Ухвала
від 24.04.2024 по справі 903/157/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

УХВАЛА

24 квітня 2024 року Справа № 903/157/24 Господарський суд Волинської області у складі судді Якушевої І.О., за участю секретаря судового засідання Ведмедюка М.П., розглянувши за правилами загального позовного провадження справу №903/157/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Спартак, с. Клюськ, Ковельського району, Волинської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю KGT ARGUS, м. Ташкент, Мірабадський район, Республіка Узбекистан

про стягнення 38000 дол. США та 271097,45 грн.,

за участю представників:

від позивача: н/з,

від відповідача: н/з,

в с т а н о в и в:

13.02.2024 до Господарського суду Волинської області надійшла позовна заява б/н від 13.02.2024 Товариства з обмеженою відповідальністю Спартак про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю KGT ARGUS 45325,99 дол. США, з них: 38000 дол. США заборгованості за переданий товар на підставі контракту №KGT/ARG/26-07-23 від 26.07.2023, 7325,99 дол. США пені.

Ухвалою суду від 19.02.2024 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 20.03.2024; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України до 18.03.2024.

20.03.2024 в судове засідання представники позивача та відповідача не з`явилися, відповідач відзиву на позов не подав.

Ухвала суду про відкриття провадження у справі від 19.02.2024 була надіслана відповідачу рекомендованим листом на адресу, зазначену у позовній заяві, позивачу до його електронного кабінету.

Проте, станом на 20.03.2024 у суду відсутні відомості про вручення відповідачу ухвали суду від 19.02.2024.

Ухвалою суду від 20.03.2024 було продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів до 19.05.2024 включно; відкладено підготовче засідання на 24.04.2024; запропоновано відповідачу подати суду у строк до 22.04.2024 відзив на позов.

24.04.2024 від представника позивача надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог, в якій представник позивача просить стягнути з відповідача 38000 дол. США заборгованості за переданий товар на підставі контракту №KGT/ARG/26-07-23 від 26.07.2023 та 271097,45 грн. пені.

Згідно із п. 2 ч. 2 ст. 46 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання.

Оскільки зменшення розміру позовних вимог це процесуальне право позивача, передбачене п. 2 ч. 2 ст. 46 Господарського процесуального кодексу України, суд прийняв заяву представника позивача про зменшення розміру позовних вимог, а відтак має місце нова ціна позову 38000 дол. США та 271097,45 грн., з якої й вирішується спір.

24.04.2024 в судове засідання представники позивача та відповідача не з`явилися, відповідач відзиву на позов не подав.

Ухвала суду від 20.03.2024 була надіслана відповідачу рекомендованим листом на адресу, зазначену у позовній заяві, позивачу до його електронного кабінету.

Проте, станом на 24.04.2024 у суду відсутні відомості про вручення відповідачу ухвали суду від 20.03.2024.

Частиною 1 ст.3 ГПК України передбачено, що судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з п. 1 ч. 1 статті 76 Закону України "Про міжнародне приватне право", суди розглядають будь-які справи з іноземним елементом у випадку, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.

Відповідно до ст.366 ГПК України підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. У випадках, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, підсудність справ за участю іноземних осіб може бути визначено за угодою сторін.

Згідно з статтею 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у таких випадках, зокрема якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.

Пунктом 7.2. контракту №KGT/ARG/26-07-23 від 26.07.2023 сторони узгодили, що у разі недосягнення згоди між сторонами суперечка розглядається у Міжнародному комерційному арбітражному суді при Торгово-промисловій палаті України відповідно до його Регламенту. Арбітражний суд складається з одноосібного арбітра, або в іншому суді належної юрисдикції за місцезнаходженням однієї зі сторін, на вибір позивача, відповідно до права країни, в якій відбувається вирішення спору. Усі повідомлення, претензії та інші документи надсилаються стороною-відправником іншій стороні за реквізитами, зазначеними у цьому контракті.

Відповідно до статті 365 ГПК України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Згідно зі статтею 367 ГПК України у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Частиною 2 статті 367 ГПК України передбачено, що судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.

Порядок опрацювання доручень про вручення документів, отримання доказів, вчинення інших процесуальних дій, а також клопотань про визнання і виконання судових рішень на виконання чинних міжнародних договорів України з питань надання правової допомоги в цивільних справах визначено Інструкцією про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 №1092/5/54.

Відповідно до пункту 1.6. Інструкції реалізація міжнародних договорів України з питань міжнародної правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень здійснюється у межах компетенції Міністерством юстиції України безпосередньо та через міжрегіональні управління Міністерства юстиції України (далі міжрегіональне управління), місцевими судами України (далі суди України), а у відповідних випадках іншими органами державної влади.

Пунктом 2.1. Інструкції визначено, що у разі, якщо при розгляді цивільної справи в суду України виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд України складає доручення про надання правової допомоги за кордоном.

Відповідно до пункту 2.1.1. Інструкції доручення складається судом України, який розглядає цивільну справу, і повинно містити інформацію та документи, передбачені міжнародним договором України. Якщо міжнародним договором України не передбачено інше, доручення про вручення документів складається згідно з додатком 1. Також додається формуляр підтвердження про вручення документа згідно з додатком 2.

Відповідно до пункту 2.2. Інструкції у разі надіслання судом України доручення для виконання за кордоном цивільна справа, у зв`язку з якою складається доручення, призначається до розгляду з урахуванням розумних строків пересилання документів та виконання направленого доручення за кордоном. У разі можливості судом України призначається дата наступного судового засідання, на яке може прибути особа, що викликається.

Разом з цим, порядок вручення документів юридичним особам, які утворені відповідно до законодавства тієї Договірної Сторони, на території якої вони знаходяться регулюється договором між Україною та Республікою Узбекистан про правову допомогу та правові відносини у цивільних та сімейних справах від 19.02.1998 (ратифікованим Законом №238-XIV від 05.11.1998).

Відповідно до статті 4 договору установи юстиції договірних сторін надають правову допомогу у цивільних та сімейних справах відповідно до положень цього договору. Установи юстиції надають правову допомогу й іншим установам у справах, вказаних у пункті 1 цієї статті.

Статтею 5 договору передбачено, що при наданні правової допомоги установи юстиції Договірних Сторін зносяться одна з одною через Міністерство юстиції України і Міністерство юстиції Республіки Узбекистан, якщо цим Договором не встановлено інший порядок зносин.

За змістом статті 6 договору установи юстиції договірних сторін надають одна одній правову допомогу шляхом виконання процесуальних та інших дій, передбачених законодавством запитуваної договірної сторони, в тому числі складання та надання, в тому числі пересилка, оригіналів чи завірених копій відповідних документів та матеріалів.

Статтями 7-8 Договору передбачено зміст прохання та порядок його виконання.

Згідно з частиною 1 статті 10 Договору установа юстиції запитуваної договірної сторони здійснює вручення документів відповідно до прохання та правил, діючих на території цієї договірної сторони, якщо документи, що вручаються, складені мовою цієї держави чи російською мовою або забезпечені належно завіреним перекладом. В протилежному випадку вона передає документи одержувачу, якщо він згоден добровільно їх прийняти.

Статтею 11 договору передбачено, що підтвердження вручення документів оформлюється відповідно до правил, що діють на території запитуваної договірної сторони. У підтвердженні повинні бути зазначені спосіб, місце і час вручення, а також особа, якій вручено документи. Підтвердження вручення документів направляється запитуваній установі юстиції.

Отже, для належного повідомлення відповідача про розгляд справи необхідно вручати судові документи та матеріали по справі в нотаріально засвідченому перекладі на узбецьку мову через уповноважені органи Республіки Узбекистан.

Перелік обов`язків позивача, який відповідно до частини 1 статті 41 ГПК України, є учасником справи, визначений, зокрема, статтею 42 ГПК України, в силу пункту 7 частини 2 якої, учасники справи, зобов`язані виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.

Таким чином, суд покладає на позивача обов`язок надати до суду нотаріально засвідчений переклад на державну мову Республіки Узбекистан позовної заяви з додатками, ухвал Господарського суду Волинської області від 19.02.2024, 20.03.2024, 24.04.2024 у справі №903/157/24, прохання (доручення) про надання правової допомоги з вручення документів та підтвердження про їх вручення, короткий виклад документів, що підлягають врученню - у трьох примірниках.

Згідно з п. 2.2 Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 27.06.2008 №1092/5/54, у разі надіслання судом України доручення для виконання за кордоном цивільна справа, у зв`язку з якою складається доручення, призначається до розгляду з урахуванням розумних строків пересилання документів та виконання направленого доручення за кордоном. У разі можливості судом України призначається дата наступного судового засідання, на яке може прибути особа, що викликається.

Згідно з ч. 2 ст. 74 Закону України "Про міжнародне приватне право", на вимогу суду, який розглядає справу, іноземна юридична особа має представити оформлений з урахуванням статті 13 цього Закону документ, що є доказом правосуб`єктності юридичної особи (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо).

Як передбачено ст. 13 Закону України "Про міжнародне приватне право", документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.

Пунктом 4 частини 1 статті 228 ГПК України визначено, що суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

Згідно з пунктом 8 частиною 1 статті 229 ГПК України провадження у справі зупиняється до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів

У зв`язку з необхідністю належного повідомлення відповідача, місцезнаходженням якого є Республіка Узбекистан, надання йому можливості ознайомитись із змістом пред`явлених до нього позовних вимог та документами на обґрунтування позову, з`ясування його правової позиції щодо заявленого позову, провадження у справі на підставі п.4 ч.1 ст.228 ГПК України слід зупинити до отримання відповіді компетентного органу іноземної держави про виконання судового доручення про вручення судових документів відповідачу або повідомлення про неможливість такого виконання.

Керуючись ст.ст. 120, 183, 202, п.4 ч.1 ст.228, ст..ст. 229, 234, 365, 367 Господарського процесуального кодексу України, суд

у х в а л и в :

1. Відкласти підготовче засідання на 06 листопада 2024 року на 10:00 год.

Судове засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Волинської області за адресою: Україна, Волинська область, м. Луцьк, пр. Волі 54А, в залі судових засідань №104.

2. Зобов`язати позивача Товариство з обмеженою відповідальністю Спартак у строк впродовж десяти днів з дня отримання копії ухвали надати суду переклад: позовної заяви з додатками, ухвал Господарського суду Волинської області від 19.02.2024, 20.03.2024, 24.04.2024 у справі №903/157/24, прохання (доручення) про надання правової допомоги з вручення документів та підтвердження про їх вручення, короткий виклад документів, що підлягають врученню на узбецьку мову з нотаріальним засвідченням його вірності - у трьох примірниках.

3. Після надходження від позивача документів з перекладом звернутись до Міністерства юстиції Республіки Узбекистан (100047, Узбекистан, м. Ташкент, вул. Сайилгох, 5) із проханням про надання правової допомоги щодо вручення судових документів по справі №903/157/24 відповідачу - Товариству з обмеженою відповідальністю KGT ARGUS.

4. Встановити відповідачу - Товариству з обмеженою відповідальністю KGT ARGUS строк до 15 днів з дня отримання ухвали для подання суду відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України; докази надіслання відзиву позивачу; а також письмові, електронні та інші докази, що підтверджують заперечення проти позову.

5. Явка представників сторін у підготовче судове засідання не є обов`язковою.

6. Провадження у справі №903/157/24 зупинити до виконання судового доручення про вручення судових документів відповідачу або повідомлення про неможливість такого виконання..

Запропонувати сторонам всі передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, а також докази, надсилати в електронній формі (у форматі pdf) на E-mail Господарського суду Волинської області: inbox@vl.arbitr.gov.ua з офіційної електронної адреси учасника судового процесу з посвідченням електронним підписом.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст.255 ГПК України в строк та порядку, встановленому ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://vl.arbitr.gov.ua

Ухвала підписана 26.04.2024.

Суддя І. О. Якушева

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення24.04.2024
Оприлюднено29.04.2024
Номер документу118649465
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —903/157/24

Ухвала від 11.12.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Якушева Інна Олександрівна

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Якушева Інна Олександрівна

Ухвала від 24.04.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Якушева Інна Олександрівна

Ухвала від 20.03.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Якушева Інна Олександрівна

Ухвала від 19.02.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Якушева Інна Олександрівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні