Справа № 524/4948/23
Провадження №2/524/359/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.04.2024 року Автозаводський районний суд міста Кременчука у складі: головуючого - судді Нестеренка С.Г., за участі: - секретаря судового засідання Бельченко Н.Л., розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кременчук Полтавської області за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Київська, 20» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
У липні 2023 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Київська, 20» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Позивач просив стягнути з відповідача борг за надані послуги з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_1 , в розмірі 11198 грн. 10 коп., яка виникла за період з травня 2019 по червень 2023 року, суму встановленого індексу інфляції 882 грн. 02 коп., 3% річних від простроченої суми 272 грн. 74 коп. та у повернення сплаченого судового збору - 2684 грн. 00 коп.
Ухвалою судді03серпня 2023року відкрито провадження у справі, залучено учасників справи та призначено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження.
17 січня 2024 року на підставі розпорядження щодо здійснення повторного автоматизованого розподілу судових справ № 352 цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Київська, 20» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, 18 січня 2024 року передано судді Нестеренко С.Г.
Ухвалою суду від 16 квітня 2024 року постановлено провести заочний розгляд цивільної справи.
Представник позивача ОСББ «Київська 20» Оловятенко О.Ю. у судове засідання не прибула, просила розглянути справу за відсутності представника, щодо заочного розгляду справи не заперечувала, про що надала письмову заяву.
Відповідач ОСОБА_1 повторно не прибув в судове засідання, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, шляхом надсилання судових повісток засобами рекомендованого поштового зв`язку, про причини неявки суд не повідомляв та не подавав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступне.
20 квітня 2016 року рішенням зборів співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 , створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Київська, 20».
29 січня 2017 року проведено загальні збори, на яких був затверджений плату за утримання будинку та прибудинкової території з лютого 2017 року 2,70 грн. за кв.м.
23 липня 2020 року загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку було затверджено статут ОСББ «Київська, 20» в новій редакції та плату за утримання будинку та прибудинкової території з 23.07.2020 року 3,75 грн. за кв.м.
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 13.07.2023 року квартира АДРЕСА_3 належить на праві власності ОСОБА_1 .
Внаслідок неналежного виконання зобов`язань у відповідача виникла заборгованість перед позивачем в розмірі 11198 грн.10 коп. за утримання будинку та прибудинкової території за період з травня 2019 року по червень 2023 року.
Окрім того, позивачем нараховано суму встановленого індексу інфляції в розмірі 882 грн. 02 коп., 3 % річних від простроченої суми в розмірі 272 грн. 74 коп.
Відповідно до ст.ст. 64, 65, 66-68 Житлового Кодексу України наймач житлового приміщення та члени його сім`ї зобов`язані своєчасно проводити оплату за житло та комунальні послуги.
Відповідно ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У відповідності до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих і нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирних житлових будинків».
Відповідно до абз. 3 ч. 1ст.1Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до ст.3Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» діяльність об`єднань і асоціацій регулюється цим Законом,Цивільним,Житловим та Земельним кодексами України, іншими нормативно-правовими актами та статутом об`єднання, асоціації.
Відповідно до ч.4 ст.4Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»статут об`єднання складається відповідно до типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства.У статуті має бути визначено таке: назва і місцезнаходження об`єднання; мета створення, завдання та предмет діяльності об`єднання; статутні органи об`єднання, їхні повноваження та порядок формування; порядок скликання та проведення загальних зборів; періодичність проведення зборів; порядок голосування на зборах та прийняття рішень на них; перелік питань, для вирішення яких потрібна кваліфікована більшість голосів; джерела фінансування, порядок використання майна та коштів об`єднання; порядок прийняття кошторису, створення та використання фондів об`єднання, включаючи резервні, а також порядок оплати спільних витрат; перелік питань, які можуть вирішуватися зборами представників; права і обов`язки співвласників; відповідальність за порушення статуту та рішень статутних органів; порядок внесення змін до статуту; підстави та порядок ліквідації, реорганізації (злиття,поділу) об`єднання і вирішення майнових питань, пов`язаних з цим. Статут може містити також інші положення, що є істотними для діяльності об`єднання та не суперечать вимогам законодавства. Включення до статуту відомостей про склад співвласників не є обов`язковим.
Відповідно до абз.6 ч.9ст.10Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься: визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Відповідно до ст.15Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; використовувати приміщення запризначенням, дотримуватися правил користування приміщеннями; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; забезпечувати дотримання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції,реставрації,поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; відшкодовувати збитки, заподіяні майну інших співвласників; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням; запобігати псуванню спільного майна, інформувати органи управління об`єднання про пошкодження та вихід з ладу технічного обладнання; дотримуватися чистоти у місцях загального користування та тиші згідно з вимогами,встановленими законодавством. Статутом об`єднання можуть бути встановлені інші обов`язки співвласників.
Відповідно до ст.21Закону України«Про об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку» кошти об`єднання складаються з: залишків коштів на утримання і ремонт багатоквартирного будинку на рахунках особи, що здійснювала управління таким будинком до створення об`єднання; внесків і платежів співвласників; коштів, отриманих об`єднанням у результаті здавання в оренду допоміжних приміщень та іншого спільного майна багатоквартирного будинку; коштів, отриманих об`єднанням як відшкодування за надані окремим категоріям громадян пільги на оплату житлово-комунальних послуг та призначені житлові субсидії; коштів та майна, що надходять для забезпечення потреб основної діяльності об`єднання; добровільних майнових, у тому числі грошових, внесків фізичних та юридичних осіб; коштів, залучених на умовах кредиту або позики; коштів державного та/або місцевого бюджетів, отриманих на підставі спільного фінансування для утримання, реконструкції, реставрації, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення багатоквартирного будинку; пасивних доходів; доходів від діяльності заснованих об`єднанням юридичних осіб, що спрямовуються на виконання статутних цілей об`єднання; коштів, отриманих з інших джерел, що спрямовуються на виконання статутних цілей об`єднання.
Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.
Відповідно до ч. 1ст. 4Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», обєднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обовязків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Відповідно до ст.322ЦКУкраїнипередбачено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 20Закону України«Про житлово-комунальніпослуги» споживач житлово-комунальних послуг зобов`язаний оплачувати такі послуги у строки, встановлені договором або законом.
Пунктом 1 частини першої статті 20Закону «Прожитлово-комунальніпослуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Відповідно до ст.610ЦК Українипорушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.1ст.611ЦКУкраїниу разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідач не подав до суду належні і допустимі докази на спростування позову та встановлених судом обставин, а також на підтвердження недійсності фактичних договірних відносин.
Відповідно до ч.1ст.81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи наведені обставини, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню. Необхідно стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за надані послуги з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_1 , в розмірі 11198 грн. 10 коп., яка виникла за період з травня 2019 по червень 2023 року, суму встановленого індексу інфляції 882 грн. 02 коп., 3% річних від простроченої суми 272 грн. 74 коп.
Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 2 ст.141ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 2684 грн. 00 коп., а відтак з відповідача на користь позивача необхідно стягнути зазначену суму.
Керуючись ст. 15, 16, 509, 525, 526, 614, 625 ЦК України, ст. 4, 5, 10-13, 18, 76-81, 83, 141, 258, 264, 265, 273, 280 - 282, 352, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Київська, 20» - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Київська, 20» заборгованість за надані послуги з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_1 , в розмірі 11198 грн. 10 коп., яка виникла за період з травня 2019 по червень 2023 року, суму встановленого індексу інфляції 882 грн. 02 коп., 3% річних від простроченої суми 272 грн. 74 коп. та у рахунок повернення сплаченого судового збору в розмірі 2684 грн. 00 коп.
Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Київська, 20», ЄДРПОУ: 40435188, місце знаходження: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Київська, б. 20.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП, зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_4 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Повний текст заочного рішення виготовлено 16 квітня 2024 року.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданої упродовж тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня розгляду заяви про перегляд заочного рішення у разі його нескасування. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя:
Суд | Автозаводський районний суд м.Кременчука |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2024 |
Оприлюднено | 18.04.2024 |
Номер документу | 118409424 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Автозаводський районний суд м.Кременчука
Нестеренко С. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні