Рішення
від 17.04.2024 по справі 536/613/23
КРЕМЕНЧУЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 536/613/23

Провадження № 2/536/47/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2024 року Кременчуцький районний суд Полтавської області в складі: головуючого судді Клименко С.М.

за участю секретаря судового засідання Марченко О.М.

представника позивача Органу опіки та піклування виконавчого комітету Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області за довіреністю Гобжили Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в залі судових засідань в місті Кременчуці справу за позовом Органу опіки та піклування виконавчого комітету Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Орган опіки та піклування виконавчого комітету Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області, 06 квітня 2023 року звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

В обґрунтування позовних вимог посилається, що ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відомості про батька якої записані за вказівкою матері. За час проживання на території сільської ради зарекомендувала себе з негативного боку: не виконує своїх батьківських обов`язків, не забезпечує дітям належних умов для проживання, виховання, навчання, характеризуються негативно, позбавлена батьківських прав щодо першої дитини, після народження третьої дитини була зарахована до Полтавського обласного соціального центру матері в та дитини в зв`язку з відсутністю постійного місця проживання, де проявила себе як безвідповідальна мати, життям дітей не цікавиться. З 26 січня 2022 року відповідачка надала згоду на оформлення доньки ОСОБА_3 в сім`ю патронатного вихователя ОСОБА_4 , з якою дитина і проживає.

Просили суд позбавити ОСОБА_1 батьківських прав відносно її малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та стягувати з неї аліменти на утримання дитини в розмірі 1/4 частини з усіх видів її заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно на користь опікуна, прийомних батьків, батьків-вихователів або державного закладу, де буде утримуватись дитина, починаючи з 06 квітня 2023 року до повноліття дитини.

Представник позивача Органу опіки та піклування виконавчого комітету Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області за ОСОБА_5 в судовому засіданні позов підтримала та просила задовольнити, про підстави та обставини якого пояснила так, як це викладено в заяві. Зазначила, що наразі дитина разом з патронатним вихователем перебуває за кордоном на тимчасовому консульському обліку в Посольстві України у Французькій Республіці.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, повідомлена належним чином про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується поштовою розпискою з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», що вважається належно повідомленою, з заявою про відкладення розгляду справи до суду не зверталася, причини неявки не повідомила.

Суд, заслухавши пояснення уповноваженого представника позивача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Кожна особа, як слідує зі змісту ч. 1 ст. 4 ЦПК України, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

З огляду на викладене, суд розглянув справу в межах позовних вимог та за наявними в ній доказами, які надані сторонами.

Стаття 150 Сімейного Кодексу України містить перелік обов`язків батьків щодо виховання та розвитку дитини.

Так, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини, фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

На батьків покладається відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки зобов`язані виховувати дітей, піклуватися про їх здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці (ст.12 Закону України «Про охорону дитинства»).

Відповідно до ст. 164 СК України, батько, мати можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава позбавлення батьківських прав, можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

В пункті 15 Постанови Пленуму Верховного суду України №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30 березня 2007 року, вказано, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), які надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Позбавлення батьківських прав відноситься до крайньої міри відповідальності, а це означає, що застосовується ця міра судом тоді, коли всі інші засоби впливу виявилися безрезультатними.

Установлено, що ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим Виконавчим комітетом Білицької сільської ради Кобеляцького району Полтавської області, батьком якої згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 СК України за вказівкою матері записаний ОСОБА_6 .

Відповідачка ОСОБА_1 з дитиною не проживає, не цікавиться її життям, не приймає участі в її вихованні, матеріально не утримує, характеризується негативно, упродовж 2021 року неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов`язків, тричі проживала в Полтавському обласному соціальному центрі матері та дитини як особа, що опинилась в складних життєвих обставинах, де проявила себе як безвідповідальна мати, дратівлива, агресивно налаштована до оточуючих, постійного місця проживання не має, у жовтні 2022 року зареєструвала шлюб з військовим та вибула до м. Краматорськ Донецької області.

Малолітня ОСОБА_2 з 26 січня 2022 року влаштована в сім`ю патронатного вихователя ОСОБА_4 , як така, що перебуває в складних життєвих обставинах строком на 3 місяці та рішеннями виконавчого комітету Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області від 11.04.2022 продовжено перебування дитини в сім`ї патронатного вихователя строком на 3 місяці, рішенням від 21.07.2022 продовжено перебування дитини в сім`ї патронатного вихователя до моменту припинення надзвичайного або воєнного стану та протягом одного місяця після його припинення.

На підставі заяви патронатного вихователя ОСОБА_4 № 47 від 17.03.2022 виконавчим комітетом Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області як органом опіки та піклування та Національною соціальною сервісною службою України погоджено виїзд за межі України до Чехії малолітньої ОСОБА_2 у супроводі громадянки ОСОБА_4 .

Згідно довідки про перебування на консульському обліку, ОСОБА_2 знаходиться за кордоном на тимчасовому консульському обліку в Посольстві України у Французькій Республіці, строк перебування необмежений.

Відповідно до висновку Органу опіки та піклування Виконавчого комітету Кам`янопотоківської сільської ради від 21 червня 2023 року № 104 ОСОБА_1 доцільно позбавити батьківських прав відносно її доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Аналізуючи зазначені норми права та встановлені в судовому засіданні обставини суд приходить до висновку, що відповідачка ОСОБА_1 виявляє свою байдужість до долі своєї дитини, участі у вихованні не приймає, не піклується про її фізичний та духовний розвиток, не цікавиться здоров`ям, матеріально не утримує, що протирічить ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини та вимогам ст. 12, 15 Закону України «Про охорону дитинства» та є підставами для позбавлення її батьківських прав. Обставин, які перешкоджали б їй виконувати свої батьківські обов`язки не встановлено.

Відповідно до ст. 18 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Відповідно до ч.2, ч.3 ст.166 СК України особа позбавлена батьківських прав не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Згідно з ч.1 ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Відповідно до положень ст. 183 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

За таких обставин, суд стягує з відповідачки аліменти на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/4 частини її заробітку (доходу), але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно до досягнення ним повноліття на користь опікуна, прийомних батьків, батьків-вихователів або державного закладу, де буде утримуватись дитина.

Керуючись статтями 13, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, на підставі ст.170 СК України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов Органу опіки та піклування виконавчого комітету Кам`янопотоківської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 батьківських прав відносно малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягувати аліменти з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки смт. Білики Кобеляцького району Полтавської області, проживає в АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 на утримання дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/4 частини з усіх видів її заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно на користь опікуна, прийомних батьків, батьків-вихователів або державного закладу, де буде утримуватись дитина, починаючи з 06 квітня 2023 року до повноліття дитини.

Стягнути з ОСОБА_1 на рахунок держави судовий збір в сумі 2 147 (дві тисячі сто сорок сім) гривень 20 копійок.

На рішення суду учасниками справи може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.

У разі оголошення вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяС. М. Клименко

Повне судове рішення складено 17.04.2024.

СудКременчуцький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення17.04.2024
Оприлюднено18.04.2024
Номер документу118409640
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —536/613/23

Рішення від 17.04.2024

Цивільне

Кременчуцький районний суд Полтавської області

Клименко С. М.

Рішення від 11.04.2024

Цивільне

Кременчуцький районний суд Полтавської області

Клименко С. М.

Ухвала від 08.02.2024

Цивільне

Кременчуцький районний суд Полтавської області

Клименко С. М.

Ухвала від 08.05.2023

Цивільне

Кременчуцький районний суд Полтавської області

Клименко С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні