Справа № 199/195/24
(2-о/199/54/24)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.04.2024 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська
у складі: головуючого судді Авраменка А.М.,
присяжних Бериг С.Б., Погоріла Н.І.,
при секретарі судового засідання Куземі О.Г.,
за участю заявника ОСОБА_1 ,
представника заінтересованої особи Мельник В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро питання про призначення судово-психіатричної експертизи по цивільній справі окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , орган опіки та піклування в особі адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради, про обмеження цивільної дієздатної фізичної особи, встановлення піклування, призначення піклувальника,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська знаходиться вищевказана цивільна справа, яку було призначено до розгляду останній раз на 23 квітня 2024 року.
В судовому засіданні заявником заявлено клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи заінтересованої особи ОСОБА_2 , яка є матір`ю заявника, із посиланням на наявність у вказаної особи вад здоров`я, потребу у постійному догляді.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_2 ОСОБА_3 , в судовому засіданні клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Представник заінтересованої особи органу опіки та піклування в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся, подав заяву про розгляд справи за своєї відсутності.
За таких обставин суд у відповідності до ст.ст.223, 240, 294 ЦПК України вважає за можливе провести судове засідання за наведеною явкою учасників справи для вирішення процесуального питання призначення у справі судово-психіатричної експертизи за клопотанням заявника.
Вислухавши учасників справи, які з`явились в судове засідання, ознайомившись із матеріалами цивільної справи, суд приходить до наступного висновку на підставі нижчевикладеного.
Так, в провадженні Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська перебуває цивільна справа окремого провадження №199/195/24 (провадження №2-о/199/54/24) за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , орган опіки та піклування в особі адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради, про обмеження цивільної дієздатної фізичної особи, встановлення піклування, призначення піклувальника.
Матеріали цивільної справи містять копії медичних документів, зокрема результати огляду ОСОБА_2 , згідно яких у останньої наявний діагноз деменція помірного ступеня.
Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема такими засобами висновки експертів.
У відповідності до ст.294 ч.2 ЦПК України з метою з`ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.
Нормою ст.21 Закону України «Про психіатричну допомогу» визначено, що судово-психіатрична експертиза в цивільних справах призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
За змістом норм ст.ст.102, 103 ЦПК України, ст.1 Закону України «Про судову експертизу» суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2)сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.
Положеннями ст.105ЦПК Українипередбачено,що призначенняекспертизи судомє обов`язковимза клопотаннямхоча боднієї ізсторін,якщо усправі необхідновстановити психічний стан особи.
Нормою ст.298 ЦПК України визначено, що суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно ст.7 Закону України «Про судову експертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз.
Відповідно до ст.104 ЦПК України, ст.7-1 Закону України «Про судову експертизу» про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. Якщо суд доручає проведення експертизи кільком експертам чи експертним установам, суд в ухвалі призначає провідного експерта або експертну установу. Об`єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі).
Положеннями ст.252 ч.1 п.5 ЦПК України визначено, що суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи, про що постановляє ухвалу (ч.4 тієї ж статті).
Згідно ст.253 ч.1 п.9 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України, на час проведення експертизи.
Нормою ст.294 ч.3 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Підсумовуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що для встановлення обставин, які входять до предмета доказування, а отже мають виключне значення для розгляду справи і ухвалення судового рішення, зокрема для встановлення дійсності обставин, на які посилається заявник в обґрунтування своїх вимог, а саме для підтвердження чи спростування факту наявності психічного розладу у заінтересованої особи, що істотно впливає на здатність останньої усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними,враховуючи обов`язковістьпризначення судово-психіатричноїекспертизи уданій категоріїцивільних справ, суд вважає за необхідне призначити по даній цивільній справі відповідну судову експертизу, проведення якої доручити Дніпровській філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України».
При цьому, суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній цивільній справі на час проведення призначеної експертизи з огляду на те, що в розпорядження експертної установи будуть надані матеріали цієї цивільної справи, а також оскільки подальший розгляд справи по суті не вбачається можливим до отримання висновку експертизи.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12, 13, 76, 81, 102-108, 197, 252, 253, 258, 260, 261, 353-355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Призначити по цивільній справі окремого провадження №199/195/24 (провадження №2-о/199/54/24) за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , орган опіки та піклування в особі адміністрації Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради, про обмеження цивільної дієздатної фізичної особи, встановлення піклування, призначення піклувальника судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Дніпровської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (адреса місце знаходження: 49006, м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, буд.84).
На вирішення призначеної експертизи поставити наступні питання:
-Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , будь-яким психічним захворюванням? Якщо так, то яким саме, з якого часу та чи є таке психічне захворювання таким, що істотно впливає на здатність ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , усвідомлювати значення своїх дій та/або керувати ними?
-Чи потребує ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , стороннього догляду, піклування, нагляду?
Експерта попередити про кримінальну відповідальність, передбачену ст.ст.384, 385 КК України.
В розпорядження експерта для проведення призначеної судом експертизи надати матеріали цивільної справи №199/195/24 (провадження №2-о/199/54/24).
Витребувати з Комунального некомерційного підприємства «Сєвєродонецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Сєвєродонецької міської ради (ЄДРПОУ 38350179; адреса фактичного місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, пр. Олександра Поля, 22) медичну карту на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), яку направити експертам Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (адреса місце знаходження: 49006, м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, буд.84).
Зобов`язати заявника ОСОБА_1 забезпечити явку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до експертної установи у визначений експертом день та час для проведення призначеної судом експертизи.
На час проведення даної судово-психіатричної експертизи провадження у цивільній справі зупинити.
Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.261 ЦПК України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська або безпосередньо до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Повний текст ухвали складено 23 квітня 2024 року.
Суддя А.М. Авраменко
Присяжні С.Б. Бериг
Н.І. Погоріла
Суд | Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2024 |
Оприлюднено | 24.04.2024 |
Номер документу | 118545142 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи |
Цивільне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
АВРАМЕНКО А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні