Рішення
від 25.04.2024 по справі 279/1165/24
КОРОСТЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №279/1165/24

Провадження №2/279/787/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2024 року

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Недашківської Л.А., з секретарем Хомутовською М.А., розглянувши за правилами загального позовного провадження цивільну справу №279/1165/24 за позовом ОСОБА_1 до Ушомирськоїсільської ради Коростенського району про встановлення факту належності правовстановлюючого документу, визнання права власності на майно у порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, в інтересахякоїдієпредставник ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом, зазначивши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько, ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилась спадщина за законом у виді житлового будинку з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 5,92 га., яка розташована на території Купищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області, цільовае призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та складається з земельної ділнки площею 4,52 га. кадастровий номер 1822382600:04:000:0069 та площею 1,40 га. кадастровий номер 1822382600:05:000:0024. Даний житловий будинок належав спадкодавцю ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на праві спільної сумісної власності на підставі договору купівлі-продажу від 24.03.1972 року. Земельна ділянка належала ОСОБА_3 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЖТ №075982 від 17.05.2004 року.

Позивач як спадкоємець за законом звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті спадкодавця, було відкрито спадкову справу №194/2015.

При зверненні до нотаріальної контори з метою отримання свідоцтва на спадщину за законом їй було відмовлено, так як в державному акті про право власності на земельну ділянку помилково прізвище спадкодавця зазначено як " ОСОБА_3 " Крім того, договір купівлі-продажу спадкового житлового будинку не пройшов державної реєстрації.

Просить встановити факт належності ОСОБА_5 державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЖТ №075982 від 17.05.2004 року та визнати за нею право власності на спадкове майно у виді житлового будинку з надвірними будівлями та земельної ділянки.

Представник позивача позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити, подавши письмову заяву.

Представник відповідача до суду не з`явився, клопотав про рорзгляд справи за відсутності його представника, проти позову не заперечує, про що вказав в заяві до суду.

За таких обставин справу розглянуто у відсутність сторін.

Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з`явились, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази та проаналізувавши їх в сукупності, суд дійшов висновку про наступне.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилась спадщина за законом у виді житлового будинку з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 5,92 га., яка розташована на території Купищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області, цільовае призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та складається з земельної ділнки площею 4,52 га. кадастровий номер 1822382600:04:000:0069 та площею 1,40 га. кадастровий номер 1822382600:05:000:0024.

Після смерті ОСОБА_5 позивач прийняла спадщину за законом, звернувшись з відповідною заявою до нотаріуса, яким було заведено спадкову справу №194/2015. Іншими особами спадщина не прийнята.

Однак, позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, так як в державному акті про право власності на земельну ділянку помилково прізвище спадкодавця зазначено як " ОСОБА_3 " Крім того, договір купівлі-продажу спадкового житлового будинку не пройшов державної реєстрації.

Відповідно до ст.293 п.5 ЦПК справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, суд розглядає в порядку окремого провадження.

Згідно ст.315,ч.1 п.6 ЦК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Відповідно до частини 2 статті 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути також встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Пленум Верховного Суду України впостанові №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення`роз`яснив, що впорядкуокремогопровадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: - згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; - заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Згідно листа Верховного Суду України від 01.01.2012 р. «Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» коли установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа. Проте сам по собі факт належності документа не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом. Таким чином, для заявника важливо не так саме одержання документа, як оформлення особистих чи майнових прав, що випливають із цього факту. Це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.

Встановлення факту належності документу має юридичне значення та тягне за собою юридичні наслідки, оскільки зумовлене необхідністю оформлення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Частиною 1статті 319 ЦПК Українипередбачено, що у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

Враховуючи вищезазначене, а також те, що встановлення факту належності спадкодавцю державного акта на право власності на земельну ділянку підтверджується наданими доказами та необхідне заявнику для реалізації його особистих прав, суд приходить до висновку що існують всі підстави для встановлення факту, що має юридичне значення, а тому вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Встановлення цих фактів не суперечить чинному законодавству та тягне для заявника юридичні наслідки, які мають для нього значення.

Житловий будинок по АДРЕСА_1 належав спадкодавцю ОСОБА_3 та його дружині, ОСОБА_4 на праві спільної сумісної власності на підставі договору купівлі-продажу від 24.03.1972 року.

Дружина спадкодавця, ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 спадщину після смерті дружини прийняв спільним проживанням.

Право власності на будинок по АДРЕСА_1 спадкодавцем позивача за життя не було зареєстровано, на час розгляду справи така можливість втрачена, що перешкоджає позивачеві, який є спадкоємцем померлого, оформити свої спадкові права. Право власності спадкодавця на будинок по АДРЕСА_1 підтверджено довідкою договором купівлі-продажу від 24.03.1972 року, нотаріально посвідчений виконкомом Купищанської сільської ради, випискою з погосподарської книги Купищенської сільської ради №3 за 2011-2015 року №112 від 25.04.2023 року про те, що даний житловий будинок належав спадкодавцю ОСОБА_3 , об`єкт погосподарського обліку - 0127-1, рік побудови будинку 1965.

До часу набрання чинності ЦК України та Законом України від 01 липня 2004 року «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від їх державної реєстрації.

Державна реєстрація права власності померлого спадкодавця не можлива, нотаріусом в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на спадкове майно відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на спадкове майно. За таких обставин відсутня можливість оформлення позивачем свого права на спадкове майно в позасудовому порядку.

Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

За вказаних обставин позовна вимога підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.263-265, 319 ЦПК України, ст.1218 ЦК України,

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Встановити факт належності ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЖТ №075982 від 17.05.2004 року, виданого на ім`я " ОСОБА_3 ".

Визнати право власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на житловий будинок з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 5,92 га., яка розташована на території Купищенської сільської ради Коростенського району Житомирської області, цільовае призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та складається з земельної ділнки площею 4,52 га. кадастровий номер 1822382600:04:000:0069 та площею 1,40 га. кадастровий номер 1822382600:05:000:0024.

Рішення можебути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня проголошення (складення) рішення. Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення (складення), має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Рішення судунабирає законноїсили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.

Сторони:

Позивач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач Ушомирська сільська рада Коростенського району Житомирської області, місце знаходження: 11571, с. Ушомир, вул. Березюка, 15, Коростенський район, Житомирська область, ЄДРОПУ 04348131.

Суддя Недашківська Л.А.

копія згідно з оригіналом

СудКоростенський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення25.04.2024
Оприлюднено26.04.2024
Номер документу118608032
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —279/1165/24

Ухвала від 29.05.2024

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Недашківська Л. А.

Ухвала від 29.05.2024

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Недашківська Л. А.

Рішення від 25.04.2024

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Недашківська Л. А.

Ухвала від 01.04.2024

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Недашківська Л. А.

Ухвала від 01.03.2024

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Недашківська Л. А.

Ухвала від 21.02.2024

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Недашківська Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні