Рішення
від 17.04.2024 по справі 299/8753/23
ВИНОГРАДІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Виноградівський районний суд Закарпатської області


Справа № 299/8753/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17.04.2024 року м.Виноградів

Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого-судді Трагнюк В.Р., за участю секретаря судового засідання Конар В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Продан Оксана Василівна, до ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно та майнові права в порядку спадкування за законом, третя особа: державний нотаріус Виноградівської державної нотаріальної контори Боричок К.В., ОСОБА_3 ,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Продан Оксана Василівна, звернулася в суд із позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно та майнові права в порядку спадкування за законом, третя особа: державний нотаріус Виноградівської державної нотаріальної контори Боричок К.В.

Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер позивача чоловік ОСОБА_4 , якому належало нерухоме майно: житловий будинок з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 ; земельні ділянки площами 0,2887 га та 0,1691 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; - право одержання безоплатно у власність земельних ділянки із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства площами 0,35 га та 0,12 га.

За прийняттям спадщини позивач звернулася до Виноградівської державної нотаріальної контори. Однак у зв`язку з відсутністю належних правовстановлюючих документів на спадкове нерухоме майно державним нотаріусом Боричок К.В. у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом їй було відмовлено. Така ситуація обумовлена тим, що спадкодавцем за життя не було проведено державної реєстрації набутих речових прав, завершено процедуру оформлення майнових права.

Таким чином, через відсутність необхідних правовстановлюючих документів на спадкове майно позивач позбавлена можливості оформити прийняття спадщини у регламентованому порядку.

Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_5 у судове засідання не з`явилися, представник позивача подала до суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги просить задоволити (а.с.).

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належнм чином, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги не заперечує (а.с.).

Представник третьої особи та третя особа у судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

В судовому засіданні матеріалами справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер позивача чоловік ОСОБА_4 (а.с.9).

Спадкодавцю ОСОБА_4 належало нерухоме майно: житловий будинок з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 ; земельні ділянки площами 0,2887 га та 0,1691 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; - право одержання безоплатно у власність земельних ділянки із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства площами 0,35 га та 0,12 га (а.с.11-16)

Житловий будинок з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 та дві земельні ділянки з складу земель сільськогосподарського призначення площами 0,2887 га та 0,1691 га покійним чоловіком позивача було набуто у власність у порядку спадкування за законом. Вказана обставина підтверджується рішенням Виноградівського районного суду від 02.10.2020 року у справі №299/2080/20(а.с.11-12).

Рішеннями Новоселицької сільської ради від 14.10.2020 року №274, №275 спадкодавцю було надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_1 (орієнтовною площею 0,35 га); АДРЕСА_2 (орієнтовною площею 0,12 га)(а.с.15-16). Однак спадкодавець не встиг завершити процедуру приватизації земельної ділянки, в тому числі зареєструвати право власності на земельні ділянки на своє ім`я, так як раптово помер (а.с.9).

Відповідно до пункту а) ч.3 ст.152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.

За оформленням права власності на спадкове майно позивач звернулася до державного нотаріуса Боричок К.В., однак у видачі свідоцтв про право на спадщину позивачу державним нотаріусом Боричок К.В. відмовлено по причині відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно (а.с.10). Відповідно до матеріалів спадкової справи № 156/2023 ОСОБА_3 та ОСОБА_2 від своєї частки у спадковому майні відмовились на користь позивача (а.с. 31-35).

Верховний Суд України в п. 23 Постанови Пленуму «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року за № 7 роз`яснив, що Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до п.п. 4.15, 4.16 Наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» від 22 лютого 2012 року за № 295/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Відповідно до ст. 10-13 глави ІІІ Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР від 31. 01.1966 року, затвердженої заступником міністра комунального господарства Української РСР 31.01.1966 року, погодженої заступником голови Верховного суду Української РСР 15.01.1966 року (втратила чинність 19.01.1996 року), при відсутності правовстановлюючих документів право власності на нерухоме майно, що знаходиться в сільській місцевості, може бути підтверджено довідкою виконавчого комітету відповідної місцевої ради та висновком інвентарбюро.

У постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 623/2000/15-к (цивільна юрисдикція) міститься правова позиція ВС України: «... спадкові права є майновим об`єктом цивільного права, оскільки вони надають спадкоємцям можливість успадкувати майно (прийняти спадщину), але право розпорядження нею виникає після оформлення успадкованого права власності у встановленому законом порядку.»

Відповідно до п. 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно п. «г» ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Згідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Статтею 1297 зазначеного Кодексу встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч.1). Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї (ч. 3).

Таким чином, позивач є такою, що прийняла спадщину, яка відкрилася після смерті спадкодавця ОСОБА_4 , до складу якої ввійшло нерухоме майно, відтак позивач має право отримати свідоцтво про право на спадщину за законом.

Однак, згідно із правилами, встановленими Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (п. 4.15, 4.18), для видачі свідоцтва про право на спадщину, у складі якої є нерухоме майно, необхідно подати правовстановлюючий документ та Витяг із Державного реєстру речових прав. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Проаналізувавши встановлені обставини суд прийшов до висновку, що умови для отримання позивачем свідоцтва про право на спадщину за законом у нотаріальному порядку відсутні. Відтак, невизнане право позивача, набуте ним шляхом переходу права власності в порядку спадкування, підлягає судовому захисту у обраний ним спосіб, передбачений законом.

Отже, розглянувши цивільну справу у межах заявлених вимог та на підставі наявних докаів, суд приймає рішення про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 200, 258, 259, 263, 265, 267, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги задоволити повністю.

Визнати в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 право власності в цілому на житловий будинок з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 (загальною площею 97,6 кв. м., житлова площа 39,7 кв. м.).

Визнати в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 право власності на земельні ділянки:

- площею 0,2887 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 2121282700:01:001:0341;

- площею 0,1691 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 2121282700:01:001:0171;

- право на завершення процедури приватизації (одержання безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності) земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_3 (орієнтовною площею 0,12 га) та одержання документа, що посвідчує право власності на таку земельну ділянку на ім`я позивача як спадкоємця за законом включно з проведенням державної реєстрації набутих речових прав.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його прийняття до Закарпатського апеляційного суду.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення складено 17.04.2024 року.

ГоловуючийВ. Р. Трагнюк

СудВиноградівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення17.04.2024
Оприлюднено18.04.2024
Номер документу118405365
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —299/8753/23

Рішення від 17.04.2024

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Трагнюк В. Р.

Ухвала від 20.03.2024

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Трагнюк В. Р.

Ухвала від 28.12.2023

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Трагнюк В. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні