справа № 732/36/24
провадження № 2-о/732/19/24
УХВАЛА
про призначення судово-психіатричної експертизи і зупинення провадження у справі
17 квітня 2024 року місто Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі: головуючого судді Карпинської Н.М. присяжних: Дяговець С.В., Черномаз О.О., секретар Воропаєва К.В., за участі в суді ОСОБА_1 , дистанційно в режимі відеоконференції поза приміщенням суду адвоката Слєпченка С.А., у відкритому судовому засіданні у порядку окремого провадження в залі суду в місті Городня у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_2 недієздатним, встановлення над ним опіки і призначення опікуна, -
ВСТАНОВИВ:
у провадження Городнянського районного суду Чернігівської області надійшла заява ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_2 недієздатним, встановлення над ним опіки і призначення опікуна.
Заявником та адвокатом підтримано заявлене клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи.
Представником заінтересованої особи клопотань не подано.
Судом встановлено, що заявник є двоюрідним племінником ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з яким вони проживають разом за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_2 є особою з інвалідністю (2 група), інвалідність встановлена безстроково, визнаний непридатним до систематичної праці. Огляд ОСОБА_2 проведено спеціалізованою міжрайонною психо-неврологічною МСЕК.
Розглянувши клопотання про призначення експертизи, дослідивши додані до заяви матеріали, суд приходить до висновку про доцільність призначення експертизи.
Відповідно до ст. 102 ЦПК України висновок експерта це докладний опис проведених експертних досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, постановлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.
Відповідно до ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Судом встановлено, що для з`ясування обставин, що мають значення для вирішення справи, зокрема, встановлення психічного стану особи, щодо якої вирішується питання про визнання недієздатною, потрібні спеціальні знання.
За приписами ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Статтею 7 Закону України «Про судову експертизу» визначено, що виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Як зазначається в п.4 Постанови Пленуму ВСУ від 28.03.1972р. №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання:
1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу;
2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Таким чином, враховуючи неможливість розгляду та вирішення цієї справи без проведення судово-психіатричної експертизи, суд вважає необхідним призначити таку експертизу.
Відповідно до ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи. Відповідно до ч. 1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи. Враховуючи те, що для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
Керуючись ст. ст. 103, 104, 252, 253, 260, 261, 353 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_2 недієздатним, встановлення над ним опіки і призначення опікуна призначити судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити питання:
1) Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , психічними захворюваннями?
2) Чи розуміє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значення своїх дій та чи може керувати ними?
Проведення експертизи доручити експертам Чернігівської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України ( Чернігівська область, місто Чернігів, вул. Івана Мазепи, будинок 3).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.384,385 КК України.
В розпорядження експертів надати історію хвороби ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та за необхідності матеріали справи.
Зобов`язати Городнянську міську раду як орган опіки та піклування розглянути (протягом розумного строку з дня отримання ухвали суду) на засіданні такого органу питання чи може бути опікуном ОСОБА_1 у разі визнання ОСОБА_2 недієздатним, та оформити прийняте рішення у формі подання.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня проголошення.
Повний текст ухвали складено 17 квітня 2024 року
Суддя Н.М. Карпинська
Присяжні: В.І.Черномаз
С.В. Дяговець
Суд | Городнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2024 |
Оприлюднено | 18.04.2024 |
Номер документу | 118412678 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Городнянський районний суд Чернігівської області
Карпинська Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні