Рішення
від 29.12.2023 по справі 917/1319/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21

E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.12.2023 Справа № 917/1319/23

м. Полтава

За позовом Акціонерного товариства "Перший Український Міжнародний банк", вул. Андріївська, буд. 4, м.Київ, 04070

до 1. Приватного підприємства "Спец-комплект-сервіс", вул. Короленка, б. 17/53, м. Полтава, Полтавська область, 36011

2. ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

про стягнення 638 251,22 грн.

Суддя Солодюк О.В.

без виклику представників сторін

Обставини справи: Акціонерне товариство "Перший Український Міжнародний Банк" звернулося до господарського суду Полтавської області про солідарне стягнення з Приватного підприємства "Спец-Комплект-Сервіс" та ОСОБА_1 заборгованості за Кредитним договором №МБ-КЛ-КНА-5183 від 23.09.2022 року та Договором поруки №МБ-П-КНА-5183/1 від 23.09.2022 року в розмірі 638 251,22 грн., яка складається з: заборгованості за основною сумою кредиту - 567 811,49 грн; заборгованості за процентами за користування кредитом за період з 23.09.2022 по 02.07.2023 - 70 439,73 грн.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 25.07.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі; розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін згідно з частиною 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України сторони суду не надали.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідач 1 - ПП "Спец-Комплект-Сервіс" відзив на позовну заяву не надав. Ухвала суду від 25.07.2023р. про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження по справі отримана представником відповідача 1 - 02.08.2023р., що підтверджується поштовим повідомленням, яке знаходиться в матеріалах справи.

Ухвала суду від 25.07.2023 року, яка направлялись судом відповідачу 2 - ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням на адресу, зазначену у позовній заяві, і яка співпадає з адресою відповідача 2 у Єдиному державному демографічному реєстрі: вул. Тамари Кислякової, б.3, м. Полтава, 36040, повернулася до господарського суду Полтавської області з відміткою поштового відділення: "за закінченням терміну зберігання", що підтверджується довідкою відділення поштового зв`язку на відповідному конверті.

Згідно з пунктом 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак в силу положення пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про невручення копії судового рішення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвали суду.

Суд також врахував, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України Про доступ до судових рішень).

Ураховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач 2 не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 25.07.2023 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

У зв`язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних у матеріалах справи, достатньо, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши всі наявні у справі докази, суд встановив.

23 вересня 2022 року між Акціонерним товариством "Перший Український Міжнародний Банк" (далі- Банк", позивач)) та Приватним підприємством "Спец - Комплект - Сервіс" (далі - Позичальник, відповідач 1) був укладений Кредитний договір № МБ-КЛ-КНА-5183 (далі Кредитний договір).

За умовами Кредитного договору, Банк зобов`язується надати Позичальнику Кредит у розмірі 567 811,49 грн., а Позичальник зобов`язується прийняти Кредит, використати його за цільовим призначенням, сплатити Плату за кредит та повернути Банку Кредит в повному обсязі в порядку та строки, обумовлені Кредитним договором.

Відповідно до п. 1.2 Кредитного договору, кредит надається Позичальнику у вигляді непоновлювальної кредитної лінії з лімітом кредитування, який зменшується протягом дії цього Договору у відповідну дату до відповідного розміру, в порядку та на умовах, зазначених в п. 6.1.1. цього Договору.

Відповідно до ст. 2 Кредитного договору, позичальник зобов`язується використати Кредит виключно на рефінансування кредитної заборгованості перед Акціонерним товариством «Перший Український Міжнародний Банк», яка виникла на підставі Договору про надання банківських послуг - овердрафт «Легкий» № МБ-КНА-Ов-11338 від 22.12.2020 року.

Пунктом 4.1. Кредитного договору обумовлено, що надання кредиту відбувається за цільовим призначенням, обумовленим цим Договором, на підставі Заяви на отримання кредитних коштів шляхом: оплати з Позичкового рахунку за реквізитами, вказаними Позичальником в Заяві на отримання кредитних коштів, з наданням Банку відповідних договорів/угод, що підтверджують кредитні зобов`язання Позичальника та зобов`язання щодо такої оплати за такими договорами/угодами.

Відповідно до пп. 1 п. 5.1 розділу 5. «Несприятливі події та їх наслідки» Кредитного договору, несплата Позичальником будь-якої суми, що належить до сплати на користь Банку згідно Договору у передбачений ним строк, та/або невиконання або неналежне виконання Позичальником будь-яких інших обов`язків за цим Договором та/або обов`язків за Угодами про забезпечення та/або іншими договорами, укладеними між сторонами, вважається несприятливою подією.

Крім того, у зв`язку з введенням воєнного стану та проведенням активних бойових дій на території України, настала несприятлива подія, передбачена пп. 14 п. 5.1 розділу 5. «Несприятливі події та їх наслідки» Кредитного договору - Наявні або потенційні зміни на грошово-кредитному ринку України, зумовлені змінами у грошово - кредитній політиці України, змінами банківського законодавства України, змінами всієї економічної ситуації в Україні в цілому (економічна криза), а також міжнародної економічної ситуації, в тому числі, але не виключно: зміни процентної політики, в тому числі на ринку України або на міжнародних ринках процентних ставок на залучені Банком кошти, в тому числі, внаслідок прийняття Національним банком України, іншими органами державної влади та управління рішень, які впливають на стан кредитного ринку України, несприятливі коливання вартості цінних паперів та товарів, курсів іноземних валют тощо.

Згідно п. 5.4. Кредитного договору у випадку виникнення будь-якої із зазначених Несприятливих подій Банк набуває право вимагати від Позичальника достроково повернути виданий Позичальникові Кредит, а Позичальник зобов`язаний, незважаючи на положення п. 6.1. Кредитного договору, виконати таку вимогу Банку і повернути отриманий Кредит у повному обсязі разом із платою за Кредит і штрафними санкціями, що підлягають сплаті Позичальником на користь Банку згідно з цим Договором, в строк не пізніше 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання відповідної вимоги.

Згідно з п. 6.1. Кредитного договору, Позичальник зобов"язується повернути Кредит частинами в розмірах та строки, зазначені в наведеному графіку:

Дата поверненняСума, що має бути повернена:не пізніше 25.10.2022 р.Вся сума заборгованості за Кредитом, яка перевищує 517 811,49 грн. (П`ятсот сімнадцять тисяч вісімсот одинадцять гривень 49 копійок)не пізніше 25.11.2022 р.Вся сума заборгованості за Кредитом, яка перевищує 467 811,49 грн. (Чотириста шістдесят сім тисяч вісімсот одинадцять гривень 49 копійок)не пізніше 25.12.2022 р.Вся сума заборгованості за Кредитом, яка перевищує 417 811,49 грн. (Чотириста сімнадцять тисяч вісімсот одинадцять гривень 49 копійок)не пізніше 25.01.2023 р.Вся сума заборгованості за Кредитом, яка перевищує 367 811,49 грн. (Триста шістдесят сім тисяч вісімсот одинадцять гривень 49 копійок)не пізніше 25.02.2023 р.Вся сума заборгованості за Кредитом, яка перевищує 317 811,49 грн. (Триста сімнадцять тисяч вісімсот одинадцять гривень 49 копійок)не пізніше 25.03.2023 р.Вся сума заборгованості за Кредитом, яка перевищує 267 811,49 грн. (Двісті шістдесят сім тисяч вісімсот одинадцять гривень 49 копійок)не пізніше 25.04.2023 р.Вся сума заборгованості за Кредитом, яка перевищує 217 811,49 грн. (Двісті сімнадцять тисяч вісімсот одинадцять гривень 49 копійок)не пізніше 25.05.2023 р.Вся сума заборгованості за Кредитом, яка перевищує 167 811,49 грн. (Сто шістдесят сім тисяч вісімсот одинадцять гривень 49 копійок)не пізніше 25.06.2023 р.Вся сума заборгованості за Кредитом, яка перевищує 117 811,49 грн. (Сто сімнадцять тисяч вісімсот одинадцять гривень 49 копійок)не пізніше 25.07.2023 р.Вся сума заборгованості за Кредитом, яка перевищує 67 811,49 грн. (шістдесят сім тисяч вісімсот одинадцять гривень 49 копійок)не пізніше 25.08.2023 р.Вся сума заборгованості за Кредитом.

Умови нарахування та сплата процентів за користування кредитом передбачені п.7 Кредитного договору, відповідно до якого:

- Проценти за користування Кредитом нараховуються Банком за ставкою у розмірі 16,0% (Шістнадцять процентів) річних (із розрахунку 365 (триста шістдесят п`ять) днів на рік) (п. 7.2.1).

- Період нарахування процентів складає календарне число днів. Датою закінчення періоду нарахування процентів є перший Банківський день після 24 (двадцять четвертого) числа (без його урахування) або день, що передує даті повернення Кредиту, а початком - дата надання Кредиту та/або перший Банківський день після 24 (двадцять четвертого) числа (з його урахуванням) (п.7.2.2.).

- Проценти нараховуються щоденно на фактичну суму і за весь час користування Кредитом (п.7.2.3).

- Нараховані проценти повинні сплачуватися Позичальником щомісячно не пізніше 1 (одного) Банківського дня, наступного за 24 (двадцять четвертим) числом кожного місяця (п.7.2.).

-Закінчення строку кредитування, встановленого цим Договором, не звільняє Позичальника від обов`язку сплачувати відповідно до умов цього Договору на користь банку проценти за користування Кредитом за весь час прострочення Позичальником погашення заборгованості за Кредитом. Незважаючи на положення п.п 7.2.1. цього Договору, проценти за користування кредитом на прострочену суму Кредиту, нараховуються банком за ставкою у розмірі 16,0% (шістнадцять процентів) річних (із розрахунку 365 (триста шістдесят п`ять ) днів на рік, з першого дня прострочення повернення суми Кредиту до тієї дати, коли сума Кредиту буде повернута Банку в повному обсязі (п.7.2.5).

Забезпеченням боргових зобов"язань Позичальника за Кредитним договором є Договір поруки №МБ-П-КНА-5183/1 (п. 8.1.).

З метою забезпечення належного виконання зобов`язань Позичальника за Кредитним договором № МБ-КЛ-КНА-5183 від 23.09.2022 року між Банком та ОСОБА_1 23.09.2022 року був укладений Договір поруки №МБ-П-КНА-5183/1 (далі -Договір поруки).

Відповідно до положень п.1.1. Договору поруки, Відповідач 2 поручається перед Кредитором за виконання зобов`язань, вказаних в ст. 2 цього Договору.

В п.2.1.1. п.2.1. ст. 2 Договору поруки зазначено, що Порукою за цим Договором забезпечується виконання зобов`язань Боржника (ПП «СПЕЦ-КОМПЛЕКТ-СЕРВІС») перед Кредитором, що випливають з Кредитного договору № МБ-КЛ-КНА-5183 від 23.09.2022 року, укладеного між Кредитором та ПП «СПЕЦ-КОМПЛЕКТ-СЕРВІС», який є боржником за договором, з усіма змінами та доповненнями до нього.

Відповідно до п. 1.2 Договору поруки, Поручитель відповідає перед Кредитором за виконання Зобов`язання Боржником в повному обсязі. Поручитель відповідає в тому ж обсязі, що й Боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, комісій, неустойки, витрат Кредитора тощо.

Відповідно пункту 1.3 ст. 1 Договору поруки, у разі порушення Боржником зобов`язання, Боржник і Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні Боржники, що означає право Кредитора вимагати виконання зобов`язання в повному обсязі як від Боржника і Поручителя разом, так і від кожного з них окремо.

Пунктом 3.1. ст. 3 Договору поруки передбачено, що в разі порушення зобов`язання Боржником (у тому числі невиконання та/або неналежного виконання Боржником зобов`язання у строки, визначені договором, з якого випливає зобов`язання), Поручитель зобов`язаний в перший день порушення Боржником Зобов`язання (або певної його частини) виконати таке Зобов`язання (або певну його частину) незалежно від факту направлення йому Кредитором відповідної вимоги. При цьому Кредитор не зобов`язаний підтверджувати буд-яким чином факт порушення Основного зобов`язання Боржником.

Поясненнями позивача, які викладені у позовній заяві, а також заявою на отримання кредитних коштів в сумі 567 811,49 грн. та меморіальним ордером №ТR. 60851568.75732.27112 від 23.09.2022 року на суму 567 811,49 грн. підтверджується надання позивачем відповідачу 1 кредитних коштів.

Отже, позивач виконав взяті на себе зобов`язання за кредитним договором та надав відповідачу 1 (позичальнику) кредит у сумі 567 811,49 грн., а відповідач 1 не виконав належним чином взяті на себе зобов`язання з повернення кредиту за графіком, погодженим Кредитним договором та має перед позивачем заборгованість за кредитом в сумі 567 811,49грн.

Позивач 01 травня 2023 року направив на адресу відповідача 1 - ПП "СПЕЦ-КОМПЛЕКТ-СЕРВІС" вимогу про дострокове повернення кредиту в розмірі 618 090,03 грн., протягом 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання повідомлення.

Поштове відправлення було отримане 11.05.2023 року відповідачем 1, що підтверджується трекінгом № 6508205444187. Однак, ні в зазначений строк, ні в подальшому, Позичальником не був виконаний обов`язок щодо повернення кредиту та сплати процентів.

Доказів сплати вказаної заборгованості відповідачами суду не надано та матеріали справи не містять.

Отже, внаслідок невиконання відповідачем 1 взятих на себе за договором зобов`язань, у нього утворилась заборгованість в розмірі 638251,22 грн., з яких 567 811,49 грн основна сума кредиту, 70 439,73 грн - прострочена заборгованість за процентами за період з 23.09.2022 року по 02.07.2023 року.

Зазначене зумовило звернення Акціонерного товариства "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" до суду із позовом про стягнення солідарно зазначеної суми боргу з Приватного підприємства "СПЕЦ-КОМПЛЕКТ-СЕРВІС" та ОСОБА_1 .

При винесенні рішення суд виходить з наступного:

Згідно з статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Пунктом 1 частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Як передбачено статтею 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.

Згідно з статтею 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

За умовами статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов`язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту (стаття 345 Господарського кодексу України).

До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (частина 2 статті 1054 Цивільного кодексу України).

За своєю правовою природою укладений 23.09.2022 року між позивачем та відповідачем 1 кредитний договір № МБ-КЛ-КНА-5183 є договором кредиту.

Відповідно до ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Щодо змісту поняття користування кредитом Велика Палата Верховного Суду в п. 76-78, 80 постанови від 05.04.2023 у справі № 910/4518/16 (провадження № 12-16гс22) зазначила, що позичальник (1) отримує від банку грошові кошти, власником яких він не був, та (2) отримує можливість певний час правомірно не повертати надані грошові кошти. Натомість у позичальника виникає зобов`язання (1) повернути грошові кошти у встановлений строк та (2) сплатити визначені договором проценти за користування кредитом.

Отже, позичальник отримує чужі грошові кошти в борг, який зобов`язується повернути в майбутньому.

Поняття користування кредитом, яким послуговуються скаржники, є окремим випадком користування чужими коштами. Термін користування чужими коштами Велика Палата Верховного Суду розтлумачила в постанові від 10.04.2018 у справі № 910/10156/17 (пункти 34, 35, 37 відповідно).

Термін користування чужими коштами може використовуватися у двох значеннях. Перше - це одержання боржником (як правило, за плату) можливості правомірно не сплачувати кредитору борг протягом певного часу. Друге значення - прострочення грошового зобов`язання, коли боржник повинен сплатити гроші, але неправомірно не сплачує їх.

Отже, користування кредитом - це можливість позичальника за плату правомірно не повертати кредитору борг (кредит) протягом певного періоду часу, погодженого сторонами кредитного договору.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ч. 3 ст. 1049 ЦК України позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства. Статтею 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У ст. 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Після настання терміну внесення чергового платежу за договором і після спливу строку кредитування зобов`язання простроченого боржника за договором не припиняється (постанова ВП ВС від 28.03.2018 по справі № 444/9519/12).

Якщо позичальник прострочив виконання зобов`язання з повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом, сплив строку кредитування чи пред`явлення вимоги про дострокове погашення кредиту не може бути підставою для невиконання такого зобов`язання (постанова ВП ВС від 05.04.2023 по справі № 910/4518/16).

Як встановлено судом, 23 вересня 2022 року між Акціонерним товариством "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖДУНАРОДНИЙ БАНК" та ПРИВАТНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ "СПЕЦ-КОМПЛЕКТ-СЕРВІС" укладено кредитний договір № МБ-КЛ-КНА-5183.

Факт виконання позивачем умов кредитного договору, а саме: надання відповідачу 1 кредитних коштів у розмірі 567811,49 грн. підтверджується меморіальним ордером №TR.60851568.75732.27112 від 23.09.2022 року. Тоді як, відповідач 1 порушив умови кредитного договору в частині своєчасної сплати заборгованості за кредитом та не повернув у строк, узгоджений відповідним графіком в кредитному договорі передбачені платежі по тілу кредиту, що підтверджується як випискою по особовому рахунку та розрахунком заборгованості, долученими до матеріалів справи.

Статтею 631 ЦК України та ч. 7 ст. 180 ГК України передбачено, що строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов`язання сторін, що виникли на основі цього договору. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.

Позичальник зобов`язаний повернути кредит банку 25.08.2023 року (п. 6.1 ст.6 Кредитного договору), про що також зазначено банком в позовній заяві.

Проте, позичальником ПП "СПЕЦ-КОМПЛЕКТ-СЕРВІС" в порушення умов кредитного договору не виконано зобов`язання щодо повного погашення кредиту у порядку та строк, передбачений кредитним договором, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 567 811,49 грн. (основний борг), яка підтверджена матеріалами справи та не спростована жодними доказами відповідачами.

Згідно з ст. 543 ЦК України у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.

Статтею 553 ЦК України передбачено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

У відповідності до ст.ст. 554, 555 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які за одним чи за декількома договорами поруки поручилися перед кредитором за виконання боржником одного і того самого зобов`язання, є солідарними боржниками і відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

23.09.2022 року між позивачем та ОСОБА_1 було укладено договір поруки №МБ-П-КНА-5183/1.

Сторони цього договору встановили, що Поручитель поручається перед Кредитором за виконання зобов`язань, вказаних в ст. 2 цього Договору

Відповідно до п. 1.2 Договору поруки, Поручитель відповідає перед Кредитором за виконання Зобов`язання Боржником в повному обсязі. Поручитель відповідає в тому ж обсязі, що й Боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, комісій, неустойки, витрат Кредитора тощо.

Пунктом 1.3. Договором поруки встановлено, що в разі порушення Боржником Зобов`язання, Боржник і Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники, що означає право Кредитора вимагати виконання Зобов`язання в повному обсязі як від Боржника і Поручителя разом, так і від кожного з них окремо.

За умовами розділу 2 Кредитного договору, порукою за цим Договором забезпечується виконання зобов`язань Боржникаа перед Кредитором, що випливають з Кредитного договору № МБ-КЛ-КНА-5183, укладеного між Кредитором та ПП "СПЕЦ-КОМПЛЕКТ-СЕРВІС", який є боржником за договором, з усіма змінами та доповненнями до нього, а саме: повернути кредит, наданий в розмірі 567 811,49 грн. (П`ятсот шістдесят сім тисяч вісімсот одинадцять гривень 49 копійок), частинами та в строки, зазначені в наведеному нижче графіку, але не пізніше 25 серпня 2023 року.

Отже, позовна вимога про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості за основним зобов`язанням за Кредитним договором № МБ-КЛ-КНА-5183 в розмірі 567 811,49 грн. є обґрунтованою.

Згідно ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1056-1 ЦК України процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором.

Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.

Відповідно до п. 7 Кредитного договору:

- Проценти за користування Кредитом нараховуються Банком за ставкою у розмірі 16,0% (Шістнадцять процентів) річних (із розрахунку 365 (триста шістдесят п`ять) днів на рік).

- Період нарахування процентів складає календарне число днів. Датою закінчення періоду нарахування процентів є перший Банківський день після 24 (двадцять четвертого) числа (без його урахування) або день, що передує даті повернення Кредиту, а початком - дата надання Кредиту та/або перший Банківський день після 24 (двадцять четвертого) числа (з його урахуванням).

- Проценти нараховуються щоденно на фактичну суму і за весь час користування Кредитом.

- Нараховані проценти повинні сплачуватися Позичальником щомісячно не пізніше 1 (одного) Банківського дня, наступного за 24 (двадцять четвертим) числом кожного місяця.

У зв`язку із неналежним виконанням боржником взятих на себе зобов`язань з повернення кредиту, позивачем на підставі п. 7.2.1 Кредитного договору нараховано 70 439,73 грн. заборгованості за процентами за період з 23.09.2022 року по 02.07.2023 року.

Позовні вимоги в частині солідарного стягнення з відповідачів 70 439,73 грн. заборгованості за процентами (16 % річних за період з 23.09.2022 року по 02.07.2023 року.) підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню за розрахунком позивача, який відповідає умовам договору та вимогам закону.

Частинами 1-2 ст. 74 ГПК України унормовано, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Відповідно до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до частин 1-3 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Отже, враховуючи встановлений судом факт порушення відповідачами договірних зобов`язань щодо сплати необхідних коштів для погашення заборгованості, відсутність в матеріалах справи доказів на спростування заявлених вимог, суд дійшов висновку, що позов Акціонерного товариства "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" підлягає задоволенню в повному обсязі (567 811,49 грн. - заборгованість за основною сумою кредиту, 70 439,73 грн - заборгованості за процентами за користування кредитом (16,00% річних за період з 23.09.2022 року по 02.07.2023 року).

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідачів.

Водночас, згідно з абз. 3 п. 4.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" від 21.02.2013 № 7 у разі коли позов майнового характеру задоволено солідарно за рахунок двох і більше відповідачів, то судові витрати розподіляються між відповідачами порівну. Солідарне стягнення суми судових витрат законом не передбачено.

Керуючись статтями 129, 130, 231, 232 - 233, 237 - 238, 240 Господарського процесуального кодексу України суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити .

2. Стягнути солідарно з Приватного підприємства "СПЕЦ-КОМПЛЕКТ-СЕРВІС" (36011, Полтавська область, м. Полтава, вул.Короленка, буд.17/53, 36011, код ЄДРПОУ 37061598) та солідарно з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" (вул. Андріївська, буд. 4, м. Київ, 04070, код ЄДРПОУ 14282829) заборгованість за Кредитним договором №МБ-КЛ-КНА-5183 від 23.09.2022 року та Договором поруки №МБ-П-КНА-5183/1 від 23.09.2022 року в розмірі 638 251,22 грн., з яких: 567 811,49 грн. - заборгованість за основною сумою кредиту, 70 439,73 грн. - заборгованість за процентами за користування кредитом за період з 23.09.2022 року по 02.07.2023 року.

3. Стягнути з Приватного підприємства "СПЕЦ-КОМПЛЕКТ-СЕРВІС"36011, Полтавська область, м. Полтава, вул.Короленка,буд.17/53, 36011, код ЄДРПОУ 37061598) на користь на користь Акціонерного товариства "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" (вул. Андріївська, буд. 4, м. Київ, 04070, код ЄДРПОУ 14282829) 4 786,89 грн. - відшкодування витрат зі сплати судового збору.

4. Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства "ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК" (вул. Андріївська, буд. 4, м. Київ, 04070, код ЄДРПОУ 14282829) 4 786,89 грн. - відшкодування витрат зі сплати судового збору.

Видати накази після набрання цим рішенням законної сили.

Згідно ч.1,ч.2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно ст. 257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Солодюк О.В.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення29.12.2023
Оприлюднено25.04.2024
Номер документу118554618
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —917/1319/23

Судовий наказ від 10.06.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Солодюк О.В.

Судовий наказ від 10.06.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Солодюк О.В.

Судовий наказ від 10.06.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Солодюк О.В.

Рішення від 29.12.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Солодюк О.В.

Ухвала від 25.07.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Солодюк О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні