Рішення
від 02.04.2024 по справі 925/254/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2024 року м. Черкаси справа № 925/254/24

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників:

позивача ОСОБА_1 адвокат,

відповідач не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Черкаської області у місті Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Тріумф Агро»

до Набутівської сільської ради Черкаського району Черкаської області

про припинення договору оренди землі шляхом його розірвання,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Тріумф Агро» звернулося до Господарського суду Черкаської області з позовом до Набутівської сільської ради Черкаського району Черкаської області про припинення шляхом розірвання договору оренди землі № 7486103596726103 від 18 січня 2022 року, укладеного між сторонами, який зареєстровано у Державному реєстрі речових прав 13 вересня 2022 року за № 47869318, земельної ділянки, що розташована в адміністративних межах Набутівської сільської ради Черкаського району Черкаської області (за межами населеного пункту) та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з кадастровим номером 7122582000:03:001:0101, площею 14,5000 га.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач відмовив йому у добровільному розірванні договору. Позивач фактично не використовує земельну ділянку у зв`язку з нерентабельністю її обробки, але вимушений сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що може найближчим часом призвести до втрати його платоспроможності, що є порушенням прав та охоронюваних законом інтересів позивача і є підставою для їх захисту у судовому порядку. Зважаючи на введення в Україні воєнного стану, його неодноразового продовження, та як наслідок збільшення вартості пального, зменшення цін на зернову продукцію, погіршення фінансового становища товариства, позивач вважає за необхідне розірвати договір оренди земельної ділянки.

Фактичне нездійснення господарської діяльності на земельній ділянці під пасовища, орендованої позивачем, пов`язане з неможливістю товариства в дійсних економічних умовах зайнятись тваринництвом, з метою чого дану земельну ділянку було взято в оренду.

Земельна ділянка потребує очищення від кущів, чагарників, що в свою чергу потребує залучення спеціальної техніки, а отже витрат на паливні матеріали, здорожчання яких відбулося вдвічі. Земельна ділянка площею 14,5000 га не відповідає заявленим у договорі якісним характеристикам, є підліском, зарослим кущами верболозу, де неможливо скошувати та заготовляти товарне сіно, є непридатною для випасу худоби. Крім іншого, земельна ділянка є болотистою місцевістю, що унеможливлює скошування та заготовлення товарного сіна, відбувається вимокання, не очищені меліоративні канали.

З огляду на викладене орендна плата виявилася для позивача надмірною, зважаючи на неможливість користування нею у повній мірі та/або частково, необхідністю надмірних додаткових витрат для її використання.

При цьому, сплату орендної плати станом на 31 червня 2023 року товариством здійснено у повному обсязі. Копії платіжних інструкцій на підтвердження сплати орендної плати за земельну ділянку за 2022, 2023 роки позивач долучив до позовної заяви.

Ухвалою від 01 березня 2024 року Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвала суду вручена представнику відповідача, про що свідчить його підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Відповідач у строк, визначений законом, відзиву або будь-які інші письмові заперечення, доказів, що впливають на вирішення спору по суті, не надав.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України (ГПК України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

У призначене судове засідання відповідач не з`явився, причини неявки не відомі.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов`язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

У судовому засіданні представник позивача надала пояснення щодо позовних вимог, які просила задовольнити.

Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України рішення у справі прийнято у нарадчій кімнаті.

У судовому засіданні 02.04.2024 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідно до частини першої статті 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши позицію представника позивача, суд встановив таке.

18 січня 2022 року між Набутівською сільською радою Черкаського району Черкаської області (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Тріумф Агро» (орендар) було укладено договір оренди землі (договір), зареєстрований у Державному реєстрі речових прав 13.09.2022 за № 47869318.

За умовами договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 7122582000:03:001:00101, яка розташована за межами населених пунктів на території Набутівської сільської ради Черкаського району Черкаської області (п. 1).

В оренду передається земельна ділянка площею 14,5000 га, у тому числі: пасовища - 14,500 га. На земельній ділянці об`єкти нерухомого майна відсутні, а також інші об`єкти інфраструктури відсутні. Земельна ділянка передається в оренду без будинків, без будівель, без споруд, без інших об`єктів. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7122582000:03:001:00101 на день укладення договору становить 116 461,91 грн (п. 2 - 7).

Договір укладено на строк 7 років, який обчислюється від дати укладення цього договору (п. 8).

Орендна плата за перший рік (12 місяців) користування земельною ділянкою, яка визначена за результатами електронних земельних торгів, вноситься орендарем протягом п`яти робочих днів з дня підписання договору у грошовій формі у розмірі 192,99 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у сумі 224 750,01 грн (п. 9).

Орендна плата за наступні роки вноситься орендарем щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, у розмірі 1/12 частини річної орендної плати, на розрахунковий рахунок Набутівської сільської ради Черкаського району Черкаської області (п. 10).

Земельна ділянка передається в оренду - для ведення товарного сільськогосподарського призначення. Цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського призначення, код за КВЦПЗ А0101 (п. 15, 16).

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку (п. 32).

Дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; в інших випадках, передбачених законом (п. 33).

Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором; з інших підстав, визначених законом (п. 34).

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається (п. 35).

За положеннями п. 36 договору в разі відсутності взаємної згоди сторін щодо зміни умов цього договору, його дострокового розірвання на вимогу заінтересованої сторони, ці питання вирішуються у судовому порядку.

Позивач звернувся до Набутівської сільської ради Черкаського району Черкаської області з листом за вих. № 169 від 08 листопада 2023 року щодо припинення дії договору оренди землі від 18.01.2022 № 7486103596726103 шляхом його розірвання.

Рішенням Набутівської сільської ради Черкаського району Черкаської області № 37-9/VIII від 22.11.2023 з метою недопущення втрат місцевого бюджету територіальної громади за рахунок недоотримання орендної плати за землю, враховуючи висновок постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, приватизації, регуляторної політики, забудови сіл, земельних відносин, екології, транспорту, будівництва і архітектури, Набутівська сільська рада вирішила відмовити Товариству в достроковому припиненні договору оренди земельної ділянки комунальної форми власності від 18.01.2022, площею 14,5000 га, кадастровий номер 7122582000:03:001:0101, що розташована в адміністративних межах Набутівської сільської ради Черкаського району Черкаської області (за межами населеного пункту) та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, право оренди на яку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обмежень від 13.09.2022 року за № 47869318.

Предметом спору у справі є вимоги позивача про припинення договору оренди землі шляхом його розірвання.

Відповідно до частини 1 статті 93 Земельного кодексу України та статті 1 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно з статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Тлумачення пункту 3 частини першої статті 3 та статті 627 Цивільного кодексу України свідчить, що свобода договору має декілька складових, зокрема, свобода укладання договору, вибору контрагента, виду договору, визначення умов договору.

Згідно із частиною першою статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).

Як встановлено судом, між сторонами був укладений договір оренди земельної ділянки к/н 7122582000:03:001:0101, за умовами якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання, або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно із частиною 1 статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 2 ст. 651 Цивільного кодексу України встановлено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

За приписами частини 3 статті 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 1 статті 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбаченими статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість дострокового розірвання договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін цього договору.

Умовами договору передбачено можливість дострокового розірвання договору оренди землі за взаємною згодою сторін; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором; з інших підстав, визначених законом (п. 34 договору).

В разі відсутності взаємної згоди сторін щодо зміни умов цього договору, його дострокового розірвання на вимогу заінтересованої сторони, ці питання вирішуються у судовому порядку (п. 36 договору).

Отже припинення земельних орендних правовідносин може відбуватися, як у добровільному порядку за згодою сторін, за їх волевиявленням, так і у встановлених законодавством випадках на вимогу однієї з сторін за рішенням суду незалежно від волевиявлення іншої сторони, у тому числі й органу місцевого самоврядування, як органу розпорядження землею комунальної власності.

Так, пунктом «а» частини 1 статті 141 Земельного кодексу України унормовано, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Виходячи з системного аналізу вказаних статей чинним законодавством України передбачено можливість дострокового розірвання договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін цього договору, зокрема у випадку добровільної відмови землекористувача від використання земельної ділянки.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.04.2018 у справі № 904/7057/17.

Тобто, Закон України «Про оренду землі» передбачає, що однією з підстав для припинення права користування земельною ділянкою є особиста, з ініціативи орендаря, передбачена Законом, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

У постановах від 04.05.2020 у справі № 816/1331/17 та від 12.06.2020 у справі № 480/303/19 Верховний Суд дійшов висновку, що припинення права користування орендованою земельною ділянкою не настає автоматично в силу добровільної відмови від права користування земельною ділянкою. Добровільна відмова є лише підставою для розірвання договору оренди та прийняття власником рішення про припинення права користування земельною ділянкою.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач звертався до відповідача з проханням припинити строк дії договору оренди землі шляхом його розірвання, тобто повідомляв орендодавця про добровільну відмову від такого права.

При цьому відповідач, отримавши це повідомлення від позивача, своїми рішеннями відмовив позивачу у розірванні договору оренди, незважаючи на те, що законодавством передбачена можливість дострокового розірвання договору оренди на вимогу однієї із сторін договору.

Судом встановлено, що станом на дату прийняття рішення, у позивача відсутня заборгованість з орендної плати за договором.

За наведених обставин, враховуючи те, що позивач має право на добровільну відмову від права користування земельною ділянкою, що є підставою для припинення права користування земельною ділянкою, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позовні вимоги позивача задоволені повністю, сплачена сума судового збору підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача.

Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Припинити шляхом розірвання договір оренди землі № 7486103596726103 від 18 січня 2022 року, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Тріумф Агро» та Набутівською сільською радою Черкаського району Черкаської області, який зареєстровано у Державному реєстрі речових прав 13 вересня 2022 року за № 47869318, земельної ділянки, що розташована в адміністративних межах Набутівської сільської ради Черкаського району Черкаської області (за межами населеного пункту) та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з кадастровим номером 7122582000:03:001:0101, площею 14,5000 га.

Стягнути з Набутівської сільської ради Черкаського району Черкаської області (вул. Центральна, 190/1, с. Набутів, Черкаський район, Черкаська область, 19425, ідентифікаційний код 41063219) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Тріумф Агро» (вул. Центральна, 98, с. Набутів, Черкаський район, Черкаська область, 19425, ідентифікаційний код 38947434) 3028,00 грн судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене та підписане 25 квітня 2024 року.

Суддя О.В. Чевгуз

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення02.04.2024
Оприлюднено29.04.2024
Номер документу118626496
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Розірвання договорів (правочинів) оренди

Судовий реєстр по справі —925/254/24

Судовий наказ від 16.05.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

Рішення від 02.04.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

Ухвала від 01.03.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні