Справа №522/23415/23
Провадження №2/522/1767/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2024 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді: Свяченої Ю.Б.,
при секретарі судового засідання Байчура А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , за участю третьої особи Великомихайлівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження,-
ВСТАНОВИВ:
06 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , за участю третьої особи Великомихайлівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження.
Позовна заява мотивована тим, що у позивач перебував у відносинах з ОСОБА_2 з 2012 року. Відповідачка працювала в м. Одеса та приїздила до дому приблизно раз на місяць. В травні 2016 року ОСОБА_2 повідомила позивачу, що має нові стосунки з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З часом позивач дізнався, що перебуваючи в інших стосунках відповідачка народила сина ОСОБА_4 . Оскільки ОСОБА_2 не перебувала в шлюбі на момент народження батько дитини був записаний зі слів матері на підставі ст. 135 СК України. В жовтні 2017 року ОСОБА_3 подав до органів РАЦСу заяву про визнання батьківства відносно ОСОБА_4 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_2 . Згідно повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 13.10.2017 року ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Новозарицьке, Захарівського району, про що 13.01.2017 року складено актовий запис №6, батьком дитини є ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_2 . В листопаді 2017 року позивач та відповідачка поновили стосунки, та почали жити родиною. З часом позивач, помічаючи схожість з сином почав сумніватися щодо батьківства сина, однак відповідачка ухилялася від цього питання.
Враховуючи вищевикладені обставини, позивач бажає реалізувати своє право на батьківство та вимушений звернутися до суду для встановлення свого батьківства щодо сина ОСОБА_4 , та внесення змін у актовий запис про його народження.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси 07 грудня 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , за участю третьої особи Великомихайлівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження було залишено без руху, позивачу встановлено десятиденний строк з дня отримання ухвали суду для усунення недоліків.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси 10 січня 2024 року було відкрите провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
У судові засідання сторони не з`явилися. Позивач надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, до заяви надав копію висновку генотипоскопічного експертного дослідження №37242 від 02.03.2023 року. Відповідачка ОСОБА_2 надіслала до суду заяву про розгляд справи за її відсутністю, позовні вимоги визнала в повному обсязі, та не заперечувала проти їх задоволення. Надіслана відповідачу ОСОБА_3 судова повістка повернулася до суду за закінченням терміну зберігання. Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Великомихайлівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду повідомлений належним чином. Стороні було надіслано судову повістку та розміщено оголошення про виклик особи на сайті.
Враховуючи положення ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, з огляду на неявку всіх учасників справи, не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку наявним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу окремо шляхом їх всебічного, повного, об`єктивного та безпосереднього дослідження, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Згідно приписів ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
По справі встановлено, що з 2012 року позивач ОСОБА_1 перебував у фактичних шлюбних відносинах із ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідачка народила сина ОСОБА_4 , про що органом державної реєстрації актів цивільного стану зроблено відповідний актовий запис № 6 від 13 січня 2017 року, що підтверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 , виданого 13 жовтня 2017 року. Народження дитини було зареєстровано відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України (відомості про батька вказані зі слів матері).
Статтею 51 Конституції України, частинами другою-третьою статті 5 СК України, передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.
Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї (частина восьма статті 7 СК України).
Відповідно до частини другої статті 125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.
Визнання батьківства це волевиявлення особи, яка вважає себе батьком дитини. Однак одного волевиявлення особи щодо визнання себе батьком певної дитини недостатньо для настання правових наслідків. Необхідно також ще й волевиявлення матері дитини, яке полягає у вираженні згоди на те, щоб чоловік був записаний батьком її дитини. Саме тому вимагається подання до органів реєстрації актів цивільного стану спільної заяви матері дитини та чоловіка, який вважає себе батьком цієї дитини.
Визнання батьківства є констатацією факту біологічного батьківства особи, яка подала заяву до органів реєстрації актів цивільного стану, метою якого є підтвердження вже існуючого біологічного (кровного) споріднення між чоловіком, який визнає себе батьком, та дитиною.
Згідно ч. 1 ст. 128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.
Згідно приписів ч. ч. 2 - 4 ст. 128 СК України підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Пунктом 9 Постанови Пленуму Верховного суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», передбачено, що відповідно до статей 213, 215 ЦПК України, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено). Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи.
Так, Висновком генотипоскопічного експертного дослідження № 37242 від 02.03.2023 року встановлено, що біологічне батьківство учасника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно учасника ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в рамках проведеного дослідження, не виключається з ймовірністю 99,9999993 %; таким чином батьківство практично доведено.
Враховуючи підтвердження батьківства позивача молекулярно-генетичним аналізом ДНК, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять зокрема державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх.
Частиною 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Пунктом 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 за № 96/5 передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно до п. п. 20 п. 1 Розділу III Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Пунктами 2.13, 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства Юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5, встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
В пункті 2.16.7 Правил зазначається, що на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Зі змісту п. 2.8 Правил слідує, що внесення змін до актового запису про народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану України після вирішення судом питання щодо виключення з актового запису про народження дитини відомостей про батька.
На підставі заяв осіб, зазначених у ст. 126 СК України, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження (ст.134 СК України).
Згідно зі статтею 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частинами першою, шостою статті 81 ЦПК України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на вищевикладене, суд приходить до переконання, що твердження позивача про те, що він є біологічним батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , знайшло своє підтвердження наявними в матеріалах справи доказами, які є належними, допустимими, достовірними, а в своїй сукупності достатніми для задоволення позову про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження.
Керуючись ст. 4 - 7, 10, 49, 76, 79, 211, 228, 244, 258 - 259, 264, 265, 354 ЦПК України, ст. 7, 122, 128 СК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , за участю третьої особи Великомихайлівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Роздільнянському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження - задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Внести зміни до актового запису №6 від 13 січня 2017 року про народження ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_6 , що складений Фрунзівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, де в графі батько виключивши відомості про батька дитини - « ОСОБА_3 , громадянин Турецької Республіки» та зазначивши батьком дитини - « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянин України», змінити дитині ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 прізвище з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 », по батькові з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 » та видати свідоцтво про народження.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцяти денний строк з дня отримання.
Суддя Ю. Б. Свячена
09.04.24
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2024 |
Оприлюднено | 19.04.2024 |
Номер документу | 118385977 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Свячена Ю. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні