Справа №709/676/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2024 року Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Кваші І.М.,
секретаря судового засідання - Дем`яненко Н.М.,
за участі:
заявника - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Чорнобай цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Золотоніський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золотоніському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - заявник) звернувся до Чорнобаївського районного суду Черкаської області із заявою про встановлення факту смерті його батька ОСОБА_2 в порядку ст. 317 ЦПК України, заінтересована особа: Золотоніський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золотоніському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
В обґрунтування заяви зазначалося, що він є сином ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ялта Маріупольського району Донецької області. Про смерть батька дізнався від родичів, які перебувають на тимчасово окупованій території. Документів, які б підтверджували смерть батька, в нього немає. Заявник отримав від родичів лише фотографії з місця поховання. Інших доказів він не має, адже вдова батька ОСОБА_3 , яка проживає на тимчасово окупованій території, їх не надає, заблокувала його в месенджері "Телеграм". Заявнику відомо, що вона отримує пенсію його батька. Отримати свідоцтво про смерть батька заявник не може, оскільки територія на якій він помер, є окупованою, а тому він змушений звернутися до суду із відповідною заявою. Встановлення факту смерті батька заявнику необхідно для державної реєстрації смерті, одержання свідоцтва про смерть державного зразка та вступу в спадщину. За таких обставин, посилаючись на приписи законодавства заявник просить задовольнити вказану заяву.
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 24 квітня 2024 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.
У судовому засіданні заявник просив заяву задовольнити та встановити факт смерті його батька ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території.
У судове засідання заінтересована особа Золотоніський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золотоніському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) свого представника не направила. Від заступника начальника відділу надійшла заява про розгляд справи без участі представника. Проти позовних вимог не заперечують.
Виходячи з приписів ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Вислухавши заявника, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що заявник є сином ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 01 липня 1994 року (а.с. 5).
До заяви ОСОБА_1 додав фотографії могили, де на ритуальній табличці зазначено: " ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - 23.11.2022" (а.с. 4).
Також в матеріалах справи міститься фотокопія сторінки месенджера "Телеграм", де наявний контакт на ім`я " ОСОБА_5 ", номер телефону та інформація щодо активності - дуже давно (а.с. 3).
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд розглядає в порядку окремого провадження.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ч. 2 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно з п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року № 5 заявник зобов`язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Положеннями ч. 3 ст.12, ч. 1 ст.81 ЦПК Українивизначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Нормамист. 76 ЦПК Українивизначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Заявник зобов`язаний надати суду докази, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованій території України, це можуть бути: пояснення заявників, свідків; письмові докази; речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи, висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про народження/смерть; скріншоти особистого листування; дані, отримані з відкритих джерел чи соціальних мереж; акти про настання смерті.
Розгляд такої категорії судових справ повинен відбуватися за загальними правилами здійснення цивільного судочинства з врахуванням окремих винятків, їй притаманних; а отже, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог.
Досліджуючи докази, надані заявником, суд позбавлений можливості належним чином встановити факт смерті на непідконтрольній Україні території.
Ухвалюючи рішення у справі, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Результати оцінки доказів суд відображає в рішенні, в якому наводяться мотиви їх прийняття чи відмови у прийнятті (стаття 212 ЦПК України).
В матеріалах справи недостатньо доказів факту смерті ОСОБА_2 . А відтак, суд приходить до висновку про недоведеність факту його смерті на тимчасово окупованій території України, і у задоволенні заяви ОСОБА_1 слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259, 263-265, 293, 315 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
У задовленні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Золотоніський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золотоніському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті в порядку ст. 317 ЦПК України - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
Інформація про учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса: адреса: АДРЕСА_1 ;
Заінтересована особа: Золотоніський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Золотоніському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), код в ЄДРПОУ 41882477, адреса: м. Золотоноша Черкаської області, вулиця Степана Бандери, 3А.
Суддя І.М.Кваша
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 26.04.2024 |
Оприлюднено | 29.04.2024 |
Номер документу | 118654958 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Кваша І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні