ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.04.2024 року м.Дніпро Справа № 908/3054/23
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Верхогляд Т.А. (доповідача),
суддів: Іванова О.Г., Паруснікова Ю.Б.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СПІВДРУЖНІСТЬ ЕНЕРГО" на рішення господарського суду Запорізької області від 04.12.2023 року у справі №908/3054/23 (суддя Проскуряков К.В.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СПІВДРУЖНІСТЬ ЕНЕРГО", м.Запоріжжя
до Товариства з обмеженою відповідальністю "АРТ-09", м. Запоріжжя
про стягнення 58 510,14 грн,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "СПІВДРУЖНІСТЬ ЕНЕРГО" звернулось до господарського суду Запорізької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АРТ-09" про стягнення 58 510,14 грн., з яких: основна заборгованість у розмірі 45 960,92 грн. та пеня за період з 05.03.2023 року по 28.09.2023 року у розмірі 12 549,22 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором про постачання електричної енергії споживачу №36711549/ПЕ/01/2020 від 08.01.2020 року щодо оплати поставленої у лютому 2022 року електричної енергії.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 04.12.2023 року у даній справі в задоволенні позову відмовлено.
Рішення місцевого господарського суду обґрунтовано посиланням на те, що в порушення умов п. 5.7. та 13.7 договору позивачем не надано належних та допустимих доказів надсилання на адресу споживача ТОВ "АРТ-09" акту купівлі-продажу електричної енергії №131 від 28.02.2022 року та рахунку на оплату №131 від 28.02.2022 року.
Таким чином, станом на 04.12.2023 року у ТОВ "АРТ-09" не виникло обов`язку щодо здійснення оплати за спожиту електричну енергію у лютому 2022 року на суму 45 960,92 грн. по договору №36711549/ПЕ/01/20 від 08.01.2020 року.
Не погодившись із вказаним рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "СПІВДРУЖНІСТЬ ЕНЕРГО" звернулось до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги заявник вказує наступні обставини:
- судом першої інстанції не прийнято до уваги, що договір постачання електричної енергії укладений з відповідачем ще у 2020 році;
- на вказану позивачем електронну адресу відповідача регулярно направлялися рахунки на оплату, які отримувалися відповідачем;
- ні в Єдиному державному реєстрі, ні в інших документах не вказано будь-яку іншу електронну адресу відповідача;
- пунктом 5.7 договору передбачено, що оплата електричної енергії здійснюється або після виставлення рахунку або на умовах, передбачених комерційною пропозицією;
- у комерційній пропозиції, погодженій сторонами, визначено спосіб оплати: до 24-го числа місяця, що передує розрахунковому - 100% вартості заявлених обсягів на розрахунковий місяць з урахуванням ПДВ.
Скаржник вважає, що відповідач без рахунку позивача повинен був оплатити 100% обсягу електроенергії до 24.02.2022 року; однак суд першої інстанції, жодним чином не заперечуючи факт постачання, фактично дозволив відповідачу не сплачувати основний борг за поставлену електроенергію.
Відзив на апеляційну скаргу відповідачем не надано.
Відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції (ч.3 ст.263 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.12.2023 року для розгляду апеляційної скарги визначена колегія суддів у складі: головуючого судді Верхогляд Т.А., суддів Паруснікова Ю.Б., Іванова О.Г.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 22.12.2023 року витребувано з господарського суду Запорізької області матеріали справи №908/3054/23; відкладено розгляд питання щодо руху апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "СПІВДРУЖНІСТЬ ЕНЕРГО" на рішення господарського суду Запорізької області від 04.12.2023 року до надходження матеріалів справи до Центрального апеляційного господарського суду.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 24.01.2022 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "СПІВДРУЖНІСТЬ ЕНЕРГО" на рішення господарського суду Запорізької області від 04.12.2023 року в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, судова колегія дійшла до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги виходячи з наступного.
Частиною першою ст.56 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.
Товариство з обмеженою відповідальністю "СПІВДРУЖНІСТЬ ЕНЕРГО" є суб`єктом господарювання, що діє відповідно до ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1617 від 04.12.2018 року.
Згідно із ч. 1, 4 ст. 63 Закону України "Про ринок електричної енергії" універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам. Постачальник універсальних послуг не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, які знаходяться на території здійснення його діяльності, в укладенні договору постачання електричної енергії. Постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 року затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (надалі - ПРРЕЕ, в редакції чинній станом на 08.01.2020).
Пунктом 1.1.1 ПРРЕЕ встановлено, що ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Договір про постачання електричної енергії споживачу - домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачам у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами (п.1.1.2 ПРРЕЕ).
Відповідно до пункту 3.1.1 ПРРЕЕ постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником "останньої надії". Ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника "останньої надії" визначаються у встановленому законодавством порядку.
Згідно з пунктом 3.1.7 ПРРЕЕ договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником.
За умовами пункту 3.1.8 ПРРЕЕ договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання споживачу всього обсягу фактичного споживання електричної енергії за певним об`єктом у певний період часу одним електропостачальником відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції.
Пунктом 3.2.1 ПРРЕЕ передбачено, що електропостачальники, які постачають електричну енергію споживачам на роздрібному ринку, мають самостійно розробити форму відповідного договору на основі примірного чи типового договору, який є додатком до цих Правил. Розроблені форми договорів електропостачальники мають оприлюднювати на своїх офіційних веб-сайтах.
Відповідно до п.3.2.5 ПРРЕЕ укладення споживачем договору про постачання електричної енергії споживачу відбувається шляхом приєднання споживача до договору на умовах обраної споживачем комерційної пропозиції, для чого споживач подає такому електропостачальнику заяву-приєднання.
Згідно з п.3.2.9 ПРРЕЕ споживач перед укладенням договору про постачання електричної енергії має обрати відповідну комерційну пропозицію та зазначити її у заяві-приєднані до умов договору постачання електричної енергії споживачу. Така комерційна пропозиція є невід`ємним додатком до договору.
За наявності публічних комерційних пропозицій електропостачальник розміщує на своєму веб-сайті та в центрах обслуговування споживачів бланк заяви-приєднання до договору постачання електричної енергії споживачу (п.3.2.10 ПРРЕЕ).
Публічний договір постачання електричної енергії споживачу, комерційні пропозиції та заява-приєднання розміщені на офіційному сайті - ТОВ "СПІВДРУЖНІСТЬ ЕНЕРГО" http://senergo.com.ua.
Згідно з п. 2.1.6 ПРРЕЕ у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу та має подати оператору системи розподілу письмову заяву про припинення розподілу електричної енергії на його об`єкт.
Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
З матеріалів справи вбачається, що 08.01.2020 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "СПІВДРУЖНІСТЬ ЕНЕРГО" (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АРТ-09 " (споживач) на підставі поданої споживачем заяви-приєднання укладено договір про постачання електричної енергії споживачу.
Вказаний договір підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений печатками підприємств.
Відповідно до п.1.1 договору цей договір про постачання електричної енергії споживачу (далі - договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу (далі - споживач) постачальником електричної енергії (далі - постачальник) та укладається сторонами, з урахуванням статей 633,634,641,642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання споживача до умов до цього договору.
За цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п.2.1 договору).
Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії (п.2.2 договору).
Початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору (п.3.1 договору).
Постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до цього договору (п.3.3 договору).
Щомісячно, до 06 числа місяця, що передує розрахунковому, споживач надає постачальнику заявку на заплановані обсяги купівлі електричної енергії у розрахунковому періоді (п.3.4 договору).
За умовами п.5.1, 5.2 договору споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору. Спосіб визначення ціни за електричну енергію визначається у комерційній пропозиції постачальника. Для одного об`єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії.
Згідно з п.5.4 договору ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни. У випадку застосування до споживача диференційованих цін електричної енергії суми, вказані в рахунках, відображають середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін.
Розрахунковим періодом є календарний місяць (п.5.5 договору).
Відповідно до п.5.7 договору оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання його споживачем, або протягом 5 (п`яти) робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку, оформленого споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містить чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про надання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.
Споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору (п.п.1 п.6.2 договору).
Згідно з п.7.2. договору постачальник зобов`язується: нараховувати і виставляти рахунки споживачу за поставлену електричну енергію відповідно до вимог та у порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим договором (п.п.2); видавати споживачеві безоплатно платіжні документи та форми звернень (п.п.6).
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством (п.9.1 договору).
Відповідно до п.5.8 договору якщо позивач не здійснив оплату за цим договором у строки, передбачені комерційною пропозицією, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ. У разі порушення споживачем строків оплати за цим договором, постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен день прострочення оплати. Споживач сплачує за вимогою Постачальника пеню у розмірі, що визначається цим договором та зазначається в комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до цього договору.
За умовами п.13.1. договору, цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) споживачем заяви/приєднання, яка є додатком 1 до цього договору, та сплаченого рахунку (квитанція постачальника).
Відповідно до п.13.7. договору усі повідомлення за цим договором вважаються зробленими належним чином, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом, вручені кур`єром або особисто за зазначеними в цьому договорі адресами сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку одержувача.
Згідно із заявою-приєднанням до договору про постачання електричної енергії споживачу Товариство з обмеженою відповідальністю "АРТ-09" приєдналося до умов договору на умовах комерційної пропозиції постачальника від 11.07.2019 №14 з такими нижченаведеними персоніфікованими даними споживача: назва суб`єкта господарювання: ТОВ "Арт-09"; код ЄДРПОУ: 36711549; вид об`єкта: промисловий; адреса об`єкта, ЕІС-код точки (точок) комерційного обліку (група А чи Б): смт.Залізничне, вул.Ранкова (Ватутіна), 2Б, Гуляйпільського району, Запорізької області, 62Z3551446801327 (група А); найменування оператора, з яким споживач уклав договір про надання послуг з розподілу електричної енергії, - ПАТ "Запоріжжяобленерго". Початок постачання з 01.02.2020.
Відповідно до розділу "Ціна" комерційної пропозиції №2 з 01.11.2019 для споживачів, які не відносяться до сегменту ринку, обов`язки постачання якому покладені на постачальника універсальної послуги (додаток №2 до договору про постачання електричної енергії споживачу), постачання електричної енергії у розрахунковому періоді здійснюється за прогнозованою ціною (тарифом). Фактична ціна (тариф) за 1 кВт год без ПДВ купованої споживачем електроенергії у розрахунковому періоді, яка зазначається в акті купівлі-продажу електроенергії розраховується (визначається) постачальником.
У розділі "Спосіб оплати" комерційної пропозиції №2 сторони узгодили, що оплата електричної енергії здійснюється споживачем плановими платежами за наступним графіком:
- до 24-го числа місяця, що передує розрахунковому - 100% вартості заявлених обсягів на розрахунковий місяць з урахуванням ПДВ;
- остаточний розрахунок, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію з даними комерційного обліку. Оплата здійснюється на поточний рахунок постачальника, зазначений у договорі або розрахункових документах;
- суму передплати споживача, за вибором споживача може бути зарахована в якості оплати наступного розрахункового періоду або повертається постачальником на розрахунковий рахунок споживача. Сума недоплати споживача підлягає безумовній оплаті споживачем не пізніше 5 робочих днів з дня отримання рахунку.
В разі необхідності споживач може скорегувати заявлений обсяг купівлі електричної електроенергії до 15-го числа (включно) розрахункового місяця за наступних умов: забезпечення споживачем оплати за куповану електричну енергію відповідно до умов розділу "спосіб оплати" цієї комерційної пропозиції з урахуванням скоригованого обсягу (розділ "Коригування заявлених обсягів" комерційної пропозиції №2).
Оплата рахунка постачальника за договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не більше 5 робочих днів від дати його отримання споживачем (розділ "Термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та термін його оплати" комерційної пропозиції №2).
За внесення платежів, передбачених умовами договору, з порушенням термінів, визначених цією комерційною пропозицією, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати (розділ "Розмір пені за порушення строку оплати та/або штраф" комерційної пропозиції №2).
Відповідно до розділу "Термін дії договору" комерційної пропозиції №2, договір набирає чинності з дня, наступного за днем отримання Товариством з обмеженою відповідальністю "СПІВДРУЖНІСТЬ ЕНЕРГО" заяви-приєднання споживача до умов договору про постачання електричної енергії споживачу і діє до моменту початку постачання електричної енергії споживачу іншим постачальником.
У розділі "Інші умови" комерційної пропозиції № 2 визначено, що інформування споживача, з яким укладено договір, про зміни в умовах договору, про закінчення терміну дії, зміну тарифів, сума до сплати по рахунках, виставлених згідно з умовами договору, строки їх оплати, про відключення за несвоєчасну заборгованість, іншу інформацію, яка стосується взаємовідносин сторін або може бути корисною для споживача, може здійснюватись шляхом направлення відповідної інформації: засобами електронного зв`язку на електронну адресу вказану у заяві-приєднання до умов договору; офіційним листом, на поштову адресу зазначену у заяві-приєднання до умов договору; в центрах обслуговування споживачів; тощо.
На виконання умов договору у лютому 2022 року позивач здійснив постачання електричної енергії відповідачу у кількості 15225 кВт/год, про що складений акт купівлі-продажу електричної енергії №131 від 28.02.2022 року на загальну суму 45 960,92 грн, в т.ч. ПДВ - 7 660,15 грн та рахунок на оплату №131 від 28.02.2022 року на суму 45 960,923 грн.
В якості доказів надсилання вищевказаного акту купівлі-продажу електричної енергії та рахунку на оплату на адресу ТОВ "АРТ-09", позивачем доданий скріншот з екрану про надсилання електронної пошти Gmail 10.03.2022 року о 12:31 год. із зазначенням отримувача - "АРТ-09 ТОВ ".
Оплату вищевказаного рахунку відповідач не здійснив.
Невиконання відповідачем належним чином своїх зобов`язань за договором в частині своєчасної та повної оплати спожитої електричної енергії стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Згідно зі ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
За приписами ст.509 Цивільного кодексу України, які кореспондуються з положеннями ст.173 Господарського кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку; зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів.
Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст.174 Господарського кодексу України).
В силу положень ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частиною 1 статті 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Статтею 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частиною 7 ст.179 Господарського кодексу України передбачено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Договором може бути встановлено, що його окремі умови (пункти), визначені до типових умов договорів певного виду, оприлюднених у встановленому порядку (ч.1 ст.630 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст.714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Пунктом 4.8 ПРРЕЕ визначено, що форма та порядок оплати, терміни (строки) здійснення попередньої оплати, планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між електропостачальником та споживачем про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції до договору).
Пунктом 4.12 ПРРЕЕ передбачено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується: протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем; протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем; в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду.
Для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку (п.4.13 ПРРЕЕ).
Відповідно до п.4.14 ПРРЕЕ (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) платіжний документ (рахунок) формується електропостачальником за обсяг електричної енергії згідно з обраною комерційною пропозицією до договору про постачання електричної енергії споживачу.
Платіжні документи (рахунки) надаються електропостачальниками споживачам безкоштовно.
Платіжні документи (рахунки) на оплату надаються споживачам у відповідних структурних підрозділах електропостачальника, через персональну сторінку споживача на вебсайті електропостачальника або електронною поштою, факсимільним зв`язком, поштовим зв`язком, кур`єром чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії споживачу.
Платіжний документ (рахунок) має надаватися споживачу в терміни та спосіб, визначені відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції або умов договору.
Датою отримання платіжного документа вважається:
1) дата вручення, що підтверджується підписом одержувача (споживача або його уповноваженої особи);
2) дата його отримання від кур`єра;
3) відмітка про реєстрацію вхідної кореспонденції;
4) дата його відкриття споживачем на персональній сторінці (особовому кабінеті) споживача на офіційному вебсайті електропостачальника, оператора системи, що може бути підтверджено програмною платформою, яка забезпечує роботу персональної сторінки з визначенням дати та часу його відкриття;
5) дата отримання іншими засобами комунікації (електронною поштою, факсимільним зв`язком тощо) чи в інший спосіб з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії споживачу та комерційною пропозицією та/або договором споживача на розподіл (передачу) електричної енергії;
6) третій календарний день з дати його отримання поштовим відділенням зв`язку, на території обслуговування якого розташований об`єкт споживача (у разі направлення засобами поштового зв`язку рекомендованим або цінним листом).
Вимоги щодо порядку та форми надання інформації в платіжних документах (рахунках) електропостачальника встановлені розділом ІХ цих Правил.
Оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватись згідно зі строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом. Зазначені строки не можуть бути меншими за 5 днів з дня надання платіжного документа споживачу (п.4.21 ПРРЕЕ).
За умовами п.4.29 ПРРЕЕ порядок оплати споживачем послуг оператора системи та послуг постачальника послуг комерційного обліку мають відповідати порядку розрахунків, визначеному в укладеному договорі про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції, яка є додатком до цього договору).
Пунктом 4.3 ПРРЕЕ визначено, що дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.
За приписами п. 3 ч.1 ст.57 Закону України "Про ринок електричної енергії" електропостачальники мають право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів.
Згідно з ч.3 ст.58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Відповідно до п.5.2.1 ПРРЕЕ електропостачальник має право на своєчасне та в повному отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів.
Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ передбачено, що споживач електричної енергії зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Відповідно до ст.ст.525,526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до вимог закону, умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст.599 Цивільного кодексу).
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (ч.7 ст. 193 Господарського кодексу України).
Стаття 610 Цивільного кодексу України визначає, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Матеріали справи свідчать про те, що позивачем поставлено відповідачу електричну енергію у лютому 2022 в обсязі 15 225 кВт/год, про що виставлений акт купівлі-продажу електричної енергії №131 від 28.02.2022 на суму 45 960,92 грн. та рахунок на оплату № 131 від 28.02.2022 на суму 45 960,923 грн.
Проте, в порушення умов п. 5.7. та 13.7 договору позивачем не надано належних та допустимих доказів надсилання вищевказаного акту та рахунку на оплату на адресу споживача ТОВ "АРТ-09" (вул. Сергія Синенка, буд. 63-А, м. Запоріжжя, 69041).
Апеляційний господарський суд погоджується із судом першої інстанції, що доданий позивачем до матеріалів позовної заяви скріншот в якості доказів надсилання вищезазначеного акту та рахунку на електронну адресу відповідача не є належним доказом дотримання позивачем умов договору щодо направлення відповідачу вказаних документів, зокрема, рахунку на оплату.
Вказана адреса, на яку позивач здійснив зазначене відправлення - a.gagarin@art-agro.net, не зазначена сторонами ні в заяві-приєднанні, ні у договорі про постачання електричної енергії споживачу та додатках до нього.
Крім цього, позивачем на надано суду належних та допустимих доказів того, що вказана електрона адреса - "a.gagarin@art-agro.net" належить саме відповідачу - Товариству з обмеженою відповідальністю "АРТ-09" (вул. Сергія Синенка, буд. 63-А, м. Запоріжжя, 69041; код ЄДРПОУ 36711549).
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі ( в тому числі щодо стягнення пені).
Колегія суддів відхиляє доводи скаржника про те, що на вказану позивачем електронну адресу відповідача регулярно направлялися рахунки на оплату, які отримувалися відповідачем. Зазначене апелянтом не підтверджено належними та допустимими доказами.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу позивача, що укладення між сторонами договору ще у 2020 році, не звільняє постачальника від обов`язку надіслання актів та рахунку на адресу споживача у встановленому цим договором порядку.
Посилання скаржника, що ні в Єдиному державному реєстрі, ні в інших документах не вказано будь-яку іншу електронну адресу відповідача, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки умовами договору чітко визначено, що всі повідомлення надсилаються за зазначеними в цьому договорі адресами сторін. У спірному договорі адресою споживача зазначено: 69041, м.Запоріжжя, вул.Сергія Синенка,63а.
Апеляційний господарський суд вважає необгрунтованими твердження скаржника, що відповідач без рахунку позивача повинен був оплатити 100% обсягу електроенергії до 24.02.2022 року.
Так, у комерційній пропозиції, погодженій сторонами, визначено спосіб оплати: до 24-го числа місяця, що передує розрахунковому - 100% вартості заявлених обсягів на розрахунковий місяць з урахуванням ПДВ; остатоточний розрахунок, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно за даними комерційного обліку.
З наданого позивачем акту купівлі-продажу електричної енергії №131 від 28.02.2022 року вбачається, що відповідачем з 01.02.2022 року по 28.02.2022 року сплачено 68 627,28 грн; до сплати за лютий - 45 960,92 грн.
Водночас доказів на підтвердження зняття даних комерційного обліку із об`єкту, на який здійснювалося постачання електричної енергії, матеріали справи не містять. Таким чином, суд позбавлений можливості перевірити остаточний розрахунок, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно за даними комерційного обліку.
Інші доводи апеляційної скарги законних та обґрунтованих висновків суду першої інстанції не спростовують та з урахуванням всіх обставин даної справи, встановлених судом, не впливають на правильність вирішення спору по суті.
Колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що суд першої інстанції повно з`ясував обставини справи і дав їм правильну юридичну оцінку. Порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права під час ухвалення рішення в оскаржуваній частині судом апеляційної інстанції не встановлено. В зв`язку з цим апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення суду першої інстанції має бути залишене без змін.
Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.
Керуючись ст.ст. 269, 275, 276, 281-283 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СПІВДРУЖНІСТЬ ЕНЕРГО" залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Запорізької області від 04.12.2023 року у справі №908/3054/23 залишити без змін.
Судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на скаржника.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених п.2 ч.3 ст.287 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя Т.А.Верхогляд
Суддя О.Г.Іванов
Суддя Ю.Б.Парусніков
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2024 |
Оприлюднено | 18.04.2024 |
Номер документу | 118391350 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Верхогляд Тетяна Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні