Рішення
від 26.04.2024 по справі 576/399/24
ГЛУХІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 576/399/24

Провадження № 2/576/173/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.04.24 м. Глухів

Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді Сапона О.В.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовом виконавчого комітету Глухівської міської ради як органу опіки та піклування в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 та малолітньої ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про відібрання дітей від матері без позбавлення її батьківських прав, -

В С Т А Н О В И В:

Виконавчий комітет Глухівської міської ради Сумської області як орган опіки та піклування звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить відібрати неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та малолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , без позбавлення її батьківських прав. Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що відповідачка ОСОБА_4 є матір`ю неповнолітнього ОСОБА_1 та малолітньої ОСОБА_2 . Відомості про батька до актових записів про народження дітей внесено відповідно до ч. 1 ст.135 Сімейного кодексу України за вказівкою матері. У зв`язку із зловживанням матір`ю ОСОБА_3 спиртними напоямита неналежнимвиконанням неюбатьківських обов`язківпо вихованнюдітейнеповнолітній ОСОБА_1 та малолітня ОСОБА_2 перебувають на обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, Служби у справах дітей Глухівської міської ради. 15 травня 2023 року до Служби у справах дітей Глухівської міської ради надійшло повідомлення від поліцейського офіцера громади ОСОБА_5 про те, що громадянка ОСОБА_6 в стані алкогольного сп`яніння свариться зі своїм чоловіком ОСОБА_7 , при цьому присутні діти. В цей же день, за заявою ОСОБА_6 , діти були влаштовані до Обласного центру соціально-психологічної реабілітації м. Шостка, де перебувають і на даний час. Сім`я ОСОБА_6 передана під соціальний супровід фахівця з соціальної роботи Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Глухівської міської ради. З того часу Службою у справах дітей Глухівської міської ради, фахівцями з соціальної роботи Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Глухівської міської ради з відповідачкою проводилась системна робота щодо належного виконання нею батьківських обов`язків, недопущення зловживання спиртними напоями, надавалась допомога з працевлаштування, неодноразово попереджалася про її винну поведінку, можливість позбавлення батьківських прав чи відібрання дітей. 06.02.2023 міждисциплінарною командою для організації соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах було здійснено огляд помешкання, де проживає громадянка ОСОБА_3 . Встановлено, що будинок, у якому проживає сім`я, складається з 2 кімнат, санітарний стан яких незадовільний, потребує косметичного ремонту та упорядкування. В будинку брудно, речі не випрані, на ліжках відсутня постільна білизна, всі меблі знаходяться в жахливому стані. Санітарно-гігієнічний стан помешкання незадовільний. Матері нікуди забирати дітей. Також зазначає, що станом на сьогодні нічого в способі життя громадянки ОСОБА_3 не змінилося. Незважаючи на неодноразові попередження про неприпустимість такої винної поведінки, остання міняти свій спосіб життя бажання не має.

Представник позивачав судове засідання не з`явилася, а представила заяву, в якій підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просить розглядати справу без її участі. Не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідачка в судове засідання також не з`явилася, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Відзив на позов не подала.

Враховуючи викладене та зважаючи на положення ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд приходить до висновку про наявність підстав для ухвалення заочного рішення по справі.

Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явились, враховуючи положення ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу, суд прийшов до наступних висновків.

Так, судом встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що відповідачка ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є матір`ю неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відомості про батька до актових записів про народження дітей внесено відповідно до ч. 1 ст.135 Сімейного кодексу України за вказівкою матері.

Неповнолітній ОСОБА_1 та малолітня ОСОБА_2 поставлені наоблік Службиу справахдітей Глухівськоїміської радияк такі, що перебувають у складних життєвих обставинах, у зв`язку із зловживанням матір`ю ОСОБА_3 спиртними напоями та неналежним виконанням нею батьківських обов`язків по вихованню дітей.

15 травня 2023 року, за заявою ОСОБА_6 , діти влаштовані до Обласного центру соціально-психологічної реабілітації м. Шостка, де перебувають і на даний час.

Сім`я ОСОБА_6 передана під соціальний супровід фахівця з соціальної роботи Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Глухівської міської ради.

Згідно акту обстеження умов проживання відповідачки ОСОБА_3 від 06.02.2024, остання проживає за адресою: АДРЕСА_1 разом з чоловіком ОСОБА_7 Будинок, у якому проживає сім`я, складається з 2 кімнат, кухні та веранди, санітарний стан яких незадовільний, потребує косметичного ремонту та упорядкування. В будинку брудно, на кухні плита заляпана брудом, біля столу валяється сміття та порожні пляшки з під алкогольних напоїв, в кімнатах купами скидані брудні речі та одяг, усюди стоїть брудний посуд, банки, бідони, на ліжках відсутня постільна білизна, всі меблі знаходяться в занедбаному стані. Санітарно-гігієнічний стан помешкання незадовільний.

За інформацією Обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Сумської облдержадміністрації від 08.02.2024, неповнолітній ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та малолітня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , які опинилися в складних життєвих обставинах з 15.05.2023 року перебувають у вказаному закладі. Мати дітей - ОСОБА_6 останні місяці до закладу не приїжджала, дітей гігієнічними засобами, шкільним приладдям не забезпечувала, зв`язок з адміністрацією не підтримує, життям та здоров`ям дітей не цікавиться. Зі слів дітей в розмові з мамою по телефону вона іноді буває у нетверезому стані. Діти розуміють ситуацію, яка склалась та усвідомлюють, що повернення додому небезпечно для їх життя та здоров`я.

За даними довідки КНП СОР «Обласна спеціалізована лікарня у м. Глухів» №78 від 07.02.2024 громадянка ОСОБА_3 з 14.11.2023 по 22.11.2023 проходила стаціонарне лікування в закладі з діагнозом: розлад психіки та поведінки внаслідок вживання алкоголю, синдром залежності.

Висновком виконавчого комітету Глухівськоїміської ради Сумськоїобласті від16.02.2024за №75 визнано за доцільне відібрання неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,та малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,від матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,без позбавленняїї батьківськихправ,що відповідатименайкращому забезпеченнюінтересів дітей.Висновок обгрунтованотим,що ОСОБА_3 зловживає спиртниминапоями,належних умовдля виховання,проживання тарозвитку своїхдітей нестворює.Незважаючи нанеодноразові попередження,свою поведінкута образжиття змінюватине бажає,а відтак залишення дітей з матір`ю є небезпечним для їхнього здоров`я та морального виховання.

Частиною третьоюстатті 51 Конституції України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно з частиною першоюстатті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

Відповідно достатті 18Конвенції проправа дитини батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

У рішенні від 07 грудня 2006 року у справі «Хант проти України» Європейським судом з прав людини наголошено, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.

Відповідно до частини сьомоїстатті 7 СК Українидитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установленихКонституцією, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно дост. 150 СК України, батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Аналогічні обов`язки батьків передбачені і у ст. 12 ЗУ «Про охорону дитинства».

Відповідно до положень ч. 1 ст.170СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 ч. 1 ст. 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органу опіки та піклування.

Зі змісту даної норми закону, підставою для відібрання дитини від батьків є: ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, жорстоке поводження з дитиною, хронічний алкоголізм або наркоманія, експлуатація дитини, примушення її до жебракування та бродяжництва, інші випадки , якщо залишення дитини у батьків є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання.

З огляду на викладене суд зазначає, що основними підставами для відібрання дитини від батьків серед іншого є випадки, що охоплюють ситуації, коли залишення дитини у батьків є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. Така небезпека може випливати не лише із поведінки батьків, а й із їх особистих негативних звичок. Для відібрання дитини від батьків достатня наявність ризику для життя, здоров`я або лише для морального виховання. Варто враховувати й ступінь небезпеки для кожної окремо взятої дитини, враховуючи її фізичний та психічний розвиток.

Аналізуючи перелічені вище докази та норми діючого законодавства, що регулюють правовідносини між сторонами у справі, суд дійшов висновку, що в даному випадку відібрання дітей від матері як тимчасовий захід, є необхідним, виходячи зякнайкращого забезпеченняінтересів дітей, з метою охорони їх фізичного та психічного здоров`я, забезпечення нормального розвитку. Тому втручання у право особи на повагу до сімейного життя в даному випадку відповідає закону і має законну мету - захист прав та інтересів дітей.

З огляду на наведене позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Крім того, у відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідачки на користь держави необхідно стягнути 1211 грн. 20 коп. судового збору, так як за законом позивач звільнений від його сплати.

Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 81, 141, 247, 263-265 ЦПК України суд, -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги виконавчого комітету Глухівської міської ради як органу опіки та піклування ( вул. Шевченка, 6, м. Глухів Шосткинського району Сумської області, код ЄДРПОУ 04058108), задовольнити.

Відібрати неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та малолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованої по АДРЕСА_2 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , без позбавлення її батьківських прав.

Стягнути із ОСОБА_3 1211 грн. 20 коп. судового збору на користь держави.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Глухівського міськрайонного суду О.В. Сапон

СудГлухівський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення26.04.2024
Оприлюднено29.04.2024
Номер документу118638693
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —576/399/24

Рішення від 26.04.2024

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Сапон О. В.

Ухвала від 29.03.2024

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Сапон О. В.

Ухвала від 27.02.2024

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Сапон О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні