Справа № 214/5191/21
1-кп/214/393/24
У Х В А Л А
про закриття кримінального провадження
та звільнення від кримінальної відповідальності
09 квітня 2024 року Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю:
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченої ОСОБА_4 ,
її захисника адвоката ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, у місті Кривому Розі, об`єднане кримінальне провадження №12020040750001402 від 18.10.2020 року та №42020041750000013 від 14.02.2020 року, за обвинуваченням:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Кривого Рогу, громадянки України, маючої вищу освіту, неодруженої, непрацездатних осіб на утриманні не маючої, працюючої адміністратором «ПП «Ястреб», зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 1971 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 , починаючи з початку лютого 2020 року (точну дату органом досудового розслідування не встановлено), маючи умисел на самовільне зайняття земельної ділянки в охоронній зоні, діючи всупереч вимогам ст. ст. 112, 116, 118, 123, 124, 125, 126 Земельного Кодексу України, які регламентують набуття і реалізацію права на землю, при відсутності відповідного рішення уповноваженого органу місцевого самоврядування та державної реєстрації про передачу їй у власність чи надання у користування земельної ділянки, в порушення ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п. 1.12 Розділу 5 Правил безпеки систем газопостачання України, п. п. 4-5 глави 4 та п. 4.3, п. 4.16 Розділу З Кодексу газорозподільних систем, наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», п. 15.5 Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України від 27.06.2008 №190, постанови Кабінету міністрів України №1747 від 16.11.2002 року «Про затвердження правил охорони магістральних трубопроводів», достовірно знаючи про відмову Криворізької міської ради у продовженні договору-сервітуту про надання в користування земельної ділянки площею 0,0045 га, кадастровий номер 1211000000:06:041:0081, яка належить Криворізькій міській раді та про відсутність права власності або користування на земельну ділянку, яка розташована по АДРЕСА_2 , що належить Криворізькій міській раді, самовільно зайняла земельну ділянку загальною площею 0,0072 га шляхом розміщення на ній тимчасової споруди торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності в охоронних зонах та за відсутності вчиненого правочину щодо неї та державної реєстрації, чим порушила вимоги статі ст. ст. 112, 116, 122-126 Земельного кодексу України щодо обмеження у використанні земельних ділянок у охоронних зонах.
Земельна ділянка, самовільно зайнята ОСОБА_4 , не виділена в натурі, не надана жодній особі у власність або користування та належить територіальній громаді міста в особі Криворізької міської ради на праві комунальної власності.
Безпосередньо під земельною ділянкою, яку ОСОБА_4 самовільно зайняла, проходять межі газопроводу низького тиску АТ «Криворіжгаз» газопровід 219 мм, інвентарний номер №301032, архівний номер №2989, вул. Спаська та водопровід Ду200 мм, інвентарний номер №3084, каналізаційні мережі Ду400мм, інвентарний номер №0967, КП «Кривбасводоканал».
Відповідно до ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудови території» заборонено розміщувати фундаменти будівель та споруд ближче ніж на 5 м від водопровідної мережі та 3-5 м від самопливної каналізаційної мережі.
Відповідно до п 15.5 Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України від 27.06.2008 №190, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України, складання матеріалів і предметів, накопичування сміття ближче ніж за 5 м від осі каналізаційної мережі і пристроїв та в межі охоронної санітарної зони, споруджувати самовільно над каналізацією та водопроводом будь-які будівлі та предмети благоустрою заборонено.
Відповідно до п .п. 4-5 гл. 4 Кодексу газорозподільних систем власники або користувачі земельної ділянки, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, оператори ГРМ вживають заходів щодо охорони земель та дотримання встановлених обмежень у використанні земель охоронних зон об`єктів ГРМ. Земельні ділянки, що входять до охоронних зон, використовуються власниками, орендарями земельних ділянок, землевласниками та землекористувачами з обов`язковим дотриманням вимог цього Кодексу.
Відповідно до п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем охоронні зони об`єктів газорозподільної системи є територія, обмежена умовними лініями уздовж наземних, надземних і підземних газопроводів та їх споруд по обидва боки від крайніх елементів конструкції розподільчих газопроводів та по периметру наземних споруд на визначеній відстані, на якій обмежується провадження господарської та іншої діяльності.
Відстані охоронних зон газорозподільної системи визначено п. 3 гл. 4 розділу III Кодексу газорозподільних систем, п. 1.12 розділу V Правил безпеки систем газопостачання НПАОП 0.00-1.6-15, затвердженими Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів України №1747 від 16.11.2002 року «Про затвердження правил охорони магістральних трубопроводів», охоронна зона об`єктів магістрального трубопровідного транспорту (далі охоронна зона) це земельна ділянка, прилегла до об`єктів магістрального трубопровідного транспорту, обмежених умовними лініями з обох боків трубопроводу паралельно його осі (об`єкту), на якій обмежується провадження господарської діяльності.
Згідно п. 1.12 гл. 1 Р. V «Правил безпеки систем газопостачання», затверджені Наказом міністерства енергетики та вугільної промисловості України №285 від 15.05.2015 року, згідно якого «З метою забезпечення безпечних умов експлуатації та виключення можливості пошкодження газорозподільної системи вздовж її траси в межах охоронної зони шириною 2 метри з обох боків від зовнішньої стінки газопроводу в плані не допускаються: обмеження доступу обслуговуючого персоналу у світлу пору доби, а при аварійній ситуації цілодобово; складування матеріалів і устаткування, ведення земляних та будівельно-монтажних робіт, садіння дерев, улаштування стоянок автотранспорту, гаражів та інших споруд, у тому числі, тимчасових».
Відповідно до Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання, який затверджений Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 640 від 24.10.2011 року, технічні смуги це смуги на поверхні землі вздовж траси газопроводу завширшки 2 м з обох сторін від зовнішньої стінки газопроводу в плані, в межах яких не допускається юридичними і фізичними особами складання матеріалів, обладнання, садіння дерев, влаштування тимчасових споруд і будівель.
Згідно з вимогами ст. 14 Конституції України «Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до Закону».
У відповідності до норм ст. 116 Земельного Кодексу України (підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень визначених цим Кодексом або результати аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
У ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» зазначено, що самовільне зайняття земельних ділянок це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність чи у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Таким чином, ОСОБА_4 , починаючи з лютого 2020 року, діючи умисно, в порушення вищезазначених норм, не маючи жодних правовстановлюючих документів на земельну ділянку, не маючи жодних дозволів на здійснення будівельних робіт на земельній ділянці в охоронній зоні, використовуючи працю найманих осіб, здійснила самовільне зайняття земельної ділянці розміром приблизно 0,0072 га поблизу вбудованого нежитлового приміщення АДРЕСА_3 , уздовж якої встановлена охоронна зона підземних мереж газопостачання низького тиску, водопостачання та зливової каналізації, чим створила загрозу пошкодження підземних мереж газопостачання низького тиску, водопостачання та зливової каналізації.
Також ОСОБА_4 упродовж липня-серпня 2020 року (точну дату органом досудового розслідування не встановлено), маючи умисел на самовільне зайняття земельних ділянки в охоронній зоні, діючи всупереч вимогам ст. ст. 112, 116, 118, 123, 124, 125, 126 Земельного Кодексу України, які регламентують набуття і реалізацію права на землю, при відсутності відповідного рішення уповноваженого органу місцевого самоврядування та державної реєстрації про передачу їй у власність чи надання у користування земельної ділянки, в порушення ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п. 1.12 Розділу 5 Правил безпеки систем газопостачання України, п. п. 4-5 глави 4 та п. 4.3, п. 4.16 Розділу З Кодексу газорозподільних систем, наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», п. 15.5 Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України від 27.06.2008 №190, постанови Кабінету міністрів України №1747 від 16.11.2002 року «Про затвердження правил охорони магістральних трубопроводів», достовірно знаючи про відсутність у неї права власності або користування на земельну ділянку, яка розташована на вул . Спаській в Саксаганському районні м. Кривого Рогу, що належить Криворізькій міській раді, самовільно зайняла земельну ділянку загальною площею 0,0195 га шляхом розміщення на ній комплексу торгівельних павільйонів загальною площею 0,0269 га, в тому числі, за межами відведеної земельної ділянки (на землях міської ради, не наданих у власність або користування) площею 0,0195 га для здійснення підприємницької діяльності, в охоронних зонах та за відсутності вчиненого правочину щодо неї та державної реєстрації, чим порушила вимоги статі ст. ст. 112, 116, 122-126 Земельного кодексу України щодо обмеження у використанні земельних ділянок у охоронних зонах.
У той же час ОСОБА_4 , маючи умисел на самовільне зайняття земельної ділянки в охоронній зоні, діючи всупереч вимогам ст. ст. 112, 116, 118, 123, 124, 125, 126 Земельного Кодексу України, які регламентують набуття і реалізацію права на землю, при відсутності відповідного рішення уповноваженого органу місцевого самоврядування та державної реєстрації про передачу їй у власність чи надання у користування земельної ділянки, в порушення ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п. 1.12 Розділу 5 Правил безпеки систем газопостачання України, п. п. 4-5 гл. 4 та п. 4.3, п. 4.16 Розділу 3 Кодексу газорозподільних систем, наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», п. 15.5 Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України від 27.06.2008 року №190, постанови Кабінету міністрів України № 1747 від 16.11.2002 року «Про затвердження правил охорони магістральних трубопроводів», достовірно знаючи про відсутність у неї права власності або користування на земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:06:041:0011, яка розташована на АДРЕСА_2 , що належить Криворізькій міській раді, самовільно зайняла земельні ділянки загальною площею 0,0093 га та 0,0087 га шляхом розміщення на них прибудови до багатоквартирного житлового будинку загальною площею 0,0309 га, в тому числі, за межами відведеної земельної ділянки (на землях міської ради, не наданих у власність або користування) площею 0,0093 га та металевої споруди загальною площею 0,0246 га, в тому числі, за межами відведеної земельної ділянки (на землях міської ради, не наданих у власність або користування) площею 0,0087 га для здійснення підприємницької діяльності в охоронних зонах та за відсутності вчиненого правочину щодо неї та державної реєстрації, чим порушила вимоги статі ст. ст. 112, 116, 122-126 Земельного кодексу України щодо обмеження у використанні земельних ділянок в охоронних зонах.
Земельні ділянки, самовільно зайняті ОСОБА_4 , не виділені в натурі, не надані жодній особі у власність або користування та належать територіальній громаді міста в особі Криворізької міської ради на праві комунальної власності.
Безпосередньо під земельною ділянкою, яку ОСОБА_4 самовільно зайняла, проходять межі газопроводу низького тиску АТ «Криворіжгаз» газопровід 219 мм, інвентарний номер №301032, архівний номер №2989, вул. Спаська та водопровід Ду200 мм, інвентарний номер №3084, каналізаційні мережі Ду400мм, інвентарний номер №0967, КП «Кривбасводоканал».
Відповідно до ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудови території» заборонено розміщувати фундаменти будівель та споруд ближче ніж на 5 м від водопровідної мережі та 3-5 м від самопливної каналізаційної мережі.
Відповідно до п. 15.5 Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України від 27.06.2008 року №190, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України, складання матеріалів і предметів, накопичування сміття ближче ніж за 5 м від осі каналізаційної мережі і пристроїв та в межі охоронної санітарної зони, спорудження самовільно над каналізацією та водопроводом будь-яких будівель та предметів благоустрою заборонено.
Відповідно до п. п. 4-5 глави 4 Кодексу газорозподільних систем власники або користувачі земельної ділянки, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, оператори ГРМ вживають заходів щодо охорони земель та дотримання встановлених обмежень у використанні земель охоронних зон об`єктів ГРМ. Земельні ділянки, що входять до охоронних зон, використовуються власниками, орендарями земельних ділянок, землевласниками та землекористувачами з обов`язковим дотриманням вимог цього Кодексу.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів України №1747 від 16.11.2002 року «Про затвердження правил охорони магістральних трубопроводів», охоронна зона об`єктів магістрального трубопровідного транспорту (далі охоронна зона) це земельна ділянка, прилегла до об`єктів магістрального трубопровідного транспорту, обмежених умовними лініями з обох боків трубопроводу паралельно його осі (об`єкту), на якій обмежується провадження господарської діяльності.
Згідно п. 1.12 гл. 1 Р. V «Правил безпеки систем газопостачання», затверджені Наказом міністерства енергетики та вугільної промисловості України №285 від 15.05.2015 року, згідно якого «З метою забезпечення безпечних умов експлуатації та виключення можливості пошкодження газорозподільної системи вздовж її траси в межах охоронної зони шириною 2 метри з обох боків від зовнішньої стінки газопроводу в плані не допускаються: обмеження доступу обслуговуючого персоналу у світлу пору доби, а при аварійній ситуації цілодобово; складування матеріалів і устаткування, ведення земляних та будівельно-монтажних робіт, садіння дерев, улаштування стоянок автотранспорту, гаражів та інших споруд, у тому числі, тимчасових».
Відповідно до Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання, який затверджений Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 640 від 24.10.2011 року, технічні смуги це смуги на поверхні землі вздовж траси газопроводу завширшки 2 м з обох сторін від зовнішньої стінки газопроводу в плані, в межах яких не допускається юридичними і фізичними особами складання матеріалів, обладнання, садіння дерев, влаштування тимчасових споруд і будівель.
Згідно з вимогами ст. 14 Конституції України «Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до Закону».
У відповідності до норм ст. 116 Земельного Кодексу України (підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень визначених цим Кодексом або результати аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
У ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» зазначено, що самовільне зайняття земельних ділянок це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність чи у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Таким чином, ОСОБА_4 у період липня-серпня 2020 року, діючи умисно, в порушення вищезазначеного законодавства, не маючи правовстановлюючих документів на земельні ділянки, не маючи дозволів на здійснення будівельних робіт на земельних ділянках в охоронній зоні, використовуючи працю найманих осіб, здійснила самовільне зайняття земельних ділянок розміром приблизно 0,0354 га поблизу вбудованого нежитлового приміщення АДРЕСА_3 , уздовж якої встановлено охоронні зони підземних мереж газопостачання низького тиску, водопостачання та зливової каналізації, чим створила загрозу пошкодження підземних мереж газопостачання низького тиску, водопостачання та зливової каналізації.
Своїми умисними діями ОСОБА_4 учинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.1971 КК України, за ознаками: самовільне зайняття земельних ділянок, вчинене щодо земель в охоронних зонах.
У судовому засіданні захисник обвинуваченої заявив клопотання про закриття кримінального провадження на підставі ст. 49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності та звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності.
Обвинувачена також просила закрити кримінальне провадження за цих підстав та звільнити її від кримінальної відповідальності.
Прокурор уважала, що клопотання захисника обвинуваченої обґрунтоване та підлягає задоволенню.
Суд, заслухавши учасників судового провадження, вивчивши матеріали справи, приходить до такого.
У відповідності до ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
У відповідності до ч. 4 ст. 286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до ст. 44 КК України особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло три роки у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.
У відповідності до ч. 3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Частиною 4 ст. 12 КК України визначено, що нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п`яти років.
Згідно з ч. 2 ст. 1971 КК України самовільне зайняття земельної ділянки, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, або групою осіб, або щодо земельних ділянок особливо цінних земель, земель в охоронних зонах, зонах санітарної охорони, санітарно-захисних зонах чи зонах особливого режиму використання земель, карається обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років або позбавленням волі на строк до двох років.
Таким чином, кримінальне правопорушення, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_4 , згідно з положеннями ст. 12 КК України є нетяжким злочином.
Судом установлено, що з часу вчинення ОСОБА_4 нетяжкого злочину три роки минуло на початку серпня 2023 року, обвинуваченій відомі підстави звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності та їх наслідки, обвинувачена надала згоду на таке звільнення, тому суд уважає, що є підстави для закриття кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.1971 КК України та звільнення її від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності.
Разом із тим, як зазначено в постанові Верховного Суду від 19.06.2018 року (справа №462/2762/14, провадження №51-1241км18), за змістом ст. ст. 284-288 КПК України підставами для звільнення особи від кримінальної відповідальності при розгляді справи в суді є наявність відповідної норми кримінального закону, яка передбачає таке звільнення, клопотання сторони кримінального провадження про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності та згода обвинуваченого на закриття кримінального провадження на цих підставах. Отже, наявність цих умов є правовою підставою для прийняття судом рішення про звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності. Визнання підозрюваним, обвинуваченим своєї вини у вчиненні кримінального правопорушення, як обов`язкової умови такого звільнення, кримінальним процесуальним законом не передбачено.
Запобіжний захід до обвинуваченої в об`єднаному кримінальному провадженні не обирався.
Долю речових доказів суд вирішує у відповідності до положень ст. 100 КПК України.
Керуючись ст. ст. 285, 286, 288, 369-372 КПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 1971 КК України, закрити на підставі ст. 49 КК України, звільнивши ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності.
Речові докази примірник технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частин земельних ділянок, на які поширюється право суборенди, сервітуту ОСОБА_4 щодо групи торгівельних павільйонів на АДРЕСА_2 , яка надана ПП «Глобус-ММ», зберігати в матеріалах кримінального провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_1 .
Суд | Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2024 |
Оприлюднено | 22.04.2024 |
Номер документу | 118472560 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво |
Кримінальне
Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Попов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні