Справа 688/1434/24
№ 2/688/532/24
Рішення
Іменем України
(заочне)
26 квітня 2024 року м. Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Козачук С.В.,
з участю секретаря судового засідання Гошовської О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в місті Шепетівці в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини,
встановив:
Короткий зміст та обґрунтування позовних вимог, позиція позивача
25 березня 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини. В обґрунтування позову посилається на те, що перебувала у зареєстрованому шлюбі із відповідачем, який розірвано рішенням суду від 03.08.2017 року, від якого мають неповнолітню дитину сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає разом з нею,знаходиться наїї утриманні. ОСОБА_2 участі вутриманні неповнолітньоїдитини неприймає,хоча маєтаку можливість,оскільки працює,надає послугиз ремонтутранспортних засобів,чистки сажів системахопалення,має увласності нерухомемайно,однак добровільнокоштів наутримання синане надає.А тому, проситьсуд стягувати із ОСОБА_2 на її користь аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі у розмірі 3000 грн, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи стягнення з дня пред`явлення позову до суду - 25 березня 2024 року і до досягнення дитиною повноліття.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилась, на підставі ч. 3 ст. 211 ЦПК України подала до суду письмову заяву про розгляд справи у її відсутність, у якій позов підтримала, просила його задовольнити. У разі неявки відповідача у судове засідання не заперечувала проти заочного розгляду справи та ухвалення заочного рішення.
Позиція відповідача
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, відзив не подав, хоча про час, день та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі
Ухвалою Шепетівськогоміськрайонного судуХмельницької областівід 01квітня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження та розгляд справи призначено о 09 год. 00 хв. 26 квітня 2024 року.
У зв`язку з неявкою учасників справи, у відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
26 квітня 2024 року постановлено ухвалу про заочний розгляд справи із ухваленням заочного рішення.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не надав, тому суд вирішив справу за наявними матеріалами у відповідності до ч. 8ст. 178 ЦПК України.
Виклад встановлених судом обставин, зміст спірних правовідносин та докази на їх підтвердження
Між сторонами виникли правовідносини щодо утримання неповнолітньої дитини, які регулюються нормами Сімейного кодексу України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у зареєстрованому шлюбі, який розірвано рішенням Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 01.08.2017 року, яке набрало законної сили 14.08.2017 року.
Від шлюбу сторони мають неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується даними свідоцтва про його народження серії НОМЕР_1 , виданого 06.04.2012 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Шепетівського міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області.
З довідки №119, виданої 21.03.2024 року ПП «Управлінська компанія «Житлофонд» вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрована по АДРЕСА_1 разом із сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 12.03.2019 року ОСОБА_4 зареєструвала шлюб з ОСОБА_5 , після чого почала носити прізвище « ОСОБА_6 ».
З повідомлення Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області № 02-20/293 від 29.03.2024 року слідує, що відповідач ОСОБА_2 зареєстрований та проживає по АДРЕСА_2 .
ОСОБА_2 на праві приватної власності належить земельна ділянка з кадастровим номером 6825584600:01:001:0242, площею 0,25 га, по АДРЕСА_3 , з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та на праві спільної часткової власності - квартира АДРЕСА_4 , що підтверджується даними свідоцтва про право власності № НОМЕР_3 від 14.05.2015 року та договору купівлі-продажу квартири від 22.06.2015 року, посвідченого державним нотаріусом Шепетівської районної державної нотаріальної контори Хмельницької області Огородник Л.Ю., зареєстрованого в реєстрі під №1186.
Застосовані норми права
Згідно ст.141Сімейного кодексуУкраїни мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав та не звільняє від обов`язків щодо дитини.
За змістом ст. 150 Сімейного кодексу Українибатьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток і утримувати дитину до досягнення нею повноліття на рівні, який дозволяє забезпечити її повноцінне життя.
Відповідно достатті 180Сімейного кодексу Українибатьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу Україниза рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Статтею 182Сімейногокодексу України визначено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
За правилами ч. 1 ст. 80 СК України аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ч. 1 ст. 79 СК України аліменти одному з подружжя присуджуються за рішенням суду від дня подання позовної заяви.
Згідно ст.ст.12,81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених Кодексом. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Мотиви та висновки суду
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку позов задовольнити частково з огляду на наступне.
Як слідує з ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Отже, обов`язковою умовою для стягнення аліментів на користь одного з батьків є проживання з нею чи з ним дитини, на утримання якої стягуються аліменти.
Сторони мають рівні права та обов`язки по утриманню та матеріальному забезпеченню дітей, а отже не тільки позивач, але й відповідач зобов`язаний утримувати свою неповнолітню дитину.
Судом встановлено, що неповнолітній син сторін ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає разом з позивачем ОСОБА_1 , знаходиться на її утриманні. Відповідач ОСОБА_2 є батьком дитини, записаний таким в свідоцтві про його народження, добровільно коштів на його утримання не надає, фактично переклав обов`язок піклуватися та матеріально забезпечувати неповнолітню дитину винятково на позивача, що є грубим порушенням норм закону, оскільки обов`язок по утриманню дітей покладається законом на кожного з батьків, матір і батька рівною мірою.
Домовленості між сторонами щодо виконання обов`язку по утриманню неповнолітньої дитини не досягнуто.
Відповідно до частин першої та другої статті 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 pоку, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 pоку № 789-ХІІ та набула чинності для України 27 вересня 1991 pоку, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Позивач просить суд визначити розмір аліментів на утримання неповнолітньої дитини у твердій грошовій сумі, тому суд знаходить такий спосіб стягнення аліментів прийнятним.
При цьому, визначаючи розмір аліментів на утримання дитини, суд враховує розмір прожиткового мінімуму для дитини віком від 6 до 18 років, який визначено у ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2024 рік» та з 1 січня 2024 року становить 3196 грн.
Згідно з пунктом 17 Постанови Пленуму Верховного Суду від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров`я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.
Відповідно до ст. ст. 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Посилання позивача про те, що відповідач має можливістьсплачувати аліменти,оскільки маєна правівласності нерухомемайно танадає послугиз ремонтутранспортних засобів,чистки сажів системахопалення,судом доуваги неприймаються,так якне надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердженнямайнового станувідповідача тайого спроможностісплачувати аліментиу визначеномупозивачем розмірі.Окрім цього,згідно договору купівлі-продажу квартири серії НАО №254541 від 22.06.2015 року, посвідченого державним нотаріусом Шепетівської районної державної нотаріальної контори Хмельницької області Огородник Л.Ю., квартира АДРЕСА_4 належить ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на праві спільної часткової власності. Не надано доказів і на підтвердження необхідності саме вказаного розміру аліментів для забезпечення належного розвитку та належного рівня життя дитини, виходячи з рівного обов`язку батьків брати участь в її матеріальному утриманні.
При призначенні аліментів суд також враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини, її вік, об`єктивну потребу дитини сторін у забезпеченні належного матеріального утримання з урахуванням відповідного віку та приходить до висновку щодо часткового задоволення позову та про їх стягнення на користь позивача в розмірі 2000 грн щомісячно до досягнення дитиною повноліття, що є наближеним до мінімального рекомендованого розміру аліментів на одну дитину. При цьому, суд враховує те, що обов`язок утримувати дитину є рівною мірою обов`язком як матері, так і батька. Причому обов`язком особистим, індивідуальним, а не солідарним. Також, виходить з розумності та достатності заявленого позивачем розміру стягуваних аліментів, необхідних для задоволення потреб на утримання дитини, виходячи з реальної можливості відповідача такий розмір аліментів сплачувати щомісячно, не порушуючи прав останнього.
Згідно ч. 1ст. 191 Сімейного кодексу Україниаліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
На підставі п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК Українирішення в частині стягнення аліментів підлягає обов`язковому негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.
Розподіл судових витрат
Згідно вимог ст. 141 ЦПК Українисудовий збір підлягає стягненню з відповідача в дохід держави, оскільки позивач звільнена від його сплати відповідно до п. 3 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
На підставі ст.ст.141,150,180-183,191СК України, керуючись ст.ст.12,13,76-82,141, 263-265,273,430 ЦПК України, суд
вирішив:
позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини задовольнити частково.
Стягувати із ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 2000 (дві тисячі) гривень щомісячно, починаючи стягнення здня пред`явленняпозову досуду - 25 березня 2024 року і до досягнення дитиною повноліття. Розмір аліментів на утримання неповнолітньої дитини, визначений судом, щорічно підлягає індексації відповідно до закону.
В решті позову відмовити.
Рішення суду в частині стягнення аліментів допустити до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути із ОСОБА_2 у дохід держави судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована та проживає по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований по АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Суддя: Світлана КОЗАЧУК
Суд | Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 26.04.2024 |
Оприлюднено | 29.04.2024 |
Номер документу | 118653387 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
Козачук С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні