ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 754/5625/23 Провадження № 2/636/597/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2024 року Чугуївський міський суд Харківської області
в складі: головуючого - судді Гуменного З.І.,
секретаря судового засідання Селевко Т.С.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Крициної Ю.О.,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , третя особа: Службу у справах дітей та сім`ї Вишгородської міської ради, про визначення місця проживання неповнолітніх дітей, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про визначення місця проживання неповнолітніх дітей: сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з батьком.
Ухвалою суду від 14.06.2023 провадження у справі відкрито в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Представником позивача заявлено клопотання про забезпечення позову шляхом визначення порядку спілкування на території України матері - ОСОБА_1 із синами: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 : шляхом застосування будь-яких доступних каналів телекомунікаційного зв`язку кожного дня з понеділка по п`ятницю з 19-00 по 20-00 год., у суботу та неділю - з 09.00 по 10.00 год. з урахування графіку та режиму дня дітей; дозволити ОСОБА_1 забирати дітей по закінченню учбового процесу в учбовому закладі та спілкуватися з синами протягом 3-х годин без присутності батька в парках та розважальних центрах; проводить з синами час з 10.00 до 16.00 год.; забирати дітей на період літніх канікул на територію держави її перебування; та зобов`язати ОСОБА_3 не чинити ОСОБА_1 перешкод у спілкуванні та вихованні дітей.
Представник третьої особи - Служби у справах дітей та сім`ї Вишгородської міської ради заявила клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє вимог на предмет спору, Орган опіки та піклування в особі Вишгородської міської ради та зобов`язання органу опіки та піклування в особі Вишгородської міської ради надати висновок щодо доцільності визначення місця проживання дітей з батьком, оскільки до повноважень Органу опіки та піклування Вишгородської міської ради відноситься підготовка для подання до суду таких висновків.
Суд, вислухавши представника позивача, позивача, яка підтримала свого представника, представника відповідача, яка не заперечувала проти спілкування відповідача з дітьми, з урахування навчального процесу, дослідивши матеріали справи, вивчивши клопотання, приходить до наступного.
Згідно зі ст. 45 ЦПК України, суд під час розгляду справи повинен забезпечити захист прав малолітніх або неповнолітніх осіб.
Відповідно до ч. 4 ст. 19 Сімейного кодексу України, при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування.
За змістом ч. 1 ст. 53 ЦПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін.
Згідно ч. 3 ст. 53 ЦПК України, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Як зазначає представник третьої особи, підставою для складання такого висновку є відповідна заява подана зацікавленою особою. Однак, згідно Примірного положення про службу у справах дітей міської, районної у місті ради, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 16.09.2021 № 518 Розділу ІІ пункту ІV п.п. 29 Основними завданнями та повноваженнями служби є підготовка для подання до суду висновків органу опіки та піклування щодо позбавлення та поновлення батьківських прав; побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав; відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду; про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним; з інших питань, що стосуються прав дитини, які вирішуються із залученням або за ініціативою виконавчого органу міської, районної у місті ради як органу опіки та піклування.
З огляду на те, що предметом позову є права неповнолітніх дітей, при цьому нормами сімейного законодавства прямо передбачена обов`язкова участь органу опіки та піклування при розгляді даної категорії спорів, беручи до уваги те, що результат вирішення спору безпосередньо впливатиме на інтереси дітей, , тому суд дійшов висновку про необхідність залучити у справі у якості третьої особи Орган опіки та піклування в особі Вишгородської міської ради.
Щодо клопотання представника позивача про забезпечення позову суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ст. 149 ЦПК України, суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених ст. 150 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутись до суду.
Отже, умовою застосування забезпечення позову як сукупності процесуальних дій є обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може утруднити або унеможливити виконання рішення по суті позовних вимог. Такі заходи гарантують виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог.
За змістом позовної заяви діти проживають з відповідачем, який чинить позивачу перешкоди у спілкуванні з дітьми. Як повідомила позивач у судовому засідання вона вчора перший раз з жовтня 2023 спілкувалась з дітьми телефоном.
Метою забезпечення позову є вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій із боку відповідача з тим, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі задля попередження потенційних труднощів у подальшому виконанні такого рішення. Забезпечення позову по суті - це обмеження суб`єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов`язаних із ним осіб в інтересах забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).
Цивільний процесуальний закон не зобов`язує при розгляді питань про забезпечення позову перевіряти обставини, які мають значення для справи, а лише запобігає ситуації, при якій може бути утруднено чи стане неможливим виконання рішення у разі задоволення позову. Адекватність заходу забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, та інтересів сторін та інших учасників судового процесу.
При вжитті заходів забезпечення позову повинна бути наявність зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову та ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 150 ЦПК України, позов може бути забезпечений, зокрема, встановленням обов`язку вчинити певні дії, у разі якщо спір виник із сімейних правовідносин.
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованої Постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 № 789-XII, всі дії стосовно дітей органів соціального забезпечення, судів, адміністративних чи законодавчих органів повинні бути спрямовані на якнайкраще забезпечення інтересів дитини. Держави-учасниці повинні забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручі до уваги права і обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Відповідно до приписів статей 141, 153 СК України, мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою; розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини; мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом. Питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини (частини 1-3 статті 157СК України).
За результатами вивчення матеріалів справи, суд знаходить достатніми і обґрунтованими доводи заяви про те, що відсутність стабільних контактів матері з дітьми дійсно створює загрозу втрати безпосереднього емоційного контакту дітей з нею, що в подальшому може утруднити виконання можливого рішення суду про визначення місця проживання дітей з матір`ю. При цьому, жодних обставин або належних чи допустимих доказів, які б унеможливлювали право матері на спілкування з дітьми, чи обставин, які б свідчили про спілкування матері з дітьми, яке перешкоджало б нормальному розвитку дітей, судом не встановлено.
Суд враховує, що у таких чутливих правовідносинах, враховуючи можливий тривалий судовий розгляд справи, сприяння забезпеченню відновлення відносин та емоційного контакту малолітньої дитини особисто з її матір`ю повинно переважати над бажанням інших осіб обмежити або взагалі відгородити дітей від зустрічей із матір`ю. А тому, з метою запобігання втрати емоційного контакту матері з дітьми, погіршення між ними психоемоційного характеру відносин на період розгляду справи у суді, який може бути тривалим, та остаточного вирішення питання про визначення місця проживання дітей, суд вважає за необхідне застосувати захід забезпечення позову у спірних правовідносинах із дотриманням вимог законодавства, яким врегульовано правовий механізм забезпечення позову.
З огляду на обґрунтування заяви про забезпечення позову суд дійшов висновку про задоволення заяви, оскільки невжиття заходів забезпечення позову може призвести до фактичної неможливості виконання рішення суду з причин повного (остаточного) розриву психологічних та емоційних зв`язків між матір`ю та дітьми.
В той же час, суд приходить до висновку, що запропонований графік зустрічей матері з дітьми необхідно узгодити з навчальним процесом та батьком, оскільки в нього також є плани на виховання дітей.
А тому, суд вважає, що заява про забезпечення позову підлягає задоволенню з уточненням між сторонами дат спілкування.
Керуючись ст. ст. 45, 53, 55, 149-153, 258-260 ЦПК України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Клопотання третьої особи та представника позивача задовольнити.
Залучити до участі у справі третю особу - Орган опіки та піклування в особі Вишгородської міської ради.
Заяву представника позивача - адвоката Крициної Ю.О. про забезпечення позову задовольнити.
Забезпечити позов шляхом визначення часу спілкування неповнолітніх дітей: сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з матір`ю ОСОБА_1 згідно визначеного судом часу спілкування, з моменту постановлення даної ухвали та до набрання рішенням у справі законної сили, а саме: шляхом застосування будь-яких доступних каналів телекомунікаційного зв`язку кожного дня з понеділка по п`ятницю з 19-00 по 20-00 год., у суботу та неділю - з 09.00 по 10.00 год. з урахування графіку та режиму дня дітей;
з 27.04.2024 з 14.00 год. по 28.04.2024 до 14.00 год. - перебувати з дітьми без присутності батька за місцем проживання ОСОБА_1 або в парках та розважальних центрах;
з 29.04.2024 по 03.05.2024 забирати дітей по закінченню учбового процесу в учбовому закладі та спілкування з дітьми протягом 3-х годин без присутності батька в парках та розважальних центрах;
з 04.05.2024, 05.05.2024 проводити з синами час з 10.00 до 16.00 год.;
забирати дітей на період літніх канікул на територію держави її перебування.
Зобов`язати ОСОБА_3 не чинити ОСОБА_1 перешкод у спілкуванні та вихованні дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Підготовче судове засідання у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , треті особи: Службу у справах дітей та сім`ї Вишгородської міської ради, Орган опіки та піклування в особі Вишгородської міської ради, про визначення місця проживання неповнолітніх дітей відкласти на 11.15 год. 11 червня 2024 року.
Зобов`язати позивача направити копію позовної заяви з доданими до неї документами Органу опіки та піклування Вишгородської міської ради.
Запропонувати представнику третьої особи, в порядку ст. 181 ЦПК України, подати суду письмові пояснення щодо позову з викладенням своїх аргументів і міркувань на підтримку або заперечення проти позову, та докази, якими вони обґрунтовуються, за правилами, встановленими частинами третьою-шостою ст. 178 цього Кодексу, до початку розгляду справи по суті, з наданням документів, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів іншим учасникам справи.
Зобов`язати Орган опіки та піклування Вишгородської міської ради надати висновок щодо доцільності визначення місця проживання неповнолітніх дітей: сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з батьком.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки: http://cg.hr.court.gov.ua.
Ухвала про забезпечення позову підлягає негайному виконанню у порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Згідно ч. 10 ст. 153 ЦПК України, оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Копію ухвали направити сторонам до відома.
Ухвала суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання. Оскарження ухвали не перешкоджає подальшому розгляду справи. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження відповідно до п. 2 ч. 2ст. 354 ЦПК України.
Суддя -
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2024 |
Оприлюднено | 25.04.2024 |
Номер документу | 118581772 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Гуменний З. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні