ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16.04.2024м. СумиСправа № 920/263/24Господарський суд Сумської області у складі судді Резніченко О.Ю.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників за наявними матеріалами справу № 920/263/24
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельня північного промислового вузла»,
до відповідача: Комунального підприємства «Чисте місто» Сумської міської ради
про стягнення 65558 грн 00 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом, у якому просить суд стягнути з відповідача 65558 грн 00 коп. заборгованості за послуги з постачання теплової енергії по договору, укладеному з 31.08.2022, а саме: 62251 грн 97 коп. основного боргу, 952 грн 46 коп. пені, 782 грн 84 коп. 3% річних, 1570 грн 74 коп. інфляційних збитків.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач є балансоутримувачем двох нежитлових приміщень у будинку за адресою: АДРЕСА_1 , тому відповідно до ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» між сторонами вважається укладеним індивідуальний договір про надання комунальної послуги шляхом приєднання. Відповідач у порушення умов договору не оплатив отримані послуги з теплопостачання протягом листопада 2022 - квітня 2023 у загальному розмірі 62251 грн 97 коп., що і стало підставою для звернення до суду із позовом.
Ухвалою суду від 13.03.2024 було відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу без проведення судового засідання.
Відповідач відзив на позов не подав, про відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, про що свідчить довідка про доставку електронного листа (а.с. 57). Тому відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин. Законодавство, що підлягає застосуванню.
Рішеннями Виконавчого комітету Сумської міської ради № 521 від 22.11.2022 року ТОВ «КППВ» визначено виробником та виконавцем послуг з постачання теплової енергії в межах території обслуговування, визначеної додатками до вказаних рішень.
Відповідач з 31.08.2022 року є балансоутримувачем двох нежитлових приміщень площею 77,79 кв.м. та 64,17 кв.м. відповідно у будинку за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Актами приймання-передачі основних засобів № 31/08/22 від 31.08.2022 (а.с. 25-26).
Частина 5 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачає, що у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
Співвласники багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 , не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин у строк, встановлений законодавством, тож у відповідності до статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, опублікований на веб-сайті ТОВ «КППВ» (а.с. 30-33), вважається укладеним з усіма співвласниками вказаного будинку.
Пункт 13 Правил надання послуг з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМУ № 830 від 21.08.2019 року, передбачає, що у разі зміни права власності або користування приміщенням у багатоквартирному будинку, з попереднім власником (користувачем) якого було укладено індивідуальний договір, договір з новим власником (користувачем) вважається укладеним із дня такої зміни.
Так, 31.08.2022 відповідачу було передано на баланс у господарське відання вищезазначені два нежитлові приміщення.
Позивач отримав у липні 2023 року від Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради інформацію про передачу вищевказаних приміщень у господарське відання та на баланс Відповідачу, листом № 982 від 27.07.2023 (а.с. 10) Позивач звернувся до Відповідача з пропозицією письмово оформити договір на постачання теплової енергії та провів нарахування за послуги з постачання теплової енергії, що була витрачена для опалення приміщень Відповідача, за період, коли відповідні об`єкти нерухомості перебували у нього на балансі, тобто за листопад 2022 - березень 2023 років. Відповіді на вказаний лист Позивач не отримав.
Суд погоджується з твердженням позивача про те, що індивідуальний договір про надання послуг з постачання теплової енергії в силу закону є укладеним з відповідачем з 31.08.2022, та у відповідача виникли обов`язки з виконання умов договору щодо оплати отриманих послуг, а у позивача обов`язки щодо надання таких послуг.
Так, у відповідності до п. 5 Договору, Виконавець зобов`язується надавати споживачу послугу з постачання теплової енергії для потреб опалення відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.
Відповідно до п. 11 Договору, обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 р. № 315 (далі Методика розподілу).
Будівля за адресою: АДРЕСА_1 , обладнана приладом комерційного обліку теплової енергії, що підтверджується, зокрема, Актом комерційної готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації від 16.10.2020р. № 69м, складові якого повірені у відповідності до вимог законодавства, що підтверджується свідоцтвами про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 20/0582/Ц від 01.10.2020р., № 2409/11.1 від 02.10.2020 та витягом з паспорту теплолічильника SKYLAR зав. № 63847151 (а.с. 27-29).
Інформація про показання вузла комерційного обліку теплової енергії у будівлі за адресою АДРЕСА_1 , використана у розрахунках, визначена позивачем з урахуванням відомостей показань приладів обліку у житловому будинку, а також звітів про коригування показників приладів обліку (згідно п. 4 розділу І Методики розподілу, а.с. 34-36, 39-40).
У відповідності до статті 20 Закону України «Про теплопостачання», тариф на послуги постачання теплової енергії є регульованим.
Пункт 31 Договору встановлює, що вартістю послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
У період листопад 2022 року - квітень 2023 року тариф на послуги з постачання теплової енергії ТОВ «КППВ» був встановлений рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради 27.10.2022 № 476 «Про застосування тарифів на теплову енергію, (її виробництво, транспортування, постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано» на рівні 6407,78 грн за 1 Гкал (без ПДВ) для категорії споживачів «інші споживачі» (пункт 1.1.3.1 вказаного рішення).
Обсяги поставленої теплової енергії визначені позивачем відповідно до довідок про розподіл теплової енергії у будинку (а.с. 41-45).
Таким чином, матеріалами справи підтверджується факт надання позивачем відповідачу послуг з постачання теплової енергії на загальну суму 62251 грн 97 коп. за період з листопада 2022 по квітень 2023.
Відповідно до п. 32 Договору, розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць.
Споживач здійснює оплату за договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу (пункт 34 Договору).
Однак, станом на день подання позовної заяви, Відповідач жодного разу не оплатив спожиті по Договору послуги.
Згідно ст. 322 Цивільного кодексу України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч.6 ст. 19 Закону України «Про теплопостачання», споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII встановлено, що індивідуальним споживачем є фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Відповідно до п. 2 п.п.5 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII, індивідуальний споживач зобов`язаний - оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Враховуючи викладене, споживач житлово-комунальних послуг, зобов`язаний нести видатки на утримання такого майна, зокрема, оплачувати послуги з постачання теплової енергії для потреб належного йому приміщення, та нести відповідальність за зобов`язаннями з оплати отриманих житлово-комунальних послуг та утримання належного йому майна.
Відповідно до ч.1, ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII, споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Відповідно до ст. ст. 526, 530 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч.1 ст. 530 ЦКУ).
Пунктом 37 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019р. № 830, визначено, що розрахунковим періодом для оплати послуг, якщо інше не визначено договором, є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, якщо інший порядок та строки не визначені договором.
Тому суд дійшов висновку про обґрунтованість позову у частині стягнення 62251 грн 97 коп. основного боргу.
Щодо стягнення пені, 3% річних та інфляційних нарахувань
Позивачем заявлено вимоги про стягнення з відповідача 952 грн 46 коп. пені, 782 грн 84 коп. 3% річних та 1570 грн 74 коп. інфляційних нарахувань за період з 01.09.2023 по 31.01.2024
У відповідності до змісту ст. 216 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно п. 1, 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом строк.
Згідно з пунктом 45 Договору, у разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення.
Судом перевірено розрахунок позивача (а.с. 9), тому на підставі вищенаведених законодавчих актів та умов договору, суд вважає вимоги у частині стягнення штрафних санкцій також обґрунтованими.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Розподіл судових витрат між сторонам.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позов задоволено повністю, витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028 грн 00 коп. покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельня північного промислового вузла» до відповідача: Комунального підприємства «Чисте місто» Сумської міської ради про стягнення 65558 грн 00 коп. задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Чисте місто» Сумської міської ради (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 140, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 36066951) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельня північного промислового вузла» (вул. Ковпака, 6, м. Суми, 40020, код ЄДРПОУ 44360724) 62251 грн 97 коп. основного боргу, 952 грн 46 коп. пені, 782 грн 84 коп. 3% річних, 1570 грн 74 коп. інфляційних збитків, 3028 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору
3.Видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Котельня північного промислового вузла» наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
5.Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повні реквізити сторін зазначені у п. 2 резолютивної частини даного рішення.
Повне судове рішення складено 16.04.2024.
СуддяО.Ю. Резніченко
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2024 |
Оприлюднено | 18.04.2024 |
Номер документу | 118392932 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Резніченко Олена Юріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні