Ухвала
від 26.04.2024 по справі 754/5706/24
ДЕСНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

2-о/754/244/24

Справа № 754/5706/24

У Х В А Л А

Іменем України

26 квітня 2024 року суддя Деснянського районного суду міста Києва Гринчак О.І., розглянувши заяву ОСОБА_1 (голова правління Житлово-будівельного кооперативу «Будівельник-6»), заінтересовані особи Центральний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), П`ятнадцята київська державна нотаріальна контора про оголошення фізичної особи померлою,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (голова правління Житлово-будівельного кооперативу «Будівельник-6»), звернулася до Деснянського районного суду міста Києва в порядку окремого провадження із заявою, в якій просить суд оголосити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Києва померлим.

Порядок розгляду судом справ окремого провадження визначено нормами розділу IV ЦПК України.

Відповідно до положень частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом (частина третя статті 294 ЦПК України).

Щодо особи заявника

Частиною третьої статті 42 ЦПК України встановлено, що у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.

Відповідно до частини третьої статті 56 ЦПК України юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Заявником зазначається ОСОБА_1 , як фізична особа, і як голова правління Житлово-будівельного кооперативу «Будівельник-6», який є балансоутримувачем житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Водночас, до заяви додані копії листів Деснянської окружної прокуратури міста Києва від 30.01.2023 та 15-ої Київської державної нотаріальної контори від 18.02.2023, в яких надається відповідь голові правління ЖБК «Будівельник-6» ОСОБА_1 , а в листі Центрального відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 10.04.2024 надано відповідь ОСОБА_1 , як фізичній особі.

Повноважень ОСОБА_1 на представництво інтересів юридичної особи матеріали заяви не містять.

Таким чином, неможливо встановити, чи подана дана заява ОСОБА_1 , як фізичною особою, чи як головою правління Житлово-будівельного кооперативу «Будівельник-6».

Щодо мети оголошення фізичної особи померлою

Згідно зі ст. 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

При цьому, заявник повинен мати особисту цивільну-правову заінтересованість у зміні правового стану особи, яку він просить оголосити померлою. Для підтвердження цього повинні бути наведені обставини, які свідчать про те, що між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою існують особисті або майнові правовідносини - матеріально-правовий зв`язок або за відсутності такого зв`язку - дані про те, що відсутність фізичної особи є для заявника перешкодою у реалізації суб`єктивних прав або виконання обов`язків.

Однак у порушення положень ст. 306 ЦК України заявником чітко не сформульовано мету оголошення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлим.

Щодо обставин, які є передумовою подання заяви

Підставою оголошення фізичної особи померлою є презумпція її смерті.

Визнання особи померлою є крайнім заходом та потребує встановлення усіх об`єктивних обставин, що стали передумовою для такого звернення, з метою уникнення в подальшому негативних наслідків щодо переходу майнових прав особи, оголошеної померлою, у разі її появи.

Підставами для визнання фізичної особи померлою є сукупність юридичних фактів, до яких включаються: відсутність відомостей про перебування фізичної особи у місці її постійного проживання. При цьому слід мати на увазі, що у фізичної особи може бути декілька місць проживання, тому відповідні дані повинні перевірятись за всіма відомими місцями проживання цієї особи; відсутність відомостей про дійсне перебування особи і неможливість отримати такі відомості. Встановлення цих обставин відбувається шляхом надіслання запитів до житлово-експлуатаційних організацій, органів внутрішніх справ, органів місцевого самоврядування, за місцем роботи, за останнім місцем проживання відсутнього; сплив трирічного строку з дня одержання останніх відомостей про місце перебування фізичної особи; наявність у заявника правової зацікавленості у вирішенні питання про визнання особи померлої.

Обов`язок щодо доказування обставин, що підтверджують відсутність відомостей про місце перебування особи, яку заявник просить оголосити померлою, у місці її постійного проживання протягом трьох років, покладається чинним законодавством України саме на заявника.

Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19.03.2018 у справі №638/18251/16-ц.

Заявнику слід надати докази, що підтверджують відсутність відомостей про місце перебування ОСОБА_2 у місці його постійного проживання протягом трьох років.

Щодо заінтересованих осіб

З роз`яснень, які містяться в п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суддя при проведенні підготовчих дій зобов`язаний з`ясувати, які фізичні особи і організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи та підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявникові подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог.

Частиною першою статті 307 ЦПК України передбачено, що суд до початку розгляду справи встановлює осіб (родичів, співробітників тощо), які можуть дати свідчення про фізичну особу, місцеперебування якої невідоме, а також запитує відповідні організації за останнім місцем проживання відсутнього (житлово-експлуатаційні організації, органи реєстрації місця проживання осіб або органи місцевого самоврядування) і за останнім місцем роботи про наявність відомостей щодо фізичної особи, місцеперебування якої невідоме.

Заявником вищевказаних відомостей, які б надали можливість суду зробити відповідні запити в заяві не вказано та документально не підтверджено.

За правовими наслідками оголошення фізичної особи померлою прирівнюється до правових наслідків, які настають у разі смерті фізичної особи, а саме: на майно такої особи відкривається спадщина.

Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини.

Виходячи з цього, заінтересованими особами у цій справі мають бути також усі спадкоємці особи, якщо вони є, чи відповідна територіальна громада.

Щодо інших даних, не вказаних у заяві

Відповідно до частини першої статті 185 ЦПК суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити, зокрема, відомості про ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі).

Заявником не вказано ЄДРПОУ заінтересованих осіб.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 177 ЦПК України у разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї, в електронній формі через електронний кабінет позивач зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу..

Разом з тим, заявником не надано доказів направлення заяви з додатками заінтересованих особам.

Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з ч. 2 ст. 133 ЦПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частиною першою ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

З 1 січня 2024 року набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», яким визначено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 3028,00 грн.

Відповідно до пп.4 п.1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду заяви у справах окремого провадження, яка подана фізичною особою, судовий збір сплачується за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Заявнику за подання до суду заяви слід сплатити судовий збір в розмірі 605,60 грн.

З огляду на зазначене, заява не відповідає вимогам закону, а тому підлягає залишенню без руху з наданням строку на усунення вищевказаних недоліків, які необхідно усунути шляхом надання нової редакції заяви, в якій:

- чітко визначити особу заявника;

- визначити мету подання заяви;

- зазначити заінтересованими особами також спадкоємців особи, якщо вони є, чи відповідну територіальну громаду;

- вказати ЄДРПОУ заінтересованих осіб;

- надати докази, що підтверджують відсутність відомостей про місце перебування ОСОБА_2 у місці його постійного проживання протягом трьох років;

- надати докази сплати судового збору в розмірі 605,60 грн.

Слід зауважити, що у разі подання стороною позивача документів у електронній формі він зобов`язаний, у порядку абз. 2 ч. 1 ст. 177 ЦПК України, надати докази їх направлення заінтересованим особам.

Керуючись ст. 10, 175, 177, 185, 260, 261, 315, 353 ЦПК України,

УХВАЛИЛА:

Заяву ОСОБА_1 (голова правління Житлово-будівельного кооперативу «Будівельник-6»), заінтересовані особи Центральний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), П`ятнадцята київська державна нотаріальна контора про оголошення фізичної особи померлою залишити без руху.

Надати заявнику строк для усунення недоліків протягом п`яти днів з дня отримання ухвали.

На виконання ухвали суду заявнику подати відповідну заяву через канцелярію суду або направити засобами поштового зв`язку протягом визначеного строку.

У разі невиконання ухвали суду у зазначений строк заяву вважати неподаною та повернути заявнику зі всіма доданими до неї документами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Ухвала підписана в день її постановлення.

Суддя Деснянського

районного суду міста Києва Оксана Гринчак

СудДеснянський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення26.04.2024
Оприлюднено29.04.2024
Номер документу118655178
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою

Судовий реєстр по справі —754/5706/24

Ухвала від 31.05.2024

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Гринчак О. І.

Ухвала від 13.05.2024

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Гринчак О. І.

Ухвала від 26.04.2024

Цивільне

Деснянський районний суд міста Києва

Гринчак О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні