ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2024 року м.Харків Справа № 913/23/24
Провадження №13/913/23/24
Господарський суд Луганської області у складі судді Яреська Б.В., при секретарі судового засідання Багацькому А.О., розглянувши у судовому засіданні матеріали справи за позовною заявою від 08.02.2024 р. №б/н
Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (04116, місто Київ, вул. Шолуденка, буд. 1)
про стягнення основного боргу, інфляційних втрат та трьох відсотків річних.
За участю:
Від позивача - Пясецький Д.В., довіреність № 198- від 29.11.2023, свідоцтво серії ДН №5017 від 28.03.2018 р., ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг»;
Від відповідача не прибув.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Комунального підприємства "Сєвєродонецьктеплокомуненерго" (далі відповідач) про стягнення основного боргу, інфляційних втрат та трьох відсотків річних за договором № 8338-НГТ-20 постачання природного газу.
Згідно протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 09.02.2024 р. позовну заяву передано на розгляд судді Яресько Б.В.
Ухвалою суду від 14.02.2024 р. суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, повідомлено учасників справи про призначення справи до судового розгляду у підготовчому засіданні на 11.03.2024 р.
11.03.2024 р. у судовому засіданні в режимі відеоконференції був присутній представник позивача.
Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце судового засідання участі свого представника не забезпечив, відзив на позовну заяву не надав.
Суд закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті на 01.04.2024 року.
Через загрозу безпеці учасників справи, у зв`язку з тим, що з 09:53 до 10:37 у Харківській області була оголошена повітряна тривога, судове засідання призначене на 01.04.2024 р. на 10 годин 00 хвилин, не відбулось. Розгляд справи призначено на 22.04.2024 р.
22.04.2024 р. судовому засіданні в режимі відеоконференції був присутній представник позивача. Суд розпочав розгляд справи по суті. Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач відзиву на позов не подав, клопотання про продовження строку на подачу відзиву не заявив, проте, про розгляд справи був повідомлений належним чином з урахуванням такого.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Згідно ч.6 ст.6 Господарського процесуального кодексу України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Частиною 6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Як встановлено судом відповідачем 25.03.2019 зареєстровано електронний кабінет в підсистемі електронний суд.
Ухвала про відкриття провадження у справі від 14.02.2024 р., та ухвала про призначення розгляду справи по суті від 11.03.2024 р. були доставлені до електронного кабінету відповідача.
За приписами ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Луганської області -
ВСТАНОВИВ:
30.06.2021 року між позивачем та відповідачем було укладено договір № 8338-НГТ-20 постачання природного газу.
Пунктом 4.1.1. Договору визначено, що ціна обсягів газу, визначених в пункті 2.1. цього Договору як Обсяг І (фіксований) визначається наступим чином, зокрема:
4.1.1.1 В період з 01.06.2021 до 31.05.2022 (включно) ціна природного газу за 1000 куб. м газу без ПДВ - 6 183,33 грн. крім того податок на додану вартість за ставкою 20% крім того тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точок виходу з газотранспортної системи 124,16 грн. без ПДВ, коефіцієнт, яки застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді н рівні 1,10 умовних одиниць, всього з коефіцієнтом 136,576 грн., крім того ПДВ 20% - 27,315 грн., всього з ПДВ 163,89 грн. за 1000 куб. м.
Всього ціна газу за 1000 куб. м з ПДВ, з урахуванням тарифу на послуг транспортування та коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності н добу наперед, обсягів газу в період з 01.06.2021 до 31.05.2022 (включно становить 7583,89 грн.
Пунктами 3.5-3.5.4 Договору (з урахуванням змін, що внесені до пункту 3.5. Договору в редакції Додаткової угоди № 6/1 від 23.10.2023) визначено, що приймання - передача газу, переданого Постачальником Споживачеві розрахунковому періоді оформлюється актом приймання-передачі природного газу.
На підставі отриманих від Споживача даних та даних щодо остаточної алокації відборів Споживача на Інформаційній платформі Оператора ГТС Постачальник протягом 3-х (трьох) робочих днів готує та надає Споживачу по два примірники акті приймання-передачі за відповідний розрахунковий період (далі також акт) підписані уповноваженим представником Постачальника, а саме: акт на передач Обсягу І (фіксованого) та акт на передачу Обсягу ІІ. При цьому, Сторони в перш чергу оформляють передачу Обсягу І (фіксованого) природного газу в обсягах, які ні можуть перевищувати зазначені в підпункті 2.1.1. пункту 2.1 цього Договору за відповідний розрахунковий період. Різниця між фактично використаним Споживачем обсягом газу за відповідний період та Обсягом І (фіксованим), оформлюється актом приймання-передачі газу, як Обсяг ІІ.
Споживач протягом 2-х (двох) робочих днів з дати одержання акту зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акту, підписаний уповноваженим представником Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від його підписання.
У випадку неповернення Споживачем підписаного оригіналу акту, ненадання письмової обґрунтованої відмови проти підписання акту до 15-го (п`ятнадцятого числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, а також у випадку розбіжностей між даними, отриманими від Споживача відповідно до підпункту 3.5. цього пункту, та даних щодо остаточної алокації відборів Споживача н Інформаційній платформі Оператора ГТС обсяг (об`єм) спожитого газу вважається встановленим, узгодженим відповідно до даних Інформаційної платформи Оператор ГТС та переданим у власність Споживачу, а вартість поставленого протягом відповідного розрахункового періоду газу розраховується з урахуванням цін визначених в розділі 4 цього Договору.
За період поставки - лютий 2022 року - Споживачем не підписано відповідний Акт приймання-передачі природного газу, у зв`язку з цим, враховуючи дані Інформаційної платформи щодо обсягів спожитого природного газу є встановленими, а вартість природного газу визначена урахуванням ціни такого газу, що узгоджена сторонами в Договорі.
Разом із цим, відповідно до підпункту 19 пункту 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газотранспортної системи - суб`єкт господарювання, яки на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).
24.12.2019 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнято постанову № 3011 «Про видачу ліцензії з транспортування природного газу ТОВ «ОПЕРАТОР ГТС УКРАЇНИ», на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ» (03065, м. Київ, проспект Гузара Любомира, 44; код ЄДРПОУ 42795490).
На Адвокатський запит представника Позивача, ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» надано лист-відповідь від 25.01.2023 № ТОВВИХ-23-857 щодо об`ємів спожитого Відповідачем природного газу помісячно, згідно якого за період з 01.02.2022 по 26.02.2022 р., та за 28.02.2022 р. Відповідачем було отримано від Позивача природний газ в обсягу 2738939,00 м3.
Відповідно до пункту 5.1 Договору (в редакції Додаткової угоди № 10 від 17.01.2022 до Договору), оплата за природний газ за розрахунковий період здійснюється Відповідачем виключно грошовими коштами в наступному порядку:
5.1.1. Оплата вартості обсягу природного газу, що фактично був переданий Постачальником у розрахунковому періоді відповідно до акту/актів приймання - передачі природного газу, окрім Обсягу І (фіксованого), здійснюється Споживачем в повному об`ємі (100% вартості) до 25 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в якому и було здійснено постачання газу;
5.1.2. Оплата 70% вартості фактично переданого відповідно до акту приймання-передачі природного газу Обсягу І (фіксованого) здійснюється Споживачем д останнього числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в якому було здійснено постачання природного газу.
5.1.3. Остаточний розрахунок за фактично переданий у розрахунковому періоді природний газ здійснюється до 15 числа (включно) місяця, наступного за місяцем в якому Відповідач повинен був сплатити 70% вартості фактично переданого природного газу Обсягу І (фіксованого).
5.1.4. У разі відсутності акту/актів приймання-передачі, фактична вартість переданого Споживачу природного газу розраховується відповідно до умов підпункту 3.5.4 пункту 3.5 цього Договору.
На виконання умов зазначеного Договору, Позивач, у період жовтень 2021 лютий 2022 року, передав у власність Відповідача природний газ на загальну суму 103 093 971,51 грн, що підтверджується відповідними актами приймання-передачі природного газу.
Відповідачем здійснено часткову оплату за переданий газ на суму 53 709 469,12 грн.
Фактично не оплаченим залишився природний газ переданий в січні 2022 р. в обсязі 3473,33 тис м3 на суму 28612697,97 грн. за актами прийому передачі від 31.01.2022 р., що були підписані сторонами, та за лютий 2022 р. в обсязі 2738,939 тис.м3 на суму 20771804,42 грн., акт за який не був повернутий Відповідачем, але факт поставки зазначеного обсягу газу підтверджено Оператором ГТС.
Як зазначає позивач, станом на дату пред`явлення позову відповідач має основну заборгованість, в розмірі 49 384 502,39 грн.
Також зазначено, що загальний розмір нарахованих 3% річних від основного боргу складає 2 609 778,69 грн. Сума, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів складає 10 930 357,18 грн.
В зв`язку з чим позивач просить суд стягнути з Комунального підприємства "Сєвєродонецьктеплокомуненерго" (код ЄДРПОУ 13405551) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (код ЄДРПОУ 42399676) кошти в розмірі 62 924 638,26 грн, в тому числі: основний борг 49 384 502,39 грн; три проценти річних 2 609 778,69 грн; інфляційні втрати 10 930 357,18 грн.
Також просить суд стягнути з відповідача на користь позивача суму судових витрат.
Суд дійшов висновку про задоволення позову виходячи з наступного.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За приписами ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України, ст.174 Господарського кодексу України зобов`язання виникають, зокрема, з договору.
В силу норм ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
За змістом ст.265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно зі ст.12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами.
Вищезазначений договір підписаний представниками сторін і скріплений печатками юридичних осіб без зауважень та заперечень.
Як вказує позивач, відповідачем було спожито природний газ у січні, лютому 2022 року.
З боку споживача акт прийому-передачі за лютий 2022 р. не підписаний.
У відповідності до п.п.3.5.3 - 3.5.4 договору споживач протягом 2 (двох) робочих днів з дати одержання акту зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акту, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від його підписання. У випадку неповернення споживачем підписаного оригіналу акту до 15-го числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, а також у випадку розбіжностей між даними, отриманими від споживача відповідно до підпункту 3.5.1 цього пункту, та даних щодо остаточної алокації відборів споживача на Інформаційній платформі Оператора ГТС, обсяг спожитого газу вважається встановленим відповідно до даних Інформаційної платформи Оператора ГТС та переданим у власність споживачу, а вартість поставленого протягом відповідного розрахункового періоду газу розраховується з урахуванням цін, визначених у розділі 4 цього договору.
Відповідні обсяги постачання у спірний період підтверджені листом від 25.01.2023 № ТОВВИХ-23-857 Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України».
Відповідач доказів реалізації свої прав у визначеному договором порядку не надав, факт постачання газу у спірний період у відповідних обсягах не спростував.
Зважаючи на викладені вище обставини та виходячи з положень ст.ст.13, 74 Господарського процесуального кодексу України, за висновками суду, позивачем доведено належними та допустимими доказами поставку природного газу у спірний період у визначених Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз трейдинг» обсягах.
Як вказує позивач, відповідач встановлений договором обов`язок щодо оплати газу у визначений договором строк та у повному обсязі не виконав, внаслідок чого позивачем заявлено, зокрема, вимоги про стягнення основного боргу в сумі 49 384 502,39 грн.
Згідно із вимогами ст.ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.
За приписами ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом ст.193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Таким чином, приймаючи до уваги, що позивач зобов`язання за договором постачання природного газу виконав належним чином, враховуючи, що відповідачем порушені взяті на себе за договором обов`язки в частині строку їх виконання та у повному обсязі, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення суми боргу в розмірі 49 384 502,39 грн є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
За змістом ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За приписами ст.611 зазначеного нормативно-правового акту, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Пунктом 7.2 Договору (в редакції Додаткової угоди № 5 від 01.10.2021) визначено, що у разі прострочення Споживачем строків остаточного розрахунку згідно пункту 5.1 та/або строків оплати за пунктом 8.4 цього Договору, Споживач зобов`язується сплатити Постачальнику 3% річних, інфляційні збитки та пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, розраховані від суми простроченого платежу за кожен день прострочення.
Крім цього, відповідно до вимог пункту 2 статті 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних з простроченої суми, якщо законом аб договором не встановлений інший розмір відсотків.
Оскільки Відповідачем не виконані умови Договору щодо оплати отриманог природного газу, він зобов`язаний сплатити на користь Позивача суму боргу урахуванням встановленого індексу інфляції, а також три проценти річних ві простроченої суми.
Загальний розмір нарахованих 3% річних від основного боргу складає 2 609 778,69 грн.
Сума, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів складає 10 930 357,18 грн.
Розрахунок 3% річних та інфляційних втрат є арифметично вірним.
Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, з`ясувавши обставини, пов`язані з правильністю здійснення позивачем розрахунків 3% річних та інфляційних втрат, здійснивши оцінку доказів, на яких ці розрахунки ґрунтуються, суд дійшов висновку, що позовні вимоги стосовно стягнення відсотків річних та інфляційних втрат підлягають задоволенню на визначені позивачем суми.
З огляду на наведене, позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз трейдинг» підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно зі ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір в сумі 755 095 грн. 66 коп. грн підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.86, 129, 210, 236-238, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства "Сєвєродонецьктеплокомуненерго" (93412, Луганська обл., Сєвєродонецький р-н, місто Сєвєродонецьк, пр. Космонавтів, будинок 9А, код ЄДРПОУ 13405551) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз трейдинг» (04116, м.Київ, вул.Шолуденка, 1, код ЄДРПОУ 42399676) основний борг 49 384 502,39 грн; три проценти річних 2 609 778,69 грн; інфляційні втрати 10 930 357,18 грн., а також судовий збір в сумі 755 095 грн. 66 коп.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено 23.04.2024р.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Богдан ЯРЕСЬКО
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2024 |
Оприлюднено | 25.04.2024 |
Номер документу | 118554333 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Яресько Б.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні