Справа № 766/19678/20
н/п 2/766/832/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2022 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Майдан С.І.,
при секретарі Романенко І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в м. Херсоні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , поданої від імені та в інтересах ОСОБА_2 , до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Турист-9» про визнання недійсним рішення установчих зборів про створення ОСББ «Турист-9»,
встановив:
В провадженні Херсонського міського суду Херсонської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 , поданої від імені та в інтересах ОСОБА_2 , до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Турист-9» про визнання недійсним рішення установчих зборів про створення ОСББ «Турист-9».
Ухвалою суду від 18.01.2021 року відкрито провадження за справою та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
07.02.2022 року від представника відповідача ОСББ «Турист-9» Теплової Я.С. до суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі, оскільки спір між сторонами відноситься до юрисдикції господарського суду, зазначила, що з урахуванням правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові Великої Палати від 26.02.2020 року по справі №473/2005/19, спір між співвласником нерухомого майна членом ОСББ та самим ОСББ, створення якого оскаржується, є подібним до корпоративного спору. Якщо фізична особа, яка не є членом ОСББ, не є співвласником майна членів ОСББ, створення якого оспорюється, при цьому оспорює правомірність створення цього ОСББ, то такий спір підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства. В даному випадку позивач у справі є власником нерухомого майна у будинку, в якому діє ОСББ і нею оспорюється його створення. З урахуванням правових позицій, викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 року у справі №462/2646/17, від 02.10.2019 року у справі №501/1571/16-ц, від 18.12.2019 року у справі №916/2086/19, а також враховуючи п.3 ч.1 ст.20 ГПК України, представник позивача просить закрити провадження за справою у відповідності до вимог ст.255 ЦПК України.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Під час визначення підвідомчості (підсудності) справ цієї категорії необхідно керуватися поняттям корпоративних прав, визначеним частиною 1 статті 167 Господарського кодексу України.
Згідно з частиною 3 статті 167 Господарського кодексу України під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Частиною 1 статті 167 Господарського кодексу України визначено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Відповідно до статті 55 Господарського кодексу України господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
З огляду на наведені положення статті 167, 55 Господарського кодексу України корпоративні права характеризуються такими ознаками: 1) особа має частку у статутному капіталі господарської організації; 2) особа має права на участь в управлінні господарською організацією, 3) має право на отримання певної частини прибутку (дивідендів) господарської організації.
Однак, відповідно до статті 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до частин 2, 6 статті 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Об`єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 85 Цивільного кодексу України непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.
Частиною 7 статті 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками.
Частку співвласників у статутному капіталі (майні) об`єднання не визначено.
Таким чином, співвласники багатоквартирного будинку не є носіями корпоративних прав, а відносини між співвласниками багатоквартирного будинку та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку не є корпоративними. Відповідно, спір у даній справі між фізичними особами - співвласниками багатоквартирного будинку та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку не є корпоративним та враховуючи положення статті 20 Господарського процесуального кодексу України, не відноситься до юрисдикції господарських судів.
Ураховуючи те, що позивач є співвласником нерухомого майна, яке знаходиться у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 , а спір стосується захисту його прав як співвласника майна багатоквартирного будинку, пов`язаний з припиненням діяльності юридичної особи, відтак повинен розглядатися за правилами господарського судочинства.
Враховуючи викладеневище,позов ОСОБА_1 , поданої від імені та в інтересах ОСОБА_2 , про визнання недійсним рішення установчих зборів про створення ОСББ «Турист-9», не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а повинен розглядатися в порядку господарського судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З огляду на вищевикладене провадження за справою слід закрити на підставі п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.255, 259, 353 ЦПК України, ст.20 ГПК України, суд
ухвалив:
Закрити провадження за цивільною справою №766/19678/20 за позовом ОСОБА_1 , поданої від імені та в інтересах ОСОБА_2 , до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Турист-9» про визнання недійсним рішення установчих зборів про створення ОСББ «Турист-9».
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Херсонського апеляційного суду в порядку ст.355 ЦПК України.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Суддя: С.І.Майдан
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2022 |
Оприлюднено | 18.04.2024 |
Номер документу | 118412479 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Майдан С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні