Ухвала
від 18.04.2024 по справі 991/2925/24
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

Справа № 991/2925/24

Провадження № 1-кс/991/2956/24

У Х В А Л А

18 квітня 2024 року місто Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 ,

за участі:

секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

представника заявника - ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціальні кореспонденти» (далі - ТОВ «Спеціальні кореспонденти») ОСОБА_3 на бездіяльність уповноваженої особи Національного антикорупційного бюро України (далі - НАБУ), що полягала у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР),

у с т а н о в и в:

Суть питання, що вирішується, за чиєю ініціативою воно розглядається

1.На розгляд слідчого судді Вищого антикорупційного суду (далі - слідчий суддя) надійшла скарга керівника ТОВ «Спеціальні кореспонденти» ОСОБА_3 на невнесення відомостей до ЄРДР.

2.Скарга обґрунтована тим, що 04 квітня 2024 року керівник ТОВ «Спеціальні кореспонденти» ОСОБА_3 засобами електронної пошти подав до НАБУ заяву про вчинення кримінального правопорушення. Заява обґрунтована тим, що підприємства ОСОБА_4 часто стають переможцями низки тендерів, оприлюднених на офіційному сайті державних закупівель «Prozorro», замовниками яких є органи місцевого самоврядування Львівської області. Водночас, його син ОСОБА_5 є в.о. голови Львівської обласної ради.

3.Заявник переконаний, що такі обставини свідчать про наявність у діях ОСОБА_5 складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 364 Кримінального кодексу України (далі - КК).

4.Станом на момент звернення до слідчого судді зі скаргою, відомості за згаданою заявою до ЄРДР внесені не були.

5.З огляду на це, заявник просив зобов`язати уповноважену особу НАБУ внести до ЄРДР відомості про кримінальні правопорушення за заявою керівника ТОВ «Спеціальні кореспонденти» ОСОБА_3 від 04 квітня 2024 року № 04-04/24-6 з правовою кваліфікацією за ст. 364 КК та розпочати досудове розслідування у формі досудового слідства.

Позиція учасників у судовому засіданні

6.У судовому засіданні заявник підтримав скаргу, з огляду на зазначені в ній обставини.

7.Представник НАБУ у судове засідання не з?явився, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи. Однак, від детектива ОСОБА_6 до слідчого судді надійшли пояснення, згідно з якими під час аналізу заяви не встановлено відомостей, які могли б об?єктивно свідчити про ймовірність вчинення кримінального правопорушення, підслідного детективам НАБУ, а заявник не навів будь-яких вагомих обставин, існування яких обґрунтовує необхідність початку досудового розслідування, а тому відомості до ЄРДР не вносились.

8.Відповідно до ст. 306 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) відсутність детектива не є перешкодою для розгляду скарги.

Положення закону, якими керувався слідчий суддя, установлені слідчим суддею обставини, мотиви, з яких слідчий суддя виходив при постановленні ухвали

9.Вирішуючи подану скаргу, слідчий суддя виходив із такого.

10.Згідно з ч. 1 ст. 24 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК), кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому КПК.

11.Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

12.Слідчим суддею встановлено, що 04 квітня 2024 року керівник ТОВ «Спеціальні кореспонденти» ОСОБА_3 звернувся до НАБУ із заявою про вчинення кримінального правопорушення.

13.Відповідно до заяви підприємства ОСОБА_4 часто стають переможцями низки тендерів, оприлюднених на офіційному сайті державних закупівель Prozorro, замовниками яких є органи місцевого самоврядування Львівської області. Водночас, його син ОСОБА_5 є в.о. голови Львівської обласної ради.

14.Заявник зазначав, що на його переконання, переможцями закупівель підприємства ОСОБА_4 ставали завдяки посаді та службовому становищу його сина ОСОБА_5 , що може вказувати на зловживання ОСОБА_5 владою або службовим становищем.

15.Такі дії заявник кваліфікував за ст. 364 КК.

16.Відповідно до ч. 1 ст. 214 КПК слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення зобов`язаний внести відповідні відомості до ЄРДР, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з ЄРДР.

17.Пунктом 2 глави 1 розділу II Положення про ЄРДР, порядок формування та ведення якого затверджено наказом Генерального прокурора від 30 червня 2020 року № 298 установлено що відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела, повинні відповідати вимогам пункту 4 частини п`ятої статті 214 КПК, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.

18.На переконання слідчого судді, для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР заявник у повідомленні про кримінальне правопорушення має зазначити конкретні, відомі йому обставини об`єктивної сторони такого правопорушення (яке саме кримінальне правопорушення відбулось, де, коли, в чому полягало, які особи, причетні до його скоєння тощо). Ці обставини можуть бути неповними (в силу недостатньої обізнаності заявника, неочевидності вчинення кримінального правопорушення, з огляду на початкову стадію сприйняття та дослідження цих подій чи з інших причин), але в той же час достатніми для попередньої кваліфікації реєстраторами ЄРДР такого діяння саме як кримінального правопорушення (кваліфікації за статтею, частиною статті КК). Втім, після внесення відомостей до ЄРДР, у разі встановлення органом досудового розслідування непідслідності цього кримінального правопорушення, прокурор, ураховуючи ст. 216 КПК вправі визначити підслідність за іншим органом досудового розслідування.

19.До того ж, відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 06 липня 2022 року у справі № 454/2576/17,при внесенні відомостей до ЄРДР визначені КПК вимоги щодо дотримання правил підслідності не обов`язкові. Сама по собі реєстрація відомостей про кримінальне правопорушення і початок розслідування іншим слідчим органом, ніж тим, який визначено в ст. 216 КПК, не становить порушення кримінального процесуального законодавства й не свідчить про реалізацію повноважень, не передбачених КПК. Слідчий не має права відмовити у внесенні відомостей до ЄРДР із підстав того, що виявлене кримінальне правопорушення йому не підслідне. Обов`язок розпочати досудове розслідування покладається на слідчого незалежно від того, чи належить відповідне кримінальне правопорушення до його предметної підслідності.

20.Слідчий суддя вважає, що заявником викладені конкретні факти та обставини, які йому відомо і ймовірно можуть свідчити про вчинення кримінальних правопорушень. Тобто, аналізуючи заяву про вчинення кримінальних правопорушень, слідчий суддя встановив, що в заяві, зокрема, зазначений короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінальних правопорушень, а також попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення, тому її можна вважати належною правовою підставою для вчинення органом досудового розслідування дій, передбачених ст. 214 КПК.

21.Отже, слідчий суддя вважає, що з огляду на викладені заявником факти у заяві про вчинення кримінального правопорушення, не можливо однозначно стверджувати про відсутність події чи складу кримінального правопорушення, натомість зазначені у заяві обставини мають бути перевірені органом досудового розслідування засобами кримінального процесу, шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР та початку досудового розслідування.

22.Водночас, слідчий суддя зазначає, що визначення правової кваліфікації під час внесення до ЄРДР відомостей є дискрецією слідчого (детектива), тому слідчий суддя не вправі зазначати в ухвалі правову кваліфікацію, за якою слід внести відомості до ЄРДР.

23.З огляду на викладене, слідчий суддя вважає, що скаргу належить задовольнити.

Керуючись статтями 164, 369-372, 375, 376 КПК, слідчий суддя

п о с т а н о в и в:

Скаргу керівника ТОВ «Спеціальні кореспонденти» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноваженої особи НАБУ, що полягала у невнесенні відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань задовольнити.

Зобов`язати уповноважену особу НАБУ внести до ЄРДР відомості про кримінальні правопорушення за заявою головного редактора Інформаційного агентства «Спеціальні кореспонденти» ОСОБА_3 від 04 квітня 2024 року № 04-04/24-6.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти цієї ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ОСОБА_1

СудВищий антикорупційний суд
Дата ухвалення рішення18.04.2024
Оприлюднено29.04.2024
Номер документу118623962
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань

Судовий реєстр по справі —991/2925/24

Ухвала від 18.04.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Строгий І. Л.

Ухвала від 18.04.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Строгий І. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні