Рішення
від 17.04.2024 по справі 396/2434/23
НОВОУКРАЇНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 396/2434/23

Провадження № 2/396/147/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

17.04.2024 року м. Новоукраїнка

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Цесельської О.С., за участю секретаря судового засідання Новікової Я.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в м. Новоукраїнка цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення збитків,-

В С Т А Н О В И В :

Представник Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) звернувся до Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення збитків.

В обрунтування позовної заяви зазначив, що постановами судді Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 15.06.2022 року у справі № 396/480/22, № 396/479/22 та № 396/481/22 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 визнано винними у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4ст. 85 КУпАП.Внаслідок незаконного добування водних біоресурсів завдано збитки державі в розмірі 31620,00 грн., які розраховані, на підставі такс, вказаних у додатку №1 доПостанови Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 р. №1209або знищення громадянами України, іноземцями та особами без громадянства цінних видів водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах України. Інспекцією направлено претензію на відшкодування збитків за №5.1/124-ПР від 13.05.2022 року, яку відповідачами не виконано.

В зв`язку з чим, Державна екологічна інспекція звернулась до суду, просила стягнути зі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , на користь держави, в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) завдані державі збитки, внаслідок незаконного вилову водних біоресурсів в розмірі 31620 (тридцять одну тисячу шістсот двадцять) грн. 00 коп.

Представник Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) в судове засідання не з`явився, подав до канцелярії суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, не заперечував проти заочного розгляду справи.

Відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в судове засідання не з`явились, будучи належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання в установленому законом порядку, причини неявки суду не повідомили, жодних заяв або відзиву на позовну заяву не подавали.

Згідно з ч. 3ст. 211 ЦПК Україниучасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів. Враховуючи, що відповідно дост. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків визначених цією статтею, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його у даному судовому засіданні на підставі доказів наявних у справі.

Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши докази в сукупності з іншими матеріалами справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно дост. 13 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, при цьому суд приймає до розгляду тільки ті докази, які мають значення по справі.

Статтею 4 ЦПК Українипередбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Положеннями вказаної статті також визначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Судом встановлено, що предметом спору в даній справіє правовідносини щодо відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природньому середовищу, внаслідок незаконного вилову водних біоресурсів, тобто адмінправопорушення, які регулюються нормамиКУпАП.

В судовому засіданні встановлено, що 08.05.2022 року о 08:30 год. ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_3 та ОСОБА_2 у водоймі загального користування, за межами с. Мар`янопіль Новоукраїнської територіальної громади, здійснили у нерестовий період вилов водних біоресурсів (риби) у кількості 20 шт. виду карась сріблястий, із застосуванням заборонених знарядь лову сітками у кільксті 4 штуки (три сітки ліскові, кожна довжиною по 70 м, вічко 50х50 мм тв сітка ниткова довжиною 70 м вічко 40х40 мм), чим грубо порушили п. 3.15 «Правил любительського та спортивного рибальства», затверджені Наказом Державного комітету рибного господарства України 15.12.1999 р. №19, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.04.1999 р. за №269/3562 та ст. 52-1 Закону України «Про тваринний світ», за що настає відповідальність, передбачена ч. 4ст. 85 КупАП України.

Згідно постанов судді Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 15.06.2022 року у справі № 396/480/22, № 396/479/22 та № 396/481/22 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 визнано винними у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4ст. 85 КУпАП(а.с. 8,10.12).

З огляду на розрахунок розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування цінних видів водних біоресурсів в адміністративно територіальних межах Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області - розмір заподіяної шкоди становить 31620 (тридцять одна тисяча шістсот двадцять) грн.(а.с. 13).

В порядку досудового розгляду спору, позивачем направлялась на адресу відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 претензія, якою запропоновано солідарно відшкодувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, внаслідок незаконного вилову водних біоресурсів на суму 31620,00 грн. Одночасно були попереджені, що в разі не відшкодування шкоди в добровільному порядку, Державна екологічна інспекція Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) змушена буде звернутися до суду з позовом про їх стягнення у примусовому порядку (а.с. 14).

Згідно з ч. 6ст. 82 ЦПК Українивирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Згідно з п.п. 8 та 9 ч. 2ст. 16 ЦК Україниспособами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди, а також відшкодування моральної (немайнової) шкоди.

У відповідності дост. 1166 ЦК Українипередбачено, що майнова шкода завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно дост. 1190 ЦК Україниособи, спільними діями або бездіяльністю яких було завдано шкоди, несуть солідарну відповідальність.

Згідно з ч. 4-5ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно з ч. 1ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1ст. 52-1 Закону України «Про тваринний світ», для добування об`єктів тваринного світу забороняються виготовлення, збут, застосування, зберігання отруйних принад, колючих, давлячих та капканоподібних знарядь лову, електроловильних систем (електровудок), електрогону, петель, самоловів, самострілів, вибухових речовин, пташиного клею та монониткових (волосінних) сіток (крім тих, що призначені для промислового лову), а також інших засобів, заборонених законом.

Згідно з ч. 1, 2ст. 63 Закону України «Про тваринний світ», порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу тягне за собою адміністративну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу несуть особи, винні в: порушенні встановленого законодавством порядку надання об`єктів тваринного світу в користування; порушенні правил використання об`єктів тваринного світу; незаконному вилученні об`єктів тваринного світу з природного середовища; перевищенні лімітів і порушенні інших встановлених законодавством вимог використання об`єктів тваринного світу.

Відповідно до ч. 1ст. 13 Конституції Україниземля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цієюКонституцією. Відповідно дост. 66 Конституціїкожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, про необхідність стягнення солідарно з відповідачів матеріальної шкоди, на користь держави, в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) завданої, внаслідок незаконного вилову водних біоресурсів в розмірі 31620 грн.

Зважаючи на те, що на підставіст. 141 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, відповідно понесені витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача.

З урахуванням викладеного,керуючись ст.ст.13,66 Конституції України,ст.ст.15,16,1166,1190Цивільного кодексу України, ст. ст.68,69Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»,ст. 52-1 Закону України «Про тваринний світ», ст.ст.4,13,82,133,175-177 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення збитків, - задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: с. Мар`янопіль, Новоукраїнського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: с. Мар`янопіль, Новоукраїнського району Кіровоградської області, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , - на користь держави в особі Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) завдані державі збитки в розмірі 31620 (тридцять одна тисяча шістсот двадцять) грн. 00 коп. внаслідок незаконного вилову водних біоресурсів на р/р IBAN UA 818999980333169331000011471, отримувач ГУК у Кіровоградській області /тг м. Новоукраїнка/, код отимувача (ЄДРПОУ) 36734791, код класифікації доходів бюджету 24062100 грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.). в розмірі солідарної частки 10540 (десять тисяч п"ятсот сорок) грн. з кожного.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: с. Мар"янопіль Новоукраїнського району Кіровоградської області на користь Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) витрати по сплаті судового збору в розмірі 894 гривні 67 копійок за наступними реквізитами: ЄДРПОУ 43877118, номер рахунку IBAN UA 038201720343190001000101953, банк отримувача Державна казначейська служба України м. Київ.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: с. Мар"янопіль Новоукраїнського району Кіровоградської області на користь Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) витрати по сплаті судового збору в розмірі 894 гривні 67 копійок за наступними реквізитами: ЄДРПОУ 43877118, номер рахунку IBAN UA 038201720343190001000101953, банк отримувача Державна казначейська служба України м. Київ.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , - на користь Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) витрати по сплаті судового збору в розмірі 2684 грн. за наступними реквізитами: ЄДРПОУ 43877118, номер рахунку IBAN UA 038201720343190001000101953, банк отримувача Державна казначейська служба України м. Київ в розмірі 894,67 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Кропивницького апеляційного суду через Новоукраїнський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: О. С. Цесельська

СудНовоукраїнський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення17.04.2024
Оприлюднено22.04.2024
Номер документу118473760
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища

Судовий реєстр по справі —396/2434/23

Рішення від 17.04.2024

Цивільне

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області

Цесельська О. С.

Ухвала від 23.01.2024

Цивільне

Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області

Цесельська О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні