Справа № 444/813/24
Провадження № 2/444/530/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(повне)
04 квітня 2024 року м. Жовква
Жовківський районний суд Львівської області у складі:
головуючий суддя Олещук М. М.
секретар судового засідання Мачіха Г.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Жовква Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Рава-Руської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Рава-Руської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабця - ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 , відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме: на земельну ділянку згідно з Державним Актом.
ОСОБА_2 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач зазначає, що вона проживала та вела спільне господарство разом із померлою ОСОБА_2 , до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заповіт від імені ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 не посвідчувався.
Із копії інформаційної довідки зі Спадкового реєстру, встановлено, що заповіт від імені ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , не реєструвався.
У зв`язку з чим, позивач звернулась в Рава - Руську державну нотаріальну контору Львівської області для отримання свідоцтва про права на спадщину за законом на земельну ділянку згідно з Державним Актом.
Позивач зазначає, що інших спадкоємців, передбачених цивільним законодавством України, немає.
Державний нотаріус Рава-Руської державної нотаріальної контори Львівської області відмовив позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті бабці ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки відсутні документи, що підтверджують родинний зв`язок із померлою.
В подальшому, позивач звернулась в Жовківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) та Центральний Державний історичний архів України м. Львів. Згідно усних відповідей їй було повідомлено наступне, що оскільки метричні книги греко-католицької парафії с. Добросин Львівського воєводства з записами про народження та шлюб з 1904 р. на зберігання в РАЦС та архів не надходили (згоріли при пожежі в Церкві), тому виявити запис про народження матері позивачки та шлюбу бабусі неможливо. У зв`язку з тим, що родинні стосунки не підтверджено, витяг про реєстрацію смерті та свідоцтво про смерть РАЦС видати позивачу не може. Позивачу було усно рекомендовано звернутись в суд для встановлення родинних відносин, щоб надалі повторно отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вжиті позивачем заходи щодо підтвердження факту її родинних відносин з померлою бабцею ОСОБА_2 , шляхом звернень до відповідача, не дали позитивного результату, а відтак саме звернення до суду зі заявою є єдиними способом захисту права на спадкування.
Позивач додатково надає суду довідку №89 проте, що вона є онучкою ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі вищевказаного позивач просить її позовні вимоги задоволити та встановити факт родинних відносин.
Ухвалою судді від 04.03.2024 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 04.04.2024 року.
Позивач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явилась, хоча про дату, час та місце проведення такого була повідомлена належним чином, однак в позовній заяві зазначила, що позовні вимоги підтримує та просить розгляд справи проводити у її відсутності.
Представник відповідача Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області в підготовче судове засідання не з`явився, однак на адресу суду подано листа про відсутність заперечень щодо позовних вимог позивача. Справу просять розглядати за відсутності їх представника.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Рава-Руської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) в підготовче судове засідання не з`явився, однак, нотаріальна контора подала листа, в якому просить розглядати справу у її відсутності.
З урахуванням наведеного, суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності учасників справи та на підставі поданих суду доказів.
Оскільки учасники справи в підготовче судове засідання не з`явилися, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд дійшов наступних висновків.
Ч. 3 ст. 200 ЦПК України встановлено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Так як відповідач Добросинсько-Магерівська сільська рада Львівського району Львівської області не заперечує проти позовних вимог, фактично позовні вимоги відповідачем визнано, суд вважає за можливе ухвалити рішення за результатами підготовчого провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Ч. 1 статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи чи інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що позивачка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 та її батьком є ОСОБА_3 , матір`ю - ОСОБА_4 , що стверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (арк.спр.14).
У зв`язку із одруженням позивачка своє дошлюбне прізвище " ОСОБА_5 " змінила на " ОСОБА_6 ", що стверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу (арк.спр.15).
Батьки позивачки ОСОБА_4 та ОСОБА_3 померли, що стверджується копіями свідоцтв про їх смерть (арк.спр. 16-17).
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабця позивачки - ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_2 , відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме: на земельну ділянку згідно з Державним актом на право приватної власності на землю серії ЛВ №013341 (арк.спр.7-8).
Із довідки виданої Добросинсько-Магерівською сільською радою Львівського району Львівської області №87 від 24.01.2024 року встановлено, що від імені ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , заповіт у виконкомі Добросинсько-Магерівської сільської ради не посвідчувався (арк.спр.9).
Відповідно до довідки виданої Добросинсько-Магерівською сільською радою Львівського району Львівської області №88 від 24.01.2024 року, ОСОБА_2 до дня смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала в АДРЕСА_1 (арк.спр.10).
Із довідки виданої Добросинсько-Магерівською сільською радою Львівського району Львівської області №89 від 24.01.2024 року встановлено, що позивач ОСОБА_1 , онука померлої ОСОБА_2 , проживала разом із нею в будинку АДРЕСА_1 до дня її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 та вели спільне господарство (арк.спр.10).
Відповідно до ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
А тому, після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне їй майно.
Із копії інформаційної довідки №75772507 зі Спадкового реєстру, встановлено, що заповіт від імені ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не реєструвався (арк.спр.13).
Із копії інформаційної довідки №75772498 зі Спадкового реєстру, встановлено, що у спадковому реєстрі відсутня інформація щодо реєстрації спадкової справи від імені ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк.спр.12) .
Державний нотаріус Рава-Руської державної нотаріальної контори Львівської області відмовив позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті бабці ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки відсутні документи, що підтверджують родинний зв`язок із померлою (арк. спр. 11).
Як зазначено в позовній заяві, позивач звернулась в Жовківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Львівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) та Центральний Державний історичний архів України м. Львів, однак, їй було усно повідомлено, що оскільки метричні книги греко-католицької парафії с. Добросин Львівського воєводства з записами про народження та шлюб з 1904 р. на зберігання в РАЦС та архів не надходили (згоріли при пожежі в Церкві), тому виявити запис про народження матері позивача та шлюбу бабусі неможливо. У зв`язку з тим, що родинні стосунки не підтверджено, витяг про реєстрацію смерті та свідоцтво про смерть РАЦС видати позивачу не може.
Відповідно до норми п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом, такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування», справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Оскільки встановлення факту родинних відносин необхідно позивачу для спадкування після смерті баби ОСОБА_2 на земельну ділянку, які належали померлій ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , справа розглядається в позовному провадженні.
Так як, встановлення даного факту має для позивача юридичне значення, а внести зміни в документи в позасудовому порядку неможливо, вказаний юридичний факт підлягає встановленню в судовому порядку.
Таким чином, виходячи з наведеного, дослідивши усі надані суду докази у їх сукупності, перевіривши їх відповідність вимогам чинного законодавства України, суд вважає за необхідне встановити факт родинних відносин а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є онукою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи вищенаведене, а також те, що відповідач не заперечує проти задоволення позовних вимог, фактично визнав їх, суд приходить до висновку, що зазначений позивачем юридичний факт знайшов своє підтвердження під час дослідження доказів, а отже, позовні вимоги є підставними і підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 4, 6, 7, 12, 76, 77, 81, ч.3 ст. 200, ст. ст. 206, 258-259, 263, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є онукою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складено 15 квітня 2024 року.
Суддя: Олещук М. М.
Суд | Жовківський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2024 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 118465787 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Жовківський районний суд Львівської області
Олещук М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні