Рішення
від 24.04.2024 по справі 484/873/24
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 484/873/24

Провадження № 2/484/597/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.04.2024 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

в складі: головуючого судді Панькова Д.А.

секретаря судового засідання Кузьменко Ю.О.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

У С Т А Н О В И В:

16.02.2024 року позивачка звернулася до суду з позовом про надання їй додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Первомайськ Первомайського району Миколаївської області, до нотаріальної контори терміном 2 (два) місяці.

В позовній заяві вона зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Первомайськ Миколаївської області помер ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 06.06.2019 року Первомайським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, актовий запис № 502.

Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається, зокрема, із земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,9912 га, кадастровий номер 4825400000:04:000:0677, що розташована в межах території Первомайської районної ради Первомайського району Миколаївської області.

При формуванні витягу з ДЗК за допомогою Національної кадастрової системи, кадастровий номер визначається та присвоюється земельній ділянці автоматично. Тому, кадастровий номер 4825400000:03:000:0336 був замінений на 4825400000:04:000:0677 та є вірним для земельної ділянки площею 6,9912 га, яка розташована в межах території Первомайської районної ради Первомайського району Миколаївської область, що підтверджується копією довідки Відділу у Первомайському районі ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області, яка додається.

У встановлений законодавством шестимісячний термін до нотаріальної контори з поданням заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 не звернулася, так як про смерть ОСОБА_4 їй стало відомо в січні 2024 року випадково від сторонніх людей. Також, як з`ясувалось, за життя, а саме 27 грудня 2012 року, ОСОБА_4 склав заповіт, за умовами якого земельну ділянку, площею 6,9912 га, кадастровий номер 4825400000:03:000:0336, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в межах території Первомайської районної ради Первомайського району Миколаївської області заповів ОСОБА_1 .

Після з`ясування даних обставин позивачка звернулася до Першої первомайської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.

Таким чином, позивачка має успадкувати визначену заповітом земельну ділянку. Крім ділянки, після смерті ОСОБА_4 залишилось інше майно, не охоплене заповітом, яке успадкували відповідачі по справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

15.02.2024 року Першою Первомайською державною нотаріальною конторою Миколаївської області винесено постанову про відмову у вчинені нотаріальної дії. Так, як зазначено в постанові, ОСОБА_1 у встановлений шестимісячний строк не звернулась із заявою про прийняття спадщини, відомостей про спільне проживання разом із спадкодавцем на момент смерті не надала. В зв`язку з цим у вчинені нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_4 , відмовлено, запропоновано звернутись до суду з відповідним позовом.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що в шестимісячний термін після смерті ОСОБА_4 вона не зверталась до нотаріальної контори за таких причин: не перебувала у родинних відносинах з ОСОБА_4 , проживала в іншій, ніж спадкодавець, місцевості, про його смерть та наявність заповіту дізналася вже в січні 2024 року. Також, в зв`язку з цим у неї було відсутнє свідоцтво про смерть, що, відповідно також унеможливлювало звернення до нотаріальної контори.

Якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту, як фундаментальний принцип спадкового права.

Таким чином, на даний час позивачка не має змоги оформити спадщину на майно, яке визначено заповітом, і тому вимушена звернутися в позовному порядку до суду з проханням визнати вказані обставини поважними та визначити додатковий строк для прийняття спадщини терміном 2 (два) місяці.

На підставі ст.ст. 278-279 ЦПК України, справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

24.04.2024 р. від відповідачок надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги визнали, проти їх задоволення не заперечували.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява обґрунтована, ґрунтується на законі та підлягає задоволенню.

В судовому засіданні судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Первомайськ Миколаївської області помер ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 06.06.2019 року Первомайським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, актовий запис № 502.

27 грудня 2012 року, ОСОБА_4 склав заповіт, за умовами якого земельну ділянку, площею 6,9912 га, кадастровий номер 4825400000:03:000:0336, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в межах території Первомайської районної ради Первомайського району Миколаївської області заповів ОСОБА_1 .

Кадастровий номер 4825400000:03:000:0336 був замінений на 4825400000:04:000:0677 та є вірним для земельної ділянки площею 6,9912 га, яка розташована в межах території Первомайської районної ради Первомайського району Миколаївської область, що підтверджується копією довідки Відділу у Первомайському районі ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області № 3/148-18 від 05.01.2018 р.

У встановлений законодавством шестимісячний термін ОСОБА_1 до нотаріальної контори з поданням заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 не звернулася, так як не знала про існування заповіту та смерть спадкодавця, так як не була його родичкою та проживає в іншій місцевості.

Спадкоємці за законом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є відповідачами по справі та не заперечують проти надання позивачці додаткового строку для прийняття спадщини за заповітом.

Про те, що ОСОБА_5 не звертався до нотаріуса щодо прийняття спадщині після смерті свого батька ОСОБА_6 позивачеві стало відомо під час оформлення спадщини вже після смерті батька ОСОБА_5 , а саме в травні 2021 року.

Позивачка пропустила строк для подачі в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини по поважним причинам, так як була необізнана про наявність заповіту та смерть спадкодавця.

Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно ч. 3 ст. 1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається із положень ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивачка пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 80 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивачка пропустила строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 10-13, 258, 259, 265, 268, 278-279 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Первомайськ Миколаївської області, до нотаріальної контори терміном 2 (два) місяці, що починається з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя:

СудПервомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення24.04.2024
Оприлюднено25.04.2024
Номер документу118579293
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —484/873/24

Рішення від 24.04.2024

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Паньков Д. А.

Ухвала від 02.04.2024

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Паньков Д. А.

Ухвала від 19.02.2024

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Паньков Д. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні