ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" квітня 2024 р. справа № 300/1619/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України в особі Тисменицького районного відділу УМВС України в Івано-Франківський області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України в особі Тисменицького районного відділу УМВС України в Івано-Франківський області про
визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови у знищенні форми 1-П по створенню персони " ОСОБА_2 ", паспорт серії НОМЕР_1 від 21.12.2004;
зобов`язання відповідача знищити форму 1-П по створенню персони " ОСОБА_2 ", паспорт серії НОМЕР_1 від 21.12.2004, та прибрати з бази МВС України, зробивши відповідний запис "припинено".
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо незнищення Повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків форми № 1П ОСОБА_2 , паспорт серії НОМЕР_1 від 21.12.2004. Аргументовано, що позивачу не було надано відповідь на його звернення від 22.12.2022.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.03.2024 дану позовну заяву залишено без руху (а.с.15, 16).
Ухвалою суду від 18.03.2024 відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) (а.с.20, 21).
10.04.2024 суд ухвалою відмовив в задоволенні клопотання представника Міністерства внутрішніх справ України від 27.03.2024 про залишення позову без розгляду (а.с.73, 74).
Ухвалою суду від 10.04.2024 відмовлено в задоволенні клопотання представника Міністерства внутрішніх справ України про залишення позовної заяви руху після відкриття провадження у справі (а.с.75, 76).
Міністерство внутрішніх справ України скористалося правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 27.03.2024 (а.с.26-28). Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що 23.12.2022 в кінці робочого дня (п`ятниці) було отримано звернення позивача від 22.12.2022 та відповідно до вимог законодавства зареєстровано в перший робочий день, а саме 26.12.2022 за вх. № О-17189. Керівництвом Міністерства розгляд зазначеного звернення було доручено Державній міграційній службі України (Науменко Н.). Листом № 40764/09-2022 від 28.12.2022 вказане звернення надіслало до зазначеного ЦОВВ. Зазначено, що до основних завдань ДМС, відповідно до Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 360 належить, зокрема, здійснення розгляду звернень громадян з питань, пов`язаних з діяльністю ДМС, її територіальних органів та територіальних підрозділів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління; забезпечує у межах повноважень, передбачених законом, формування інформаційних ресурсів (баз, банків даних) щодо персональних даних фізичних осіб (у тому числі їх біометричних даних, параметрів), інших інформаційних ресурсів, необхідних для виконання покладених на ДМС завдань.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_2 шляхом поштового відправлення направив у Міністерство внутрішніх справ України звернення від 22.12.2022, яке було зареєстроване в МВС України 26.12.2022 вх. № О-17189 (а.с.36-38).
Керівництвом Міністерства внутрішніх справ України розгляд вказаного звернення було доручено Державній міграційній службі України ( ОСОБА_3 ) (а.с.36).
Листом Департаменту документообігу та контролю Міністерства внутрішніх справ України від 28.12.2022 № 40764/09-2022 вказане звернення надіслало до Державної міграційної служби України для розгляду в межах компетенції та інформування заявника в установлений законом строк (а.с.39).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Відповідно до пунктів 63.1, 63.2 статті 63 Податкового кодексу України (далі - ПК України) облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків.
Пунктом 63.6 статті 63 ПК України встановлено, що облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами. Порядок визначення податкового номера встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться за прізвищем, ім`ям, по батькові, серією (за наявності) та номером діючого паспорта громадянина України у формі книжечки або номером діючого паспорта громадянина України у формі картки, що оформлений із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру (далі - серія та номер паспорта). До паспортів громадянина України з числа зазначених осіб вноситься відмітка, що свідчить про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Така відмітка вноситься: контролюючими органами - до паспортів громадян України у формі книжечки. Порядок внесення такої відмітки встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики; органом, що здійснює оформлення паспорта громадянина України у формі картки, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 70.1 статті 70 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр). До Державного реєстру вноситься інформація про осіб, які є: громадянами України; іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні; іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов`язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України, або набули статусу електронного резидента (е-резидента).
Облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
Пунктом 70.5 статті 70 ПК України встановлено, що фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов`язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред`явити паспорт. Фізична особа подає облікову картку фізичної особи - платника податків або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) до контролюючого органу за своєю податковою адресою, а фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, - контролюючого органу за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об`єкта оподаткування.
Для заповнення облікової картки фізичної особи - платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта.
Таким чином, для здійснення обліку фізичних осіб-платників податків, які через свої релігійні переконання в установленому законом порядку відмовились від використання ідентифікаційного номера - використовується прізвище, ім`я, по батькові, а також серія та номер паспорта. Облік таких осіб ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта громадянина України.
Відповідно до статей 41, 63, 70 глави 6 розділу ІІ Податкового кодексу України та підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822 затверджено Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, що додається.
Пунктом 1 розділу I Положення від 29.09.2017 № 822 визначено що це Положення розроблено відповідно до статей 63 та 70 глави 6 розділу II Податкового кодексу України з метою визначення єдиної методики реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).
У пункті 4 розділу I Положення № 822 зазначено, що цим Положенням визначаються порядок та процедура, зокрема обліку осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку або інформацію (далі - відмітка) в паспорті громадянина України про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта та внесення до паспортів фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган, відмітки про право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта.
Відповідно до пункту 5 розділу I Положення № 822 цим Положенням визначаються форми: облікової картки фізичної особи - платника податків (далі - Облікова картка); повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (далі - Повідомлення); заяви про зміну даних, що вносяться до Облікової картки або Повідомлення (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта) (далі - Заява про внесення змін); заяви про отримання відомостей з Державного реєстру про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору (далі - Заява про отримання відомостей); відмітки про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта, що вноситься до паспортів у формі книжечки фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган; даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків, що вносяться до паспорта громадянина України у формі книжечки; картки платника податків - документа, що засвідчує реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі, крім осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта; документів, пов`язаних із реєстрацією фізичних осіб у Державному реєстрі.
Згідно пункту 1 розділу VIІI "Порядок обліку фізичних осіб в окремому реєстрі Державного реєстру" Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822, фізична особа, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов`язана особисто подати до відповідного контролюючого органу Повідомлення за формою № 1П (додаток 8), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред`явити паспорт або документ, на підставі якого оформлюється паспорт вперше. У разі зміни прізвища, імені чи по батькові особа, крім паспорта, пред`являє свідоцтво про шлюб (за наявності), свідоцтво про розірвання шлюбу (за наявності), свідоцтво про зміну імені (за наявності).
Отже, Повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків форми № 1П є заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.
Пунктом 2 розділу VIІI Положення від 29.09.2017 № 822 визначено, що облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові (за наявності), серією (за наявності) та номером паспорта. До паспортів зазначених осіб вноситься відмітка, яка свідчить про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта.
З системного аналізу наведених вище законодавчих норм слідує, що релігійні переконання особи не звільняють її від конституційного обов`язку сплачувати податки і збори. При цьому, взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків. За загальним правилом, облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами, проте, щодо осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, облік ведеться за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. При цьому, облік таких осіб ведеться в окремому Державному реєстрі за прізвищем, ім`ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
Таким чином, законодавцем встановлено обов`язок фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, подати до контролюючого органу Повідомлення за формою № 1П для обліку такої особи в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім`ям, по батькові (за наявності), серією та/або номером паспорта та внесення відповідної відмітки до її паспорта.
Водночас, як встановлено пунктом 70.12 статті 70 ПК України, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) використовуються органами державної влади та органами місцевого самоврядування, юридичними особами незалежно від організаційно-правових форм, включаючи установи Національного банку України, банки та інші фінансові установи, біржі, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичними особами - підприємцями, а також фізичними особами в усіх документах, які містять інформацію про об`єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків, зокрема у разі оформлення фізичним особам пільг, субсидій та інших соціальних виплат з державних цільових фондів.
Відповідно до пункту 70.13 статті 70 ПК України документи, пов`язані з проведенням операцій, передбачених пунктом 70.12 цієї статті, які не мають реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України.
Норми Закону України від 22.12.1994 № 320/94-ВР "Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів" (надалі також Закон № 320/94-ВР), які передбачали можливість податкового обліку за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації, без серії і номера паспорта, втратили чинність із набранням чинності ПК України з 1 січня 2011 року.
Зміна порядку податкового обліку осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, не призводить до зменшення обсягу прав вказаних осіб, оскільки такий облік передбачає незастосування реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Такі висновки узгоджуються з практикою Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ), висловлену у Рішенні від 03.12.2009 у справі "Тамара Скугар та інші проти Росії" (Заява №40010/04), яка стосувалась відмови віруючих православної церкви від ідентифікації у податкових правовідносинах за номером. ЄСПЛ зазначив, що захищаючи особисту сферу, стаття 9 Конвенції не завжди гарантує право поводити себе у публічній сфері життя так, як того вимагають релігійні погляди. Держава, розробляючи та застосовуючи власні внутрішні процедури, не може залежати від точки зору окремих громадян, яка базується на їх релігійних віруваннях. ЄСПЛ дійшов висновку, що спосіб організації державної податкової бази даних з використанням індивідуальних номерів платників податків не є втручанням держави у реалізацію права заявниці на свободу релігії, гарантованого статтею 9 Конвенції.
У постанові від 23.07.2020 у справі № 806/10407/11 Верховний Суд керуючись положеннями частини четвертої статті 35 Конституції України, які передбачають, що ніхто не може бути увільнений від своїх обов`язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань, вважав необґрунтованими твердження скаржника про неприпустимість для віруючих подання заяви про відмову від перереєстрації, котрі раніше уже відмовились від ІПН, у випадках, коли ОДПІ вимагає оформлення повідомлення про відмову від реєстраційного номера облікової картки за формою №1П, тобто реєстрації і обліку в окремому Державному реєстрі фізичних осіб за серією та номером паспорта. Тому доводи про те, що облікова картка по відношенню до позивача уже формувалась, і в її паспорті була зроблена відмітка з покликанням на рішення суду від 16.07.2004 у справі №2-4065/2004, а норми ПК України не зобов`язують її повторно звертатися для реєстрації, не спростовують обов`язку, встановленого законодавством щодо особистого подання платником податку заяви за певною формою (форма №1П).
Суд зазначає, що чинне законодавство України, на відміну від Закону № 320/94-ВР, який діяв до набрання чинності ПК України, не передбачає здійснення обліку осіб, які відмовилися від реєстраційного номеру облікової картки платника податків, без використання серії та номера паспорта, а встановлений порядок організації податкової бази даних включає реєстраційні номери облікової картки платника податків за допомогою використання даних паспорта, які вносяться до окремого реєстру Державного реєстру.
Як встановлено, позивач шляхом поштового відправлення направив у Міністерство внутрішніх справ України звернення від 22.12.2022, яке було зареєстроване в МВС України 26.12.2022 вх. № О-17189. Керівництвом Міністерства розгляд вказаного звернення було доручено Державній міграційній службі України (Науменко Н.). Листом від 28.12.2022 № 40764/09-2022 вказане звернення надіслало до Державної міграційної служби України для розгляду в межах компетенції та інформування заявника в установлений законом строк (а.с.35-38).
Згідно статті 7 Закону України "Про звернення громадян" № 393/96-ВР якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.
Відповідно до Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 360 Державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів. До основних завдань ДМС, відповідно до Положення від 20.08.2014 № 360 належить, серед іншого, здійснення розгляду звернень громадян з питань, пов`язаних з діяльністю ДМС, її територіальних органів та територіальних підрозділів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління; забезпечує у межах повноважень, передбачених законом, формування інформаційних ресурсів (баз, банків даних) щодо персональних даних фізичних осіб (у тому числі їх біометричних даних, параметрів), інших інформаційних ресурсів, необхідних для виконання покладених на ДМС завдань.
Враховуючи вищевикладене, судом не встановлено, а позивачем не доведено віднесення до повноважень відповідача здійснення розгляду звернень громадян з питань інформаційних ресурсів (баз, банків даних) щодо персональних даних фізичних осіб, тому відповідач обґрунтовано листом від 28.12.2022 № 40764/09-2022 звернення позивача від 22.12.2022 надіслав до Державної міграційної служби України для розгляду в межах компетенції та інформування заявника в установлений законом строк (а.с.35-38).
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищенаведене, судом не встановлено, а позивачем не доведено віднесення до повноважень відповідача та встановленого законодавством України способу зі знищення Повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків форми № 1П, тому відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови у знищенні форми 1-П по створенню персони " ОСОБА_2 ", паспорт серії НОМЕР_1 від 21.12.2004 та зобов`язання відповідача знищити форму 1-П по створенню персони " ОСОБА_2 ", паспорт серії НОМЕР_1 від 21.12.2004, та прибрати з бази МВС України, зробивши відповідний запис "припинено".
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, тому слід відмовити в задоволенні позову.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України в особі Тисменицького районного відділу УМВС України в Івано-Франківський області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.
Суд | Івано-Франківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2024 |
Оприлюднено | 26.04.2024 |
Номер документу | 118594355 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо |
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Григорук О.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні