Рішення
від 11.04.2024 по справі 381/5271/23
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua


2/381/21/24

381/5271/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2024 року Фастівський міськрайонний суд Київської області

в складі

головуючого судді: Осаулової Н.А.,

за участю секретаря: Цвик А.К.,

представника позивача: ОСОБА_1 ,

відповідача: ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Фастівв порядку загального позовного провадженняцивільну справу за позовомТомашівської сільської ради до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей та сім`ї Томашівської сільської ради, про позбавлення батьківських прав,-

встановив:

У листопаді 2023 року Томашівської сільської ради (далі по тексту позивач) через систему «Електронний суд» звернулася до Фастівського міськрайонного суду Київської області з позовом до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 (далі по тексту відповідачі), третя особа: Служба у справах дітей та сім`ї Томашівської сільської ради, в якому просила позбавити батьківських прав відповідачів відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Позовні вимоги мотивовані тим, що батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . Відповідачі ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків по відношенню до дітей. ОСОБА_2 з сім`єю не проживає, не спілкується, участі у вихованні дітей, їх матеріальному та фінансовому забезпеченні не приймає. Діти проживають з батьком ОСОБА_3 , який веде аморальний спосіб життя, систематично вживає алкогольні напої та постійного місця працевлаштування немає. Під час обстеження житлово-побутових умов проживання сім`ї, особистісних якостей (характеристик) відповідачів встановлено: стосунків, традицій сім`ї не виявлено, належних умов для проживання дітей, їх розвитку та виховання не створено, за місцем проживання характеризуються негативно. Фахівцями Служби у справах дітей та сім`ї Томашівської сільської ради неодноразово проводились профілактичні бесіди з ОСОБА_3 . Однак батько не реагує на зауваження, не виконує рекомендацій та порад спеціалістів служби. Проведена профілактична робота не дала жодних позитивних результатів, ОСОБА_3 не виконує своїх батьківських обов`язків. На даний час діти проживають разом із бабусею (мати ОСОБА_3 ) ОСОБА_8 за адресою: АДРЕСА_1 . Тому, відповідачів має бути позбавлено батьківських прав.

У судовому засіданні представник Служби усправах дітейта сім`їТомашівської сільськоїради вимоги позову підтримала у повному обсязі та просила суд їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила суд відмовити у задоволенні позову. Вказала, що вони з чоловіком піклуються про своїх дітей, а підстав позбавляти їх батьківських прав немає.

Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, але на минулих судових засіданнях заперечував проти позову, вказав, що вживає алкогольні напої рідко, лише на свята. Своїх дітей любить та піклується про них.

Розгляд справи відбувається в судовому засіданні. Учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності (ч. 1 та ч. 3 ст. 211 ЦК України).

Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею (ч. 1 ст. 223 ЦПК України).

Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 22.12.2023 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Протокольною ухвалою суду від 16.02.2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її судовий розгляд.

Суд, заслухавши пояснення сторін та неповнолітніх дітей, дослідивши документи, вивчивши письмові матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 26.03.2009 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_9 було зареєстровано шлюб Виконавчим комітетом Вільнянської сільської ради Макарівського району Київської області, актовий запис № 1, після укладення якого остання змінила прізвище на « ОСОБА_10 ».

ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є батьками:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 25.03.2009 року, видане Виконавчим комітетом Вільнянської сільської ради Макарівського району Київської області;

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 02.09.2010, видане Виконавчим комітетом Вільнянської сільської ради Макарівського району Київської області;

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 23 квітня 2012 року, видане Виконавчим комітетом Вільнянської сільської ради Макарівського району Київської області;

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 від 28.05.2013 року, видане Виконавчим комітетом Вільнянської сільської ради Макарівського району Київської області;

ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 від 08.10.2019 року, видане Макарівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області.

Із даних з Єдиного реєстру судових рішень встановлено, що рішенням Фастівського міськрайонного суду Київської області від 08 червня 2023 року у справі № 381/1228/23, яке набрало законної сили 10.07.2023 року, шлюб, зареєстрований 26.03.2009 року Виконавчим комітетом Вільнянської сільської ради Макарівського району Київської області, актовий запис № 1 між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , розірвано.

Згідно наказів Служби у справах дітей та сім`ї Томашівської сільської ради № 26, 27, 28, 29, 30 від 13.07.2021 р., ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , відповідно, постановлено на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, з 13.07.2021 р.

У відповідності до акту обстеження умов проживання від 25.01.2022 року, за адресою: АДРЕСА_2 , житло розміщено на 1 поверсі 1 поверхового будинку, складається із трьох кімнат, кухні та пічного опалення. Встановлено, що у будинку брудно, спальні місця не в належному стані, батьки були в нетверезому стані, діти були зачинені у будинку, а батьки йшли по своїх справах. Умови для всебічного розвитку не створені.

Згідно акту обстеження умов проживання від 02.02.2022 року, за адресою: АДРЕСА_2 , житло розміщено на 1 поверсі 1 поверхового будинку, складається із трьох кімнат, пічного опалення. Встановлено, що у будинку помірно прибрано, батько з дітьми на момент перевірки займався домашнім господарством. Умов для розвитку дітей немає, але іграшки у дітей є.

Відповідно до акту обстеження умов проживання від 07.02.2022 року, за адресою: АДРЕСА_2 , житло розміщено на 1 поверсі 1 поверхового будинку, складається із трьох кімнат, пічного опалення та кухні. Встановлено, що на момент перевірки тато з дітьми вдома, мама поїхала у невідомому напрямку, не з`являється 8 днів. У будинку тато провів косметичний ремонт, прибрано, охайно. У дітей є іграшки для розважання.

Згідно акту обстеження умов проживання від 07.05.2023 року, за адресою: АДРЕСА_2 , житло розміщено на 1 поверсі 1 поверхового будинку, складається із трьох кімнат, коридору та кухні, пічного опалення, наявна електроенергія. Встановлено, що умови проживання не створені, у будинку брудно, речі розкидані, санітарно-гігієнічні умови не відповідають нормам. Для виховання та розвитку дітей мови частково створені, наявна окрема кімната, але речі особистого вжитку дітей в жахливому стані, не прибрано у кімнаті.

Крім того, як вказано у акті обстеження умов проживання від 28.09.2023 року, за адресою: АДРЕСА_2 , житло розміщено на 1 поверсі 1 поверхового будинку, складається із трьох кімнат, коридору та кухні, пічного опалення, наявна електроенергія, газопостачання відсутнє. Встановлено, що умови проживання не створені, у будинку брудно, речі розкидані, санітарно-гігієнічні умови не відповідають нормам. Наявна окрема кімната, яка захаращена різноманітними речами. На момент перевірки батько знаходився у алкогольному сп`янінні, діти збиралися йти до бабусі ОСОБА_8 .

Як вбачається із характеристик ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_6 з місця навчання, а саме з Вільненської гімназії Томашінвської сільської ради, де діти вчаться з перших класів, діти потребують більшої уваги з боку дорослих, мати з дітьми не проживає, а батько часто вживає алкогольні напої.

Згідно заяви ОСОБА_11 (матері відповідача ОСОБА_3 ) від 13.02.2023 року, відповідачі недбало відносяться до свої дітей. Мати неодноразово кидає дітей та втікає з дому, діти залишаються з батьком, але той часто вживає алкогольні напої. При цьому, ОСОБА_2 знімає кошти з банківської карти, що надходять від держави на дітей та витрачає їх невідомо куди.

З місця проживання відповідачі також характеризуються негативно. Вказується, що ОСОБА_2 вела господарство недбало, вживала алкогольні напої.З січня 2023 року з сім`єю не проживає, не спілкується, участі у вихованні дітей, їх матеріальному та фінансовому забезпеченні не приймає. Діти проживали з батьком ОСОБА_3 , який веде аморальний спосіб життя, систематично вживає алкогольні напої та постійного місця працевлаштування немає.

Крім того, суду надано висновок Комісії з питань захисту прав дитини Томашівської сільської ради від 02.10.2023 року, орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до ст. 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.

Згідноз ч. 1ст.152СК України право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою держаного контролю, що встановлена законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 155 СК України батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

Частиною 1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до п. 2 та п. 4 ч. 1ст. 164 Сімейного кодексу Українимати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти; є хронічними алкоголіками або наркоманами.

Згідно дост. 165 Сімейного кодексу Україниправо на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

В даній ситуації суд звертає увагу, що право батьків і дітей бути поряд один з одним становить основоположну складову сімейного життя і що заходи національних органів, спрямовані перешкодити цьому, є втручанням у права, гарантовані статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод ( далі Конвенція) (пункт 47 рішення Європейського Суду з прав людини (далі Європейський Суд) у справі "Савіни проти України", пункт 49 рішення у справі "Хант проти України").

Водночас представник позивача не зміг в судовому засіданні пояснити, яким чином позбавлення батьківських прав відповідачів змінить існуючу ситуацію і сприятиме захисту інтересів п`ятьох дітей.

Тобто, в даному випадку вирішення питання про позбавлення відповідачів батьківських прав охоплюється статтею 8 Конвенції і є втручанням у їх право на повагу до свого сімейного життя, яке в свою чергу не є абсолютним.

Суд не погоджується з висновком органу опіки та піклування, та вважає, що позбавляти батьківських прав відповідачів відносно дітей є недоцільним.

При цьому, відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006 року N 3477-IVсуди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду як джерело права і особливості даної ситуації свідчать про необхідність врахування наведених міжнародних стандартів, які знаходяться у тісному взаємозв`язку із національним правовим регулювання описуваних правовідносин.

Отже, статтею 8 Конвенції гарантовано, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.

Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Важливим є те, що виходячи із змісту даного права, воно включає існування, як негативних так і позитивних обов`язків держави, які невід`ємні від реальної "поваги" до приватного та сімейного життя. (див. пункт 78 рішення Європейського Суду у справі "Мамчур проти України").

Втручання у право на повагу до сімейного життя не становить порушення статті 8 Конвенції, якщо воно здійснене "згідно із законом", відповідає одній чи кільком законним цілям, про які йдеться в пункті 2, і до того ж є необхідним у демократичному суспільстві для забезпечення цих цілей (пункт 50 рішення Європейського Суду у справі "Хант проти України").

Застосування вказаних принципів в даній справі: чи здійснювалось втручання "згідно із законом". Досліджуючи питання чи "передбачено втручання у право відповідача "законом" Суд враховує, що процедура, підстави та правові наслідки позбавлення батьківських прав передбачені нормами СК (статті 164-167).

Суд наголошує, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що "основні інтереси дитини" є надзвичайно важливими. Європейський Суд в своїй прецедентній практиці виробив дві умови, які необхідно враховувати при визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (наприклад пункт 100 згадуваного вище рішення у справі "Мамчур проти України").

Отже, повертаючись до обставин даної справи судом встановлено, що відповідачам в провину ставиться ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей, що є правовою підставою для позбавлення батьківських прав (п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України), а також вживання спиртних напоїв (п. 4 ч. 1 ст. 164 СК України), що зазначено в позовній заяві.

Крім того, оцінюючи процес вирішення питання про позбавлення батьківських прав відповідача, суд повинен, зокрема, переконатися, чи ґрунтується відповідна вимога на достатній доказовій базі і чи мали заінтересовані сторони, достатні можливості брати участь у вирішенні такого питання (наприклад див. пункт 51 згадуваного раніше рішення Європейського Суду у справі "Савіни проти України").

Далі продовжуючианаліз необхідностіпозбавлення відповідачівбатьківських правдля судує важливимпитання,яким чиномтака юридичнапроцедура (маєтьсяна увазіпозбавлення батьківськихправ)змінить існуючуситуація вбік покращення"положеннядітей"та сприятимереалізації їх інтересів.

Так, у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази того, що відповідач ОСОБА_3 страждає на хронічний алкоголізм.

При цьому, відповідачі неодноразово у судових засіданнях вказували, що бажають піклуватись та виховувати своїх дітей, з якими спільно проживають, не бажають, щоб їх позбавили батьківських прав.

Також у судовому засіданні було допитано дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які за своїм віком усвідомлюють події, що відбуваються. Всі діти зазначили, що батьки піклуються про них та не бажають, щоб їх позбавляли батьківських прав. Зазначили, що батько алкогольні напої вживає лише на великі свята, а випадок, коли їх мама поїхала з будинку, де вони проживають, був пов`язаний із її роботою у м. Києві. При цьому, мама завжди була з ними на зв`язку. Діти вказали, що раніше батьки сварились, але при цьому завжди про них піклувались.

Варто зазначити, що діти у судовому засіданні були охайно одягнуті та з розпачем віднеслись до можливого їх проживання не з батьками.

Крім того, не знайшов у судовому засіданні підтвердження факт того, що матеріальна допомога, яка виплачується державою на дітей, витрачається відповідачами не за призначенням.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 89 ЦПК України).

Таким чином, в даній конкретній ситуації, суд співставляючи інтереси окремих осіб в право яких здійснюється втручання (відповідачів), враховуючи суспільні інтереси та інтереси дітей, суд знаходить, що не позбавлення батьківських прав відповідачів буде кращим заходом для дітей ніж зворотне, оскільки позбавлення батьківських прав не вплине ні на обставини щодо виховання і розвитку дітей, не створює додаткових умов щодо їх безпечного виховання, захисту їх здоров`я, не сприяє захисту їх прав взагалі, а не вжиття такої процедури створює умови для дітей і батьків для належного спілкування і розвитку дітей, особливо в тій ситуації, це створить умови для додаткових гарантій для дітей навіть матеріального характеру.

Беручи до уваги всі наведені вище міркування, суд доходить висновку, що, незважаючи на доводи представника Служби у справах дітей та сім`ї Томашівської сільської ради, якими він обґрунтовує доцільність позбавлення батьківських прав, ці аргументи не є достатніми для виправдання такого серйозного втручання в сімейне життя відповідачів, у зв`язку із чим в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 150, 152, 155, 164, 165 Сімейного кодексу України, ст. 16 ЦК України, ст.ст. 217-242, 258-259, 268, 272-273, 352, 354 ЦПК України, Законом України «Про охорону дитинства», суд, -

у х в а л и в :

Позовні вимогиТомашівської сільської ради до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей та сім`ї Томашівської сільської ради, про позбавлення батьківських прав, - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Реквізити учасників справи:

Позивач: Томашівська сільська рада,код ЄДРПОУ 04359991, адреса місцезнаходження: вул. 30-річчя Перемоги, 9, с. Томашівка, Фастівський район, Київська область.

Відповідачі: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_6 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ;

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_7 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 ;

Третя особа: Служба у справах дітей та сім`ї Томашівської сільської ради, код ЄДРПОУ 44326746, адреса місцезнаходження: вул. 30-річчя Перемоги, 9, с. Томашівка, Фастівський район, Київська область.

Суддя Осаулова Н.А.

Повний текст рішення суду виготовлено 22.04.2024 року

СудФастівський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення11.04.2024
Оприлюднено23.04.2024
Номер документу118505966
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —381/5271/23

Рішення від 11.04.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Рішення від 11.04.2024

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

Ухвала від 22.12.2023

Цивільне

Фастівський міськрайонний суд Київської області

Осаулова Н. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні