Ухвала
від 21.03.2024 по справі 712/3287/24
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Справа № 712/3287/24

Провадження № 1-кс/712/1512/24

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2024 року м. Черкаси

Слідчий суддя Соснівського районного суду м.Черкаси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси скаргу Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Руставі 15" на бездіяльність Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області щодо невнесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 , в інтересах ОСББ Руставі 15, через систему «Електронний суд» 13.03.2024 звернувся до слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси з указаною скаргою, в якій просить зобов`язати уповноважених осіб Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі його заяви від 05.03.2024 та розпочати досудове розслідування.

Скаргу обґрунтовував тим, що 05.03.2024 року, в інтересах ОСББ Руставі 15, він звернувся до Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області із заявою про вчинення колишнім головою ОСББ Руставі, 15 ОСОБА_4 кримінального правопорушення, що виражається у самоуправстві та привласненні офіційних документів з печаткою, привласненні грошових коштів.

Заява про вчинення кримінального правопорушення була прийнята Черкаським РУП ГУНП в Черкаській області, що підтверджується талоном-повідомленням ЄО №11878, однак станом на дату звернення до слідчого судді з указаною скаргою, відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань не внесені, в зв`язку з чим, він просить задовольнити скаргу у повному обсязі.

В судове засідання учасники справи не з"явилися, про розгляд скарги повідомлялись належним чином. Відповідно до частини 3 статті 306 КПК неявка учасників не перешкоджає розгляду скарги.

Вивчивши матеріали скарги слідчий суддя дійшов наступних висновків.

Відповідно до вимог ч. 1 статті 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Частиною 1 ст. 303 КПК України передбачено вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого, дізнавача або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування. Зокрема, п.1 ч.1 ст. 303 КПК України передбачено можливість оскарження у досудовому провадженні бездіяльності слідчого, дізнавача чи прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Згідно ч. 2 ст. 214 КПК України досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Генеральною прокуратурою України за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.

Положення ст. 214 КПК України перебувають у взаємозв`язку з ч. 1 ст. 2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу злочину кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

До Єдиного реєстру досудових розслідувань, зокрема, має бути внесено короткий виклад обставин про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела (ч. 5 ст. 214 КПК України).

Відповідно до п. 2 Розділу ІІ Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генерального прокурора України № 139 від 06.04.2016, відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела повинні відповідати вимогам п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України, зокрема, мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; особа, яка подає заяву чи повідомляє про кримінальне правопорушення, під розпис попереджається про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення, крім випадків надходження заяви, повідомлення поштою або іншими засобами зв`язку.

Згідно правового висновку, який висловлений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 818/1526/18, у межах процедури оскарження бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, слідчий суддя з`ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов`язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Аналіз вищезазначених положень закону дає підстави для висновку, що реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення та можуть об`єктивно свідчити про вчинення особою такого кримінального правопорушення. Якщо у заяві чи повідомленні таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, що повинні бути обов`язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Це слугує гарантією для кожної особи від необґрунтованого обвинувачення та процесуального примусу.

Підставами вважати, що в заяві чи повідомленні містяться відомості саме про злочин є наявність об`єктивних даних, які дійсно свідчать про наявність ознак злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджує реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов`язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Така позиціяузгоджується зправовою позицією,що висловленаДругою судовоюпалатою ККСВС упостанові від30вересня 2021року,справа №556/450/18,провадження №51-4229км20.

Дослідивши скаргу заявника, слідчий суддя дійшов висновку про відсутність правових підстав для внесення відомостей до ЄРДР, оскільки в поданому заявником талоні-повідомлення ЄО № 11878 відсутні достатні відомості щодо вчинення суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину. Інших заяв чи повідомлень про вчинення злочину, які б свідчили про об`єктивно існуючі факти вчинення кримінального правопорушення, до матеріалів справи не долучено.

Враховуючи те, що заявником не було надано достатніх відомостей, які б свідчили про вчинення злочину, у задоволенні скарги слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.303,305-307,309 КПК України, слідчий суддя -

У Х В А Л И В:

У задоволенні скарги - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 5 днів.

Слідчий суддя : ОСОБА_1

СудСоснівський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення21.03.2024
Оприлюднено18.04.2024
Номер документу118389345
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —712/3287/24

Ухвала від 25.04.2024

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Василенко Л. І.

Ухвала від 25.04.2024

Кримінальне

Черкаський апеляційний суд

Василенко Л. І.

Ухвала від 21.03.2024

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Токова С. Є.

Ухвала від 14.03.2024

Кримінальне

Соснівський районний суд м.Черкас

Токова С. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні