Рішення
від 24.04.2024 по справі 352/918/24
ТИСМЕНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 352/918/24

Провадження № 2/352/370/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 квітня 2024 року м. Івано-Франківськ

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого судді Олійника М. Ю.

за участю:

секретаря судового засідання Кукули О. С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Виконавчий комітет Лисецької селищної ради Івано-Франківської області, про позбавлення батьківських прав,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 в якому просила позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона з відповідачем перебували у зареєстрованому шлюбі з 15 листопада 2008 року. У них народилось двоє дітей: син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та дочка - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішенням Тисменицького районного суду від 15 квітня 2014 року шлюб між нею ОСОБА_1 та відповідачем ОСОБА_2 був розірваний. 05 травня 2014 року рішенням Тисменицького районного суду з відповідача на користь позивача були стягнуті аліменти на утримання неповнолітніх дітей: сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в твердій грошовій сумі в розмірі 400 грн. щомісячно на кожну дитину, а саме починаючи з 06 березня 2014 року і до досягнення дітьми повноліття. Відповідач не цікавиться дітьми, їх станом здоров`я, не піклується про їх фізичний і духовний розвиток, підготовкою до самостійного життя, не забезпечує необхідного харчуванням, медичного огляду, лікування дітей, що негативно впливає на їх фізичний і духовний розвиток. 12 лютого 2024 року вона звернулась до Виконавчого комітету Лисецької селищної ради Івано-Франківської області щодо надання висновку про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав відносно дітей. Рішенням Виконавчого комітету Лисецької селищної ради Івано-Франківської області №10/2024 від 27 лютого 2024 року, враховуючи інтереси неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , затверджений висновок про доцільність позбавлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 батьківських прав. У зв`язку з наведеними обставинами, позивачка просила суд задовольнити позов та позбавити відповідача батьківських прав.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилась, надала суду заяву з клопотанням про розгляд справи за її відсутності, просить задовольнити позов на підставах, викладених в позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, надав суду заяву з клопотанням про розгляд справи за його відсутності, не заперечує щодо задоволення позову.

Представник Виконавчого комітету Лисецької селищної ради, в судове засідання не з`явилася, але надала суду заяву з клопотанням про розгляд справи за її відсутності, щодо задоволення позову не заперечує.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували в зареєстрованому шлюбі. У них народилось двоє дітей: син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого повторно 04 вересня 2015 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Тисменицького районного управління юстиції в Івано-Франківській області, актовий запис №2 (а.с.15) та дочка - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого повторно 04 вересня 2015 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Тисменицького районного управління юстиції в Івано-Франківській області, актовий запис №2 (а.с.17)

Відповідно до рішення Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 15 квітня 2014 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 був розірваний (а.с.18).

Рішенням Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 05 травня 2014 року було стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на утримання неповнолітніх дітей : ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 аліменти в твердій грошовій сумі в розмірі 400 грн. щомісячно на кожну дитину до досягнення дітьми повноліття (а.с.20).

Відповідно до акту № 6 від 11 січня 2024 року обстеження матеріально-побутових умов проживання сім`ї ОСОБА_1 , яка зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 разом із нею проживають неповнолітні діти: сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1, дочкою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7, чоловік ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (не зареєстрований, але фактично проживає), дідусь ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та бабуся ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.24).

Згідно з довідкою № 23 від 29 січня 2024 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 спостерігається сімейним лікарем ОСОБА_9 від 30 квітня 2020 року. За медичною допомогою в разі хвороби чи профілактичних оглядів дитини звертається мама ОСОБА_1 або її чоловік ОСОБА_6 . Рідний батько дитини не з`являвся на огляд жодного разу (а.с.25).

Відповідно до довідки № 24 від 29 січня 2024 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 спостерігається сімейним лікарем ОСОБА_9 від 30 квітня 2020 року. За медичною допомогою в разі хвороби чи профілактичних оглядів дитини звертається мама ОСОБА_1 або її чоловік ОСОБА_6 . Рідний батько дитини не з`являвся на огляд жодного разу (а.с.26).

В довідці Стебницької гімназії Лисецької селищної ради Івано-Франківської області №4 від 01 лютого 2024 року вказано, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 навчається у закладі з 01 вересня 2015 року. За час навчання зарекомендував себе добрим, відповідальним учнем. Вихованням та утриманням дитини займається мати ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_6 . Рідний батько ОСОБА_2 жодного разу до школи не приводив та не забирав. Навчанням не цікавився (а.с. 27).

Довідкою Стебницької гімназії Лисецької селищної ради Івано-Франківської області №5 від 01 лютого 2024 року підтверджено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 навчається у закладі з 01 вересня 2017 року. За час навчання зарекомендувала себе щирою, ввічливою, старанною дитиною. Вихованням та утриманням дитини займається мати ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_6 . Рідний батько ОСОБА_2 жодного разу до школи не приводив та не забирав. Навчанням не цікавився (а.с. 28).

Згідно з розрахунком заборгованості зі сплати аліментів, у ОСОБА_2 станом на 05 лютого 2024 року існує заборгованість у розмірі 201 405,00 грн. (а.с.29).

Рішенням виконавчого комітету Лисецької селищної ради Івано-Франківської області № 10/2024 від 27 лютого 2024 року був затверджений висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно його неповнолітніх дітей: сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 21).

Згідно висновку № 10/2024 від 27 лютого 2024 року орган опіки та піклування виконавчого комітету Лисецької селищної ради вважає за доцільне позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно його неповнолітніх дітей: сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 22-23).

Відповідно до ст. 51 Конституції України батьки зобов`язані утримувати дітей до їх повноліття. Сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Зміст особистих немайнових і майнових прав та обов`язків батьків і дітей визначається Сімейним кодексом України(ст. 1 СК України).

У відповідності до ст. 6 СК України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.

Згідно зі ст. 15 СК України сімейні обов`язки є такими, що тісно пов`язані з особою, а тому не можуть бути перекладені на іншу особу.

Ст.150 СК України передбачено, що батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.

Право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом (ч.1 ст. 152 СК України).

Ст. 164 СК України визначено підстави позбавлення батьківських прав.

Згідно із ч.ч. 2 та 4 ст. 155 СК України, батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише з підстав, передбачених статтею 164 СК України.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дітей, як підстава позбавлення батьківських прав, можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Цей захід впливу є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України), тому він підлягає застосуванню лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків (Постанова Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 331/5427/17, провадження № 61-12023св18, Постанова Верховного Суду від 08 травня 2019 року у справі № 409/1865/17-ц, провадження № 61-4022 св 19).

Судом на перше місце ставляться «якнайкращі інтереси дитини», оцінка яких включає в себе знаходження балансу між усіма елементами, необхідними для прийняття рішення.

Крім того, суд бере до уваги, що Європейський суд з прав людини зауважує, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (MAMCHUR v. UKRAINE, № 10383/09, § 100, ЄСПЛ, від 16 липня 2015 року).

У справі «Хант проти України» від 07 грудня 2006 року Європейським судом з прав людини наголошено, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (пункт 54).

П. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» передбачає, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема : не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Виключний характер позбавлення батьківських прав пояснюється тим, що воно може бути здійснено тільки судом. З цієї ж причини встановлений вичерпний перелік підстав позбавлення батьківських прав, який охоплює всі можливі способи порушення батьками прав і інтересів дитини.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він, зокрема ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини.

Суд враховує, що наявність вини належить до обов`язкових умов позбавлення батьківських прав.

Відповідно до положень ст. 12 Закону України "Про охорону дитинства", на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.

Проаналізувавши викладені обставини, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що фактично відповідач не цікавиться життям своїх дітей, хоч мав таку можливість, всі питання щодо їх виховання вирішуються матір`ю ОСОБА_1 та її чоловіком ОСОБА_6 .

Виходячи з вище викладеного, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими, що підтверджені належними доказами, та такими, що підлягають задоволенню.

При цьому застосовуючи такий крайній захід, як позбавлення батьківських прав, суд також звертає увагу ОСОБА_2 , що у разі зміни обставин, що стали підставою для позбавлення його батьківських прав, він має право бути поновленим у батьківських правах відносно своїх дітей, відповідно до положень ст. 169 СК України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 4, 13, 80, 81, 141, 258, 259, 264, 265, 268, 282, 289 ЦПК України,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Виконавчий комітет Лисецької селищної ради Івано-Франківської області, про позбавлення батьківських прав- задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно малолітньої дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Третя особа: Виконавчий комітет Лисецької селищної ради, місцезнаходження: вул. С. Стрільців, 55, смт. Лисець Івано-Франківського району Івано-Франківської області.

Суддя Максим ОЛІЙНИК

СудТисменицький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення24.04.2024
Оприлюднено26.04.2024
Номер документу118580574
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —352/918/24

Рішення від 24.04.2024

Цивільне

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

ОЛІЙНИК М. Ю.

Ухвала від 10.04.2024

Цивільне

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

ОЛІЙНИК М. Ю.

Ухвала від 27.03.2024

Цивільне

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

ОЛІЙНИК М. Ю.

Ухвала від 11.03.2024

Цивільне

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

ОЛІЙНИК М. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні