОСОБА_1 ). Після смерті матері відкрилася спадщина, до складу якої увійшла земельна частка (пай) загальною площею 1,94 га із земель колективної власності ЗАТ «Вільховатське», яка розташована на території Вільховатської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області, оскільки мати була включена до списку осіб, які мали право на земельну частку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з членства не виключалася, згідно Державного акту на право колективної власності на землю серії ПЛ № 00002 зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю № 1 та доданим до нього списком громадян, де вона внесена, як член АТ «Вільховатське» за № 159. Однак, державним нотаріусом 13.02.2023, було відмовлено позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай) після смерті ОСОБА_2 , у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу. Згідно довідки Вільховатської сільської ради Полтавського району Полтавської області вбачається, що земельна ділянка площею 1,94 га, закріплена за ОСОБА_2 під № 571, згідно проекту розташування земельних часток (паїв) в межах АТ «Вільховатське», дана земельна ділянка була виділена із земель колективної власності АТ «Вільховатське» при розпаюванні для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Таким чином, за життя спадкодавець ОСОБА_2 , як член АТ «Вільховатське» набула право на земельну частку (пай) загальною площею 3,36 умовно кадастрових гектари для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, але не встигла оформити правовстановлюючий документ на вищевказану земельну ділянку так як померла. Як спадкоємець першої черги, ОСОБА_1 має законне право на успадкування вказаної земельної частки (паю) після смерті матері ОСОБА_2 , а тому просить визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) загальною площею 3,36 га, умовно кадастрових гектари із земель колективної власності ЗАТ «Вільховатське» с. Вільховатка Полтавського району Полтавської області в порядку спадкування за законом, після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Вільховатка Полтавського району Полтавської області.
Ухвалою від 26 квітня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду в порядку загального позовного провадження, призначено у справі підготовче засідання на 22 травня 2023 року.
Ухвалою від 22 травня 2023 року підготовче засідання відкладено на 19 липня 2023 року за клопотанням представника позивача.
Ухвалою від 19 липня 2023 року підготовче засідання відкладено на 22 серпня 2023 року та визнано обов`язковою явку представника відповідача Кобеляцької міської ради з огляду на зміст поданих відповідачем заяв з посиланням на подання відзиву, який судом не отримувався.
Ухвалою від 22 серпня 2023 року підготовче судове засідання відкладено на 27 вересня 2023 року у зв`язку із заміною неналежного відповідача Кобеляцької міської ради на належного відповідача - ТОВ «Вільховатське» (код ЄДПОУ 03771181, зареєстрована у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань адреса юридичної особи: Україна, 39272, Полтавська область, Полтавський район, с. Вільховатка).
Ухвалою від 27 вересня 2023 року підготовче судове засідання відкладено на 07 листопада 2023 року у зв`язку з відсутністю відомостей про належне повідомлення відповідача.
Ухвалою від 07 листопада 2023 року закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті у судовому засіданні на 14 грудня 2023 року.
Ухвалою від 14 грудня 2023 року у судовому засіданні оголошено перерву на 29 січня 2024 року у зв`язку з поверненням без вручення судової кореспонденції відповідачу ТОВ «Вільховатське» з відміткою працівника установи поштового зв`язку від 23 листопада 2023 року про відсутність адресата за вказаною адресою.
29 січня 2024 року судове засідання відкладено на 11 квітня 2024 року у зв`язку з неявкою сторін у судове засідання.
У судове засідання 11 квітня 2024 року сторони не з`явилися.
Представником позивача, адвокатом Титаренко Сергієм Олександровичем, подана заява про розгляд справи за відсутності позивача та його представника, прохають позовну заяву задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Акціонерного товариства «Вільховатське» в судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, про причини неявки не повідомляв, у зв`язку з чим на підставі ч.4 ст. 223, 280, 281 ЦПК України суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів, про що постановлено ухвалу.
Суд, розглянувши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 виданого 28.06.1994 Вільховатською сільською радою Кобеляцького району Полтавської області (а.с.8).
На момент смерті матері ОСОБА_2 малолітня донька ОСОБА_1 проживала разом з матір`ю в АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Вільховатською сільською радою Полтавського району Полтавської області (а.с.13).
Факт родинних відносин ОСОБА_1 та померлої ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 (до шлюбу ОСОБА_1 ) серія НОМЕР_2 від 22.12.1990 та свідоцтвом про шлюб НОМЕР_3 від 15.08.2009 (а.с.11-12).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої увійшла земельна частка (пай) загальною площею 1,94 га із земель колективної власності ЗАТ «Вільховатське», яка розташована на території Вільховатської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області, оскільки вона була включена до списку осіб, які мали право на земельну частку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з членства не виключалася, згідно Державного акту на право колективної власності на землю серії ПЛ № 00002 зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю № 1 та доданим до нього списком громадян, де вона внесена, як член АТ «Вільховатське» за № 159 (а.с.14-18).
Постановою державного нотаріуса Кобеляцької державної нотаріальної контори Русняк Р.В. від 13.02.2023 № 99/02-31 позивачці ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай) площею 3,36 умовно кадастрових гектари, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земельної колективної власності ЗАТ «Вільховатське» на території колишньої (Вільховатської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області) Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області, ОСОБА_2 , яка померла в с. Вільховатка Кобеляцького району Полтавської області 28.06.1994, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа (а.с.25).
Згідно довідки Вільховатської сільської ради Полтавського району Полтавської області вбачається, що земельна ділянка площею 1,94 га, закріплена за ОСОБА_2 під № 571, згідно проекту розташування земельних часток (паїв) в межах АТ «Вільховатське», дана земельна ділянка була виділена із земель колективної власності АТ «Вільховатське» при розпаюванні для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.19-20).
У відповідності до ст. 2 Указу Президента України № 720/95 від 08.08.1995 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай)» мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, відповідно до списку, що додається до державного акта про право колективної власності на землю.
Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» від 16.04.2004 № 7 зі змінами та доповненнями передбачено, що член колективного сільськогосподарського підприємства включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) здійснюється за правилами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Щодо права спадкоємиці на спадщину, то з огляду на те, що спадщина після смерті матері відкрилася та була прийнята нею до 01 січня 2004 року, то правовідносини, що виникли, регулюються нормами Цивільного кодексу Української РСР 1963 року.
Відповідно до ст. 524 ЦК УРСР 1963 року, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Стаття 529 ЦК УРСР 1963 року вказує, що при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є в рівних частках діти ( у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належать також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
Згідно до ст. 549 ЦК УРСР 1963 року, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців.
Приписами ст. 524 ЦК УРСР та ст. 3 Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва» від 10 листопада 1994 року № 666/94 право на земельну частку успадковується спадкоємцями, оскільки спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкоємця) до інших осіб (спадкоємців).
Згідно до ст. 25 Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» та ст. 3 Указу Президента України» Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва «право на земельну частку (пай) та право на земельну ділянку, яка виділена в натурі (на місцевості) можуть бути об`єктом спадкування.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Таким чином, з усього вбачається, що за життя спадкодавець ОСОБА_2 , як член АТ «Вільховатське» набула право на земельну частку (пай) загальною площею 3,36 умовно кадастрових гектари для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, але не встигла оформити правовстановлюючий документ на вищевказану земельну ділянку так як померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таким чином, позивачка ОСОБА_1 , як спадкоємець першої черги за законом, яка своєчасно прийняла спадщину після смерті матері, має право на успадкування вказаної земельної частки (паю) після смерті своєї матері ОСОБА_2 , а тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 12, 81, 259, 263-265, 354-356 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов адвоката Титаренка Сергія Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Кобеляцької міської ради Полтавського району Полтавської області про визнання права власності на земельні частки (паї) в порядку спадкування за законом - задовольнити повністю.
Визнати за спадкоємцем, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженкою с. Вільховатка Кобеляцького району Полтавської області, РНОКПП НОМЕР_4 , право на земельну частку (пай) загальною площею 3,36 умовно кадастрових ґа із земель колективної власності ЗАТ «Вільховатське» с. Вільховатка Полтавського району Полтавської області в порядку спадкування за законом, після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Вільховатка Полтавського району Полтавської області.
Відповідачеві направити копію заочного рішення в порядку, передбаченому ст. 272 ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України, шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині 2 статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складений 11 квітня 2024 року.
Найменування або ім`я сторін та їхнє місцезнаходження:
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 .
Представник позивача: адвокат Титаренко Сергій Олександрович, адреса: 39200, Полтавська область, Полтавський район, м. Кобеляки, вул. Калинова, 18.
Відповідач: ТОВ «Вільховатське»; код ЄДПОУ 03771181, зареєстрована у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань адреса юридичної особи: Україна, 39272, Полтавська область, Полтавський район, с. Вільховатка.
Суддя
Суд | Кобеляцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2024 |
Оприлюднено | 17.04.2024 |
Номер документу | 118376437 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Кобеляцький районний суд Полтавської області
Макарчук С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні