Справа № 452/643/24
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
"08" квітня 2024 р. м.Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
у складі: головуючого - судді Галина В.П.,
секретар судового засідання Задорожна В.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Служба у справах дітей Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини, -
за участю позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Куцалаби Г.В. ,
представника третьої особи Волошин Л.М. ,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просив позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; стягувати з ОСОБА_2 в його користь, аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі однієї чверті заробітку (доходу) платника аліментів; а також просив стягнути із відповідача на його користь судові витрати, які становлять суму судового збору. В обґрунтування позову посилався на те, що він проживає зі своїми синами ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 як внутрішньо переміщені особи за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідками № 1323-7001923500, 1323-7001923525, 1323-7001923514 від 01.11.2023 року, виданими Ралівською сільською радою Самбірського району Львівської області.
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серії НОМЕР_1 від 07.06.2011 року, виданого міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області, батьком дитини записаний позивач, а матір`ю - ОСОБА_2 .
Заочним рішенням Білопільського районного суду Сумської області у справі №573/593/16-ц від 25.04.2016 року розірвано шлюб, зареєстрований 29 січня 2005 року Горлівським міським відділом реєстрації актів цивільного стану Донецького обласного управління юстиції, запис № 94 в книзі реєстрації актів про одруження, між ним та ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_2 ).
Місцезнаходження матері, ОСОБА_2 , позивачу наразі невідоме. Вона не цікавиться потребами, навчанням та здоров`ям своїх дітей. Не турбується про дітей, не бере участі у їхньому житті, не надає матеріальної допомоги, не шукає з ними зустрічі, що підтверджується долученими до справи доказами.
На думку позивача, зазначені факти, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини матір`ю, свідомого нехтування нею своїми обов`язками, що підтверджує відсутність серйозного ставлення відповідачки до своїх батьківських обов`язків. Із врахуванням викладеного, просив суд задовольнити поданий ним позов.
Під час розгляду справи по суті позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав, покликаючись на викладені в ньому обставини, просив задовольнити. Додатково пояснив, що він із дітьми проживає в с. Чуква Самбірського району Львівської області. Наскільки йому відомо, відповідачка ще у 2014 році виїхала в росію, де і проживає. У 2016 році шлюб між ним та відповідачкою розірвано. Із 2014 року він з дружиною не спілкується, стосунків не підтримують. У 2014 році вона залишила дітей. Він із дітьми тоді виїхав у Сумську область, де і проживав. Дружина з дітьми не спілкувалась.
Представник позивача адвокат Куцалаба Г.В. в судовому засіданні позов підтримала у повному обсязі, просила задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилась, про причини неявки не повідомила, у встановлений судом строк відзив не подала, тому це не перешкоджає вирішенню спору в порядку ч.1 ст. 280 ЦПК України, оскільки позивач проти цього не заперечує, а відповідачка була належно повідомлена про дату, час і місце судового засідання.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Служби у справах дітей Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області Волошин Л.М. в судовому засіданні позов визнала. Додатково пояснила, що підтримує поданий до суду висновок щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 .
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд доходить висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Із копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 відомо, що ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 . Його батьком є ОСОБА_1 , матір`ю - ОСОБА_2 (а.с. 10).
Згідно рішення Білопільського районного суду Сумської області від 25 квітня 2016 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розірвано (а.с. 11).
Як встановлено судом, ОСОБА_1 проживає зі своїми синами, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 як внутрішньо переміщені особи за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідками № 1323-7001923500, 1323-7001923525, 1323-7001923514 від 01.11.2023 року, виданими Ралівською сільською радою Самбірського району Львівської області (а.с. 12-14).
Відповідно до ст. 141 Сімейного кодексу України, мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу.
Згідно положень ч. 2, 3 ст. 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної освіти, готувати її до самостійного життя.
У відповідності до ст. 8 Закону України "Про охорону дитинства", кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Згідно зі ст.164 Сімейного кодексу України, батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо буде встановлено, що вони ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.
В абзаці 2 п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Із довідки № 66-6 від 01.02.2024 року виданої виконавчим комітетом Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області відомо, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживає з сім`єю в АДРЕСА_1 , без реєстрації. Склад сім`ї: сини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 15).
Згідно Акту обстеження житлово-побутових умов № 12-6 від 07.02.2024 року по АДРЕСА_1 , проведеного комісією виконавчого комітету Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області відомо, що по місцю проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , із синами ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 за наведеною адресою, на час обстеження мама в будинку не проживає, і не зареєстрована, як внутрішньо переміщена особа (а.с. 16).
Із характеристики, виданої Чуквянським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області на учня 6 класу ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відомо, що матір не бере участі у вихованні сина, зі слів ОСОБА_5, він проживає разом з батьком. Батько ОСОБА_5 приділяє належну увагу вихованню сина, адже виховує його самотужки (а.с. 17).
Згідно довідки № 2 від 06.02.2024 року, виданої директором Ворожбянської гімназії № 4 Ворожбянської міської ради Сумської області, ОСОБА_1 , батько двох дітей ОСОБА_6 та ОСОБА_5 з 2014 року проживав за адресою: АДРЕСА_2 . На протязі усіх років діти навчалися у Ворожбянській гімназії № 4 Ворожбянської міської ради Сумської області. ОСОБА_1 проживав разом із синами, приділяв значну увагу їх навчанню та вихованню, спілкувався з педагогами, постійно відвідував батьківські збори, цікавився успіхами синів. Мати хлопчиків протягом усього навчання разом із сім`єю не проживала, не брала участі у їх вихованні та навчанні (а.с. 18).
Із довідки від 09.02.2024 року, виданої КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Самбірської міської ради Львівської області відомо, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 і ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , знаходяться на обліку у сімейного лікаря ОСОБА_9 . КНП «ЦПМСДСМР» (а.с. 19).
Згідно долученого до справи висновку, наданого виконавчим комітетом Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області № 457/06-03 від 14.03.2024 року про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно її неповнолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відомо, що орган опіки та піклування Ралівської сільської ради, вивчивши представлені матеріали, виходячи з інтересів неповнолітньої дитини, вважає за доцільне позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_3 , відносно неповнолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 (проживає тимчасово як внутрішньо переміщена особа) (а.с. 28).
Відповідно до положень ст. 15 Закону України «Про охорону дитинства», дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини. У разі коли батьки не можуть дійти згоди щодо участі одного з батьків, який проживає окремо, у вихованні дитини, порядок такої участі визначається органами опіки та піклування за участю батьків виходячи з інтересів дитини. Рішення органів опіки та піклування з цих питань можуть бути оскаржені до суду у порядку, встановленому законом. Дитина має право на отримання інформації про відсутніх батьків, якщо це не завдає шкоди її психічному і фізичному здоров`ю.
Згідно з положеннями статей 157, 159 Сімейного кодексу України, питання виховання дитини вирішується батьками спільно, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього кодексу. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той з батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини. Якщо той з батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема, якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод.
Судом встановлено, що сторони по справі, які є батьками малолітнього ОСОБА_5 , в зареєстрованому шлюбі не перебувають та проживають окремо, доказів існування для ОСОБА_2 перешкод у спілкуванні з дитиною станом на момент пред`явлення позову до суду та розгляду справи в суді, не надано. Зібрані по справі докази засвідчують факт ухилення відповідачки від виконання своїх обов`язків щодо виховання, утримання та спілкування з сином, матір`ю якого вона є.
Беручи до уваги наведене в сукупності, враховуючи реальні обставини справи, інтереси дитини, її психоемоційний стан, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення, оскільки має місце факт свідомого ухилення відповідачкою від виконання своїх обов`язків щодо дитини, що є підставою для позбавлення її батьківських прав.
Щодо позовної вимоги про стягнення із відповідачки аліментів на утримання дитини, слід врахувати таке.
У відповідності до ст. 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані утримувати дітей до досягнення ними повноліття.
На підставі ч. 1 ст. 181 Сімейного кодексу України, способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними.
Відповідно до ч.3 ст.181 СК України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Згідно до ст. 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав: 1) втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов`язків щодо її виховання; 2) перестає бути законним представником дитини; 3) втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім`ям з дітьми; 4) не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником; 5) не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов`язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування); 6) втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною. Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
Враховуючи наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовна вимога про стягнення із відповідачки ОСОБА_2 аліментів на утримання дитини ОСОБА_5 підлягає до задоволення.
Згідно із вимогами ст. 141 ЦПК України, судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав щодо дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , аліменти на утримання дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі однієї чверті заробітку (доходу) платника аліментів.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , судові витрати, які становлять суму судового збору, а саме 1 211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом шляхом подання відповідачем заяви про перегляд заочного рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_4 .
Відповідачка: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_5 .
Третя особа: Служба у справах дітей Ралівської сільської ради Самбірського району Львівської області, адреса місцезнаходження с. Ралівка, вул. І.Франка, 28, Самбірський район Львівська область, поштовий індекс 81473, ЄДРПОУ 44067991.
Повне судове рішення буде складено 18.04.2024 року.
Суддя
Суд | Самбірський міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2024 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 118449061 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
Галин В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні