ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2024 року м. Чернігів Справа № 620/3047/24
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Магістраль-А про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна,
У С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Чернігівській області звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Магістраль-А, в якому просить надати позивачу дозвіл на погашення податкового боргу відповідача в сумі 3828694,21 грн за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, - автотранспортні засоби: MAN TGX 18.460 WMA06XZZ9KM838056, реєстраційний номер НОМЕР_1 ; Н/ПР Паливоцистерна ALI RIZA USTA NP9ARUM2BMA042240, реєстраційний номер НОМЕР_2 ; Н/ПР Паливоцистерна ALI RIZA USTA NP9ARUМ2ВLА042327, реєстраційний номер НОМЕР_3 ; Н/ПР Паливоцистерна АLІ RIZA USTA NP9ARUM1BLA042005, реєстраційний номер НОМЕР_4 ; MAN TGX 18.480 WMA06XZZ2HM722411, реєстраційний номер НОМЕР_5 .
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач є платником податків і зобов`язаний сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законодавством терміни, однак всупереч вимогам Податкового кодексу України відповідач свої податкові зобов`язання виконує неналежним чином та має податковий борг.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Вищезазначену ухвалу суду від 04.03.2024 відповідач отримав 19.03.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак правом для подання відзиву не скористався.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія Магістраль-А має статус юридичної особи, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідач перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області (Прилуцька ДПІ (м. Прилуки) за основним місцем обліку.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпункт 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України (далі - ПК України, ПКУ) передбачає, що однією із основних засад податкового законодавства України є загальність оподаткування, яка полягає в тому, що кожна особа зобов`язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 ст.14 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Положеннями абзацу першого підпункту 87.1 статті 87 ПК України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Згідно з підпунктом 87.2 статті 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Підпунктами 88.1, 88.2 статті 88 ПК України встановлено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Відповідно до підпунктів 95.1, 95.2 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Таким чином, встановлено черговість вжиття податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу: спочатку приймаються заходи для стягнення коштів з платника податків, а у разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 статті 95 ПК України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Системний аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що податковий борг має бути узгодженим, а звернення контролюючим органом до суду з позовними вимогами щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків має відбуватись після звернення про погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності платника податку, зокрема шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податку, і лише в разі недостатності коштів податковий орган має право звернутися до суду з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.
Таким чином, обов`язковими умовами (обставинами), наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у контролюючого органу права на звернення до суду із даним позовом є:
наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов`язкових платежів); сума заборгованості платника податків на момент звернення контролюючого органу до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку;
недостатність коштів для погашення податкового боргу на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків;
наявність майна платника податків - боржника у податковій заставі.
Тільки сукупність вказаних обставин наділяє контролюючого орган правом на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду: від 06.05.2020 року у справі № 820/899/17; від 01.10.2021 р. у справі №440/1449/20; від 03.08.2022 року у справі №520/6746/2020; від 19.07.2022 року у справі № 280/3620/20.
Наявність податкового боргу та його узгодженість підтверджена рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.10.2023 у справі №620/12117/23, відповідно до якого суд постановив стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія МАГІСТРАЛЬ-А (код ЄДРПОУ 42134107) в банках, що обслуговують такого платника податків, кошти у сумі 4470940,99 грн. для погашення податкового боргу з податку на додану вартість на рахунок p/о UA038999980313080029000025001, отримувач - ГУК у Черніг.обл/Чернігів.обл/14060100, код отримувача 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Вказаним рішенням суду встановлено, що станом на 25.07.2023 ТОВ Компанія Магістраль-А має податковий борг по податку на додану вартість в розмірі 4470940,99 грн., який підтверджується наступними документами:
- уточнюючим розрахунком до податкової декларації за червень 2022 року від 21.06.2023, відповідно до якої платником самостійно було збільшено суму податкових зобов`язань у сумі 84090,00 грн.;
- уточнюючим розрахунком до податкової декларації за липень 2022 року від 21.06.2023, відповідно до якої платником самостійно було збільшено суму податкових зобов`язань у сумі 1756832,00 грн.;
- уточнюючим розрахунком до податкової декларації за серпень 2022 року від 29.06.2023, відповідно до якої платником самостійно було збільшено суму податкових зобов`язань у сумі 283213,00 грн.;
- уточнюючим розрахунком до податкової декларації за вересень 2022 року від 29.06.2023, відповідно до якої платником самостійно було збільшено суму податкових зобов`язань у сумі 1115772,00 грн., а також зараховано у зменшення суми від`ємного значення на погашення боргу з ПДВ у сумі 679,99 грн.;
- уточнюючим розрахунком до податкової декларації за жовтень 2022 року від 29.06.2023, відповідно до якої платником самостійно було збільшено суму податкових зобов`язань у сумі 859255,00 грн.;
- уточнюючим розрахунком до податкової декларації за листопад 2022 року від 29.06.2023, відповідно до якої платником самостійно було збільшено суму податкових зобов`язань у сумі 371099,00 грн.
При цьому, відповідачем повністю погашено податковий борг в сумі 84 090 грн за зобов`язаннями, визначеними уточнюючим розрахунком №9148027660 від 21.06.2023, а також часткового погашено податковий борг в сумі 558 156 грн 78 коп. за зобов`язаннями, визначеними уточнюючим розрахунком № 9157209103 від 21.06.2023.
Відтак за уточнюючим розрахунком № 9157209103 від 21.06.2023 не сплаченою залишилась сума 1198675 грн 22 коп.
Податкові зобов`язання, визначені іншою податковою звітністю, не виконані.
Тож з податкового боргу, охопленого судовим рішення у справі №620/12117/23, наразі не сплаченим є борг в розмірі 3 828 694 грн 21 коп.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.10.2022 у справі №620/12117/23 відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України набрало законної сили - 23.11.2023.
Підстави та суми нарахованого зобов`язання, а також розмір податкового боргу підтверджуються інтегрованою карткою платника ПДВ, що відповідно до Наказу Міністерства фінансів України від 12.01.2021 року № 5 «Про затвердження Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загально обов`язкове державне соціальне страхування» (зареєстрований в Міністерстві юстиції 15 березня 2021 р. за N321/35943) ведеться з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків та зборів, містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Відповідно до приписів пунктів 59.1 та 59.4 ст.59 Податкового кодексу України контролюючий орган надсилає податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання/вручення ППР, у разі коли у платника податків виник податковий борг, а також у разі коли платник податків самостійно подав податкову декларацію, але не погасив суми податкового зобов`язання у строк, установлений ПК України (без попереднього надсилання ППР).
Контролюючим органом на адресу відповідача надсилалась податкова вимога від 03.04.2023 №0000312-1307-2501 рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що передбачено приписами пункту 58.3 статті 58, пункту 42.2 статті 42 ПК України.
Зазначена податкова вимога була вручена відповідачу, що підтверджується відповідним повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Положеннями пункту 59.5 статті 59 ПК України визначено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Факт передачі майна відповідача у податкову заставу підтверджується наступними обставинами та наданими доказами.
Згідно положень, наведених у п. 89.1 ст. 89 ПК України, у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, у контролюючого органу виникає право податкової застави.
На підставі викладеного позивачем прийнято рішення про опис майна у податкову заставу №296/25-01-1.3-07-03 від 03 квітня 2023 року.
З метою визначення майна для опису у податкову заставу позивач звернувся до відповідача з листом за №3171/6/25-01-13-07-03 від 04.04.2023, який скерований платнику з дотриманням вимог пункту 42.2 статті 42 ПК України (рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення за його податковою адресою) та отриманий ним.
У відповідь на зазначений лист податкового органу, відповідач листом від 07.08.2023 №07/08 визначив наступні автотранспортні засоби, що надаються у податкову заставу:
MAN TGX 18.460 WMA06XZZ9KM838056, реєстраційний номер НОМЕР_1 з залишковою балансовою вартістю 1 565 000 грн.;
Н/ПР - Паливоцистерна AL1 R1ZA USTA NP9ARUM2BMA042240, реєстраційний номер НОМЕР_2 . з залишковою балансовою вартістю 705 340 грн.;
Н/ПР - Паливоцистерна ALI RIZA USTA NP9ARUM2BLA042327, реєстраційний номер НОМЕР_6 , з залишковою балансовою вартістю 706 550 грн.;
Н/ПР - Паливоцистерна AL.1 RIZA USTA NP9ARUM1BLA042005. реєстраційний номер НОМЕР_4 , з залишковою балансовою вартістю 701 290 грн.;
MAN TGX 18.480 WMA06XZZ.2HM722411, реєстраційний номер НОМЕР_5 з залишковою балансовою вартістю 877 025 грн. 90 коп.
Відповідно до п. 89.3 ст. 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг.
В зв`язку з зазначеним позивачем складено Акт опису майна у податкову заставу №14/25-01-13-07-16 від 07.08.2023 до якого включено майно, перелік якого визначений відповідачем у листі від 07.08.2023 №07/08.
Пунктом 89.8 статті 89 ПК України встановлено, що контролюючий орган зобов`язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
На підставі викладеного Головним управління ДПС у Чернігівській області до Державного реєстру обтяжень рухового майна 09.08.2023 внесено реєстраційний запис за №30742865 про опис майна ТОВ «Компанія «Магісграль-А» у податкову заставу у сумі 4 473 678 грн 59 коп. згідно акту опису майна від 07.08.2023 №14/25-01-13-07-16.
Недостатність коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, необхідних для погашення податкового боргу підтверджується наступним.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ПК України до банківських установ, що обслуговують рахунки відповідача, Головним управлінням ДПС у Чернігівській області були направлені наступні платіжні інструкції для стягнення податкового боргу: №5694/1 від 27.12.2023 на суму 3 943 020,76 грн; №5472/2 від 20.12.2023 на суму 3 943 020,76 грн; №5471 від 15.12.2023 на суму 3 943 020,76 грн; №5471/1 від 18.12.2023 на суму 3943020,76 грн; №5351/1 від 13.12.2023 на суму 3943020,76 грн; №103 від 02.01.2024 на суму 3 833 114,97 грн.
Разом з тим, зазначені платіжні інструкції повернуті банками без виконання згідно з пунктами 12, 27, 69 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженою постановою Правління Національного банку України №163 від 29 липня 2022 року, у зв`язку з відсутністю коштів на рахунках платника.
З наведених обставин погашення податкового боргу ТОВ «Компанія Магістраль-М» з посиланням на відповідні докази вбачається, що податковий орган дійсно вжив усю передбачену ПКУ сукупність заходів, спрямованих на стягнення коштів з платника податків, до звернення з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
При цьому є наявною вся сукупність умов (узгоджена сума податкового боргу, відсутність коштів на рахунках платника податків у банках, наявність майна відповідача у податковій заставі), що надає право контролюючому органу відповідно до підпункт 20.1.34. пункту 20.1 статті 20 ПК України звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу або його частини за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Чернігівській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Головного управління ДПС у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Магістраль-А про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна - задовольнити повністю.
Надати Головному управлінню ДПС у Чернігівській області дозвіл на погашення податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія Магістраль-А в сумі 3828694,21 грн за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, - автотранспортні засоби: MAN TGX 18.460 WMA06XZZ9KM838056, реєстраційний номер НОМЕР_1 ; Н/ПР Паливоцистерна ALI RIZA USTA NP9ARUM2BMA042240, реєстраційний номер НОМЕР_2 ; Н/ПР Паливоцистерна ALI RIZA USTA NP9ARUМ2ВLА042327, реєстраційний номер НОМЕР_3 ; Н/ПР Паливоцистерна АLІ RIZA USTA NP9ARUM1BLA042005, реєстраційний номер НОМЕР_4 ; MAN TGX 18.480 WMA06XZZ2HM722411, реєстраційний номер НОМЕР_5 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Головне управління ДПС у Чернігівській області, вул. Реміснича, 11, Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124.
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія Магістраль-А (вул. Індустріальна, 2, м. Прилуки, Чернігівська область, 17509).
Повне судове рішення складено 24.04.2024.
Суддя Оксана ТИХОНЕНКО
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2024 |
Оприлюднено | 26.04.2024 |
Номер документу | 118597039 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо погашення податкового боргу, з них |
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Оксана ТИХОНЕНКО
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні