Ухвала
від 23.04.2024 по справі 341/392/24
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 341/392/24

Номер провадження 2/341/237/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2024 року м. Галич

Галицький районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого судді Васильцової Г.А.

за участю секретаря судового засідання Габлей А.В.,

за участю представника позивача адвоката Саманюк І.М.

представника відповідача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у приміщенні Галицького районного суду Івано-Франківської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Дубовецької сільської ради Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про зобов`язання вчинити дії, а саме провести перерахунок розміру орендної плати,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з вказаною позовною заявою, в якій просить зобов`язати Дубовецьку сільську раду Івано-Франківської області провести перерахунок розміру орендної плати орендарю ОСОБА_2 за оренду земельної ділянки з кадастровим номером: 2621285401:01:001:0681, яка розташована за адресою: Івано-Франківська область, с. Медуха, загальною площею: 30,000 га., в межах населеного пункту за Договором оренди землі від 10.09.2019 року, за період з 01.01.2022 року до 12.01.2023 року та встановити її щомісячний розмір 6380, 87 грн., як це передбачено п. 12 Договору оренди землі від 10.09.2019 року. Крім того просить стягнути понесені нею судові витрати.

Ухвалою судді Галицького районного суду Івано-Франківської області від 27.02.2024 року відкрито провадження по справі за правилами загального провадження та призначено підготовче судове засідання на 25.03.2024 року.

15.03.2024 року проведення підготовчого судового засідання відкладено за письмовим клопотанням представника третьої особи.

В підготовчому судовому засіданні представник позивача пояснила, що із 2016 року по червень 2020 року ОСОБА_2 була зареєстрована як фізична особа-підприємець, але спірний договір оренди укладався із ОСОБА_2 як із фізичною особою. Земельна ділянка із кадастровим номером 2621285401:01:001:0681 використовувалась з метою заняття господарською діяльністю, але посаджений на ділянці молодий сад загинув. Питання закриття провадження у зв`язку з непідсудністю справи Галицькому районному суду залишила на розсуд суду.

Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що зі слів ОСОБА_3 із яким, як сільським головою Медухівської сільської ради Галицького району у 2019 році ОСОБА_2 укладала договір оренди земельної ділянки, йому відомо, що на земельній ділянці з кадастровим номером: 2621285401:01:001:0681, яка розташована за адресою: Івано-Франківська область, с. Медуха, загальною площею: 30,000 га ОСОБА_2 у 2019-2020 роках посаджений молодий сад (горіхи та черешні) та велась господарська діяльність. Станом на цей час господарська діяльність на зазначеній земельній ділянці не ведеться. Питання закриття провадження у зв`язку з непідсудністю справи Галицькому районному суду залишив на розсуд суду.

У судове засідання інші учасники справи не з`явилися, належним чином були повідомлені про день розгляду справи.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, приходить до наступного.

Судова юрисдикція - це компетенція спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя у формі визначеного законом виду судочинства щодо визначеного кола правовідносин.

При визначенні предметної та/або суб`єктної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Статтею 124 Конституції Українизакріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Судовий захист є одним із найефективніших правових засобів захисту інтересів фізичних та юридичних осіб. Відповідно достатті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободкожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Поняття «суд, встановлений законом» включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.

Згідно із частиною першоюстатті 15 Цивільного кодексу Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а за частиною першоюстатті 16 цього Кодексукожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права або інтересу.

За змістом частини першоїстатті 19 ЦПК України,суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Отже, в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства, а предметом позову є цивільні права, які, на думку позивача, є порушеними, оспорюваними чи невизнаними.

Разом з тим, відповідно до частин 1, 2 ст. 4 ГПК України, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Статтею 20 ГПК України, встановлені особливості предметної та суб`єктної юрисдикції господарських судів, якими уточнено коло спорів, що розглядаються господарськими судами, та встановлено, що господарські суди розглядають справи у спорах, які виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності,та іншісправи увизначених закономвипадках,зокрема:-справи успорах,що виникаютьпри укладанні,зміні,розірванні івиконанні правочиніву господарськійдіяльності,крім правочинів,стороною якихє фізичнаособа,яка неє підприємцем,а такожу спорахщодо правочинів,укладених длязабезпечення виконаннязобов`язання,сторонами якогоє юридичніособи та(або)фізичні особи-підприємці;-справи успорах щодоправа власностічи іншогоречового правана майно(рухомета нерухоме,в томучислі землю),реєстрації абообліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи підприємці.

Згідно ч. 1 ст. 45 ГПК України, сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені устатті 4цього Кодексу.

Наведене свідчить про те, що одним із критеріїв віднесення справ до господарської юрисдикції, визначено наявність господарських правовідносин, а також впроваджено підхід щодо розмежування юрисдикції залежно від предмета правовідносин, а не лише від суб`єктного складу.

Договір оренди землі від 10.09.2019 року був укладений між Медухівською сільською радою Галицького району Івано-Франківської області в особі сільського голови ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . Предметом зазначеного договору є земельна ділянка з кадастровим номером: 2621285401:01:001:0681, яка розташована за адресою: Івано-Франківська область, с. Медуха, загальною площею: 30,000 га. для ведення колективного садівництва.

Згідно витягів із Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наданих суду представником позивача та наявних у вільному доступі в мережі Інтернет, ОСОБА_2 із 16.06.2016 року по 26.06.2020 року, а також із 24.07.2020 року по 23.11.2020 року була зареєстрована як фізична особа-підприємець. Основні види діяльності, зокрема: вирощування зерняткових та кісточкових фруктів.

Суд зауважує, що юридичний статус «фізична особа-підприємець» сам по собі жодним чином не обмежує будь-яких прав фізичної особи, які випливають з її цивільної право- та дієздатності. Тобто фізична особа, перебуваючи у статусі суб`єкта підприємницької діяльності, може здійснювати договірні відносини від свого імені, як фізична особа.

Разом з тим слід враховувати таке: при здійсненні фізичною особою підприємницької діяльності необхідно чітко розмежовувати, в яких відносинах фізична особа виступає як підприємець, а в яких як фізична особа.

Так, в судовому засіданні з`ясовано, що предметом договору оренди земельної ділянки є земельна ділянка для колективного садівництва площа якої становить 30,0000 га; на час укладення зазначеного договору ОСОБА_2 мала статус фізична особа-підприємець, одним із видів діяльності якої є вирощування зерняткових та кісточкових фруктів; на зазначеній земельній ділянці були висаджені саджанці горіхів та черешень. Факт використання орендованої земельної ділянки ОСОБА_2 з метою здійснення господарської діяльності підтвердили в судовому засіданні і представники позивача та відповідача. Зазначене свідчить про те, що земельна ділянка використовувалась з метою ведення господарської діяльності в період часу коли позивач мала статус фізична особа-підприємець.

Таким чином, спір, який виник між сторонами по справі підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєї ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.

У Х В А Л И В:

Провадження по цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_2 до Дубовецької сільської ради Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про зобов`язання вчинити дії, а саме провести перерахунок розміру орендної плати - закрити.

Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення її повного тексту.

Повний текст ухвали суду складений 24 квітня 2024 року.

Суддя Ганна ВАСИЛЬЦОВА

СудГалицький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення23.04.2024
Оприлюднено25.04.2024
Номер документу118576871
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди

Судовий реєстр по справі —341/392/24

Ухвала від 29.04.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

ВАСИЛЬЦОВА Г. А.

Ухвала від 23.04.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

ВАСИЛЬЦОВА Г. А.

Ухвала від 23.04.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

ВАСИЛЬЦОВА Г. А.

Ухвала від 27.02.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

ВАСИЛЬЦОВА Г. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні