Ухвала
від 23.04.2024 по справі 352/1209/24
ТИСМЕНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 352/1209/24

Провадження 2-о/352/75/24

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження

23 квітня 2024 року м. Івано-Франківськ

Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Струтинський Р. Р., вирішуючи питання про відкриття провадження в цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Тимофєєва Лілія Андріївна, заінтересована особа: виконавчий комітет Угринівської сільської ради, про встановлення факту, що має юридичне значення,

у с т а н о в и в :

представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Тимофєєва Л. А. 17.04.2024 звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.

Заяву обґрунтовувала тим, що заявник є власником земельної ділянки площею 0,0588 га з цільовим призначенням для індивідуального садівництва, що розташована у СТ «Діброва» в с. Марківці Тисменицької МТГ, Івано-Франківського району Івано-Франківської області, на підставі виданого йому рішення Марковецької сільської ради народних депутатів від 25.12.1993. Однак в даному рішенні сільської ради допущено помилку в написанні імені заявника, а саме, що земельна ділянка передана у приватну власність ОСОБА_2 , а згідно паспорту громадянина України прізвище, ім`я та по батькові заявника ОСОБА_1 . Просила встановити факт належності заявнику рішення Марковецької сільської ради народних депутатів від 25.12.1993 про передачу у приватну власність земельної ділянки площею 0,0588 га, яке видане на ім`я ОСОБА_2 .

Відповідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

З аналізу наведених норм убачається, що характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою таких справ є встановлення юридичного факту або стану.

При цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне. Критерієм наявності спору про право у справах окремого провадження є можливість виникнення, зміни або припинення прав та обов`язків у третіх осіб внаслідок встановлення певного факту, навіть за відсутності заперечень таких осіб.

Згідно з рішенням Марковецької сільської ради народних депутатів від 25.12.1993 «Про передачу земель у приватну власність» вирішено передати у приватну власність безплатно громадянину ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,0588 га. Даний документ не є правовстановлюючим, а відсутність можливості усунути допущену в ньому описку в позасудовому порядку не обґрунтована представником заявника.

Установлення факту належності документу не усуває з нього описку. Метою заяви є вирішення питання усунення описки в рішенні сільської ради від 25.12.1993 «Про передачу земель у приватну власність», що в свою чергу позбавляє заявника можливості належним чином провести реєстраційні дії на земельну ділянку для подальшого розпорядження.

Водночас, питання усунення помилок в документах, які видані органом місцевого самоврядування, не вирішується в порядку окремого провадження, а повинні вирішуватися органом, який таку описку допустив, чи його правонаступником.

Спірні відносини складаються з органом місцевого самоврядування та з органом державної реєстрації з приводу права власності на речові права щодо нерухомого майна. Зазначене виключає можливість звернення до суду зі заявою та вказує на позовну форму судового розгляду. Дотримання процесуального порядку звернення до суду щодо форми звернення є обов`язком заявника, а не вирішується ним на власний розсуд.

Указані обставини унеможливлюють вирішення в порядку окремого провадження заяви, в якій заявник фактично просить встановити факт допущення описки у вказаному рішенні сільської ради.

Відповідно до ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.

Таким чином, у відкритті провадження слід відмовити у зв`язку з наявністю спору про право.

Разом із тим, заявник не позбавлений можливості у подальшому звернутися до суду із вказаними вимогами на загальних підставах в порядку позовного провадження.

З огляду на викладене, керуючись ст. 293, 315 ЦПК України, суддя

п о с т а н о в и в :

відмовити у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Тимофєєва Лілія Андріївна, заінтересована особа: виконавчий комітет Угринівської сільської ради, про встановлення факту, що має юридичне значення.

Роз`яснити заявнику право звернення до суду з позовом на загальних підставах.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження у справі разом із матеріалами заяви надіслати заявнику.

Ухвала, що постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Руслан СТРУТИНСЬКИЙ

Повна ухвала складена 23.04.2024.

СудТисменицький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення23.04.2024
Оприлюднено25.04.2024
Номер документу118542850
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —352/1209/24

Ухвала від 23.04.2024

Цивільне

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

СТРУТИНСЬКИЙ Р. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні