Рішення
від 18.04.2024 по справі 736/370/24
КОРЮКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 736/370/24

Номер провадження 2/736/164/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 квітня 2024 року м. Корюківка

Корюківський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого судді Чурупченка М.І.,

за участю секретаря Макуха О.О.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у м. Корюківка у приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Корюківської міської ради Чернігівської області, третя особа на боці позивача яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Козелецька державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

в с т а н о в и в :

01березня 2024 року позивач звернулась до суду з цим позовом та просить визначити їй додатковий строк тривалістю 3 (три) місяці з моменту набрання рішенням чинності для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті її батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Свої вимоги аргументує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 її батько ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 виданим 27 квітня 2011 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Козелецького районного управління юстиції Чернігівської області. Після смерті батька відкрилась спадщина, яка складається із земельних ділянок, власником яких є померлий на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ЯА №514534. За життя батько не розпорядився своїм майном, заповіту не склав. У передбачений законом шестимісячний строк після смерті батька вона не звернулась до органів нотаріату із заявою про прийняття спадщини, бо згідно раніше діючого законодавства знала, що для прийняття спадщини необхідно вступити у володіння спадковим майном, що може бути підтверджено наявністю у спадкоємця правовстановлюючого документа на майно померлого. Після смерті батька у неї перебував виданий на померлого державний акт на право власності на земельну ділянку Серія ЯА №514534, тому вона помилково вважала, що може у будь-який час оформити спадщину. Після смерті батька вона протягом шести місяців намагалась звернутись до Козелецької державної нотаріальної контори, але там постійно була велика черга, люди чекали ввесь день, а у неї такої можливості не було, бо вона проживає у іншій місцевості, так як вона вважала, що вступила у володіння спадковим майном, тому вона не йшла на такі крайні заходи, як кілька-добове чергування біля нотаріальної контори. Крім того, на той час вона не працювала, у неї були відсутні доходи, тому вона не могла витрачати кошти на оформлення спадщини.

У судове засідання віз позивача надійшла заява про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримала.

У судове засідання від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи без їх участі, проти позову не заперечують.

У судове засідання від третьої особи надано заяву про розгляд справи у їх відсутності, заперечень не надано, в рішенні покладаються на розсуд суду.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 її батько ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 виданим 27 квітня 2011 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Козелецького районного управління юстиції Чернігівської області. Після смерті батька відкрилась спадщина, яка складається із земельних ділянок, власником яких є померлий на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ЯА №514534. За життя батько не розпорядився своїм майном, заповіту не склав.

Позивач є рідною донькою померлого, що підтверджується свідоцтвом про її народження, де померлий вказаний її батьком, зміна її родового прізвища підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00043786028 сформованого 27 лютого 2024 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернігові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Інші спадкоємці у померлого відсутні, ніхто не звертався до органів нотаріату з відповідними заявами про прийняття спадщини після смерті її батька, спадкова справа після смерті батька не відкривалась, на час смерті батько проживав один, що підтверджується довідкою №1154 від 21 лютого 2024 року старости Берлозівського старостинського округу Чернігівського району Чернігівської області.

У передбачений законом шестимісячний строк після смерті батька вона не звернулась до органів нотаріату із заявою про прийняття спадщини, бо згідно раніше діючого законодавства знала, що для прийняття спадщини необхідно вступити у володіння спадковим майном, що може бути підтверджено наявністю у спадкоємця правовстановлюючого документа на майно померлого. Після смерті батька у неї перебував виданий на померлого державний акт на право власності на земельну ділянку Серія ЯА №514534, тому вона помилково вважала, що може у будь-який час оформити спадщину. Після смерті батька вона протягом шести місяців намагалась звернутись до Козелецької державної нотаріальної контори, але там постійно була велика черга, люди чекали ввесь день, а у неї такої можливості не було, бо вона проживає у іншій місцевості, так як вона вважала, що вступила у володіння спадковим майном, тому вона не йшла на такі крайні заходи, як кілька-добове чергування біля нотаріальної контори. Крім того, на той час вона не працювала, у неї були відсутні доходи, тому вона не могла витрачати кошти на оформлення спадщини.

Отже, строк для прийняття спадщини був пропущений позивачем з наступних поважних причин. Згідно раніше діючого законодавства позивач знала, що для прийняття спадщини необхідно вступити у володіння спадковим майном. Вступ у володіння спадковим майном може бути підтверджений наявністю у спадкоємця правовстановлюючого документа на майно померлого. Після смерті батька вона заволоділа і тримала у себе виданий на батька державний акт на право власності на земельну ділянку Серія ЯА №514534, тому помилково вважала, що прийняла спадщину і може у будь-який час її оформити. Крім того, вона декілька разі приїздила до Козелецької державної нотаріальної контори для подачі заяви, але там постійно була велика черга, люди чекали ввесь день, а у неї такої можливості не було, бо проживала у іншій місцевості. Так як вона вважала, що я вступила у володіння спадковим майном, фактично прийняла спадщину, тому вона і не йшла на такі крайні заходи, як кілька-добове чергування біля нотаріальної контори. На той час вона не працювала, доходів не мала, тому і не мала коштів на оформлення спадщини.

Відповідно до ст. 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Статею 1270 ЦК України цей строк визначений як шість місяців, і починається він з часу відкриття спадщини (дня смерті).

Відповідно до ст.1272 Цивільного кодексу України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Оцінивши докази, суд вважає, що дійсно позивач пропустила строк з поважних причин.

Враховуючи вищевказане, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов є законним, обґрунтованим та підлягає задоволенню, бо саме такий термін, який вона просить, буде достатнім для подання заяви про прийняття спадщини.

Судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду, слід залишити за нею.

Керуючись ст. 1272 ЦК України, ст.ст. 200, 206, 258-259, 263-265, 268, 354-355 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженці м. Корюківка Чернігівської області, додатковий строк три місяці (з дня набрання рішенням суду чинності) на подання до органів нотаріату заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті її батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судовий збір залишити за позивачем.

На рішення суду протягом тридцяти днів з дня його складення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Корюківський районний суд. Учасник справи, якому не було вручено рішення у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Суддя М.І.Чурупченко

СудКорюківський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення18.04.2024
Оприлюднено22.04.2024
Номер документу118451585
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —736/370/24

Рішення від 18.04.2024

Цивільне

Корюківський районний суд Чернігівської області

Чурупченко М. І.

Ухвала від 04.03.2024

Цивільне

Корюківський районний суд Чернігівської області

Чурупченко М. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні