18.04.2024 Справа № 533/1183/23
Справа № 533/1183/23
Провадження 2/756/1759/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2024 року Оболонський районний суд м. Києва у складі:
головуючого Луценко О.М.,
при секретарі Галелюк Т.О.,
розглянувши у судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нортем- Офелія», Товариства з обмеженою відповідальністю» Селф Тайлтд» про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до Оболонського районного суду м. Києва із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нортем- Офелія», Товариства з обмеженою відповідальністю» Селф Тайлтд» про стягнення заборгованості за договором відступлення( купівлі- продажу) прав вимоги від 07.11.2023року посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мироник О.В. за № 620 у розмірі 10 000 000 гривень та стягнення судових витрат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 13 жовтня 2023 року між АТ « Міжнародний резервний банк» та позивачем було укладено договір № GL3N024776 про відступлення прав вимог посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Зимою Н.Ф. за реєстраційним № 2085.
Відповідно до п.2.1 договору відступлення прав вимоги за цим договором, банк відступає шляхом продажу новому кредитору належні Банку, а Новий кредитор набуває у обсязі та на умовах, визначених цим Договором, права вимоги Банку до позичальників та заставодавців (іпотекодавців) та поручителя, зазначеного у Додатку № 1 до цього Договору, надалі за текстом - Боржники, включаючи права вимоги до правонаступників Боржників, спадкоємців Боржників, страховиків або інших осіб, до яких перейшли обов`язки Боржників або які зобов`язані виконати обов`язки Боржників, за договорами, з урахуванням усіх змін доповнень і додатків до них, згідно реєстру у Додатку № 1 до цього Договору, надалі за текстом - «Основні договори», надалі за текстом - Права вимоги. Новий кредитор сплачує Банку за Права вимоги грошові кошти у сумі та у порядку визначених цим Договором.
Відповідно до п. 2.2. Договору відступлення прав вимоги за цим Договором Новий кредитор в день укладення цього Договору, але в будь-якому випадку не раніше моменту отримання Банком у повному обсязі коштів, відповідно до п. 4.1. цього Договору, набуває наступні права кредитора за Основними договорами: право вимагати належного виконання Боржником зобов`язань за Основними договорами щодо сплати Боржником грошових коштів у сумах, вказаних у Додатку № 1 до цього Договору та визначених на момент набуття Новим Кредитором Права вимоги, включаючи право вимагати сплати нарахованих і не сплачених на момент набуття Права вимоги процентів у розмірах, вказаних у Додатку № 1 до цього Договору, право вимагати сплати нарахованих і не сплачених на момент набуття Прав вимоги штрафних санкцій, неустойко (штрафів, пеней), право вимагати передачі предметів забезпечення в рахунок виконання зобов`язань у випадках та на умовах, встановлених Основними договорами, право вимагати та отримувати відшкодування за договором страхування, тощо. Розмір Прав вимоги, які переходять до Нового кредитора, вказаних у Додатку № 1 до цього Договору. Права кредитора за Основними Договорами переходять до Нового кредитора відповідно до цього Договору у обсязі та на умовах, які існують на момент відступлення Права вимоги. До Нового кредитора не переходять права на нарахування процентів за користування Боржником кредитними коштами та права на здійснення договірного списання коштів з рахунку/рахунків Боржника, що надані Банку відповідно до умов Основних договорів.
Відповідно до п. 4.1. Договору відступлення прав вимоги Сторони домовилися, що за відступлення прав вимоги за Основними договорами, відповідно до цього Договору Новий кредитор сплачує Банку грошові кошти у сумі 50 000 (п`ятдесят тисяч) гривень, без ПДВ. Ціна договору сплачується Новим кредитором Банку у повному обсязі до моменту набуття чинності цим Договором, відповідно до пункту 6.6. цього Договору, на підставі протоколу електронного аукціону, складеного за результатами відкритих торгів (аукціону), переможцем яких став Новий кредитор.
На виконання умов домовленостей з приводу викупу права вимоги 09.05.2023 року позивач сплатила Банку грошові кошти в сумі 50 000 (п`ятдесят тисяч) гривень, що підтверджується платіжною інструкцією 0.0.3251926087.1.
07.11.2023 року між позивачем та TOB «Нортем Офелія» було укладено Договір про відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мироник О. В. за реєстраційним № 620 (далі - Договір відступлення прав вимоги).
Відповідно до п. 2.1. Договору відступлення прав вимоги за цим Договором в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Кредитор відступає шляхом продажу Новому кредитору належні Кредитору, а Новий кредитор набуває у обсязі та на умовах, визначених цим Договором, права вимоги Кредитора до позичальників та заставодавців (іпотекодавців), зазначених у Додатку №1 до цього Договору, надалі за текстом - Боржники, включаючи права вимоги до правонаступників Боржників, спадкоємців Боржників, страховиків або інших осіб, до яких перейшли обов`язки Боржників або які зобов`язані виконати обов`язки Боржників, за договорами, з урахуванням усіх змін, доповнень і додатків до них, згідно реєстру у Додатку №1 до цього Договору, надалі за текстом - «Основні договори», надалі за текстом - Права вимоги. Новий кредитор сплачує Кредитору за Права вимоги грошові кошти у сумі та у порядку, визначених цим Договором.
Відповідно до п. 2.2 Договору відступлення прав вимоги за цим Договором Новий кредитор в день укладення цього Договору, набуває наступні права кредитора за Основними договорами: право вимагати належного виконання Боржниками зобов`язань за Основними договорами щодо сплати Боржниками грошових коштів у сумах, вказаних у Додатку №1 до цього Договору та визначених на момент набуття Новим Кредитором Права вимоги, включаючи право вимагати сплати нарахованих і не сплачених на момент набуття Права вимоги процентів у розмірах, вказаних у Додатку №1 до цього Договору, право вимагати сплати нарахованих і не сплачених на момент набуття Прав вимоги штрафних санкцій, неустойок (штрафів, пеней), право вимагати передачі предметів забезпечення в рахунок виконання зобов`язань у випадках та на умовах, встановлених Основними договорами. Розмір Прав вимоги, які переходять до Нового кредитора, вказаний у Додатку №1 до цього Договору. Права кредитора за Основними договорами переходять до Нового кредитора відповідно до цього Договору у обсязі та на умовах, які існують на момент відступлення Права вимоги. До Нового кредитора не переходить права на нарахування процентів за користування Боржниками кредитними коштами та права на здійснення договірного списання коштів з рахунку/рахунків Боржників, що надані Кредитору відповідно до умов Основних договорі.
Відповідно до п. 4.1. Договору відступлення прав вимоги Сторони домовилися, що за відступлення прав вимоги за Основними договорами, відповідно до цього Договору Новий кредитор сплачує Банку грошові кошти у сумі 10 000 000 (десять мільйонів) гривень 00 копійок без ПДВ. Відповідно до п. 4.2. Договору відступлення прав вимоги Ціна договору повинна бути оплачена Новим кредитором Кредитору протягом 5 (п`яти) днів з момент укладення цього Договору.
Таким чином, Відповідач 1 повинен був здійснити оплату Ціни договору до 12.11.2023 року включно, проте так і не здійсним розрахунок за отримане право вимоги.
Крім того, 07.11.2023 року між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Селф Тайлтд» було укладено договір поруки .
Відповідно до п. 1.1. Договору поруки у порядку та на умовах даного Договору Поручитель поручається перед Кредитором за виконання всіх і кожного зобов`язань Товариства з обмеженою відповідальністю «Нортем Офелія», код ЄДРПОУ: 38742673, адреса місцезнаходження: Україна, 02099, місто Київ, вул. Бориспільська, будинок 9А, що виникли за Договором про відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги від 07.11.2023 року посвідченого ПН КМНО Мироник О. В. за № 620, який був укладений між Кредитором та Боржником.
Відповідно до п. 1.2. Договору поруки Зобов`язання, що забезпечується порукою, відповідно до п. п. 4.1, 4.2. Договору відступлення є обов`язок Боржника: до 12.11.2023 року сплатити ціну договору у сумі 10 000 000 (десять мільйонів) гривень.
Відповідно до п. 1.3. Договору поруки Поручитель відповідає перед Кредитором у тому ж обсязі, що і Боржник, включаючи ціни договору, неустойки, відшкодування збитків.
Таким чином, ТОВ « Селф Тайлтд»відповідає перед позивачем за неналежне виконання зобов`язань ТОВ «Нортем Офелія» за Договором відступлення.
Позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд постановити рішення, яким позов задовольнити.
Відповідач ТОВ «Нортем Офелія» до судового засідання не з`явився про дату, місце та час повідомлявся належним чином до судового засідання надав заяву про розгляд справи без участі представника, оскільки позовні вимоги визнає.
Відповідач ТОВ « Селф Тайлтд»до судового засідання не з`явився про дату, місце та час повідомлявся належним чином до судового засідання надав заяву про розгляд справи без участі представника, оскільки позовні вимоги визнає.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Так, як вбачається з матеріалів справи, 13 жовтня 2023 року між АТ « Міжнародний резервний банк» та позивачем було укладено договір № GL3N024776 про відступлення прав вимог посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Зимою Н.Ф. за реєстраційним № 2085.
Відповідно до п.2.1 договору відступлення прав вимоги за цим договором, банк відступає шляхом продажу новому кредитору належні Банку, а Новий кредитор набуває у обсязі та на умовах, визначених цим Договором, права вимоги Банку до позичальників та заставодавців (іпотекодавців) та поручителя, зазначеного у Додатку № 1 до цього Договору, надалі за текстом - Боржники, включаючи права вимоги до правонаступників Боржників, спадкоємців Боржників, страховиків або інших осіб, до яких перейшли обов`язки Боржників або які зобов`язані виконати обов`язки Боржників, за договорами, з урахуванням усіх змін доповнень і додатків до них, згідно реєстру у Додатку № 1 до цього Договору, надалі за текстом - «Основні договори», надалі за текстом - Права вимоги. Новий кредитор сплачує Банку за Права вимоги грошові кошти у сумі та у порядку визначених цим Договором.
На виконання умов домовленостей з приводу викупу права вимоги 09.05.2023 року позивач сплатила Банку грошові кошти в сумі 50 000 (п`ятдесят тисяч) гривень, що підтверджується платіжною інструкцією 0.0.3251926087.1.
07.11.2023 року між ОСОБА_1 та TOB «Нортем Офелія» було укладено Договір про відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мироник О. В. за реєстраційним № 620 (далі - Договір відступлення прав вимоги).
Відповідно до п. 2.1. Договору відступлення прав вимоги за цим Договором в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Кредитор відступає шляхом продажу Новому кредитору належні Кредитору, а Новий кредитор набуває у обсязі та на умовах, визначених цим Договором, права вимоги Кредитора до позичальників та заставодавців (іпотекодавців), зазначених у Додатку №1 до цього Договору, надалі за текстом - Боржники, включаючи права вимоги до правонаступників Боржників, спадкоємців Боржників, страховиків або інших осіб, до яких перейшли обов`язки Боржників або які зобов`язані виконати обов`язки Боржників, за договорами, з урахуванням усіх змін, доповнень і додатків до них, згідно реєстру у Додатку №1 до цього Договору, надалі за текстом - «Основні договори», надалі за текстом - Права вимоги. Новий кредитор сплачує Кредитору за Права вимоги грошові кошти у сумі та у порядку, визначених цим Договором.
Відповідно до п. 4.1. Договору відступлення прав вимоги Сторони домовилися, що за відступлення прав вимоги за Основними договорами, відповідно до цього Договору Новий кредитор сплачує Банку грошові кошти у сумі 10 000 000 (десять мільйонів) гривень 00 копійок без ПДВ. Відповідно до п. 4.2. Договору відступлення прав вимоги Ціна договору повинна бути оплачена Новим кредитором Кредитору протягом 5 (п`яти) днів з момент укладення цього Договору.
Крім того, 07 листопада 2023 між позивачем та ТОВ «Селф Тайлтд» було укладено договір поруки.
П.1.1. договору поруки передбачено, що у порядку та на умовах даного договору поручитель (відповідач 2) поручається перед кредитором за виконання всіх і кожного зобов`язань ТОВ «Нортем Офелія», код ЄДРПОУ: 38742673, адреса місцезнаходження: Україна, 02099, місто Київ,вулиця Бриспільська,буд.9А, що виникли за договором про відступлення купівлі-продажу) прав вимоги від 07.11.2023, який укладений між кредитором та боржником.
Окрім цього, п.1.2. договору поруки визначено, що відповідно до п.п.4.1., 4.2. договору відступлення є обов`язок боржника: до 12.11.2023 сплатити ціну договору у сумі 10000000,00 грн.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є засновником та директором TOB «Нортем Офелія».
Таким чином, вимога позивача про стягнення заборгованості з відповідачів у розмірі 10000000,00 грн. ґрунтується на укладеному договорі про відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги від 07 листопада 2023 року, який укладений між позивачем ОСОБА_1 та директором (керівником) ТОВ «НОРТЕМ ОФЕЛІЯ» щодо виконання договору № GL3N024776 про відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги від 30 жовтня 2023 року з якого вбачається, що директором та засновником відповідача 1 ТОВ «НОРТЕМ ОФЕЛІЯ» є позивач по справі, тобто договір від 07 листопада 2023 року укладений однією особою (позивачем та відповідачем 1 ) у власних інтересах.
Як вбачається із наданих позивачем письмових доказів, вимога позивача про стягнення заборгованості з відповідачів у розмірі 10 000 000,00 грн. ґрунтується на укладеному договорі № GL3N024776 про відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги від 30 жовтня 2023 року, який укладений між АТ «МІЖНАРОДНИЙ РЕЗЕРВНИЙ БАНК» в особі уповноваженого Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «МР БАНК» та позивачем по справі ОСОБА_1 , а саме щодо придбання боргових зобов`язань за ціною 50000,00 грн. (відповідно до додатку №1 про заборгованість у розмірі 133366,20, у валюті заборгованості), яке виникло в результаті виконання громадянином ОСОБА_3 іпотечного договору, предметом якого являється квартира АДРЕСА_1 .
Частиною першою статті 510 ЦК України передбачено, що сторонами у зобов`язанні є боржник і кредитор.
Загальні підстави та порядок заміни кредитора у зобов`язанні унормовані статтею 512 ЦК України, в силу якої кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок: 1) передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги); 2) правонаступництва; 3) виконання обов`язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем); 4) виконання обов`язку боржника третьою особою. Кредитор у зобов`язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом. Кредитор у зобов`язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором або законом.
Згідно вимог частини першої статті 513 ЦК України правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.
До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 514 ЦК України).
Тобто, що у зв`язку із заміною кредитора в зобов`язанні саме зобов`язання зберігається цілком і повністю, змінюється лише його суб`єктний склад в частині кредитора.
Статтею 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Суд зазначає, що стороною позивача не надано жодного доказу укладання ОСОБА_3 кредитного договору № 5263-ФО/2011/17 з АТ « Міжнарожний резервний банк. В матеріалах справи міститься копія реєстру прав вимоги кредитного договору 5263-ФО/2011/17 від 26.12.2011р. укладеного між ОСОБА_3 та АТ « Міжнарожний резервний банк.
Однак матеріали справи містять договір № GL3N024776 відступлення прав вимог від 13 жовтня 2023 року укладено між АТ « Міжнародний резервний банк» та позивачем, згідно витягу з реєстру якого (а.с.12) до позивача надійшло право вимоги за кредитним договором №5263-ФО/2011/17 від 26.12.2011р.
Відповідно до ст.81 ч.1 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст.513 ЦК України правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.
Сторона позивача не надала і матеріали справи не містять, як доказів укладання між ОСОБА_3 кредитного договору № 5263-ФО/2011/17 з АТ « Міжнарожний резервний банк.
За нормою ч.2 ст.517 ЦК України боржник має право не виконувати свого обов`язку новому кредиторові до надання боржникові доказів переходу до нового кредитора прав у зобов`язанні.
Оскільки кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, позивач повинен був належними і допустимими доказами довести наявність обставин для стягнення заборгованості.
Відповідно до ч.1 ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Враховуючи той факт, що для договорів відступлення права вимоги, істотною умовою є передача первісних документів, та в умовах договорів про відступлення права вимоги відсутній пункт про передачу таких документів, вказаний договір не містить усіх необхідних істотних умов договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну чи припинення цивільних прав й обов`язків.
Тобто, договір свідчить лише про намір виконання дій (операцій) у майбутньому, а не про їх фактичне виконання.
За змістом ч.1 ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Тобто, при зверненні з позовом до суду на позивача покладений тягар доведення обставин заявлених вимог.
Натомість відповідач повинен довести саме свої заперечення проти доводів позивача.
Відповідно статті 229 ЦПК України предметом доказування під час судового розгляду є факти, які обгрунтовують заявлені вимоги чи заперечення, або мають інше значення для вирішення справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Однак, позивач, користуючись своїми правами з позицій диспозитивності, до позову та в ході судового розгляду не надав суду належних і допустимих доказів наявності підстав для стягнення заборгованості за договором. А тому, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено, то судові витрати покладаються на позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 525, 526, 530, 611, 624, 625, 626, 634, 1054, ЦК України, ст.12, 13, 76-81, 89, 141, 229, 258, 259, 263-266, 268, 273, 280-282, 289, 352, 354 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нортем- Офелія», Товариства з обмеженою відповідальністю» Селф Тайлтд» про стягнення заборгованості - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня його складення.
Суддя О.М. Луценко
Суд | Оболонський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2024 |
Оприлюднено | 22.04.2024 |
Номер документу | 118458311 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Оболонський районний суд міста Києва
Луценко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні