Справа № 350/393/24
Номер провадження 2-о/350/64/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2024 року селище Рожнятів
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
в складі :
головуючого судді Бейка А.М.,
секретаря судового засідання Маєвської С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду селища Рожнятів в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Рожнятівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту родинних відносин, -
у с т а н о в и в:
заявник ОСОБА_1 звернувся в Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області з заявою, у якій з урахуванням уточнених вимог просить встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є його матір`ю.
Заявлені вимоги мотивовані тим, що він ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 і його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 . Документом який би підтверджував їхні родинні зв`язки є свідоцтво про його народження. Однак у виданому Рожнятівським відділом ДРАЦС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 було допущено помилку в графі «мати» та вказано ОСОБА_5 замість ОСОБА_2 . Для виправлення зазначеної помилки він звернувся з заявою до Рожнятівского відділу ДРАЦС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про внесення змін до актового запису №8 від 09.03.1973 року складеного виконавчим комітетом Цінівської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області на гр. ОСОБА_1 та виправити по батькові матері з ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . Проте Рожнятівським відділом ДРАЦС 30.01.2024 за результатами розгляду вказаної вище заяви було прийнято висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану згідно якого, відмовлено у виправленні по батькові матері з " ОСОБА_6 " на " ОСОБА_7 ", дати народження матері з « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_4 », в актовому записі про народження №8 від 09.03.1973 року у зв`язку з розбіжностями у пред`явлених документах, а саме у неможливості підтвердити родинні стосунки між заявником та його матір`ю.
Його мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 являється особою похилого віку та є непрацездатною, потребує як матеріальної допомоги так і постійного стороннього догляду.
Так, висновком №340 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 28.04.2023 та висновком №340 лікарсько-консультативної комісії від 28.04.2023 року встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 потребує постійного стороннього догляду.
Встановлення цього факту має для нього юридичне значення, оскільки породжуватиме низку юридичних наслідків, зокрема виконання його обов`язків відносно матері, які полягають в її утриманні та здійсненні догляду за нею, а також для реалізації в майбутньому його права на спадщину.
Встановлення в позасудовому порядку факту родинних відносин неможливо, що змусило його звертатись за захистом своїх законних прав та інтересів до суду.
Заявник ОСОБА_3 та його представник - адвокат Головатюк І.М. у судове засідання не прибули, останній направив суду заяву в якій просить розгляд справи проводити без їхньої участі, заявлені вимоги підтримуть в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи Рожнятівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не прибула, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Заінтересовані особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у судове засідання не прибули, направили до суду заяви про розгляд справи у їх відсутності, проти задоволення заяви не заперечують.
У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, суд вважає за можливе не здійснювати фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що буде відповідати вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає за можливе і доцільне розглянути справу у відсутності учасників справи при наявних матеріалах, яких достатньо, щоб вирішити питання про їх права та обов`язки.
Вивчивши матеріали цивільної справи, дослідивши та оцінивши в судовому засіданні письмові докази в їх сукупності, встановивши таким чином фактичні обставини справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до ст.ст.1-4 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
В п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснено, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, повинні розглядатися за участю заявників та заінтересованих осіб. Заявники та залучені до участі у справі заінтересовані особи, зокрема, вправі відповідно подавати докази на підтвердження обґрунтованості чи необґрунтованості заяви по встановлення факту, що розглядається судом, брати участь у дослідженні обставин справи.
Кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України, відповідно до ст.81 ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
Частиною 1 статті 76 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч.2 ст.77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 та п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Верховний Суд України в листі від 01.01.2012 р. "Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення" зазначає, що заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути :
- спадкоємці померлої особи, які мають право на спадщину як за законом, так і за заповітом і для яких у зв`язку із встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні наслідки;
- особи, які мають право на пенсію у зв`язку із втратою годувальника і яким органи пенсійного фонду відмовили в її призначенні через відсутність доказів, що підтверджують родинні відносини;
- інші особи, якщо встановлення такого факту тягне виникнення юридичних наслідків для цих осіб.
Заінтересованими особами у справах про встановлення факту родинних відносин залежно від мети встановлення цього факту можуть бути й інші особи, які мають право на спадщину (брати, сестри, онуки, особи, на користь яких складено заповіт, усиновлені, територіальна громада за відсутності інших спадкоємців за законом і за заповітом). При цьому до заяви про встановлення факту родинних відносин, в якій зазначається мета, з якою заявник просить встановити цей факт, можуть додаватися такі документи та докази:
1) докази, які підтверджують наявність цього юридичного факту (акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, ордери на вселення, обмінні ордери, погосподарські книги, виписки з домових книг та інші документи які у собі містять відомості про родинні відносини осіб);
2) довідки органів реєстрації актів цивільного стану (далі РАЦС) про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану;
3) пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником. Відповідно до копії паспорту громадянина України № НОМЕР_2 від 02.03.2020 (а.с. 42) заявник у цій справі - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП - НОМЕР_3 .
Згідно копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 12.02.2007 року (а.с. 67), ОСОБА_1 з 12.02.2007 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_8 .
ОСОБА_1 є військовослужбовцем та перебуває на військовій службі за призовом по мобілізації у військовій частині НОМЕР_5 з 04.05.2023 року по теперішній час, що підтверджується довідкою командира військової частини НОМЕР_5 (а.с. 58).
У свідоцтва про укладення шлюбу батьків заявника, серії НОМЕР_6 від 24.02.1973 року виданого РАЦС Радянського району м. Улан-Уде на гр. ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , по батькові нареченої вказано - ОСОБА_6 , рік народження 1934 (а.с. 48-49).
З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого повторно 10.05.2023 Рожнятівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального упавління Міністерства юстиції вбачається, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Цінева Рожнятівського району Івано-Франківської області, про що 09.03.1973 виконавчим комітетом Цінівської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області складено відповідний актовий запис за №8. У відомостях про батьків зазначено батько - ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_5 (а.с.44).
Заявник стверджує, що таке написання по батькові його матері є помилковим, оскільки іншими документами підтверджується факт того, що правильним написанням по батькові його матері є « ОСОБА_7 ».
Копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_7 від 20.01.1987 року (а.с. 47) підтверджено, що мати заявника ОСОБА_10 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 у с. Великі Чорнокінці Чортківського району Тернопільської області, а її батьком являвся ОСОБА_11 .
У паспорті громадянина України серії НОМЕР_8 виданого Рожнятівським РВ УМВС 01.12.1990 року та пенсійному посвідченні № НОМЕР_9 , прізвище ім`я та по батькові матері заявника зазначено ОСОБА_2 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 45-46).
У своєму письмовому поясненні заінтересована особа ОСОБА_2 ствердила, що ОСОБА_1 являється її сином. Крім цього зазначила, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Великі Чорнокінці Чортківського району Тернопільської області, ім`я її батька було ОСОБА_12 . Однак, під час укладення шлюбу з її чоловіком ОСОБА_4 , у свідоцтві про шлюб помилково зазначили її по батькові ОСОБА_6 замість ОСОБА_7 , таку ж помилку було допущено у свідоцтві про народження її сина ОСОБА_1 , де в графі мати - по батькові записано ОСОБА_6 (а.с. 59). У своєму письмовому поясненні заінтересована особа ОСОБА_3 зазначив, що заявник ОСОБА_1 доводиться йому братом. Також ствердив, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є родичами, а саме матір`ю та сином. Останній проживає поруч з їхньою матір`ю ОСОБА_2 та здійснює за нею постійний догляд (а.с. 62).
У своєму письмовому поясненні дружина заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_8 зазначила, що її чоловік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є родичами, а саме матір`ю та сином. Вона зі своїм чоловіком ОСОБА_1 проживають поруч з ОСОБА_2 . ОСОБА_1 здійснює за матір`ю постійний догляд, піклується про неї, відвідує її, робить необхідні покупки, цікавиться її потребами (а.с. 65).
Про те, що ОСОБА_2 , являється матір`ю заявника ОСОБА_1 , підтверджується також Актом №68 встановлення факту здійснення догляду від 12.05.2023 згідно якого за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено факт здійснення постійого догляду ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , де в графі «родинний зв`язок» зазначено ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 55).
Висновком №340 про наявнісить порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги на непрофесійній основі від 28.04.2023 та висновком №340 лікарсько-консультативної комісії від 28.04.2023 року встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 потребує постійного сторонньог догляду (а.с. 56-57).
Згідно Висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану Рожнятівського відділу ДРАЦС у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 30.01.2024 (а.с. 54), ОСОБА_1 відмовлено у виправленні по батькові матері з ОСОБА_6 на ОСОБА_7 , дати народження матері з « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в актовому записі про народження №8 від 09.03.1973 складеного виконавчим комітетом Цінівської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області на гр. ОСОБА_1 у зв`язку з розбіжностями у пред`явлених документах, а саме у неможливості підтвердити родинні стосунки між заявником та його матір`ю .
Відповідно до пункту 7 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. При цьому, суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
Отже, суд вважає, що аналіз письмових доказів, які містяться в матеріалах справи, а також пояснення заявника, зацікавлених осіб викладені в заявах, свідчать про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Встановлення даного факту породжує для заявника юридичні наслідки, від яких залежать його цивільні права. Іншої можливості встановити цей факт заявник немає, а тому заява підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 293, 294, 259, 263-265, 268, 273, 315, 319 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Рожнятівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Калуському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту родинних відносин - задоволити.
Встановити, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя А.М. Бейко
Суд | Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2024 |
Оприлюднено | 24.04.2024 |
Номер документу | 118533369 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
Бейко А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні