печерський районний суд міста києва
Справа № 757/8156/24-ц
пр. № 2-о-196/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про призначення судової психіатричної експертизи
23 квітня 2024 року Печерський районний суд м. Києва
в складі головуючого - судді Литвинової І. В.
присяжних: Тітуса Л. К., Жигадла М. І.,
при секретарі судових засідань Орел А. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Києві у залі судових засідань справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Печерська районна в м. Києві державна адміністрація як орган опіки та піклування про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
20 лютого 2024 року до Печерського районного суду м. Києва надійшла вказана заява, для розгляду якої, у відповідності до пункту 15 Розділу XIII Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України від 18 березня 2004 року № 1618-IV (у редакції Закону № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року), визначено та передано судді 22 лютого 2024 року, для вирішення питання про відкриття провадження у справі, згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями.
22 лютого 2024 року проведено попередній добір присяжних для розгляду справи, з числа осіб, які підтвердили свою готовність виконувати обов`язки, які протоколом автоматичного визначення присяжних від 19 квітня 2024 року - затверджені /а. с. 44/.
22 лютого 2024 року заявник за допомогою Електронного суду подав заяву про заміну заінтересованої особи з Управління соціального захисту населення Печерської РДА в м. Києві на Печерську РДА в м. Києві як орган опіки та піклування, передана судді 28 лютого 2024 року /а. с. 47-49/.
23 лютого 2024 року ухвалою суді відкрито провадження у справі /а. с. 45/.
У прохальній частині своєї заяви заявник просив суд розглянути питання призначення експертизи, з метою визначення психічного стану свого батька - ОСОБА_2 (1940 року народження).
23 квітня 2024 року представник заявника ОСОБА_3 подав до суду заяву про розгляд питання витребування медичної документації і призначення експертизи за його відсутності, просив задовольнити.
Також представник заінтересованої особи ОСОБА_2 - ОСОБА_4 подав 23 квітня 2024 року клопотання, згідно з яким не заперечує проти витребування медичної документації, задоволення клопотання про призначення експертизи, проведення засідання без його участі.
Представник заінтересованої особи Печерської РДА Полурез О. В. 23 квітня 2024 року також подала заяву про проведення засідання за її відсутності, клопотання про призначення судової психіатричної експертизи підтримує.
Таким чином, учасники справи - заявник, представники заінтересованих осіб - у судове засідання не з`явилися, окрім вищевказаних, заяви по суті та /або з процесуальних питань до суду не було подано.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наведені заявником підстави для призначення судової експертизи, суд приходить до наступного.
Заява обґрунтована тим, що заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , щодо якого ним подано заяву про визнання останнього недієздатним, оскільки протягом тривалого часу хворіє на психічне захворювання - виражену деменцію невизначеного генезу з наступаючими психічними епізодами, що спричинена дисциркуляторною енцефалопатією (хронічне судинне захворювання головного мозку з розладом його функцій). ОСОБА_2 не орієнтується у часі, не впізнає близьких людей, не усвідомлює своїх дій та не може керувати ними, потребує постійного нагляду, догляду та підтримки. Оскільки дружина (мати заявника) ОСОБА_2 померла, а інший дітей у сім`ї немає, заявник - єдина людина, яка може доглядати за батьком. У зв`язку з розладом психіки його батько не може розуміти значення своїх дій і керувати ними, а тому потребує встановлення над ним опіки. Це зумовлено, зокрема, тим, що він вільно може віддати свої кошти, техніку чи інші цінні речі малознайомим людям, переписати майно на третіх осіб, тощо. Окрім того, він загалом не завжди до кінця розуміє значення та наслідки своїх дій і тому потребує постійної сторонньої допомоги. В своїх діях він керується не власною волею, а розпорядженням інших осіб та виконує їх прохання не усвідомлюючи наслідки.
Відповідно до положень частини першої статті 103 Цивільного процесуального кодексу України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: характер і ступінь ушкодження здоров`я; психічний стан особи; вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати (частина перша ст. 105 Цивільного процесуального кодексу України).
Порядок проведення судово-психіатричної експертизи, затверджено Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 травня 2018 року № 865, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 червня 2018 року за № 719/32171.
Судово-психіатрична експертиза призначається органами досудового слідства та суду і проводиться за їх відповідним рішенням з метою відповіді на питання, що виникають під час провадження адміністративних, кримінальних та цивільних справ з приводу психічного стану особи.
Предметом експертизи є визначення психічного стану осіб, яким призначено експертизу, у конкретні проміжки часу і відносно певних обставин, що становлять інтерес для органів слідства та суду.
Об`єктами експертизи є: матеріали цивільної справи, медична документація, аудіовізуальні матеріали та інша інформація про психічний стан особи, відповідно якої проводиться експертиза.
Відповідно до частини першої ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Статтею ст. 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами, як серед іншого, висновками експертів.
Згідно з пунктом 4 ст. 129 Конституції України, однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що для з`ясування обставин, які мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі психіатрії для встановлення психічного стану ОСОБА_2 та, враховуючи положення частини першої ст. 105 Цивільного процесуального кодексу України, якою передбачено обов`язкове призначення експертизи для встановлено психічного стану особи, клопотання заявника про призначення судово-психіатричної експертизи підлягає задоволенню.
При призначені експертизи, суд бере за основу перелік питань, які викладені в орієнтовному переліку вирішуваних питань експертами при проведенні даного виду експертизи, що викладено в Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз, та враховуючи той факт, що збоку інших учасників процесу не було заявлено клопотань про інші питання, які мають бути поставлені експерту при проведені даного виду експертизи.
Відповідно до частини третьої статі 103 Цивільного процесуального кодексу України при призначенні експертизи судом експерт або експерта установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експерту установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Вирішуючи питання про призначення судово-психіатричної експертизи, з урахуванням положень ст. 9 Закону України «Про судову експертизу», суд доручає проведення даного виду експертизи експертам ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України».
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 1-43, 103, 105, 252, 261, 353, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
УХВАЛИВ:
Призначити у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Печерська районна в м. Києві державна адміністрація як орган опіки та піклування про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України» (вул. Кирилівська, буд. 103, корпус 12, 3-й поверх, м. Київ, 04080).
На розгляд експерта поставити наступні питання:
- Чи хворіє ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) на психічне захворювання чи інший хронічний, стійкий психічний розлад?
- Чи здатний ОСОБА_2 за своїм психічним станом усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
- Чи потребує ОСОБА_2 постійної опіки?
Попередити експертів про кримінальну відповідальність, згідно зі ст.ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.
У розпорядження експерта надати матеріали цивільної справи № 757/8156/24-ц.
Експерту про час та місце проведення експертизи повідомити заявника ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ).
Зобов`язати заявника ОСОБА_1 з`явитися у визначений експертом день та час разом з підекспертною особою - ОСОБА_2 для проведення експертного дослідження.
Витребувати історію хвороби та медичні документи (медичну картку, довідку про перебування на обліку у психіатра), які знаходяться у Київській міській психоневрологічній лікарні № 2 - Комунальне некомерційне підприємство «Міський заклад з надання психіатричної допомоги» (вул. Миропільська, буд. 8, м. Київ, 02192) щодо ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ). Документи надати суду протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали суду на її виконання.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи експертами Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України».
Витрати по проведенню експертизи віднести на рахунок Держави.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя І. В. Литвинова
Присяжний Л. К. Тітус
Присяжний М. І. Жигадло
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2024 |
Оприлюднено | 24.04.2024 |
Номер документу | 118558724 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Печерський районний суд міста Києва
Литвинова І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні