Рішення
від 11.04.2024 по справі 444/4360/23
ЖОВКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 444/4360/23

Провадження № 2/444/265/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2024 року Жовківський районний суд Львівської області у складі:

головуючого судді Ясиновський Р. Б.

секретар судового засідання Стець М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жовква Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Третя Львівська ДНК Львівської області про визнання в порядку спадкування за законом права власності на житловий будинок з приналежними господарськими будівлями та спорудами,-

В СТ АН ОВ ИВ :

Позивачка ОСОБА_1 звернулася 30листопада 2023року досуду ізвищевказаним позовом,в якомупросить визнатиза нею, ОСОБА_1 правовласності впорядку спадкуванняза закономна житловийбудинок разоміз всімаприналежними донього господарськимибудівлями таспорудами,що знаходитьсяв АДРЕСА_1 ,який надень смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 належав ОСОБА_2 ,з підставнаведених упозовній заяві.Стверджує,що вона, ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем майна її померлого батька ОСОБА_2 . Відсутність правовстановлюючих документів перешкоджає їй в реалізації права на володіння, користування та розпорядження спірним об`єктом нерухомого майна, а саме житловим будинком АДРЕСА_1 разом зі всіма приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами, а тому вона змушена звернутись до суду з даним позовом.

Ухвалою Жовківського районного суду Львівської області від 12 грудня 2023 року відкрито провадження у справі, призначено підготовче судове засідання, витребувано з Третьої Львівської ДНК Львівської області належним чином завірену (прошиті та пронумеровані всі аркуші, скріплені гербовою печаткою) копію спадкової справи № 437/2023, яка заведена після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою Жовківського районного суду Львівської області від 18 березня 2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 11 квітня 2024 року.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, подала на адресу суду заяву про підтримання позову та розгляд справи у її відсутності.

Представник відповідача Львівської міської ради в судове засідання не прибув, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Від представника відповідача Львівської міської ради відповідно до витягу з ЄДР ОСОБА_3 надійшла заява, в якій просить суд розгляд даної справи проводити без участі представника Львівської міської ради. Проти задоволення позову не заперечив.

Представник третьої особи Третьої Львівської ДНК Львівської області в судове засідання не з`явилася, хоча про дату, час та місце проведення такого була повідомлена належним чином, що стверджується матеріалами справи, однак від завідувача третьої Львівської ДНК Львівської області Спільник З. на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутності. Проти задоволення позову не заперечила.

Крім того на виконання вимог ухвали суду із Третьої Львівської ДНК Львівської області на адресу суду надійшла належним чином завірена копія спадкової справи № 437/2023, яка заведена після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

А тому суд приходить до висновку про можливість розгляду справи без участі позивачки, представника відповідача, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, які не з`явилися в судове засідання, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце проведення такого, зважаючи на подані ними заяви про розгляд справи у їх відсутності, висловлені позиції у справі.

Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явилися, фіксування судового процесу відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку.

Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Частиною 1 статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до положень ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Зашків Жовківського району Львівської області, що підтверджується викладеним у паспорті громадянина України серії НОМЕР_1 , який виданий Жовківським РВ УМВС України у Львівській області 11 січня 2000 року.

Позивачка проживає та зареєстрована в АДРЕСА_1 , що стверджується відомостями з Реєстру Львівської міської територіальної громади про кількість зареєстрованих осіб № 131694.

Із копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 , виданого Великодорошівською сільською радою Нестеровського району Львівської області, вбачається, що ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у селі Зашків Нестеровського району Львівської області, і її батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_5 .

У зв`язку із реєстрацією шлюбу 17.06.1978 позивач змінила прізвище ОСОБА_6 на ОСОБА_7 , що стверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу Серія НОМЕР_3 .

Батько позивачки ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 88 років в с. Зашків Жовківського району Львівської області, що стверджується копією свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_4 , виданого 03 грудня 2013 року Зашківською сільською радою Жовківського району Львівської області.

Відповідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи.

А тому після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, в тому числі і на житловий будинок разом із всіма приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 1222 Цивільного кодексу України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно із ч. 1 ст. 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, яким є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, що передбачено ч. 2 ст. 1220 ЦК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Згідно даних погосподарської книги за 2011-2015 рр за особовим рахунком № НОМЕР_5 житловий будинок по АДРЕСА_1 числився за ОСОБА_2 , 1925 р.н., померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стверджується довідкою Департаменту міської агломерації Управління адміністрування приміської зони Сектору "Офіс Львівської громади у с. Зашків, с. Зарудці, с. Завадів" від 21.09.2023.

Згідно даних будинкової книги для прописки громадян, проживаючих та зареєстрованих в будинку у с. Зашків Нестеровського району, яка була заведена на батька позивачки ОСОБА_2 , її батько, мати, сама позивачка, а також інші члени їхньої родини були зареєстровані та проживали у будинку в с. Зашків.

Відповідно до копії рішення виконавчого комітету Зашківської сільської ради Жовківського району Львівської області від 29 січня 2004 року «Про оформлення права власності на будинок по АДРЕСА_1 » Львівському обласному державному бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки було доручено оформити свідоцтво про право власності громадянину ОСОБА_2 на будинок по АДРЕСА_1 .

02 лютого 2004 року батько позивачки ОСОБА_2 склав в користь позивачки ОСОБА_1 заповіт, яким на випадок своєї смерті зробив заповітне розпорядження, а саме належну йому частину житлового будинку, господарські будівлі, земельну ділянку і все його майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, на що він матиме за законом право, заповів своїй дочці ОСОБА_1 . Даний заповіт посвідчений головою Зашківської сільської ради Жовківського району Львівської області Н.Пилюх та зареєстрований в реєстрі за № 09.

Після смерті батька позивач ОСОБА_1 25 липня 2023 року звернулась із заявою в Третю Львівську державну нотаріальну контору Львівської області про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за заповітом зокрема на житловий будинок АДРЕСА_1 разом зі всіма приналежними до нього будівлями та спорудами, що належав її батькові ОСОБА_2 , яка була зареєстрована у Книгу обліку і реєстрації спадкових справ № 1501.

25 липня 2023 року Третьою Львівською державною нотаріальною контрою Львівської області була зареєстрована спадкова справа № 437/2023 після смерті ОСОБА_2 , що підтверджується копією Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі.

Із копії листа державного нотаріуса Третьої Львівської ДНК Львівської області Станкевич В. адресованого ОСОБА_1 вбачається, що заяву ОСОБА_1 про видачу свідоцтва право на спадщину за заповітом на житловий будинок АДРЕСА_1 разом зі всіма приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами, що належав померлому ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , Третьою Львівською ДНК Львівської області отримано та зареєстровано у Книгу обліку і реєстрації спадкових справ за № 1501, відповідно до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22 лютого 2012 року, де і зареєстрована спадкова справа № 437/2023. 25 липня 2023 року Третьою львівською державною нотаріальною конторою Львівської області зареєстрована спадкова справа № 437/2023 після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Згідно матеріалів згаданої спадкової справи, спадкоємцем за заповітом, посвідченим від його імені ОСОБА_8 , сільським головою Зашківської сільської ради Жовківського району Львівської області 02 лютого 2004 року, зареєстрований в реєстрі за № 09, до майна ОСОБА_2 є ОСОБА_1 , донька померлого, яка прийняла спадщину, оскільки постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та протягом строку, встановленого cтаттею 1270 Цивільного кодексу України, не заявила про відмову від неї, а спадкоємцем до обов`язкової частки (згідно cтатті 1241 ЦКУ) є син померлого ОСОБА_9 , 1949 року народження, який спадщину не прийняв та подав до нотаріальної контори заяву про те, що не претендує на видачу свідоцтва на обов`язкову частку.

Відповідно до п. п. 4.14,4.15 глави 10 вказаного Порядку, 4.14. « При видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє: ..., склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.

Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві....»

Відповідно до п. 1 cтатті 182 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації»

У зв`язку із відсутністю у позивачки правовстановлюючого документа на вищезазначений житловий будинок, останньою було долучено до матеріалів спадкової справи копію Інформаційної довідки № 1/2424, виданої ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» 13 травня 2021 року, в якій зазначено про те, що реєстрація зазначеного житлового будинку не проводилася.

Інформація про державну реєстрацію права власності на житловий будинок АДРЕСА_1 разом зі всіма приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами відсутня у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності, який є його складовою частиною.

Враховуючи вищенаведене, нотаріальною конторою було рекомендовано позивачці вирішити питання набуття права власності на житловий будинок АДРЕСА_1 разом зі всіма приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами, в судовому порядку.

Із копії довідки державного нотаріуса Третьої Львівської ДНК Львівської області Станкевич В. від 03.08.2023 за № 153/01-16 вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є єдиним спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 .

Частиною 3 ст. 1268 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Згідно з ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно архівних матеріалів ОКП ЛОР "БТІ та ЕО" станом на 29.12.2012 реєстрація житлового будинку АДРЕСА_1 не проводилася, що стверджується копією довідки ОКП "БТІ та ЕО" від 13.05.2021.

Відповідно до частини 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 1 липня 2004 року № 1952-ІV речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Погосподарські книги є особливою формою статистичного обліку, що здійснюється в Україні (УРСР) із 1979 року. Дані погосподарських книг були звітом про житлові будинки, що знаходяться на праві власності громадян.

Записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.

Таким чином, право власності на житловий будинок в АДРЕСА_1 , було зареєстроване згідно вимог діючого на той час законодавства в погосподарській книзі сільської ради.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.

Як встановлено судом, в позивачки відсутній правовстановлюючий документ на вищевказаний житловий будинок, що перешкоджає їй у реалізації її права спадкування після смерті її батька

З копії технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, виготовленого Обласним комунальним підприємством Львівської обласної ради «БТІ та ЕО», виготовленого на замовлення ОСОБА_1 12 травня 2021 року, вбачається, що рік спорудження житлового будинку 1986 рік, загальна площа житлового будинку 198.8 м. кв., житлова площа 103.4 м. кв., допоміжна площа 67.9 м. кв., площа приміщень загального користування 27.5 м. кв. При будинку є господарські будівлі та споруди.

Згідно з ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права.

Відповідно до ст. 80 ЦК України встановлено, що жилий будинок є об`єктом права приватної власності.

Згідно ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Отже, позивачка є єдиним спадкоємцем після смерті свого батька та фактично спадщину після нього прийняла, однак не може оформити спадщину, яка належала померлому, так як відсутні необхідні правовстановлюючі документи на спадкове нерухоме майно, яке підлягає реєстрації, які водночас не можуть бути видані на ім`я померлого.

Зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв`язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що у суду є всі підстави для задоволення позовних вимог позивачки ОСОБА_1 ..

Керуючись ст. ст. 23, 206, 247, 259, 264, 265, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ :

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , ІПН НОМЕР_6 , тел. НОМЕР_7 , ел. пошта відсутня) право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок разом із всіма приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 , який на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 належав ОСОБА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення складено 20 квітня 2024 року.

Суддя Ясиновський Р. Б.

СудЖовківський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення11.04.2024
Оприлюднено22.04.2024
Номер документу118496255
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —444/4360/23

Рішення від 11.04.2024

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Ясиновський Р. Б.

Рішення від 11.04.2024

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Ясиновський Р. Б.

Ухвала від 18.03.2024

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Ясиновський Р. Б.

Ухвала від 12.12.2023

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Ясиновський Р. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні