Ухвала
від 23.04.2024 по справі 910/4630/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про залишення позову без руху

м. Київ

23.04.2024Справа № 910/4630/24

За позовом Фізичної особи-підприємця Іваницького Ярослава Володимировича ( АДРЕСА_1 )

до Державного підприємства «Науковий селекційно-генетичний центр рибництва» (03164, м. Київ, вул. Обухівська, 135)

про стягнення 1 050 522, 82 грн

Суддя Бондаренко-Легких Г. П.

Без виклику представників сторін.

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець Іваницький Ярослав Володимирович звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Державного підприємства «Науковий селекційно-генетичний центр рибництва» про стягнення 1 050 522, 82 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач на виконання умов Договору поруки №3105058/08/2023 від 09.08.2023 та Договору №115-23-е про реструктуризацію заборгованості відповідно до узятого зобов`язання за договором поруки від 10.08.2023 виплатив кредитору - ТОВ «Київські енергетичні послуги», виниклу у відповідача заборгованість у розмірі 1 034 049, 00 грн, у зв`язку з чим позивач у порядку п. 5.4. Договору поруки пред`являє до відповідача (основного боржника) регресну вимогу про відшкодування виплаченої суми заборгованості.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України (далі -ГПК України) суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

(1) Згідно пункту 2 частини 3 статті 162 ГПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Згідно абзацу другого ч. 1 ст. 174 ГПК України суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.

Згідно ч. 6 ст. 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

У позовній заяві, що подана представником позивача - адвокатом відсутні відомості про наявність у адвоката електронного кабінету в ЄСІТС. Також в преамбулі позову не зазначено відомості щодо представника позивача, як учасниками справи, як те передбачено п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України, а зокрема, не зазначено і ідентифікаційний код представника, за яким суд міг би пересвідчитись у дотриманні адвокатом вимоги ч. 6 ст. 6 ГПК України.

(2) Згідно пункту 3 частини 3 статті 162 ГПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.

Позивач визначає суму основного боргу у розмірі 1 034 049, 00 грн. Проте, якщо сумувати всі наведені у позові сплачені суми позивачем, які на думку останнього повинні бути відшкодовані відповідачем, то сума основного боргу становитиме 1 094 049, 00 грн.

Крім того, позивач стверджує, що вказані суми були сплачені позивачем за умовами договору про реструктуризацію від 10.08.2023. Проте, з графіку погашення заборгованості за договором про реструктуризацію від 10.08.2023 вбачається, що позивач повинен був сплатити 296 016, 49 грн. Отже, позивачу слід додатково пояснити суду виниклу заборгованість за основним договором та надати суду відповідні рахунки ТОВ «Київські енергетичні послуги» на суму 1 034 049, 00 грн (1 094 049, 00 грн).

Позивач також нараховує 3 % річних та інфляційні втрати. Проте, суд зазначає, що саме лише зазначення періодів прострочення без належного обґрунтування настання строку виконання зобов`язання відповідача за регресними вимогами не є належним обґрунтуванням розрахунку сум, що заявлені до стягнення.

(3) Згідно пункту 5 частини 3 статті 162 ГПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.

Відповідно до частин 1, 3 статті 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Позивач зазначає в преамбулі позову третю особу без самостійних вимог. Проте, в прохальній частині позову або в окремій заяві позивач не просить суд залучити таку третю особу та не зазначає на стороні кого саме. Також позов не містить викладу обставин щодо необхідності залучення до участі у справі третьої особи, обґрунтування того на які саме права та обов`язки третьої особи і яким чином може вплинути рішення у справі.

Крім того, до позову долучено платіжну інструкцію №0.0.3277460842.1 від 30.10.2023. Проте, у самому позові про таку оплату позивач не згадав, а відтак не навів обставин спору, що має підтвердити такий доказ.

(4) Згідно з пункту 2 частини 1 статті 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Статтею 1 та 2 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 3 зазначеного Закону, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду, позовної заяви майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», прожитковий мінімум працездатних осіб з 01.01.2024 становить - 3 028, 00 грн.

Оскільки визначена позивачем ціна позову становить 1 050 522, 82 грн, то розмір судового збору, що повинен був бути сплачений позивачем становить 15 757, 84 грн (проте, у випадку уточнення позивачем ціни позову при виконанні п. 2 мотивувальної частини даної ухвали, розмір судового збору може бути іншим та підлягає сплаті у відповідному розмірі до дійсної ціни позову).

Оскільки в матеріалах справи відсутні докази сплати заявником судового збору, останній повинен надати суду відповідне платіжне доручення, яке в свою чергу підтвердить, що заявник дійсно сплатив судовий збір у відповідному розмірі.

(5) Оскільки, позовну заяву підписано представником позивачів, то у відповідності до ч. 5 ст. 164 ГПК України, до позовної заяви повинно бути додано довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.

Згідно положень ч. 4, 6, 7 ст. 60 ГПК України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Як встановлено судом, позовну заяву підписано та подано представником позивача - адвокатом, на підтвердження повноважень якого було надано ордер серії АА №1426808, що виписаний на підставі договору про надання правової допомоги №б/н від 10.02.2024. В ордері зазначено, що повноваження адвоката не обмежуються.

Проте, за відсутності копії договору суд позбавлений можливості визначити обсяг повноважень адвоката, які надаються адвокату та строк дії договору. Відповідно, Суд дійшов висновку, що адвокат за наданим суду ордером наділений повноваженнями, перелік яких визначений ст. 20 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», та не наділений будь - якими іншими повноваженнями.

Суд зазначає, що стаття 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» НЕ визначає серед професійних прав адвоката права підпису позовної заяви, вказана норма наділяє адвоката повноваженнями лише щодо складання заяв та їх подання, при цьому відсутні правові підстави ототожнювати наведені формулювання із наданням адвокату права підписувати позовні заяви від імені довірителя.

Отже, представником позивача, відповідно до статті 60 ГПК України, не було надано документів, що підтверджують його повноваження на підписання позовної заяви.

З наведених підстав позовна заява підлягає залишенню її без руху.

Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ч. 3 ст. 174 ГПК України позовна заява вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом.

На підставі викладеного та керуючись ст. 162, 174, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Залишити позовну заяву Фізичної особи-підприємця Іваницького Ярослава Володимировича без руху.

2. Встановити позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви п`ять днів з дня вручення цієї ухвали.

3. Встановити позивачу спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом:

(1) подання до суду письмової заяви на виконання ухвали із зазначенням відомостей про представника позивача - адвоката, як про учасника справи;

(2) подання до суду письмової заяви на виконання ухвали із обґрунтованим розрахунком сум, що стягується (конкретизувати суму визначеного основного боргу; пояснити суду виниклу заборгованість за основним договором (зокрема її відмінність від суми заборгованості, що визначена у графіку погашення за договором реструктуризації) та надати суду відповідні рахунки ТОВ «Київські енергетичні послуги» на суму 1 034 049, 00 грн (1 094 049, 00 грн); обґрунтувати дати настання строку виконання зобов`язань відповідача за регресними вимогами);

(3) подання до суду письмової заяви на виконання ухвали із викладом обставин справи, якими обґрунтовано позовні вимоги (із обґрунтуванням необхідності залучення до участі у справі третьої особи та на стороні кого саме, зокрема, із зазначенням того на які саме права та обов`язки третьої особи та яким чином може вплинути прийняте рішення у справі; які саме обставини підтверджує додана до позову платіжна інструкція №0.0.3277460842.1 від 30.10.2023);

(4) подання до суду письмової заяви на виконання ухвали із наданням суду доказів сплати судового збору у розмірі 15 757, 84 грн (або у іншому розмірі після конкретизації позивачем ціни позову);

(5) подання до суду письмової заяви на виконання ухвали із доданням до неї доказів наявності у особи, яка підписала позовну заяву відповідних повноважень (договір про надання правничої допомоги).

4. Попередити позивача, що відповідно до частини 4 статті 174 ГПК України, у разі якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

5. Ухвала набирає законної сили в день підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Г.П. Бондаренко - Легких

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення23.04.2024
Оприлюднено25.04.2024
Номер документу118554188
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань інші договори

Судовий реєстр по справі —910/4630/24

Ухвала від 07.05.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондаренко-Легких Г.П.

Ухвала від 23.04.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондаренко-Легких Г.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні