Рішення
від 22.04.2024 по справі 710/376/24
ШПОЛЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 710/376/24

Провадження № 2/710/245/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22.04.2024 м. Шпола

Шполянський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого - суддіПобережної Н.П.,

за участі секретаря судових засідань Гегельської І.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області про визначення додаткового строку на прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина.

Короткий зміст позовних вимог. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

До Шполянського районного суду Черкаської області надійшла позовна заява, в якій позивач просить визначити йому додатковий строк тривалістю в два місяці, для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Шпола Звенигородського району Черкаської області, актовий запис про смерть №20 від 19.01.2011.

Аргументи учасників справи.

Свій позов обґрунтовує наступним.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , який до дня смерті постійно проживав та був зареєстрований по АДРЕСА_1 . Після його смерті залишилася спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 0,0672 га, що розташована на АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, яка перебувала у власності спадкодавця на підставі Державного акту серії ЯИ №933038 виданого на ім`я ОСОБА_2 на основі рішення сесії Шполянської міської ради від 23.10.2009 № 44-3.3/V. Позивач є спадкоємцем за законом і відноситься до спадкоємців першої черги, однак не набув права на спадщину, у зв`язку з тим, що пропустив шестимісячний строк на прийняття спадщини, а звернувся до нотаріальної контори лише в лютому 2024 року. Нотаріус 12.02.2024 виніс постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з тим, що було пропущено встановлений законодавством України шестимісячний термін на прийняття спадщини після ОСОБА_2 . На підставі викладеного позивач вважає, що пропущений строк для прийняття спадщини з поважної причини та за відсутності інших спадкоємців, що прийняли спадщину після смерті спадкодавця, є підставою для його поновлення.

Інші процесуальні дії у справі

Ухвалою судді Шполянського районного суду Черкаської області від 25.03.2024 було відкрито провадження по справі, вирішено розгляд даної цивільної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

У судове засідання позивач не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність та вказав, що позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідач Шполянська міська рада ОТГ Черкаської області надала письмову заяву про те, що не заперечує проти задоволення позовних вимог та просить розгляд справи проводити без її участі.

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Оскільки відповідач не заперечує проти задоволення позовних вимог, суд вважає за можливе ухвалити рішення у цій справі за результатами підготовчого засідання.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Мотивувальна частина:

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 видане 01.03.1960 (а.с.10).

ОСОБА_3 одружилась ІНФОРМАЦІЯ_3 та змінила прізвище із ОСОБА_5 на ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу (а.с.11).

ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого 19.01.2011 (а.с.8).

У відповідності з довідкою №435 від 15.11.2023 виданою виконавчим комітетом Шполянської міської ради ОТГ, ОСОБА_2 , 1924 року народження, був зареєстрований з 1973 року по день смерті по АДРЕСА_1 . На час відкриття спадщини, із спадкодавцем ніхто не проживав та не був зареєстрований. Малолітніх та неповнолітні діти незареєстровані (а.с.9).

ОСОБА_2 подарував житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 на земельній ділянці 28.07.2009 подарував ОСОБА_1 , що підтверджується договором дарування від 28.07.2009, посвідченим нотаріально та зареєстрованим (а.с.12).

Відповідно до відомостей про реєстрацію права власності на нерухоме майно 06.08.2009 право власності зареєстроване на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 за ОСОБА_1 на підставі договору дарування від 28.07.2009 (а.с.13).

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтво про право на спадщину від 12.02.2024 відомості після спадкодавця ОСОБА_2 відсутні (а.с.14).

З наданої копії державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №933038 земельна ділянка площею 0,0672 га, кадастровий номер 7125710100:01:003:0270, що розташована на АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, на підставі рішення сесії Шполянської міської ради від 23.10.2009 № 44-3.3/V власником є ОСОБА_2 (а.с.15).

Відповідно до постанови приватного нотаріуса Шполянського районного нотаріального округу (вул.Європейська, 1-б, м.Шпола, Черкаської області) ОСОБА_7 про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом від 12.01.2024 ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , оскільки ним пропущений встановлений законодавством України шестимісячний термін з дня смерті спадкодавця ОСОБА_2 . Крім того, в постанові вказано, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, із заявами про прийняття спадщини ніхто не звертався (а.с.17).

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Згідно з ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, повинен подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини і лише особисто.

Відповідно до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.

За змістом ст.1221 ЦК Українимісцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.

Так, судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач на час відкриття спадщини постійно разом з спадкодавцем не проживав. За загальним правилом право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Таким чином, з урахуванням положень ч.2 ст.1220 ЦК України, строк прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 закінчився 19.07.2011.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Тобто, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 04.11.2015 розглянув справу № 6-1486цс15, предметом якої був спір про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, зробив правовий висновок про те, що поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Отже, правила частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Така ж правова позицію викладена і постанові Верховного Суду України справа №6-1320цс17 від 23.08.2017.

В листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» вказано, що судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини.

Отже, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

У постанові Верховного Суду № 565/1145/17 від 26.06.2019 визначено, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Разом з тим, вирішуючи питання поважності причин пропущення позивачем шестимісячного строку, визначеногостаттею 1270ЦК України для прийняття спадщини, суд враховує правову позицію Верховного Суду у справі № 681/203/17-ц від 17.10.2018 відповідно до якої, причини пропуску строку на прийняття спадщини повинні визначатися судом в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи. Принцип «пропорційності» тісно пов`язаний із принципом верховенства права: принцип верховенства права є фундаментом, на якому базується принцип «пропорційності», натомість принцип «пропорційності» є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком. Судова практика Європейського суду з прав людини розглядає принцип «пропорційності» як невід`ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності. Дотримання принципу «пропорційності» передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Ужиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заінтересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.

Судом установлено, що шестимісячний строк подання позивачем заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 19.07.2011, а позов до суду позивач пред`явив 21.03.2024, інших спадкоємців за заповітом і за законом немає, спадкодавець за життя подарував позивачу житловий будинок, який знаходиться на земельній ділянці, яку бажає успадкувати позивач. Позивач є спадкоємцем ОСОБА_2 за законом, разом зі спадкодавцем не проживав. В даному випадку на переконання суду, факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення позивача від спадкування. Надання позивачу додаткового строку на прийняття спадщини не порушить права інших осіб.

Визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб та є підставою для задоволення позовних вимог.

Таким чином, суд визнає поважними причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, а тому відповідно до вимог ст.1272 ЦК України, вважає за необхідне визначити позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заходи забезпечення позову не застосовувались.

Позивач просить залишити судові витрати на його рахунку, а тому суд не стягує з відповідача судові витрати.

Керуючись ст. ст. 1221, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 142, 206, 211, 263-265, ч.1 ст. 354 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , інші відомості про особу суду не відомі, додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Шпола Звенигородського району Черкаської області, актовий запис про смерть №20 від 19.01.2011, тривалістю в два місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Рішення може бути оскаржене сторонами в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.П. Побережна

СудШполянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення22.04.2024
Оприлюднено24.04.2024
Номер документу118521997
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —710/376/24

Рішення від 22.04.2024

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Побережна Н. П.

Ухвала від 25.03.2024

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Побережна Н. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні