Рішення
від 23.04.2024 по справі 757/1763/24-ц
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/1763/24-ц

пр. 2-161/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2024 року Печерський районний суд міста Києва в складі:

головуючого судді - Соколова О.М.,

при секретарі судових засідань - Проскурні А.Г.

справа № 757/1763/24-ц

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КВАРТАЛ ДРУЖБИ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання, експлуатацію будинку та прибудинкової території, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2023 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КВАРТАЛ ДРУЖБИ» (далі-позивач) звернулося до суду із позовом про стягнення з ОСОБА_1 (далі-відповідач) заборгованість зі сплати внесків на утримання, експлуатацію будинку та прибудинкової території у розмірі 42 289,85 грн, інфляційні нарахування у розмірі 8 144,24 грн, 3 % річних у розмірі 1 595,20 грн, судовий збір у розмірі 2 684, 00 грн та витрати на професійну правничу допомогу у сумі 2 880, 00 грн. Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги вказує, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 , та є відповідальною особою за особовим рахунком. Проте відповідач не виконує рішення Загальних зборів ОСББ «КВАРТАЛ ДРУЖБИ», своєчасно та в повному обсязі не сплачує позивачу обов`язкові внески на утримання, експлуатацію будинку та прибудинкової території, внаслідок чого, за період з 01.11.2017 до 01.11.2023 у нього утворилася заборгованість у розмірі 42 289,85 грн.

За таких обставин, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 16.02.2024 року в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами відкрито провадження та роз`яснено відповідачу право надати у десятиденний строк з дня вручення даної ухвали надати відзив на позовну заяву.

Як вбачається із матеріалів позовної заяви, судові документи відповідачу не були врученні та конверт було повернуто за зворотною адресою з відміткою за закінченням терміну зберігання, то в силу положень ст. 131 ЦПК України, відповідач вважається повідомленим про розгляд справи належним чином.

Згідно ч. 1 ст. 174 ЦПК України, при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом, що є правом учасників справи. Як встановлено, ч. 4 вказаної статті Кодексу, у разі ненадання учасником розгляду заяви по суті справи у встановлений судом або законом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність учасників справи за правилами спрощеного позовного провадження та ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки, відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи за правилами позовного (спрощеного) провадження, йому роз`яснено підстави, час та черговість подання заяв по суті справи, відзив не подав.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено матеріалами справи, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КВАРТАЛ ДРУЖБИ» (далі - ОСББ «КВАРТАЛ ДРУЖБИ», позивач) здійснює управління, забезпечує утримання та експлуатацію багатоквартирного (житлового) буд. АДРЕСА_2 , та утримує його прибудинкову територію, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Довідкою ОСББ «КВАРТАЛ ДРУЖБИ» №30/11.23 від 30.11.2023 про наявність договорів безпосередніми виконавцями робіт та надавачами послуг з утримання будинку та прибудинкової території.

ОСОБА_1 (далі - Відповідач) є власником квартири АДРЕСА_3 , та є відповідальною особою за особовим рахунком, що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень № 344478118 від 29.08.2023.

Отже, Відповідач є співвласником багатоквартирного (житлового) будинку АДРЕСА_2 , а тому, відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 №2866-111 (далі - Закон №2866-ІІІ), Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 №417-VIII (далі - Закон №417-1117), Житлового кодексу України (далі - ЖК України). Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Статуту ОСББ «КВАРТАЛ ДРУЖБИ» (далі - Статут), у Відповідача є обов`язок своєчасно та у повному обсязі сплачувати внески на утримання, експлуатацію будинку та прибудинкової території.

Частиною першою статті 1 Закону №2866-1II встановлено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №2866-ІІІ об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Згідно з ч. 4 ст. 4 Закону №2866-ІІІ основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону №2866-ІІІ кошти об`єднання складаються, зокрема, з внесків і платежів співвласників.

Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону №2866-III господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.

Відповідно до п. 2. Розділу 1 Статуту Об`єднання діє відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», чинного законодавства України та Статуту.

Таким чином, ОСББ «КВАРТАЛ ДРУЖБИ» як неприбуткова організація, залучаючи суб`єктів господарювання на найманих працівників, здійснює управління, утримання і експлуатацію багатоквартирного (житлового) буд. АДРЕСА_2 , та утримує його прибудинкову територію за рахунок внесків і платежів співвласників будинку, напряму розраховуючись цими коштами безпосередніми виконавцями робіт та надавачами послуг.

Відповідно до ч. 2 ст. 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні) несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі споруди. які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у ран державної реєстрації таких прав.

Згідно з ч. 4 ст. 319 ЦК України власність зобов`язує, а відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 151 ЖК України визначено, що громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов`язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку придомову територію.

Відповідно до ст. 1 Закону №2866-ІІІ, яка кореспондується з п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону №417-VIII, співвласники багатоквартирного будинку власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону № 417-VIII кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Частиною 1 ст. 7 Закону № 417-VIII встановлено, що співвласник зобов`язаний, зокрема, забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону №2866-111 частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного капітального ремонтів, технічного переоснащення стильного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Відтак, співвласники багатоквартирного будинку зобов`язані за власні кошти утримувати зазначені будинки і прибудинкові території шляхом сплати відповідних обов`язкових внесків і платежів.

Відповідно до ст. 10 Закону №2866-ІІІ вищим органом управління об`єднання є загальні збори. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.

Згідно з ч. 2 ст. 21 Закону №2866-111 порядок сплати, перелік та розміри внесків платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту об`єднання.

Відповідно до ч. 5 ст. 10 Закону №2866-ІІІ рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Частиною 1 ст. 7 Закону № 417-VIII встановлено, що співвласник зобов`язаний, зокрема, виконувати рішення зборів співвласників.

Відповідно до ч. 11 ст. 10 Закону №417-VIII рішення зборів співвласників є обов`язковими для всіх співвласників, включаючи тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення після прийняття рішення.

Статтею 15 Закону №№2866-ІІІ встановлено, що співвласник зобов`язаний, зокрема: - виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання: - виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень: - своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі: - виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону №417-VIII невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

Отже, у відповідача, на рівні з іншими співвласниками багатоквартирного (житлового) будинку був і є обов`язок щомісяця сплачувати свою частку затверджених органами управління позивача внесків і платежів у рахунок покриття витрат на управління, утримання та експлуатацію будинку, утримання прибудинкової території, а також інші обов`язкові внески та платежі, передбачені рішеннями Загальних зборів співвласників будинку і Статутом.

Так, Рішенням Загальних зборів ОСББ «КВАРТАЛ ДРУЖБИ», оформленим, Протоколом №1 від 11.03.2017 27.03.2017, прийнято рішення про затвердження внеску на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 5,01 грн./кв.м. приміщення (питання №8 порядку денного).

Рішенням Загальних зборів ОСББ «КВАРТАЛ ДРУЖБИ», оформленим Протоколом №1 від 24.03.2018 09.04.2018, прийнято рішення про затвердження внеску на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 6.63 грн./кв.м. приміщення (питання №7 порядку денного).

Також, Загальними зборами встановлена відповідальність співвласників невиконання чи неналежне виконання зобов`язання щодо оплати внеску з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, а саме: у випадку несплати боржником послуги протягом шести місяців, починаючи з сьомого місяця вартість послуги (тариф) підлягає збільшенню до 20 грн. за 1 м.кв. загальної площі, а у боржника відповідно виникає зобов`язання щодо сплати вартості послуги (тарифу) у збільшеному розмірі 20 грн. за 1 м.кв, загальної площі (питання №8 порядку денного). У період дії на території України карантину та правового режиму воєнного стану відповідальність у виді підвищення розміру внеску до 20 грн./кв.м. не застосовується.

Рішенням Загальних зборів ОСББ «КВАРТАЛ ДРУЖБИ», оформленим Протоколом від 12.05.2019 - 25.05.2019, прийнято рішення про затвердження внеску на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 7,96 грн./кв.м. приміщення (питання об порядку денного).

Рішенням Загальних зборів ОСББ «КВАРТАЛ ДРУЖБИ», оформленим Протоколом від 30.07.2021, прийнято рішення про затвердження внеску на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 9,96 грн./кв.м. приміщення (питання №11 порядку денного).

Рішенням Загальних зборів ОСББ «КВАРТАЛ ДРУЖБИ», оформленим Протоколом від 11.08.2020, прийнято рішення про найм адміністраторів до кожної секцій (1, 2, 5), по складатиме 270 грн. на місяць у якості додаткового платежу до затвердженого попередньо внеску з обслуговування будинку та прибудинкової території. Кожен власник квартири чи нежитлового приміщення має право на знижку у розмірі 20% від суми додаткового платежу за надання послуг адміністраторами секції у разі сплати до кінця поточного місяця. З урахуванням знижки сума додаткового платежу складатиме 216 грн. за місяць (питання №11 порядку денного). Знижений розмір внеску на адміністратора (216 грн.) нараховувався всім співвласникам у перші місяці запровадження на території України правового режиму воєнного стану 24.02.2022.

Проте, відповідач не виконує рішення Загальних зборів ОСББ «КВАРТАЛ ДРУЖБИ», своєчасно та в повному обсязі не сплачує позивачу обов`язкові внески на утримання, експлуатацію будинку та прибудинкової території.

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, с договори та інші правочини. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 і 2 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно зі ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Порушення зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст.610 ЦК України).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ст. 611 ЦК України).

Оскільки відповідач належним чином не виконав свої зобов`язання перед позивачем, не сплачує позивачу свою частку обов`язкових внесків та платежів, внаслідок чого, за період з 01.11.2017 по 01.11.2023 року у нього утворилася заборгованість у розмірі 42 289,85 грн, яка підлягає стягненню на користь позивача.

В силу п. 5 ч. 2 ст. 16 ЦК України заборгованість підлягає стягненню з Відповідача на користь Позивача в судовому порядку (примусове виконання обов`язку в натурі).

Крім того, виходячи з юридичної природи правовідносин як грошових зобов`язань, на них поширюється дія ч. 2 ст. 625 ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.

Отже, у зв`язку з простроченням відповідачем оплати за надані позивачем послуги вимоги позивача про застосування ст. 625 ЦК України та стягнення з відповідача інфляційних втрат і трьох процентів річних є обґрунтованими.

На час розгляду справи судом, відповідачем не надано даних, що свідчать про сплату заборгованості у добровільному порядку, а наданий позивачем розрахунок заборгованості відповідачем не оспорюється.

Враховуючи викладене, оцінюючи всі досліджені судом докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати внесків на утримання, експлуатацію будинку та прибудинкової території у розмірі 42 289,85 грн, інфляційні нарахування у розмірі 8 144,24 грн, 3 % річних у розмірі 1 595,20 грн, є обґрунтованими, доведеними, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.

Що стосується заявленого представником позивача відшкодування витрат на професійну правничу допомогу суд зазначає.

За правилами ч. 2-4 ст. 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Об`єднаної палати Касаційного господарського суду Верховного Суду від 22 січня 2021 року у справі № 925/1137/19 за умови підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, не надання іншою стороною доказів невідповідності заявлених до відшкодування витрат критеріям співмірності, у тому числі спростування правильності відповідних розрахунків, витрати на надану професійну правничу допомогу підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено, чи тільки має бути сплачено.

Крім того, у п.п. 113-117 рішення ЄСПЛ у справі «Бєлоусов проти України» від 07 листопада 2013 року, ЄСПЛ дійшов висновку про те, що навіть у разі не сплати заявником адвокатського гонорару на час розгляду справи, витрати за цим гонораром є «фактично понесеними», оскільки заявник має сплатити такий гонорар згідно із договірними зобов`язаннями.

Згідно з ч. 1-3 ст. 134 ЦПК України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору.

Попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.

Дослідивши надані представником позивача документи на підтвердження оплати відповідачем професійних послуг адвоката, суд дійшов висновку про задоволення вимог про відшкодування витрат на правничу професійну допомогу в розмірі 2 880, 00 грн., такий розмір витрат на оплату послуг адвоката є співмірним зі складністю справи та виконаною адвокатом роботою; часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт; обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт.

У зв`язку з задоволенням позову в повному обсязі, судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2 648 грн. відповідно до ст. 141 ЦПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 509, 526, 611, 612, 625, 901, 903 ЦК України, ст. 12, 13, 19, 81, 141, 263-265, 267, 273, 274, 354, 355 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КВАРТАЛ ДРУЖБИ» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання, експлуатацію будинку та прибудинкової території - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КВАРТАЛ ДРУЖБИ» заборгованість зі сплати внесків на утримання, експлуатацію будинку та прибудинкової території у розмірі 42 289,85 грн, інфляційні нарахування у розмірі 8 144,24 грн та 3 % річних у розмірі 1 595,20 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КВАРТАЛ ДРУЖБИ» судовий збір в розмірі 2 648, 00 грн. та витрати на правничу допомогу в розмірі 2 880,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КВАРТАЛ ДРУЖБИ»: 01103, м. Київ, бул. Миколи Міхновського, буд. 14-16, код ЄДРПОУ 38915355.

Відповідач: ОСОБА_1 : АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Повний текст рішення складено 23.04.2024 року.

Суддя О.М.Соколов

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення23.04.2024
Оприлюднено25.04.2024
Номер документу118558712
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них

Судовий реєстр по справі —757/1763/24-ц

Рішення від 23.04.2024

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Соколов О. М.

Ухвала від 16.02.2024

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Соколов О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні