Справа № 686/1072/23
Провадження № 1-кс/686/3530/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2024 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора відділу захистуінтересів дітейта протидіїдомашньому насильствуХмельницької обласноїпрокуратури ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні №12023240000000011, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор відділу захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_3 у межах кримінального провадження №12023240000000011 від 07.01.2024 звернувся з клопотанням про арешт з позбавленням права відчужувати, розпоряджатися та/або користуватися майном, а саме: мобільним телефоном марки «Iphone» моделі «XR», чорного кольору, ІМЕІ1: НОМЕР_1 , ІМЕІ2: НОМЕР_2 , серійний номер: НОМЕР_3 ; мобільним телефоном марки «Samsung» моделі «Galaxy AO4e» рожевого кольору, ІМЕІ1: НОМЕР_4 , ІМЕІ2: НОМЕР_5 , серійний номер: НОМЕР_6 ; мобільним телефоном марки «Samsung» моделі «Galaxy А10S» червоного кольору, ІМЕІ1: НОМЕР_7 , ІМЕІ2: НОМЕР_8 ; банківськими картками: «УніверсалБанк» № НОМЕР_9 , «Альфа-Банк» № НОМЕР_10 , «Альфа-Банк» № НОМЕР_11 , «UKRSIBBANK» № НОМЕР_12 , «ПриватБанк» № НОМЕР_13 , «Sportbank» № НОМЕР_14 , які 19.04.2024 були вилучені під час обшуку, за адресою: АДРЕСА_1 , за місцем проживання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою збереження речових доказів.
В обґрунтування клопотання прокурор зазначає, що на території міста Хмельницького група осіб з використанням електронно-обчислювальної техніки шляхом обману, який виразився у розміщенні на Інтернет ресурсах оголошень про збір коштів на лікування постраждалих від російської військової агресії, спонукали користувачів зазначених Інтернет ресурсів здійснювати переказ грошових коштів на власні рахунки, і в подальшому в супереч взятим на себе зобов`язанням, їх не виконали та привласнили вказані грошові кошти з метою власної наживи, спричинивши потерпілим матеріальні збитки.
В ході проведення досудового розслідування встановлено, що до вчинення кримінальних правопорушень причетні:
- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , який на даний час відбуває покарання в державній установі «Стрижавська виправна колонія ВК (№81)», яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 ;
- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець м. Кам`янець-Подільський, зареєстрована та фактично проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 , користується абонентськими номерами мобільних телефонів НОМЕР_15 та НОМЕР_16 , які використовуються у мобільному терміналі з ІМЕІ НОМЕР_17 ;
- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Кам`янець-Подільський, Хмельницької області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та фактично проживаюча за адресою: АДРЕСА_4 , користується абонентським номером мобільного телефону НОМЕР_18 , який використовується у мобільному терміналі з ІМЕІ НОМЕР_19 ;
Так, ОСОБА_6 відбуваючи покарання у Стрижавській виправній колонії ВК (№81), за вчинення тяжких злочинів, починаючи з листопада 2022 року діючи за передньою змовою організував злочинну групу з вчинення шахрайських дії під приводом збору грошових коштів на лікування осіб, що постраждали від російської військової агресії в соціальній мережі «Facebook», для імітування правдивості оголошень останній використовує скопійовані з оригінальних оголошень документи та фотографії, щоб підтверджувати факт наявності хвороби або поранення (висновки лікарів, чеки про оплату за медикаменти, фотографії постраждалих та інше).
Під час здійснення злочинної діяльності ОСОБА_6 здійснює обдзвони приватних підприємств, державних організацій та фізичних осіб, при цьому в ході спілкування повідомляє про збір грошових коштів на лікування військовослужбовців та надає для перерахунку нібито благодійної допомоги банківські картки, які відкриті на ім`я засуджених, які відбувають покарання у ДУ «Стрижавська виправна колонія ВК (№ 81)».
В подальшому після заволодіння грошовими коштами, ОСОБА_6 перераховує їх на банківську картку відкриту на ім`я ОСОБА_4 (жінка останнього), якій повідомляє про необхідність здійснення подальших дій з ними з метою анонімізації злочинної діяльності, а саме перерахунки їх на інші банківські картки, зняття з використанням банкоматів та терміналів, з метою подальшого акумулювання та розподілу між учасниками злочинної групи, окрім цього вказаною діяльність з обготівкування грошових коштів та подальшого перерахунку за вказівкою ОСОБА_6 займається ОСОБА_5 (син ОСОБА_4 ).
Також встановлено, що обготівкування грошових коштів здійснюється з використанням терміналів та банкоматів розташованих на території м. Кам`янець-Подільський, Хмельницької області.
В ході досудового розслідування 19.04.2024 на підставі ухвали слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду проведено обшук в квартирі АДРЕСА_5 , яка на праві власності належить ОСОБА_7 та де зареєстровані та фактично проживають ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в ході якого, в приміщенні квартири виявлено та вилучено:
-мобільний телефон марки «Iphone» моделі «XR», чорного кольору, ІМЕІ1: НОМЕР_1 , ІМЕІ2: НОМЕР_2 , серійний номер: НОМЕР_3 .
-мобільний телефон марки «Samsung» моделі «Galaxy AO4e» рожевого кольору, ІМЕІ1: НОМЕР_4 , ІМЕІ2: НОМЕР_5 , серійний номер: НОМЕР_6 .
-мобільний телефон марки «Samsung» моделі «Galaxy А10S» червоного кольору, ІМЕІ1: НОМЕР_7 , ІМЕІ2: НОМЕР_8 .
-банківські картки: «УніверсалБанк» № НОМЕР_9 , «Альфа-Банк» № НОМЕР_10 , «Альфа-Банк» № НОМЕР_11 , «UKRSIBBANK» № НОМЕР_12 , «ПриватБанк» № НОМЕР_13 , «Sportbank» № НОМЕР_14 .
Вилучені в ході обшуку мобільні телефони, мають важливе значення для доказування у вказаному кримінальному провадженні, так як вони могли використовуватися ОСОБА_4 та ОСОБА_5 під час вчинення кримінальних правопорушень, а саме тримати зв`язок із організатором кримінального правопорушення ОСОБА_6 , тому в останніх можуть міститись відомості, щодо обставин вчинення злочинів, у зв`язку із чим виникає необхідність у їх детальному дослідженні та проведенні відповідних комп`ютерно-технічних експертиз, з подальшим оглядом інформації, яка міститься у вказаних мобільних телефонах. Також у їх пам`яті може зберігатися інформація стосовно заволодіння грошовими коштами потерпілих шляхом обману, розподілу коштів, інформація про номери банківських рахунків, про переказ коштів на вказані рахунки та подальший переказ на інші рахунки, фото, - відео докази тощо.
Окрім цього, вилученими банківськими картками користувались ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в ході переказу грошових коштів потерпілих, які здобуто шляхом обману та обготівкування грошових коштів, яке здійснювалось із використанням терміналів та банкоматів розташованих на території м. Кам`янець-Подільський, Хмельницької області.
У зв`язку з тим, що вищевказані вилучені мобільні телефони мають значення речового доказу в кримінальному провадженні, оскільки містять в собі інформацію, щодо протиправної діяльності, пов`язаної із організацією схеми особистогонезаконного збагаченняшахрайським шляхом, виникла необхідність у накладенні на них арешту, у вигляді позбавлення володільця права відчужувати, розпоряджатися та/або користуватися ними, а також з метою збереження речових доказів, а тому 19.04.2024, постановою слідчого вказані речі визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
Прокурор просить накласти арешт на зазначене майно з метою забезпечення збереження його як речового доказу.
Прокурор в судове засідання не з`явився, проте в його клопотанні міститься прохання про розгляд справи за його відсутності, просить його задовольнити.
Дослідивши клопотання та долучені до нього копії документів із кримінального провадження, слідчий суддя дійшов висновку про те, що воно підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 170 КК України арештом майна є тимчасове до скасування установленому КПК України порядку позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду право на відчуженням розпорядження та користування майном щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину.
Завданням арешту майна є запобігання, можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення та відчуження.
Згідно з ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення, зокрема збереження речових доказів.
Зі змісту ч. 3 ст. 170 КПК України вбачається, що арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України.
Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддями вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Частиною 1 ст. 171 КПК України визначено, що з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися прокурор, слідчий за погодженням з прокурором, а з метою забезпечення цивільного позову - також цивільний позивач.
Відповідно до ч. 2 ст. 171 КПК України у клопотанні слідчого, прокурора про арешт майна повинно бути зазначено:
1) підстави і мету відповідно до положень статті 170 цього Кодексу та відповідне обґрунтування необхідності арешту майна;
2) перелік і види майна, що належить арештувати;
3) документи, які підтверджують право власності на майно, що належить арештувати, або конкретні факти і докази, що свідчать про володіння, користування чи розпорядження підозрюваним, обвинуваченим, засудженим, третіми особами таким майном;
4) розмір шкоди, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, у разі подання клопотання відповідно до частини шостої статті 170 цього Кодексу.
Матеріали клопотання свідчать, що вказане майно має відношення до кримінального провадження, і, таким чином може бути використане як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
З матеріалів клопотання слідує, що мобільні телефони та банківські картки, на які просить накласти арешт прокурор за родовими ознаками відповідають тим речам, дозвіл на вилучення яких наданий в ухвалі слідчого судді.
З урахуванням відомостей про те, що мобільні телефони та банківські картки можуть бути використані для доказування у кримінальному провадженні, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання прокурора.
Отже, слідчий суддя приходить до висновку про те, що мобільні телефони та банківські картки, на арешті яких наполягає сторона обвинувачення відповідає меті та підставам його збереження з метою унеможливлення відчуження їх, відтак наявні підстави з якими законодавець пов`язує застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту вказаного майна.
Матеріали клопотання свідчать, що вказане майно має відношення до кримінального провадження, і, таким чином може бути використане як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
А тому клопотання про арешт майна відповідає вимогам встановленим ст.170, 171 КПК України.
Зокрема, матеріали провадження свідчать, що на цій стадії кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою запобігання їх зникнення, що може перешкодити кримінальному провадженню, а слідчий суддя, в свою чергу, не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є накладення арешту на майно.
При цьому, доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження слідчим суддею не встановлено.
Накладення арешту на указане майно є тимчасовим заходом.
У разі встановлення обставин, за яких в подальшому застосуванні цього заходу буде відсутня потреба, він може бути скасований повністю або частково слідчим суддею, зокрема за клопотанням власника майна.
У силу ч.4 ст.173 КПК України, у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна.
Слідчий суддя, суд зобов`язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
Як вбачається із прохальної частини клопотання, прокурор просить накласти арешт на зазначене майно із застосуванням заборон відчуження користування та розпорядження.
Менш обтяжливий спосіб арешту майна на думку слідчого судді, призведе до неможливості збереження інформації на телефонах та приховування банківських карток.
Приходячи до такого висновку, слідчий суддя враховує й те, що в даному випадку обмеження права власності є розумним і співрозмірним завданням кримінального провадження та обставини кримінального провадження станом на час прийняття рішення вимагають вжиття такого методу державного регулювання як накладення арешту.
З огляду на викладене,клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.172, 173 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт у кримінальному провадженні №12023240000000011 від 07.01.2024 з тимчасовим позбавленням права на відчуження, розпорядження і користування на мобільний телефон марки «Iphone» моделі «XR», чорного кольору, ІМЕІ1: НОМЕР_1 , ІМЕІ2: НОМЕР_2 , серійний номер: НОМЕР_3 ; мобільний телефон марки «Samsung» моделі «Galaxy AO4e» рожевого кольору, ІМЕІ1: НОМЕР_4 , ІМЕІ2: НОМЕР_5 , серійний номер: НОМЕР_6 ; мобільний телефон марки «Samsung» моделі «Galaxy А10S» червоного кольору, ІМЕІ1: НОМЕР_7 , ІМЕІ2: НОМЕР_8 ; банківські картки: «УніверсалБанк» № НОМЕР_9 , «Альфа-Банк» № НОМЕР_10 , «Альфа-Банк» № НОМЕР_11 , «UKRSIBBANK» № НОМЕР_12 , «ПриватБанк» № НОМЕР_13 , «Sportbank» № НОМЕР_14 , які 19.04.2024 були вилучені під час обшуку, за адресою: АДРЕСА_1 , за місцем проживання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Виконання ухвали покласти на слідчого СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_8 .
Ухвала про арешт виконується негайно.
Ухвала слідчого судді про арешт майна може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 5 днів з дня її оголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Якщо ухвала постановлена без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Підозрюваний, захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні під час розгляду питання про арешт майна мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Слідчий суддя
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2024 |
Оприлюднено | 24.04.2024 |
Номер документу | 118517344 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дзюбак О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні