Залізничний районний суд м.львова
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 462/7258/23
провадження 1-кс/462/720/24
У Х В А Л А
15 квітня 2024 року Залізничний районний суд м. Львова в складі головуючої судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , обвинуваченого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові заяву захисників обвинуваченого ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про відвід судді Залізничного районного суду м. Львова ОСОБА_6 від розгляду кримінального провадження № 420231400000000094 від 28.03.2023 року про обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України (єдиний унікальний номер судової справи 462/7258/23, номер провадження 1-кс/462/183/24)
встановила:
У провадженні судді Залізничного районного суду м. Львова ОСОБА_6 перебуває обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42023140000000094 від 28.03.2023 року відносно ОСОБА_3 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 Кримінального кодексу України (єдиний унікальний номер судової справи 462/7258/23, номер провадження 1-кс/462/183/24). Захисники обвинуваченого ОСОБА_3 адвокат ОСОБА_4 та ОСОБА_5 09.04.2024 року звернулися до суду із заявою про відвід головуючої судді ОСОБА_6 , яку мотивують тим, що суддя не надала стороні захисту права проголосити вступну промову, поверхнево оголосила назви досліджуваних документів, що подані стороною обвинувачення, не надала стороні захисту можливості надати усні пояснення з приводу кожного досліджуваного судом доказу, вже наперед зробила висновки щодо належності, допустимості, достовірності доказів.
У судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 заяву захисників підтримав у повному обсязі з підстав та обставин, викладених у заяві, додатково зазначив, що суддя не надала йому можливості висловитись щодо кожного дослудіжуваного доказу, а тому просить заяву задовольнити та відвести головуючу суддю ОСОБА_6 від розгляду кримінального провадження.
Інші учасники судового розгляду у судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомленні про дату, час та місце розгляду заяви. Прокурор Львівської обласної прокуратури ОСОБА_7 подав клопотання про розгляд заяви за його відсутності, просив відмовити у задоволенні заяви про відвід у зв`язку з безпідставністю. Захисник ОСОБА_4 подав клопотання про відкладення судового засідання у зв`язку із зайнятістю в іншому судовому засіданні, однак неприбуття в судове засідання учасників судового розгляду не перешкоджає розгляду заяви про відвід.
Дослідивши заяву про відвід головуючої судді ОСОБА_6 суд дійшов наступного висновку.
Згідно із ч.2 ст.344КПК України питання про відвід вирішується судом відповідно до вимог ст. ст. 75-81 КПК України.
Стаття 75КПК України містить вичерпний перелік обставин, що виключають участь слідчого судді, судді або присяжного в кримінальному провадженні, зокрема:
1) якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, близьким родичем чи членом сім`ї слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, заявника, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача;
2) якщо він брав участь у цьому провадженні як свідок, експерт, спеціаліст, представник персоналу органу пробації, перекладач, слідчий, прокурор, захисник або представник;
3) якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах провадження;
4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості;
5) у випадку порушення встановленого частиною третьою статті 35 цього Кодексу порядку визначення слідчого судді, судді для розгляду справи.
У складі суду, що здійснює судове провадження, не можуть бути особи, які є родичами між собою.
Недопустимість повторної участі судді в кримінальному провадженні передбачена у ст. 76 КК України.
При цьому, слід зазначити, що розгляд суддею заяви про відвід має на меті встановлення обставин, які б свідчили про неможливість учасника процесу, якому заявлено відвід, приймати участь та реалізувати права та обов`язки, встановленні процесуальним законодавством, проте не пов`язується із розглядом справи по суті.
Частиною 5 ст. 80 КПК України передбачено, що відвід повинен бути вмотивованим.
Відповідно до ч. 1 ст.7Закону України«Про судоустрійі статуссуддів» кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом.
Пунктом 1 статті 6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод гарантовано, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно із ст. 15 Кодексу суддівської етики неупереджений розгляд справ є основним обов`язком судді.
Відповідно до п. 1.1 Бангалорських принципів поведінки судді, суддя повинен здійснювати свою судову функцію незалежно, виходячи виключно з оцінки фактів, відповідно до свідомого розуміння права, незалежно від будь-якого стороннього впливу, спонукань, тисків, погроз або втручання, прямого чи опосередкованого, здійснюваного з будь-якої сторони та маючого на меті будь-які цілі.
Пунктом 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 13 червня 2007 року «Про незалежність судової влади» встановлено, що відповідно до закону суддя не може брати участь у розгляді справи і підлягає відводу (самовідводу), якщо він заінтересований у результаті розгляду справи або є інші обставини, які викликають сумнів в об`єктивності та неупередженості судді.
Водночас, згідно із роз`ясненнями Постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 13 червня 2007 року «Про незалежність судової влади» процесуальні дії судді, законність і обґрунтованість рішень суду можуть бути предметом розгляду лише в апеляційному та касаційному порядку, визначеному процесуальним законом (п.10). Відповідно, незгода сторони з винесеним суддею судовим рішенням, а так само прийняття суддею процесуальних рішень, розгляд суддею клопотань сторін по справі, не може бути підставою для відводу судді, а має наслідком право сторони на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення.
Як вбачається з практики Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 9 КПК України є обов`язковою для застосування під час здійснення кримінального провадження, при наданні оцінки безсторонності суду слід розмежовувати суб`єктивний та об`єктивний аспекти. Зокрема, у справах «Гаусшильдт проти Данії» та «Мироненко і Мартиненко проти України» зазначено, що наявність безсторонності, для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, має визначатися за допомогою суб`єктивного та об`єктивного критеріїв. Щодо суб`єктивної складової даного поняття у справі «Гаусшильдт проти Данії» вказано, що потрібні докази фактичної наявності упередженості судді для відсторонення його від справи. При цьому, суддя вважається безстороннім, якщо тільки не з`являються докази протилежного. Таким чином, існує презумпція неупередженості судді, а якщо з`являються сумніви щодо нього, то для його відводу в ході об`єктивної перевірки має бути встановлена наявність певної особистої заінтересованості судді, його прихильностей чи уподобань стосовно однієї зі сторін у справі. У кожній окремій справі слід визначити, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, що свідчить про те, що суд не є безстороннім (рішення у справі «Мироненко і Мартиненко проти України»). Зазначену позицію Європейського суду з прав людини підтримав і Верховний Суд України у справі № 5-15п12 (ухвала Верховного Суду України від 01 березня 2012 року).
В даному випадку, обґрунтовуючи заяву про відвід головуючої судді ОСОБА_6 від розгляду обвинувального акта у кримінальному провадженні, захисники обвинуваченого посилаються на те, що в них є сумніви щодо неупередженості судді, яка на їх думку має особисту заінтересованість у результаті розгляду кримінального провадження.
Однак, заявлений відвід не містить об`єктивних доказів упередженості судді ОСОБА_6 , а подана заява фактично зводиться до незгоди захисників з процесуальними діями суду, що відповідно до вимог КПК України не є підставою для відводу головуючій судді.
Таким чином, оскільки судом не були встановлені обставини, які б виключали можливість участі судді ОСОБА_6 у розгляді вказаного вище кримінального провадження чи свідчили б про її особисту заінтересованість або викликали обґрунтовані сумніви у її неупередженості під час розгляду зазначеного кримінального провадження, тому вважаю за необхідне відмовити у задоволенні заяви захисників обвинуваченого ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про відвід судді.
Керуючись ст. ст. 75-76, 80-81, 376, 532 КПК України, суддя -
постановила:
В задоволенні заяви захисників обвинуваченого ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про відвід судді Залізничного районного суду м. Львова ОСОБА_6 від розгляду кримінального провадження №420231400000000094 від 28.03.2023 року про обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України (єдиний унікальний номер судової справи 462/7258/23, номер провадження 1-кс/462/183/24) - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Залізничний районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2024 |
Оприлюднено | 18.04.2024 |
Номер документу | 118405878 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Залізничний районний суд м.Львова
Іванюк І. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні