Рішення
від 13.02.2024 по справі 361/6102/23
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 361/6102/23

провадження № 2/361/1201/24

13.02.2024

РІШЕННЯ

Іменем України

13 лютого 2024 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого-судді Дутчака І.М.,за участю секретаря Лебідя В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварської міської ради Броварського району Київської області, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Комунальник про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в :

У липні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив суд визначити йому додатковий строк три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання ним заяви про прийняття спадщини за законом після смерті брата ОСОБА_2 , який помер приблизно ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову зазначав, що приблизно ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Бровари Київської області помер його брат по матері ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина на все належне йому на день смерті майно, зокрема, на квартиру АДРЕСА_1 . Пай за дану квартиру в кооперативі, що став Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку Комунальник (далі ОСББКомунальник або Об`єднання) виплачений повністю.

Їхня з померлим матір ОСОБА_3 уклала 25 серпня 1959 року шлюб із ОСОБА_4 . Після розірвання цього шлюбу, 29 березня 1972 року вона вийшла заміж за ОСОБА_5 . 09 січня 2016 року його (позивача) та спадкодавця ОСОБА_2 матір ОСОБА_6 померла. За життя брат заповіту не складав, одруженим не був, дітей не має, їхні батьки, діди та баби померли. Таким чином, після смерті брата ОСОБА_2 інші спадкоємці відсутні.

Згідно із ст. 1270 ЦК України, постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану, у редакції чинній на момент виникнення правовідносин, строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_2 сплинув 26 лютого 2023 року.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України Про введення воєнного стану в України від 24 лютого 2022 року за №64/2022 із 05.30 год. 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який продовжувався й триває на теперішній час, тому виникли обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини).

У зв`язку із неможливістю здійснювати нормальний спосіб життя в силу постійного терору російської федерації проти України, зокрема, часті повітряні тривоги, відсутність світла, відповідно можливості нормально забезпечувати життєдіяльність державних структур, у тому числі й нотаріальних контор, відсутність працівників на місцях роботи, тривалі обстріли, що зумовлювали перебування працівників у бомбосховищах та укриттях протягом 2022-2023 років, а також пошуку документів, його тривале перебування в евакуації, не надали йому можливості написати ним своєчасно заяву про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_2 .

Позивач вважає ці обставини поважною причиною пропуску ним встановленого законом строку для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини та підставою для визначення йому судом додаткового строку для прийняття спадщини після смерті його брата.

Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Ліщук О.В. у судове засідання не з`явилися, остання подала до суду заяву, у якій просила суд розглянути справу за відсутності сторони позивача та задовольнити позов.

Відповідач Броварська міська рада Броварського району Київської області (далі Броварська м/рада) у судове засідання не з`явилася, у поданих до суду поясненнях на позов просила суд розглянути справу без участі їхнього представника та вирішити спір на розсуд суду відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідач ОСББКомунальник у судове засідання теж не з`явилося, подало до суду відзив на позов, у якому зазначало, що приблизно ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , поховання якого у травні 2022 року здійснено за рахунок небайдужих мешканців будинку. На той час із позивачем ОСОБА_1 зв`язатися не вдалося. Пізніше до голови правління Об`єднання ОСОБА_7 по телефону звернувся позивач, який повідомив, що наразі він перебуває в евакуації, оскільки дуже боїться перебувати за зареєстрованим місцем свого проживання через війну в країні, та коли зможе повернутися не знає. ОСОБА_1 і померлий ОСОБА_2 підтримували родинні відносини. Останній зі слів мешканців будинку не був одруженим, дітей він не мав, свого часу проживав разом із матір`ю, яка померла у 2016 році. ОСББКомунальник підтверджує сплату спадкодавцем пайового внеску на квартиру АДРЕСА_1 . Із наведеними у позові обставинами погоджується, просить суд позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

З`ясувавши позицію сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.

У ст. ст. 1216, 1217 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно із ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

За змістом ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Суд встановив, що приблизно ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 61 років у місті Бровари Київської області помер рідний брат позивача по матері ОСОБА_2 , що підтверджується копіями свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_1 від 15 липня 1971 року, витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до ст. ст. 126, 133, 135 СК України за №00040533033 від 14 липня 2023 року про народження ОСОБА_2 та свідоцтва про його смерть серії НОМЕР_2 від 14 липня 2023 року. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на все належне йому на день смерті майно.

У листі від 19 липня 2023 року за №1633/02-14 Друга броварська державна нотаріальна контора зазначала, що підстав для видачі ОСОБА_8 свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті брата ОСОБА_2 , який помер приблизно ІНФОРМАЦІЯ_1 , не вбачає, у зв`язку з пропуском ним встановленого законом строку для прийняття спадщини. Позивачу рекомендовано звернутися до суду для вирішення питання щодо визначення йому додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті брата.

Матір позивача ОСОБА_1 та померлого ОСОБА_2 ОСОБА_9 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Бровари Київської області у віці 82 років, що підтверджується копіями свідоцтва про одруження між нею та ОСОБА_4 від 25 серпня 1959 року, свідоцтва про укладення шлюбу між нею та ОСОБА_5 від 29 травня 1972 року, свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 12 січня 2016 року.

Згідно із Інформаційними довідками зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №73248200 від 19 липня 2023 року і №73711533 від 25 серпня 2023 року вбачається, що у Спадковому реєстрі інформація стосовно спадкодавця ОСОБА_2 відсутня.

Наведене свідчить про те, що спадкова справа до майна померлого приблизно ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилася, спадкоємці, які прийняли спадщину після його смерті, відсутні, визначений ч. 1 ст. 1270 ЦК України та п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану строк для подачі спадкоємцями до нотаріальної контори заяв про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 сплинув 26 лютого 2023 року.

Верховний Суд у постанові від 07 червня 2021 року у справі №939/2207/19 вказав на те, що належним відповідачем у справах про спадкування є спадкоємці, які прийняли спадщину, а у випадку їх відсутності відповідна територіальна громада в особі сільської, селищної ради. Сільські, селищні ради можуть бути залучені в якості третіх осіб у спорах щодо земельних ділянок, які знаходяться на території відповідної ради.

У п. 3 постанови Кабінету Міністрів України Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану від 28 лютого 2022 року №164, у редакції на час виникнення правовідносин, установлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.

Вказаний п. 3 виключений на підставі постанови Кабінету Міністрів України №469 від 09 травня 2023 року Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату, державної реєстрації та функціонування державних електронних інформаційних ресурсів в умовах воєнного стану, яка набрала чинності 23 травня 2023 року.

За змістом ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

У ст. 1258 ЦК України передбачено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Згідно із ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ст. 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

За змістом ч. 1 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Пленум Верховного Суду України у п. 24 постанови №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. При відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно із ч. 2 ст. 1272 ЦК України за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

У ч. 3 ст. 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Верховний Суд України у постанові від 23 серпня 2017 року у справі №6-1320цс17 висловив правову позицію та зазначив, що правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1)у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2)ці обставини визнані судом поважними.

Аналогічні правові висновки викладені Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду у постановах від 17 жовтня 2019 року у справі №766/14595/16, від 30 січня 2020 року у справі №487/2375/18, від 31 січня 2020 року у справі №450/1383/18, від 29 вересня 2021 року у справі №467/1384/19.

Як на поважність пропуску строку для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом після смерті брата ОСОБА_2 , позивач ОСОБА_1 посилався на те, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, введенням із 05.30 год. 24 лютого 2022 року в Україні воєнного стану, який неодноразово продовжувався й наразі триває, він змушений був тривалий час перебувати в евакуації, постійні обстріли території України, відсутність електроенергії та часті повітряні тривоги позбавили його можливості своєчасно звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття ним спадщини після смерті брата. Повернувшись в Україну він одразу ж звернувся до нотаріальної контори.

Суд встановив, що спадкова справа до майна померлого приблизно 26 квітня 2022 року ОСОБА_2 не заводилася, інші спадкоємці, які б вважалися такими, що прийняли спадщину після його смерті відповідно до вимог ч. 3 ст. 1268 ЦК України, відсутні, спадщину після смерті останнього ніхто не прийняв.

Згідно із ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на справедливий суд включає в себе принцип доступу до суду, ефективність якого обумовлюється тим, що особі має бути забезпечена можливість звернутися до суду за вирішенням певного питання, і що держава не повинна чинити правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.

Верховний Суд у постанові від 17 жовтня 2018 року у справі №681/203/17-ц зазначив, що, вирішуючи питання поважності причин пропущення визначеного ст. 1270 ЦК України шестимісячного строку для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються у кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

Оцінивши досліджені докази в їх сукупності, враховуючи, що відповідач Броварська м/рада заперечень проти позову не надала, відповідач ОСББКомунальник проти задоволення позову не заперечує, а також той факт, що спадкоємці, які б прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 , відсутні, суд дійшов висновку про можливість задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та визначення йому додаткового строку терміном три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті його брата ОСОБА_2 .

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 12, 13, 49, 76, 81, 89, 206, 259, 263 265 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , додатковий строк три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання ним заяви про прийняття спадщини за законом після смерті брата ОСОБА_2 , який помер приблизно ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Дутчак І. М.

СудБроварський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення13.02.2024
Оприлюднено22.04.2024
Номер документу118496795
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —361/6102/23

Рішення від 13.02.2024

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

Рішення від 13.02.2024

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

Ухвала від 09.11.2023

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

Ухвала від 28.07.2023

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні