РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 609/456/24
2-о/609/28/2024
22 квітня 2024 року Шумський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Харлана М.В.
за участю:
секретаря судового засідання Семенюк О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шумськ цивільну справу за заявою: ОСОБА_1
заінтересована особа: Шумська міська рада
вимоги заявника: про встановлення факту належності правовстановлюючого документу
учасники справи не з`явились,-
В С Т А Н О В И В:
І. Стислий виклад позиції заявника.
1. 28 березня 2024 року заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.
2. Заява обґрунтована тим, що заявник ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, яка знаходиться на території Цеценівської сільської ради Шумського району Тернопільської області в розмірі 1,60 га., у тому числі 0,99 га., кадастровий номер 6125888700:01:001:0464, 0,61 га. кадастровий номер земельної ділянки 6125888700:01:001:0857, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Право власності на земельну ділянку посвідчується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №240654 від 21 квітня 2005 року, виданого на ім`я ОСОБА_1 , на підставі розпорядження голови Шумської районної державної адміністрації від 26 січня 2005 року №44, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010566000045.
Вказує, що з метою оформлення договору оренди земельної ділянки помітив, що його анкетні дані зазначені в паспорті громадянина України та державному акті на право власності на земельну ділянку відрізняються, оскільки в державному акті допущено орфографічну описку у написанні його по батькові, а саме, замість вірного « ОСОБА_2 » зазначено « ОСОБА_3 ».
Вважає, що помилка у державному акті на право власності на земельну ділянку буде унеможливлювати безперешкодно володіти, користуватися та розпоряджатися його нерухомим майном.
У зв`язку з цим, заявник звернувся з проханням щодо виправлення помилки у державному акті на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №240654. Однак, на даний час, законодавством не передбачена видача такого правовстановлюючого документу, як державний акт на право власності на земельну ділянку, оскільки державні акти на право власності на земельні ділянки, як документи, виведені з обігу. Таким чином, внесення змін в даний правовстановлюючий документ, або видача нового акту з правильним написанням всіх даних не можлива.
Вважає, що у нього немає можливості виправити зазначену помилку у державному акті на право власності на земельну ділянку, окрім як звернутися до суду із заявою про встановлення юридичного факту належності йому правовстановлюючого документу. На підставі викладеного просив заявлені вимоги задовольнити.
ІІ. Процесуальні дії у справі.
3. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 01 квітня 2024 року заяву залишено без руху та надано заявнику строк для усунення її недоліків.
4. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 08 квітня 2024 року прийнято до розгляду заяву та призначено судове засідання на 22 квітня 2024 року.
5. В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явився, однак у заяві міститься клопотання останнього про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги підтримав та просив задовольнити.
6. В судове засідання представник заінтересованої особи Шумської міської ради не з`явився, через систему Електронний суд надіслав суду клопотання, згідно якого просив розгляд справи здійснювати у відсутність представника, за наявними в матеріалах справи документами.
7. Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільно процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
8. Згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Шумським РВУМВС України в Тернопільській області 19 липня 2012 року вбачається, що заявник ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Цеценівка Шумського району Тернопільської області.
9. 17 липня 2019 року Шумською ДПІ Кременецького Управління ГУ ДФС заявнику ОСОБА_1 видано картку платника податків, відповідно до якої останньому присвоєно ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 .
10. Відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_3 виданого 28 січня 1997 року заявник ОСОБА_1 являється особою з інвалідністю третьої групи.
11. 21 квітня 2005 року Шумською районною державною адміністрацією Тернопільської області на підставі розпорядження №44 від 26 січня 2005 року на прізвище ОСОБА_1 було видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 240654. Даний правовстановлюючий документ підтверджує його право власності на земельну ділянку, яка знаходиться на території Цеценівської сільської ради Шумського району Тернопільської області в розмірі 1,60 га., у тому числі 0,99 га., кадастровий номер 6125888700:01:001:0464, 0,61 га. кадастровий номер земельної ділянки 6125888700:01:001:0857, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
12. Згідно копії довідки №417 виданої 26 квітня 2017 року Цеценівською сільською радою Шумського району Тернопільської області вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_1 одна і та ж сама особа.
13. Неможливість внесення змін до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 240654 в позасудовому порядку підтверджується копією листа №Б-146/0-150/6-24 Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 04 квітня 2024 року.
ІV. Оцінка Суду.
14. Згідно із частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом прав, свобод чи законних інтересів.
15. Порядок розгляду справи щодо встановлення фактів, що мають юридичне значення, врегульовано у главі 6 «Розгляд судом справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» Розділу IV «Окреме провадження» ЦПК, зокрема щодо встановлення фактів, що мають юридичне значення.
16. Як визначено частиною 1 статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи у тому числі про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, наводиться у ст. ч. 1 ст. 315 ЦПК і не є вичерпним.
17. Так, відповідно до частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхування; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала без весті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
18. Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
19. Як роз`яснено у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
20. Згідно роз`яснень, що викладені в п. 12 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що при розгляді справ про встановлення відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я по батькові місце і час народження якої зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи у паспорті, у тому числі факт належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки, суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документи належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.
Отже системний аналіз роз`яснень Верховного Суду України дають підстави для висновку, що умовами, за наявності яких можливим є звернення до суду для встановлення фактів, що мають юридичне значення є те, що згідно із законом ці факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих немайнових чи майнових прав фізичних осіб; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; встановлення факту потрібне заявникові для конкретної мети; відсутній спір про право.
Звертаючись до суду із заявою, ОСОБА_1 просив встановити факт належності правовстановлюючого документа, оскільки відомості написання його по батькові в належному йому паспорті громадянина України та інших правовстановлюючих документах не збігаються з даними у державному акті на право власності на земельну ділянку.
21. Згідно ч. 2 ст. 319 ЦПК України, у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Таким чином, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, беручи до уваги те, що даний факт породжує для заявника юридичні наслідки, заявник ОСОБА_1 не має іншої можливості внести відомості у документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення, суд рахує за доцільне, заяву подану заявником задовольнити.
V. Розподіл судових витрат між сторонами.
22. Згідно до ч.7 ст.294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження, витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом. Від сплати судового збору заявник звільнений на підставі ст.5 Закону України «Про судовий збір».
З цих підстав,
Керуючись ст. 12, 263-265, 293, 352, 354, 315, 316, 318, 319 ЦПК України Постановою Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»,-
У Х В А Л И В:
1. Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шумська міська рада Тернопільської області про встановлення факту належності правовстановлюючого документу - задовольнити.
2. Встановити факт належності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителю с. Цеценівка Кременецького району Тернопільської області правовстановлюючого документа, а саме, державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 240654 від 21 квітня 2005 року, виданого на ім`я ОСОБА_1 на підставі розпорядження голови Шумської районної державної адміністрації від 26 січня 2005 року №44, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010566000045.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повне рішення суду складено 22 квітня 2024 року.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: Шумська міська рада Тернопільської області, місце знаходження: 47101, вул. Українська, 59, м. Шумськ, Кременецького району Тернопільської області, код ЄДРПОУ: 04396259.
Суддя: М.В. Харлан
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2024 |
Оприлюднено | 24.04.2024 |
Номер документу | 118516226 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Шумський районний суд Тернопільської області
Харлан М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні